Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Co sądzicie o ekspansji Arabów ?,
     
OZZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 9.098

Mateusz Koscielniak
Stopień akademicki:
Zawód: uczen
 
 
post 28/11/2005, 19:31 Quote Post

Witam .Co sądzicie ekspansji arabów we wczesnym średniowieczu ,na przełomie XVII i XVIII , było to pozytywne czy negatywne zjawisko?Moim zdaniem miało i ma duży wpływ na czasy średniowieczne oraz na wydarzenia obecne CZekam na wasze odpowiedzi i zapraszam do dyskusji!:)smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Khamul
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 11.255

 
 
post 28/11/2005, 19:38 Quote Post

QUOTE
Co sądzicie ekspansji arabów we wczesnym średniowieczu ,na przełomie XVII i XVIII , było to pozytywne czy negatywne zjawisko?

Chyba chodzi Ci o VII i VIII wiek.Mam nadzieję, że to była tylko literówka wynikająca z pośpiechu rolleyes.gif Poza tym rozważanie w kategoriach negatywne-pozytywne nie ma sensu.Musisz sprecyzować o co CI chodzi.

 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Theodorus
 

Teodor
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.008
Nr użytkownika: 1.771

:)
Stopień akademicki: M¹drala
Zawód: Asystent muzealny
 
 
post 29/11/2005, 11:41 Quote Post

Sprecyzuj troche pytanie. Czy to napewno literówka?

http://www.mojeforum.net/adiutrix/
Legio I Adiutrix:
http://www.adiutrix.za.pl
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Kmicic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 11.487

 
 
post 29/11/2005, 12:31 Quote Post

Ja chodzi o to wcześniejsze to pomogło ... no dokopał Europejczykom, ale Arabowie nie zmieniali kultury podbitycz, więc zamiast cofając w rozwoju to poszli dalej (w rozwoju) ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Khamul
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 11.255

 
 
post 29/11/2005, 13:32 Quote Post

QUOTE(Kmicic @ 29/11/2005, 13:31)
Ja chodzi o to wcześniejsze to pomogło ... no dokopał Europejczykom, ale Arabowie nie zmieniali kultury podbitycz, więc zamiast cofając w rozwoju to poszli dalej (w rozwoju) ...
*


Ja przepraszam, ale kompletnie się pogubiłem. wacko.gif
O co Ci chodzi kmicic, bo nic nie rozumiem.Na jaki temat jest wreszcie ta dyskusja? confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kmicic
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 11.487

 
 
post 29/11/2005, 13:51 Quote Post

"Co sądzicie ekspansji arabów we wczesnym średniowieczu ,na przełomie XVII i XVIII , było to pozytywne czy negatywne zjawisko?"
Źle sformuowałem ... chodziło mi o to, że jeśli chodzi o ekspansję w VII i VIII w to była pozytywna ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Khamul
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 11.255

 
 
post 29/11/2005, 14:13 Quote Post

QUOTE(Kmicic @ 29/11/2005, 14:51)
Źle sformuowałem ... chodziło mi o to, że jeśli chodzi o ekspansję w VII i VIII w to była pozytywna ...
*


Ale dla kogo confused1.gif W jakim aspekcie confused1.gif
Ten temat jest zbyt obszerny, by odpowiadać na tak szeroko postawiony wniosek. Musisz nauczyć się formułować bardziej sprecyzowane pytania. Tylko wtedy możliwa jest dyskusja. Inaczej nie wiadomo o czym pisać sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
OZZ
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 9.098

Mateusz Koscielniak
Stopień akademicki:
Zawód: uczen
 
 
post 29/11/2005, 21:55 Quote Post

Tak to był cholerny bład oczywiscie ze VII i VIII , to mysle ze to dobry temat ,ponieważ wielki znawcą historii nie jestem ,ale chciałbym żebyście przedstawili w zarysie pozytywne i negatywne aspekty tejze ekspansjii
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 1/12/2005, 23:41 Quote Post

A ja się wyłamię - Jednak wolałbym, by arabowie przegrali pod Al-Jarmuk i pozostali kolejną sektą na wschodzie - ich wzrost oznaczał powolny, ale nieunikniony upadek Bizancjum (no... może nie nieunikniony, ale jak to brzmi...;P). Gdybyż w okresie zamętu w VII - IX wieku w Europie Cesarstwo miało możliwości oddziaływania na Europę na szerszą skalę! Może ocalałoby więcej dzieł antyku, a na renesans nie musielibyśmy czekać aż osmiu wieków.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 5/12/2005, 15:16 Quote Post

Ja sie w podobnym temacie jeszcze nie wypowiadałem:

Dla mnie Arabowie byli po prostu bandą pustynnych dzikusów, bezczelnie zagarniających co najlepsze z dorobku grecko-rzymskiego, hebrajskiego no i perskiego.
Bardzo dobrze by się stało, gdyby Bizancjum było wtedy silniejsze (tzn. wszystko wina Justyniana, ale to już inna historia) i pogoniło ich z powrotem na piaski. Zupełnie inaczej wyglądałoby chrześcijaństwo, Bliski Wschód, zapewne także Słowiańszczyzna. Dużo wcześniej dokonałaby sie synteza chrześcijaństwa z dorobkiem antyku. Wg. mnie same pozytywy. O braku problemu z zamachowcami-samobójcami nie wspominając wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Megabyzos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa
 
 
post 5/12/2005, 16:11 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 5/12/2005, 16:16)
Ja sie w podobnym temacie jeszcze nie wypowiadałem:

Dla mnie Arabowie byli po prostu bandą pustynnych dzikusów, bezczelnie zagarniających co najlepsze z dorobku grecko-rzymskiego, hebrajskiego no i perskiego.
Bardzo dobrze by się stało, gdyby Bizancjum było wtedy silniejsze (tzn. wszystko wina Justyniana, ale to już inna historia) i pogoniło ich z powrotem na piaski. Zupełnie inaczej wyglądałoby chrześcijaństwo, Bliski Wschód, zapewne także Słowiańszczyzna. Dużo wcześniej dokonałaby sie synteza chrześcijaństwa z dorobkiem antyku. Wg. mnie same pozytywy. O braku problemu z zamachowcami-samobójcami nie wspominając wink.gif
*



Ironside z jednej strony bolejesz się nad utraconymi dziełami antyku, a zapominasz, że właśnie ta banda pustynnych dzikusów umozliwiła dotrwanie większości ocalałego dorobku antyku do naszych czasów. Sorry, ale bez dzieł arabskich mogliśmy zapomnieć o renesansie i absorpcji filozofii starożytnej. Z czego mielibyśmy ją absorbować? Z kilku zdań na ocalałym skrawku pergaminu cudem nie przerobionym na Biblię?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ironside
 

VIII ranga
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.304
Nr użytkownika: 8.937

 
 
post 6/12/2005, 11:15 Quote Post

Gdyby Arabów NIE BYŁO, to żaden okrzyczany renesans niebyłby potrzebny. To oni rozwalili potęgę Bizancjum, kilkukrotnie stwiając pod znakiem zapytania dalszą egzystencję naszej cywilizacji. Gdyby im się nie udało, Bizancjum przetrwałoby silne i potężne, a centrami naszej cywilizacji nie byłyby Paryż, Rzym i Londyn, ale Konstantynopol, Alexandria i Nikea.

Nie przesadzaj łaskawie z tymi "kilkoma pergaminami". Włoskie biblioteki od zawsze przechowywały dzieła antyczne. Poza tym zawsze (i to mnie najbardziej wkurza) zapomina się o Izydorze z Sewilli. To jgo dzieło miało kluczowe znaczenie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Megabyzos
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 433
Nr użytkownika: 9.029

Stopień akademicki: Oświecony Satrapa
 
 
post 6/12/2005, 16:06 Quote Post

QUOTE(Ironside @ 6/12/2005, 12:15)
Gdyby Arabów NIE BYŁO, to żaden okrzyczany renesans niebyłby potrzebny. To oni rozwalili potęgę Bizancjum, kilkukrotnie stwiając pod znakiem zapytania dalszą egzystencję naszej cywilizacji. Gdyby im się nie udało, Bizancjum przetrwałoby silne i potężne, a centrami naszej cywilizacji nie byłyby Paryż, Rzym i Londyn, ale Konstantynopol, Alexandria i Nikea.

Nie przesadzaj łaskawie z tymi "kilkoma pergaminami". Włoskie biblioteki od zawsze przechowywały dzieła antyczne. Poza tym zawsze (i to mnie najbardziej wkurza) zapomina się o Izydorze z Sewilli. To jgo dzieło miało kluczowe znaczenie.
*



Po pierwsze biorąc pod uwagę nietolerancję religijną Bizancjum nie ma szans by przetrwało jako potęga - nawet przy braku Arabów. Persja już by o to zadbała, bo także by istniała nadal. A także monofizyci i inne uciskane religie. To państwo było spróchniałe od środka jak każda despocja. A Longobardowie zadbali by we Włoszech manuskrypty nie przetrwały. Zresztą poczytaj Imię Róży i zobacz co się z tymi manuskryptami działo.
To że nie lubisz Arabów nie oznacza , że nie mieli zasług na polu kultury. Pamiętaj o tym gdy przeglądzasz książkę do algebry, patrzysz na nocne niebo czy robisz doświadczenie chemiczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Jasnogród
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 861
Nr użytkownika: 50

 
 
post 6/12/2005, 20:18 Quote Post

QUOTE
Po pierwsze biorąc pod uwagę nietolerancję religijną Bizancjum nie ma szans by przetrwało jako potęga - nawet przy braku Arabów. Persja już by o to zadbała, bo także by istniała nadal.

Ostatnia wojna bizantyjsko-perska zakończyła się porażką Sasanidów.
QUOTE
Zresztą poczytaj Imię Róży i zobacz co się z tymi manuskryptami działo.

Powołujesz się na Eco ? Równie dobrze możesz zimą w sandałach chodzić.
QUOTE
A Longobardowie zadbali by we Włoszech manuskrypty nie przetrwały

Paweł Diakon mimo wszystko był Longobardem.

Cywilizacja islamska rozwijała się korzystając z wcześniejszej wiedzy.Potem zastygła.Europa podbita przez Arabów,dzieliłaby muzułmańskiego losy Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej,czyli pogrążyłaby się w stagnacji do czasów obecnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 6/12/2005, 20:28 Quote Post

Większość tych "wynalazków" powstało na wschód od wpływów arabskich - tylko że szło tranzytem smile.gif Poza tym - Czy Bizancjum było nietolerancyjne? Na pewno nie tak bardzo jak Rzym. Papieże kilkukrotnie odrzucali propozycje pojednania kościołów już po wielkiej schizmie wschodniej. miało tez dużo większe możliwosci, jako że stanowiło - w przeciwieństwie do Europy - jden zwarty organizm. Spróchniałe od środka? Owszem, zdażało się, ale zazwyczaj PO a nawet wskutek najazdów arabskich. O żywotności tego państwa przekonali się jeszcze w X wieku Bułgarzy, a w XII Normanowie Sycylijscy i Turcy Seldżuccy. Zresztą to próchno w owym czasie zależy od jednostek sprawujących rządy - a z tego co wiem to nie władców "spróchniałego" Bizancjum z VII i VIII wieku nazywano "Królami Gnuśnymi".

Despotia jako taka nie jest ustrojem słabym, a wręcz przeciwnie - najsilniejszym z możliwych, o ile stoi na jej czele zdolny władca. Rządy miernot często prowadzą do, jakże charakterystycznego dla okresów upadku Bizancjum, rozrostu biurokracji

Moim zdaniem aż do X wieku, do ostatecznego uformowania monarchii europejskich, Bizancjum pozostawało najżywotniejszym, najlepiej zorganizowanym i najmniej "sypiącym się" państwem. Niestety w następstwie ekspansji Arabów w VII/VIII wieku zostało ono zepchnięte do defensywy prawie na kolejne 200 lat. Z zarzutem spróchnienia mogę się zgodzić dopiero u schyłku wieku XII.

Arabowie jako tacy mieli sukcesy na polu medycyny - chyba największe - i matematyki. Ich wynalazkiem jest liczba "0". Nie przeceniałbym jednak ich roli w zachowaniu dzieł kultury antycznej - pamiętajmy, że gdzyby nie ich konsekwentna ekspansja, zakończona w 1453 roku zdobyciem Konstantynopola, może nie byłoby w ogóle problemów z "zaginieniem" książek starożytnych. Zauważ - wskutek działań arabów większość z tych dzieł znamy jako tłumaczenie z arabskiego tłumaczenia z greki. a jak wiadomo tłumaczenia sa jak kobiety - jak wierne, to nie piękne, jak piękne, to nie wierne wink.gif

Poza tym Arabowie kopiowali księgi zdobyte na terytorium Bizancjum, które bez nich mogłoby samo o niezadbać, dlatego wg. mnie większe zasługi dla zachowania kultury antyku położyli irlandzcy mnisi przepisujący księgi z kręgu cesarstwa Zachodniorzymskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej