Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mao Zedong jako dowódca wojskowy, Czyli jak Mao wypada w praktyce
     
Teoretycznywiedzak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 83.595

Jozef Malanowski
Zawód: Len
 
 
post 26/08/2013, 20:08 Quote Post

Witam.
Ostatnio sporo czasu poświęcam na drążenie tematu wojny domowej w Chinach, a także walk z Japonią. Ciekawi mnie głównie osoba Mao Zedonga i jego umiejętności dowódcze. Jak dowodził ten człowiek? Czy był miernotą pod tym względem? Oceńcie go.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 26/08/2013, 20:16 Quote Post

Bardziej bym go określił przywódcą politycznym, niż dowódcą wojskowym.
Dla mnie odpowiedź jest prosta;
Skoro pokonał teoretycznie silniejszego Changa, to zdał egzamin.
Umiał sobie dobrać zdolnych ludzi i ich zmotywować.
Kadrę dowódczą mam tu na myśli.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.850
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 26/08/2013, 20:28 Quote Post

Ale Mao w ogóle dowodził osobiście jakąś operacją? Szczerze mówiąc poza propagandą (np. Długim marszem) jakoś niczego nie kojarzę. Raczej tak jak napisał poldas, zachował ogólną kontrole i dobrał odpowiednich ludzi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Teoretycznywiedzak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 83.595

Jozef Malanowski
Zawód: Len
 
 
post 26/08/2013, 20:46 Quote Post

Czyli osobiście nie dowodził armiami. Zmyliło mnie to że w swoich książkach ( między innymi 'Zagadnienia strategii wojny partyzanckiej przeciwko najeźdźcom japońskim) wykładał swój pogląd na dowodzenie i strategię. czy Mao nie wywierał nacisków na swoich dowódców, tak jak robił to np. Stalin w czasie II Wojny Światowej (co zresztą kosztowało ACz sporo żołnierzy...)? Przecież Zedong był człowiekiem o ogromnej władzy, więc na pewno mógł to robić. Czy mamy informacje że forsował swoje rozwiązania, narzucając swojemu sztabowi?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 27/08/2013, 6:49 Quote Post

QUOTE(Teoretycznywiedzak @ 26/08/2013, 20:46)
Czyli osobiście nie dowodził armiami. Zmyliło mnie to że w swoich książkach ( między innymi 'Zagadnienia strategii wojny partyzanckiej przeciwko najeźdźcom japońskim) wykładał swój pogląd na dowodzenie i strategię.  czy Mao nie wywierał nacisków na swoich dowódców, tak jak robił to np. Stalin w czasie II Wojny Światowej (co zresztą kosztowało ACz sporo żołnierzy...)? Przecież  Zedong był człowiekiem o ogromnej władzy, więc na pewno mógł to robić.  Czy mamy informacje że forsował swoje rozwiązania, narzucając swojemu sztabowi?
*



Mao tse-tung był przede wszystkim teoretykiem wojskowym, oraz przywódcą politycznym. I oczywiście, że wywierał nacisk na swoich podkomendnych. Nie pomnę w tej chwili wojny domowej, ale podczas interwencji w Korei mieszał się do kompetencji Penga nieustannie. W kwestiach zasadniczych dla prowadzenia operacji zdanie Mao było decydujące.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Verbal
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 83.354

Zawód: wolny
 
 
post 27/08/2013, 14:40 Quote Post

QUOTE(Teoretycznywiedzak @ 26/08/2013, 21:08)
Witam.
Ostatnio sporo czasu poświęcam na drążenie tematu wojny domowej w Chinach, a także walk z Japonią. Ciekawi mnie głównie osoba Mao Zedonga i jego umiejętności dowódcze.  Jak dowodził ten człowiek? Czy był miernotą pod tym względem?  Oceńcie go.
*




Był zerem. Genialnym manipulantem ale wojskowo zerem. Zasadniczo dowódcami był tacy ludzie jak Bo Gu , Zhu De, Zhang Guotao
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej