Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rana i Pomorze ksiestwami slowianskimi ?,
     
Tottila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 77.568

 
 
post 3/12/2012, 0:38 Quote Post

QUOTE(marlon @ 22/09/2010, 22:51)
Nie było czegoś takiego jak rzekoma dłuższa przynależność Pomorza gdańskiego do Polski. Zwłaszcza, że sam podział na Pomorze wschodnie i zachodniento skutek działalności Krzywoustego. Pomorze gdańskie od Wielkopolski oddziela równie wielka puszcza czyli Bory Tucholskie. pas odadnictwa wzdłuż Wisły łaczy Pomorze z Mazowszem. W okolicy ziemi cedyńskiej podobny pas osadnictwa też występuje.
*



Jednak jakby nie patrzeć Wisła była arterią płynącą przez serca państwa Piastów i w całości kontrolowaną. Jeszcze falsyfikat mówi o dochodach z przewozów na Wiśle. Skoro rozporządzał nimi Śmiały to mógł faktycznie kontrolować przynajmniej część ziem nadwiślanskich. Natomiast czy kontrolował zachodnią część Pomorza - tego nie wiadomo.

Krzywousty faktycznie walczył z całym Pomorzem ale jednoczesnie z Galla wiemy dobrze, że Pomorzanie uwięzili jego krewniaka, być może więc miał tam wcześniej także swoich sojuszników. trzeba pamiętać, że wówczas Pomorze samo składało się z kilku dzielnic-księstw.

QUOTE(kmat @ 23/09/2010, 17:52)
CODE
Co innego ,,zaklepać" Ranę i okolice dla Polski, a co innego zabezpieczyć ją przed napływem Niemców, co nie udało się przecież nawet polskim książętom dzielnicowym na naszym rdzennym terenie.

Sam napływ Niemców nie miał większego znaczenia. Istotna była germanizacja elit, bez niej przybysze się dość skutecznie asymilowali. Takie samo niemieckie osadnictwo było na Śląsku pod Sudetami jak w Małopolsce na Podkarpaciu. Ale pierwsze w końcu zniemczyło Dolny Śląsk, a po drugim zostały charakterystyczne nazwiska, nazwy wiosek i zabawna kompromitacja III Rzeszy pod tytułem Hatshoverfolk.

CODE
W tamtych czasach Niemcy w Królestwie Polskim byli takimi samymi poddanymi, co Polacy, czy Rusini.

A może i lepszymi..
*




Sądzę, że mógł mieć. Nie jestem też pewien czy jednak Pogórze miało porównywalną sieć osadniczą jak Małopolska w dobie kolonizacji niemieckiej. Wydaje mi się jednak, że głównym powodem szybkiej germanizacji był niższy poziom zawaansowania rodzimej sieci osadniczej. Jeśli większość "osad" zamieszkiwały wówczas trzy-cztery rodziny, podobnie jak pruskie lauksy, to po dokoptowaniu kilkunastu niemieckich, wraz z prawami dyskryminującymi ludność wendyjską, element słowiański z czasem roztapiał się w napływowym. Myślę, że właśnie potencjał demograficzny był czynnikiem rozstrzygającym na tym wczesnym etapie germanizacji.

Ten post był edytowany przez Tottila: 3/12/2012, 1:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #76

6 Strony « < 4 5 6 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej