Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dlaczego protestanci lubią żydów ?
     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 27/09/2018, 11:23 Quote Post

Spośród różnych wyznań chrześcijańskich, kościoły protestanckie od dawna darzą żydów ogromną sympatią, co politycznie przekłada się np. na ogromne poparcie amerykańskiej religijnej prawicy dla Izraela. Osobiście mnie to bardzo bawi, jako że kilka miesięcy temu poznałem osobiście ortodoksyjnego żyda i w trakcie dyskusji na tematy religijne okazało się, że o ile żydzi mają generalnie niechętny stosunek do chrześcijaństwa (i to bardziej niż np. do islamu), to swoimi protestanckimi fanami po prostu gardzą. Ów żyd stwierdził że o ile Kościół Katolicki i Kościoły Wschodnie mają przynajmniej długą tradycję religijną, to "protestanckie sekty to po prostu szaleństwo". I że przy wszystkich różnicach katolicyzm jest bliższy judaizmowi niż protestantyzm. Ciekaw jestem, czy sami protestanci domyślają się tego, co sądzą o nich żydzi? rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 27/09/2018, 11:36 Quote Post

„Patrząc, jak na początku grudnia Donald Trump ogłasza, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela i przenoszą tam swoją ambasadę, pomyślałam o mojej licealnej grupie biblijnej. Prezydent czyni ważną deklarację o globalnej polityce, a ja mam w głowie absurdalnie apokaliptyczną myśl: Jerozolima? Dni ostatnie muszą być blisko” – napisała religioznawczyni Diana Butler Bass na portalu CNN.com

Zdaniem dyspensacjonalistów Biblia ujawnia „Boży plan na historię”, a w jego centrum znajduje się właśnie Jerozolima, miasto Abrahama, Dawida i oczywiście Jezusa. Bez Trzeciej Świątyni nie będzie apokalipsy, bez izraelskiej Jerozolimy nie będzie świątyni.

Ewangelicy, pisze Butler Bass, „czekali na to, modlili się o to. Chcą wojny na Bliskim Wschodzie. Armagedonu, ostatniej bitwy, podczas której Chrystus powróci na Ziemię i zniszczy wszystkich wrogów Boga. Dla części ewangelików to jest koniec historii. A Trump ich tam zabiera. Do obiecanego dnia sądu, do pewnego zwycięstwa. Sprawiedliwi pójdą do nieba, niegodziwcy sczezną w piekielnym ogniu”.

http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,228567...eRedirects=true

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Prawy Książę Sarmacji
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.326
Nr użytkownika: 98.849

 
 
post 27/09/2018, 11:48 Quote Post

CODE
I że przy wszystkich różnicach katolicyzm jest bliższy judaizmowi niż protestantyzm.

Tu się nie zgodzę. Wg mnie protestanci mogą się odnosić tak pozytywnie (oczywiscie zalezy jaka denominacja konkretnie), bo mają pewne cechy wspólne z judaizmem. Protestantyzm jest bliżej judaizmu niż katolicyzm (w pewnych kwestiach oczywiście, bo w innych jest równie odległy).
Mamy protestantów na forum, jeden jest judeofilem, wiec moze doczekasz sie odpowiedzi u źródła wink.gif

Ten post był edytowany przez Prawy Książę Sarmacji: 27/09/2018, 11:48
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 27/09/2018, 12:57 Quote Post

QUOTE(Prawy Książę Sarmacji @ 27/09/2018, 11:48)
Protestantyzm jest bliżej judaizmu niż katolicyzm

No właśnie ten mój znajomy stwierdził że nie. Że z punktu widzenia ortodoksyjnych żydów, przekonanie protestantów, że ich doktryny religijne są bliskie żydowskim wynika po prostu z nieznajomości judaizmu, a sama doktryna protestancka jest po prostu nielogiczna z jego punktu widzenia.

Ten post był edytowany przez Pimli: 27/09/2018, 12:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/09/2018, 13:17 Quote Post

Aż się w tym momencie przypomina mapka Niemiec z 1932 i korelacje między zamieszkiwaniem sympatyzujących z judaizmem protestantów i wynikami sympatyzującej z judaizmem NSDAP...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/09/2018, 13:36 Quote Post

QUOTE
Dlaczego Protestanci Lubią żydów?

Protestantom( mowie jedynie, w imieniu konfesji augsburskiej)zdarza się czytać Stary Testament, na równi z Nowym Testamentem, wiec żydzi dla "protestantów" ,to Naród Wybrany, a Israel to dar Pana , dla Narodu Wybranego.
BTW - całe chrześcijaństwo, to nic innego jak jedna z gałęzi,na drzewie religii mojżeszowej. Bóg chrześcijan, to ten sam plemienny Bóg Israela, Jezus Chrystus był żydem, wychowanym w religii żydowskiej, w żydowskiej rodzinie, w żydowskim Israelu, wśród żydów. Apostołowie, uczniowie Jezusa byli żydami, religijnymi żydami, Maria Matka Jezusa była żydówką, Józef był żydem, osiołek na którym uciekali do Egiptu, był żydowskim osiołkiem.

QUOTE
Mamy protestantów na forum, jeden jest judeofilem, wiec moze doczekasz sie odpowiedzi u źródła

Wszystkiego trzech smile.gif , z tego dwu " judofili "
QUOTE
No właśnie ten mój znajomy stwierdził że nie. Że z punktu widzenia ortodoksyjnych żydów, przekonanie protestantów, że ich doktryny religijne są bliskie żydowskim wynika po prostu z nieznajomości judaizmu, a sama doktryna protestancka jest po prostu nielogiczna z jego punktu widzenia.

Hmmm ja mam wrażenie, iż kosciolom protestanckim daleko blizej do judaizmu, niż rzymskiego-katolicyzmu, jeden przykład protestantyzm, jak i judaizm opierają się, o monoteizm,jest jeden Bóg.
QUOTE
Ewangelicy, pisze Butler Bass, „czekali na to, modlili się o to. Chcą wojny na Bliskim Wschodzie. Armagedonu, ostatniej bitwy, podczas której Chrystus powróci na Ziemię i zniszczy wszystkich wrogów Boga. Dla części ewangelików to jest koniec historii. A Trump ich tam zabiera. Do obiecanego dnia sądu, do pewnego zwycięstwa. Sprawiedliwi pójdą do nieba, niegodziwcy sczezną w piekielnym ogniu”.

Niewątpliwie wielu protestantów niezaleznie, od przynależności do poszczegolnych kościołów, chce zniszczenia wrogów Israela.

Ten post był edytowany przez force: 27/09/2018, 13:45
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 27/09/2018, 14:04 Quote Post

QUOTE(force @ 27/09/2018, 13:36)
Protestantom( mowie jedynie, w imieniu konfesji augsburskiej)zdarza się czytać Stary Testament, na równi z Nowym Testamentem, wiec żydzi dla "protestantów" ,to Naród Wybrany, a Israel to dar Pana , dla Narodu Wybranego.

Czyżby zatem protestanci nie wiedzieli, że judaizm rabiniczny, powstały na synodzie w Jawne w 90 r. n.e. nie jest tą samą religią, co judaizm kapłański, z którego wywodzi się chrześcijaństwo? Ściślej: judaizm rabiniczny jest w prostej linii kontynuacją faryzeizmu, a wiadomo jaki stosunek do faryzeuszy miał Jezus i Jego uczniowie. rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/09/2018, 15:02 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 27/09/2018, 15:04)
QUOTE(force @ 27/09/2018, 13:36)
Protestantom( mowie jedynie, w imieniu konfesji augsburskiej)zdarza się czytać Stary Testament, na równi z Nowym Testamentem, wiec żydzi dla "protestantów" ,to Naród Wybrany, a Israel to dar Pana , dla Narodu Wybranego.

Czyżby zatem protestanci nie wiedzieli, że judaizm rabiniczny, powstały na synodzie w Jawne w 90 r. n.e. nie jest tą samą religią, co judaizm kapłański, z którego wywodzi się chrześcijaństwo? Ściślej: judaizm rabiniczny jest w prostej linii kontynuacją faryzeizmu, a wiadomo jaki stosunek do faryzeuszy miał Jezus i Jego uczniowie. rolleyes.gif
*


No i? Co z tego? Ja to wiem, a IMHO żydzi, są jak byli Narodem Wybranym , a ich kraj to Israel, wraz stołecznym Jeruzalem, wczoraj, dziś, i juto. Judaizm, to Ojciec, i matka chrześcijaństwa.
BTW- o ile Pimel, zechce mi wyjawić , inne nieznane , tajemne wiadomości typu: "judaizm rabiniczny jest w prostej linii kontynuacją faryzeizmu, a wiadomo jaki stosunek do faryzeuszy miał Jezus i Jego uczniowie",lub tez woda jest mokra, lub śnieg jest biały, to niech się nie kłopocze, wiem o tym.

Ten post był edytowany przez force: 27/09/2018, 15:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/09/2018, 18:55 Quote Post

kosciolom protestanckim daleko blizej do judaizmu, niż rzymskiego-katolicyzmu, jeden przykład protestantyzm, jak i judaizm opierają się, o monoteizm,jest jeden Bóg. (Force)

elefant.gif elefant.gif elefant.gif

Paniedzieju, jak prawie 50 latek żyję na tym łez padole, tak pierwszy raz się dowiedziałem że muszę się (jako rzymski katolik) modlić do wielu bogów. Wielkie dzięki za poprawienie nastroju, uśmiałem się setnie. Masz może, Paniedzieju, jeszcze jakieś inne hecne tezy na nasz temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 27/09/2018, 19:06 Quote Post

QUOTE(źwiesz @ 27/09/2018, 19:55)
kosciolom protestanckim daleko blizej do judaizmu, niż rzymskiego-katolicyzmu, jeden przykład protestantyzm, jak i judaizm opierają się, o monoteizm,jest jeden Bóg. (Force)

elefant.gif  elefant.gif  elefant.gif

Paniedzieju, jak prawie 50 latek żyję na tym łez padole, tak pierwszy raz się dowiedziałem że muszę się (jako rzymski katolik) modlić do wielu bogów. Wielkie dzięki za poprawienie nastroju, uśmiałem się setnie. Masz może, Paniedzieju, jeszcze jakieś inne hecne tezy na nasz temat?
*


No to, Szczęść Ci Panie Boże,i pan papież ( nie wiem, który, z tych Dwu, jest dla rzymskich-katolików ważniejszy, bo obaj są "nieomylni") smile.gif, i jak tu nie napisać, iż Historycy org.pl, to jest najlepsze forum edukacyjne w necie smile.gif
Nie jest to mój szczególny, czy tez osobisty( gdzie tam) wynalazek śmiem twierdzić, co szerokie rzesze protestantów, z różnych kościołów,zwykło nazywać rzymskie wyznanie, wręcz pogaństwem, a jak brzydko postponują pana papieża( no nie tego, co to teraz jest nieomylny, on nam dostarcza radości).
Edit:
me gusta :
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...5Op6iJ7e_0KFd_X
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...aqB-hmM6O0S6k6F
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esr...Or_Pyp1uY-bxfDe
Nic tylko kupić popcorn, i wygodnie usiąść na fotelu rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez force: 27/09/2018, 19:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
źwiesz
 

Hydrochoerus hydrochaeris
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 103.410

Zgred 0,5-wiekowy
Stopień akademicki: maxima rodent
Zawód: Animalis lagodny
 
 
post 27/09/2018, 19:39 Quote Post

No to, Szczęść Ci Panie Boże, (Force)

A, dziękuję, Paniedzieju, dziękuję. Opieki Boskiej doświadczyłem w życiu już tyle razy, że nijak Mu się za to nie wypłacę. Ale że dobrego nigdy za wiele, to i za te Twoje życzenia dalszej Opieki dziękuję szczerze z duszy-serca i pomodlę się dzisiaj za Ciebie (bo w sumie cóż lepszego mogę dla Ciebie zrobić?).

pan papież ( nie wiem, który, z tych Dwu, jest dla rzymskich-katolików ważniejszy, bo obaj są "nieomylni") (Force)

Nie no, Paniedzieju, miało być o naszym pogańskim politeizmie, a nie o tym że jeden ze sług Pana uznał się za zbyt starego, by dalej sumiennie sprawować obowiązki. Nieładnie, Paniedzieju, uciekać od zagadnienia. Miałem nadzieję, że podrzucisz tu linka do nowego wątku (coby tu nie oftopić) o wielobóstwie u katolików - a tu takie jakieś koszałki-opałki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Alexander Malinowski 4
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 260
Nr użytkownika: 103.808

Alexander Malinowski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informatyk
 
 
post 27/09/2018, 23:39 Quote Post

QUOTE(force @ 27/09/2018, 13:36)

BTW - całe chrześcijaństwo, to nic innego jak jedna z gałęzi,na drzewie religii mojżeszowej. Bóg chrześcijan, to ten sam plemienny Bóg Israela, Jezus Chrystus był żydem, wychowanym w religii żydowskiej, w żydowskiej rodzinie, w żydowskim Israelu, wśród żydów. Apostołowie, uczniowie Jezusa byli żydami, religijnymi żydami, Maria Matka Jezusa była żydówką, Józef był żydem, osiołek na którym uciekali do Egiptu, był żydowskim osiołkiem.


*



Tylko, że założycielem Chrześcijaństwa pogańskiego był Paweł, który ustalił, że nie-Żydzi nie muszą spełniać prawa żydowskiego, moga jeść wieprzowinę i nie muszą być obrzezani. Potem chrześcijanie żydowscy wyginęli.

Natomiast wyznania protestanckie w USA faktycznie przejmują sie Starym Testamentem do punktu, gdzie zdanie Jezusa się nie bardzo liczy.

Te wyznania mają mało wspólnego z luteranizmem z Europy. Zresztą luteranizm praktycznie już nie istanieje. Umarł, zabiła go bliska współpraca z każdym rządem, także hitlerowskim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 28/09/2018, 0:15 Quote Post

QUOTE(źwiesz @ 27/09/2018, 19:55)
kosciolom protestanckim daleko blizej do judaizmu, niż rzymskiego-katolicyzmu, jeden przykład protestantyzm, jak i judaizm opierają się, o monoteizm,jest jeden Bóg. (Force)

elefant.gif  elefant.gif  elefant.gif

Paniedzieju, jak prawie 50 latek żyję na tym łez padole, tak pierwszy raz się dowiedziałem że muszę się (jako rzymski katolik) modlić do wielu bogów. Wielkie dzięki za poprawienie nastroju, uśmiałem się setnie. Masz może, Paniedzieju, jeszcze jakieś inne hecne tezy na nasz temat?
*


Pewnie force'owi chodziło o to, że w sumie to nie musisz, ale jakby to inaczej ująć? Musisz akceptować chętnych do tego współbraci w wierze wink.gif.

Tak myślę, że force'owi chodzi o kult świętych.
Otóż, o zgrozo!, i żydzi, i protestanci zamiast jak Bóg przykazał jak coś zgubią modlić się do św. Antoniego, to biorą i szukają...

Zdaje się, iż taka rzecz dla takiego złośliwego protestanta może "zahaczać" o wielobóstwo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 28/09/2018, 5:33 Quote Post

QUOTE
Tak myślę, że force'owi chodzi o kult świętych.
Otóż, o zgrozo!, i żydzi, i protestanci zamiast jak Bóg przykazał jak coś zgubią modlić się do św. Antoniego, to biorą i szukają...

&
QUOTE
Zdaje się, iż taka rzecz dla takiego złośliwego protestanta może "zahaczać" o wielobóstwo.

&
QUOTE
Nie no, Paniedzieju, miało być o naszym pogańskim politeizmie, a nie o tym że jeden ze sług Pana uznał się za zbyt starego, by dalej sumiennie sprawować obowiązki. Nieładnie, Paniedzieju, uciekać od zagadnienia. Miałem nadzieję, że podrzucisz tu linka do nowego wątku (coby tu nie oftopić) o wielobóstwie u katolików - a tu takie jakieś koszałki-opałki.


To lubię, i tak być powinno smile.gif, zdrowa międzywyznaniowa niechęć. Poważnie, taka sytuacja dużo bardziej mi odpowiada, niż zgniły,zboczony, i chory ekumenizm. dry.gif
Nienawiść do papiestwa*, i wrogość wobec rzymskiej doktryny( oczywista nieprzekładająca się, na jej wyznawców, cóż błądzą), jest jednym z fundamentów protestantyzmu.
Podobnie zapewne, jak rzymskie obiekcje wobec"heretyków, i herezji".

* pan papież Franciszek, to wyjątek, jak wybrano de facto "protestanta", na stanowisko nieomylnego papieża smile.gif
Edit:
No ,ale nie róbmy OT, miało być, o żydach, a protestantach, nie o poganach,ich politeizmie, czy bawochwalstwie, ect.


Ten post był edytowany przez force: 28/09/2018, 5:52
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
alexmich
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 595
Nr użytkownika: 98.744

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 28/09/2018, 8:49 Quote Post

Widzę, że tu się prawdziwa krucjata szykuje. Już po kruszeniu kopii i do brudnej walki w zwarciu dochodzi. A głównych zawodników jeszcze nie ma.

Jako osoba która z górką przeczytała połowę ST + kilka apokryfów to musze strwierdzić, że czytanie tych ksiag musi u protestantów odbywać bardzo płytko i wybiórczo, Skoro dopatrują się podobieńst z wiarą chrześcijańską. Już piereszy pięcoksiąg pokazuje dużo bliższe podobienstwo Jahwe i jego narodu wybranego do Allacha i jego wyznawców. Natomiast z milosiernym Ojcem, o którym nauczał Chrystus, kompletnie bustwu Żydów nie podrodze.

A wracając do tematu, to spostakalem sie z tezą, ze całość tej jednostronnej miłość, wywodzi się z niechęci protestantów do KK. Na zasadzie: KK uznaje Żydów za morderców Jezusa którzy potem w niego nie uwierzyli, to my (protestanci) będziemy ich lubić. Czyli coś w stylu na złość mamusi odmrożę sobie uszy. Nie mam natomiast bezposredniej stycznisci z protestantami aby to zweryfikować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej