Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowiańskie chramy
     
chcewiedziec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.129

Jan Nowak
Zawód: student
 
 
post 22/02/2016, 15:58 Quote Post

Mam parę pytań odnośnie słowiańskich świątyń. W jakich miejscach one się znajdowały; tzn. czy stanowiły odosobnione sanktuaria, czy były częścią większego grodu? Jeśli były to odrębne jednostki, to w jaki sposób były budowane, fortyfikowane(?), planowane, rozmieszczane? Czy obok świątyń znajdowały się inne budowle (np. kuźnie w których pracowali kapłani, bo z taką opinią się też spotkałem)? Czy były otaczane murem/wałem/rowem? Jeśli tak to czy między jednym a drugim mogły znajdować się jakieś inne budowle? Nie interesują mnie raczej same chramy jako takie, a własnie ich lokalizacja i otoczenie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 23/02/2016, 8:08 Quote Post

Na ziemiach między Odra a Wisłą to raczej nie było monumentalnych świątyń, często miejscem kultu były góry. Co innego na Połabiu. Tam znajdowały się trzy najważniejsze- Swarożyca w Radogoszczy, Światowida w Arkonie i Trygława w Szczecinie. Obok świątyń musiały się znajdować jakieś pomieszczenia dla koni których używano podczas wróżb. Chram w Radogoszczy był ponoć wzniesiony na rogach dzikich zwierząt.W Radogoszczy i Szczecinie chramy były po prostu częścią grodu. Arkona, zaś była grodem o roli czysto religijnej-stolica Ranów była Korenica. Była miejscem modlitw pogan z całego Połabia. Arkona była silnie ufortyfikowana- dwa potężne ziemne wały. Tamtejsza swiątynia leżała na końcu grodu,była jego najważniejszym miejscem.
 
Post #2

     
PW1977
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 201
Nr użytkownika: 96.307

 
 
post 24/02/2016, 0:30 Quote Post

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 23/02/2016, 8:08)
Na ziemiach między Odra a Wisłą to raczej nie było monumentalnych świątyń,

Moraczewo, hala kultowa 14x10m jak narazie największa między Łabą a Wisłą.

Ten post był edytowany przez PW1977: 24/02/2016, 0:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 24/02/2016, 22:12 Quote Post

QUOTE(chcewiedziec @ 22/02/2016, 16:58)
Mam parę pytań odnośnie słowiańskich świątyń. W jakich miejscach one się znajdowały; tzn. czy stanowiły odosobnione sanktuaria, czy były częścią większego grodu?
*


Były i takie i takie. Właściwie można byłoby wyróżnić ze trzy rodzaje: osobiste świątynie bóstwa, hale biesiadne, duże budynki cmentarne.

QUOTE(chcewiedziec @ 22/02/2016, 16:58)
Jeśli były to odrębne jednostki, to w jaki sposób były budowane, fortyfikowane(?), planowane, rozmieszczane?
*


Budowano je zapewne w miejscu uważanym za święte. Stawiano drewnianą czworoboczną konstrukcję, niekoniecznie zadaszoną. Charakterystyczne dla stylu połabskiego jest użycie antropomorficznych desek (według kronik mogły być tam też wyobrażenia zwierząt).

QUOTE(chcewiedziec @ 22/02/2016, 16:58)
Czy obok świątyń znajdowały się inne budowle (np. kuźnie w których pracowali kapłani, bo z taką opinią się też spotkałem)?
*


Ta płocka świątynia była tylko fantazją Szafrańskiego.

QUOTE(chcewiedziec @ 22/02/2016, 16:58)
Czy były otaczane murem/wałem/rowem? Jeśli tak to czy między jednym a drugim mogły znajdować się jakieś inne budowle?  Nie interesują mnie raczej same chramy jako takie, a własnie ich lokalizacja i otoczenie.
*


Kąciny poświęcone bóstwu mogły być otoczone płotem.

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 23/02/2016, 9:08)
Na ziemiach między Odra a Wisłą to raczej nie było monumentalnych świątyń, często miejscem kultu były góry. Co innego na Połabiu. Tam znajdowały się trzy najważniejsze- Swarożyca w Radogoszczy, Światowida w Arkonie i Trygława w Szczecinie.
*


Między Odrą a Wisłą też się co nieco znalazło: Wolin, Wrocław, Bytom, Żółte.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
chcewiedziec
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.129

Jan Nowak
Zawód: student
 
 
post 6/03/2016, 13:54 Quote Post

QUOTE
Były i takie i takie. Właściwie można byłoby wyróżnić ze trzy rodzaje: osobiste świątynie bóstwa, hale biesiadne, duże budynki cmentarne.


Czy to znaczy, że wśród kurhanów stawiano świątynie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej