Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stronnictwa, walki między nimi
     
Sewer
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.178
Nr użytkownika: 14.030

Stopień akademicki: coś tam wiem :)
 
 
post 25/12/2007, 21:16 Quote Post

To że w XVIII w rywalizowały stronnictwo Hetmańskie z Patriotycznym to o tym wszyscy wiedzą. Z podręczników wiemy jak to się odbywało ale czy były walki między nimi. Chodzi mi o przypadki jak morderstwa (usuwanie niewygodnych ludzi), rozruchy w miastach itp. confused1.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tadeusz Kościuszko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 411
Nr użytkownika: 36.589

Damian
Zawód: licealista
 
 
post 10/02/2008, 17:52 Quote Post

Walki wewnętrzne na Litwie na pocz. XVIIIw. Rozpoczęło się to wszystko od konfliktu miedzy Biskupem Wileńskim Konstantym Brzostowskim a rodem Sapiehów, którzy w tym czasie byli hegemonami na Litwie. Zajmowali większośc urzędów, mieli spore wojsko i rzesze ubogiej szlachty, która za pieniądze na sejmikach będzie opowiadac się po ich stronie. Z czasem przeciw panoszącym się Sapiehom wystąpiła ważniejsza szlachta Litewska ( rody: Paców, Ogińskich, Radziwiłów ). Równocześnie Szlachta Litwy prowadziła spór między urzędami w koronie. Chodziło głównie o koekwacje praw na Litwie. Unia Polsko-Litewska przeżywała w tym czasie kryzys. Ale wracając do Sapiehów. Hegemonia tegoż rodu zagrażała krajowi. Saski generał Fleming poprowadził nawet wojsko na Litwę nie w celu walki, lecz w celu redukcji sporego wojska Sapiehów. Nie udało mu się to. Doszło jednak do rozwiązanie wojny miedzy stronnikami Sapiehów a resztą szlachty Litewskiej w bitwie pod Olkienikami 2 XI 1700r. Sapiehowie ponieśli klęskę. Urzędy obsadzone przez nich objęli Pacowie, Ogińscy, Wiśniowieccy i Radziłowie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 30/07/2008, 20:46 Quote Post

QUOTE(Sewer @ 25/12/2007, 21:16)
To że w XVIII w rywalizowały stronnictwo Hetmańskie z Patriotycznym to o tym wszyscy wiedzą.  Z podręczników wiemy jak to się odbywało ale czy były walki między nimi. Chodzi mi o przypadki jak morderstwa (usuwanie niewygodnych ludzi), rozruchy w miastach itp.  confused1.gif
*



Starcie Czartoryskich z Radziwiłłem odbywało się na wielu sejmikach. Walka o stanowiska w reaktywowanym Trybunale Litewskim też nie przebiegała w środkach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 20/09/2008, 23:49 Quote Post

Walki między Potockimi a Familią to już czasy St. Leszczyńskiego, walka odbywała się między członkami rodów piastujących stanowiska (Prymas Teodor Potocki), jak i na sejmikach. O starciach zbrojnych nie słyszałem...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
salvusek
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.236
Nr użytkownika: 44.999

 
 
post 21/09/2008, 10:05 Quote Post

Na wielu sejmikach dochodziło do tumlutów , nie jesteśmy w stanie zanalizowac wszytkiego , choc jakiegoś glośniejszego morderstwa czy potyczek no raczej nie było . Walka raczej rozgrywała się na innej płaszczyznie .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
alice
 

Secrètement l'épouse de Louis XIV.
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 530
Nr użytkownika: 22.057

Franciszka d'Augbiné
Zawód: reine
 
 
post 22/10/2008, 20:09 Quote Post

Poszukuję książki/książek(milej widziana opcja), z których mogłabym się dowiedzieć o jakichś konkretnych postawach najwaznijeszych rodów magnackich podczas wojny o sukcesję polską. Chodzi mi o konkretne wydarzenia, a nie informacje w stylu: ci byli za Leszczyńskim, a ci za Augustem III, ci za Francją, a ci za Honolulu.. [confused1.gif] cool.gif
Proszę o pomoc wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej