Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Choroby Indian przed Kolumbem
     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 16/01/2008, 18:09 Quote Post

W większości prac historycznych spotyka sie twierdzenie Jakoby przed kolonizacją europejską Indianie nie znali chorób zakażnych Podczas gdy rodzimymi chorobami zakażnymi Ameryki Południowej są choroba Chagasa i Choroba Carriona (ta ostatnia podobno znana Inkom) Jak więc przedstawia się ta kwestia ? Czy posiadacie informacje o innych dolegliwościach Indian przed kolonizacją ?
 
Post #1

     
abcd12
 

III ranga
***
Grupa: Banita
Postów: 132
Nr użytkownika: 39.995

Zawód: BANITA
 
 
post 16/01/2008, 20:25 Quote Post

Europejczycy zarazili się od Indian chorobami wenerycznymi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
chariot rider
 

Monarchista podstępnie knujący przeciw republice i demokracji
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 15.636

Panie, pan nie wie kto ja jestem
Stopień akademicki: Zmasakrowany
Zawód: Herszt banitów
 
 
post 16/01/2008, 20:52 Quote Post

Śniezna ślepota - wywołana przez blask dnia zwielokrotniony przez lodowe odbicia. Z kolei w Ameryce Pd. na pewno skutki mieszkania na dużych wysokościach. Jedno i drugie nie było zakaźne. Za to zakaźna odmiana reumatyzmu jaka podobno narodziła się wlasnie w ameryce już tak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 17/01/2008, 12:14 Quote Post

Abcd12

„Europejczycy zarazili się od Indian chorobami wenerycznymi.”

Nie zupełnie, chodzi tu tylko o kiłę a nie wszystkie choroby weneryczne, choć i to nie jest takie pewne, są historycy medycyny, którzy twierdzą, że ta choroba była w Europie jeszcze przed odkryciem Ameryki na dowód przytaczają przedstawienia ludzi w sztuce. W Polsce na przykład takim argumentem jest ołtarz Mariacki w Krakowie, są tam przedstawieni ludzie z objawami kiły („nos siodełkowaty”).
Na tej podstawie twierdzą, że z Ameryki przyszła albo bardziej zjadliwa forma kiły lub inny rodzaj, który zmutował z już istniejącym w Europie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
McCornick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 25.450

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 17/01/2008, 13:19 Quote Post

>>Śnieżna ślepota - wywołana przez blask dnia zwielokrotniony przez lodowe odbicia. Z kolei w Ameryce Pd. na pewno skutki mieszkania na dużych wysokościach. Jedno i drugie nie było zakaźne.<<

Jeszcze na terenie Amazonii połkniecie przez anakondę - to też nie jest zakaźne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 17/01/2008, 13:48 Quote Post

Kolego Chariot Rider czy moglbys cos wiecej napisac o "zakaznym reumatyzmie"
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 11/02/2008, 23:27 Quote Post

WITAM !!!!

Z tego co wiem ludy andyjskie były trapione licznymi pasożytami ( tasiemce, przywry, nicienie). Często były to pasożyty "rybiego" pochodzenia. Jednak organizmy Indian w dużym stopniu skutecznie z nimi walczyły za pomocą limfocytu typu T. Co do kiły to nie nazywałbym ją chorobą Indian ponieważ powstałą ona w wyniku mieszania się ras białej z rdzenno-amerykańską. Z tego co wiem przed przybyciem Europejczyków nie chorowali oni na tego typu chorobę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Janusz1945
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 244
Nr użytkownika: 22.362

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 11/02/2008, 23:41 Quote Post

QUOTE(ozzy1987 @ 11/02/2008, 23:27)
WITAM !!!!

Z tego co wiem [..]
*


Czy można prosić o wskazanie jakiś źródeł?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 12/02/2008, 0:05 Quote Post

Wyczytałem to w pozycji dość świeżej jaką jest książka Charlesa C. Mann'a,"1491:Ameryka przed Kolumbem". Pisze on sam o tym iż Indianie ( głównie przodkowie Inków)zamieszkujący nadbrzeżne tereny Ameryki Południowej cierpieli na liczne choroby typu pasożytniczego z tytułu iż były one przenoszone przez faunę wodną. CO do sprawy limfocytu T jest to teoria również zawarta w tej książce jednak jest ona dziełem jakiś bliżej nie określonych dwóch amerykańskich antropologów i lekarza z Wenezueli. Mam nadzieje że o to chodziło Janusz1945??
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Konto Usuniete 13.04.15
 

Unregistered

 
 
post 13/02/2008, 16:49 Quote Post

Podobno dzieci Indian cżęsto chorowały na różne infekcje.
 
Post #10

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.347
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/02/2008, 20:11 Quote Post

QUOTE(ozzy1987 @ 11/02/2008, 23:27)
Co do kiły to nie nazywałbym ją chorobą Indian [...] nie chorowali oni na tego typu chorobę.
*



Niestety, ale fachowcy od medycyny wskazują na niektóre przedstawienia na ceramice i kilka okazów ceramiki figuralnej jako na dowód, że kiła w Ameryce istniała przed przybyciem Europejczyków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
ozzy1987
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 39
Nr użytkownika: 25.509

Zawód: student
 
 
post 13/02/2008, 20:45 Quote Post

QUOTE(Aquarius @ 13/02/2008, 20:11)
QUOTE(ozzy1987 @ 11/02/2008, 23:27)
Co do kiły to nie nazywałbym ją chorobą Indian [...] nie chorowali oni na tego typu chorobę.
*



Niestety, ale fachowcy od medycyny wskazują na niektóre przedstawienia na ceramice i kilka okazów ceramiki figuralnej jako na dowód, że kiła w Ameryce istniała przed przybyciem Europejczyków.
*




Bardzo możliwe, ja podałem informację podręcznikową i myślę, że jakieś nowe teorie na ten temat powstały. Jeżeli można, to proszę o podanie jakiegoś źródła z którego to wyczytałeś Aquarius. Chętnie zobaczyłbym te przedstawienia ceramiczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
grzesiex
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 41.791

Grzegorz Proszowski
Zawód: student
 
 
post 22/02/2008, 14:40 Quote Post

Trochę informacji na temat kiły i jej pochodzenia oraz nazw potocznych w danej częścci Europy można znaleść w książce Normana Davisa "Europa". Polecam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
JacekJack
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 75.454

Jacek
Stopień akademicki: dog
Zawód: lover
 
 
post 24/11/2011, 19:37 Quote Post

Oglądałem kiedyś film dok.o chorobach zak. w typie gorączki krwotocznej Denga. Z tego co pamiętam to pewni naukowcy (pokazani w filmie - nazwisk nie pamiętam)dowodzą iż te choroby występowały w Am.Pł. A nawet, że sposoby "walki" z tą chorobą przeszły do rytułałów leczniczych szmanów (indian prerii). Myślę,że temat by Cię zaciekawił, ale nie pamiętam dokładnie tytułu. Chyba: [RS] National Geographic - Wirus Ebola *TVRip* Lektor PL(na bank był produkcji NG).
ps.wpisz w wikipedii "Denga"--część odpowiedzi na pytanie.
ps2Nawet w Europie(Hiszpania-Asturia-Cueva del Lloviu i Kantabrii)od 2002 mamy własny(endemiczny)wirus w typie eboli(filowirus)Lloviu.
cytat:"Wirus został ostatecznie opisany i zaklasyfikowany jako trzeci, po Eboli i Marburgu, rodzaj filowirusów. Badacze nazwali go wirusem Lloviu, upamiętniając kolejny rejon w nazwie mikrobiologicznego mordercy (ministerstwo turystyki musi się w Hiszpani cieszyć nie lada), i zaproponowali dla rodzaju nazwę Cuevavirus, a dla gatunku Lloviu cuevavirus."
Cytat ze strony:
http://nicprostszego.wordpress.com/2011/11...ie-wirus-ebola/
warto się z nią zapoznać, polecam.

 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.142
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 29/11/2011, 13:31 Quote Post

Witam
Bardzo rozpowszechnione były choroby grzybiczne zwaszcza w Ameryce Środkowej i w dorzeczu Amazonki.
Warunki panujące na tych terenach grzybice miały swietne warunki do rozwoju (klimat, warunki wodne).
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej