Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Bezpieczeństwo narodowe/wewn.: studia, perspektywy
     
luqas93
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 70.358

 
 
post 10/01/2011, 20:59 Quote Post

Witam w 2012 zdaję maturę rozszerzoną z historii i WOSu. Na początku zastanawiałem się nad prawem, ale po dłuższych rozważaniach stwierdziłem że to jednak nie dla mnie... Ostatnio zacząłem się poważnie zastanawiać nad dwoma kierunkami a mianowicie Bezpieczeństwo Narodowe na AON i Bezpieczeństwo Wewnętrzne na UW:) I teraz kilka pytań do osób które miały kiedyś styczność z ww. kierunkami/uczelniami.

1. UW każdy mniej lub bardziej zna przynajmniej tak jest w moim przypadku... Ale AON to już inna bajka czy może zabrać głos osoba która tam studiuje/studiowała bądź ma kogoś znajomego i powiedzieć coś o uczelni główni chodzi mi o atmosferę, poziom nauczania itd.
2. Czy studiowanie ww. kierunków daje absolwentowi jakiś większe szanse w dżungli jaką jest dzisiejszy rynek pracy?? No i jak można to proszę podać przykładowe zawody dla absolwenta.
3. No i czym ww. kierunki się różnią bo z tego co jak na razie wyczytałem to BW to bardziej zaciąga się po policje/straż pożarną/ABW itd. Zaś BN to już raczej do wojska ma bliżej. Czy moje rozumowanie jest słuszne??

Proszę o konkretne odpowiedzi, które mogą pomóc mi i osobom mi podobnym dla których prawo nie jest jedyną opcją po napisaniu matury z WOSu i Historii:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
Fajfol
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 64.934

Zawód: uczen
 
 
post 8/04/2011, 20:55 Quote Post

Ja coś dodam od siebie.
Od prawie roku interesuje się 2 uczelniami: WSOWL we Wrocławiu i AON-em w Warszawie.
Pierwsza, wojskowa. Co mnie ciągnęło ? Przede wszystkim gwarantowana praca w wojsku, co było moim marzeniem od kiedy tylko pamiętam. Śledziłem kilka for internetowych dotyczących tej uczelni. Z jednej strony odrzucał fakt słabych warunków socjalnych pomimo tego że to w końcu wojsko (w końcu było się skoszarowanym przez 5 lat- teraz 4 lata), magister z dość nieciekawego dla mnie kierunku. Zaletą była jak już wspomniałem, gwarantowana praca przez kilka lat oraz żołd przez cały okres uczenia się.

Gdyby wszystko pozostało jak jest, to na pewno bym się udał do tej szkoły. Jednak zmieniło się, między innymi to, że zamiast 5 lat i magistra, jest 4 lata i licencjat. Licencjat powoduje, że możesz awansować do określonego stopnia, co blokuje dalszy rozwój. Oczywiście zawsze można studiować zaocznie, tylko w praktyce może być ciężko np. ze zgodą przełożonego.

Teraz coś o AON-ie.
Pierwsza sprawa - przyjmują każdego, bo szkoła boryka się z długami (taką odpowiedź uzyskałem na jednym z for internetowych). Im więcej studentów tym więcej kasy od ministerstwa.

Co do wyposażenia uczelni. Nie wiem jak to jest z kampusem ale samo wyposażenie szkoły musi być powinno poziomie. Miedzy innymi dlatego, że uczelnia współpracuje z innymi uczelniami wojskowej, bierze udział w projekcie Erasmus ( w końcu trzeba zrobić wrażenie dla zagranicznych studentów), odbywają się tu kursy dla oficerów oraz częste konferencje (często z udziałem przedstawicieli innych krajów należących do NATO).

Ma się tutaj również w pewnym stopniu kontakt z wojskiem. Jak już wspomniałem odbywają się tu kursy dla oficerów, więc zawsze można jakąś drogą coś się od nich dowiedzieć. Poza tym, wykładowcami są również wojskowi, odbywają się różne konferencje (nie wiem jak jest z dostępem osób cywilnych na nich). Tak więc pewien klimat jest.

Dodatkowo kierunki są , tu cytat ze strony uczelni

QUOTE
atrakcyjną propozycję kształcenia o profilu humanistycznym ze szczególnym uwzględnieniem wojskowych aspektów relacji międzynarodowych, w których Uczelnia się specjalizuje.


Co do Studium Oficerskiego we WSOWL, jest to trochę niczym luretka. Wtedy kiedy będziemy chcieli, Studium może się nie odbyć, może być mało miejsc lub przez czas studiowania na uczelni cywilnej może nam się odechcieć.

Tak więc, według mnie, jeśli ktoś chce mieć "gwarancje" (jeśli się do tego przygotuje) dostania się do wojska za wszelką cenę, zapewne poradziłbym mu właśnie WSOWL.

Jeśli ktoś ma "czas", chce jeszcze pożyć jak cywil, jednak ciągną go sprawy wojska, polecam mu właśnie tą uczelnię.

Ten post był edytowany przez Fajfol: 8/04/2011, 21:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2


> Posts in this topic
luqas93   Bezpieczeństwo narodowe/wewn.: studia, perspektywy   10/01/2011, 20:59
Rommel 100   Głos zabierze student Bezpieczeństwa Wewnętrznego ...   11/01/2011, 11:11
luqas93   no właśnie ja tak wstępnie zastanawiam się nad kie...   11/01/2011, 16:16
Rommel 100   Poczytaj w internecie http://www.wso.wroc.pl/Rekr...   12/01/2011, 13:31
luqas93   czyli wg. ciebie mam małe szanse na dostanie się p...   12/01/2011, 14:37
Rommel 100   Nie wiem, ja tym jak na razie nie interesowałem ...   12/01/2011, 15:18
luqas93   tylko często się zdarza że informacje zamieszczane...   12/01/2011, 16:07
Rommel 100   Zdarzyło mi się wyczytać, wysłuchać (np. adwokat...   14/01/2011, 15:07
Vergilius   Ponoć polonistyka jest dzisiaj opłacalna. Zatrud...   12/01/2011, 19:19
mobydick1z   O cholerka... Muszę powiedzieć, to moim siostrom....   12/01/2011, 19:36
luqas93   oj nie nie:PPP polonistyka to zdecydowani nie dla ...   12/01/2011, 23:30
Vergilius   A nie robią :(?   12/01/2011, 23:48
ania93-93   Zdarzyło mi się wyczytać, wysłuchać (np. adwokat...   27/01/2011, 19:21
Tokilap   Bzdura, że tak powiem. Prawnik prawnikowi nierów...   27/01/2011, 20:45
Rommel 100   Większy niż Bezp. Wew./Nar. Masz gratisowe punkt...   28/01/2011, 19:01
Rommel 100   Dla zainteresowanych: http://gazetapraca.pl/gazeta...   1/02/2011, 12:42
Comodus Augustus   AON-u nie polecam, campus w miarę klimatyczny ale ...   5/04/2011, 15:17
Rommel 100   Z tego co mi kolega powiedział dotyczy to wszyst...   5/04/2011, 16:23
partyzant91   Stary temat, ale może już ktoś będzie w stanie się...   17/01/2016, 11:37

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej