Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zasięg wypraw bombowych w Europie

Lubuszanin89

III ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Zawód: Ochroniarz

post 28/06/2020, 12:06 Quote Post

Ostatnio czytając lokalną gazetę natrafiłem na artykuł o Alianckim bombardowaniu niemieckiego miasta Sorau ( dzisiejsze Żary woj. Lubuskie ) przeprowadzonym w dniu 11.04.1944r.

Wtedy to też Aliancka wyprawa w liczbie 108 samolotów startując z lotnisk pod Londynem wczesnym rankiem dotarła nad miasto chwilę po godz 12:00.
Celem nalotu były fabryki produkujące części dla lotnictwa niemieckiego.

W rezultacie nalotu śmierć poniosło ponad 200 osób a na miasto spadło 231 ton bomb.
Dywan bomb zniszczył fabryki, budynki mieszkalne.
Zniszczeniu uległa spora część centrum.

Przechodząc do meritum chciałbym drodze dyskusji uzyskać informacje czy były znane przypadki bombardowań miast niemieckich jeszcze dalej na wschód ?
Chodzi mi o naloty przeprowadzane przed inwazją w Normandii z lotnisk w Wielkiej Brytanii i ich najdalszy zasięg.

Zapraszam do dyskusji smile.gif

-------------------------------
Bezpośrednia odległość pomiędzy Londyn a Żary wynosi 1 055 km.
Liberator predkosc podrozna - 340 km/h, zasieg - 2400 km
Vickers Wellington predkosc podrozna - 300 km/h, zasieg - 4000 km
Avro Lancaster predkosc podrozna - 320 km/h, zasieg - 4000 km
Boing B-17 predkosc podrozna - 290 km/h, zasieg - 3200 km
Handley Page Halifax - predkosc podrozna - 380 km/h, zasieg - 2900 km

Ten post był edytowany przez Lubuszanin89: 28/06/2020, 14:27

User is offline  PMMini Profile Post #1

Sabat

I ranga
*
Nr użytkownika: 13.458

post 28/06/2020, 13:27 Quote Post

Najdłuższy rajd bombowy nad Europą, to była operacja w ramach projektu Halversona, znanego też jako HALPRO. Atak na rumuńskie Ploeszti. Tyle, że Liberatory startowały z Fayid (Egipt), więc nie do końca jest to zapewne to, o co Ci chodzi. Ponoć pokonały niecałe 2100km (1300 mil), chociaż jak czytałem zapiski pilotów, to mieli oni lądować w irackim Habbaniyah. Z mapy wychodzi to łącznie 3600km, więc trochę znacznie ponad zwykły zasięg Liberatorów i nie bardzo wiem, skąd te różnice w źródłach.

Z mapy wychodzi to łącznie 3600km, więc trochę znacznie ponad zwykły zasięg Liberatorów i nie bardzo wiem, skąd te różnice w źródłach.

The bombers to be used were re-equipped with bomb-bay fuel tanks to increase their fuel capacity to 3,100 gallons.

W samolotach zamontowano dodatkowe zbiorniki paliwa w lukach bombowych celem zwiekszenia ilosci paliwa do 3100 galonow. Standartowo bombowiec zabieral 2300 galonow.
N_S

edited:

Twój cytat dotyczy co prawda operacji Tidal Wave, która odbyła się ponad rok później. Ja pisałem o rajdzie z czerwca 1942. Nie jest wykluczone, że wtedy też domontowali dodatkowe zbiorniki. Dzięki temu sprawdziłem, że zasięg bojowy Liberatorów w wersji C wynosił 3379 km (Aviation History). Późniejsze wersje miały krótszy. Tak czy tak daliby radę i wszystko się zgadza.

Ten post był edytowany przez Sabat: 28/06/2020, 18:07

User is offline  PMMini Profile Post #2

obodrzyta

VII ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 28/06/2020, 17:18 Quote Post

QUOTE(Lubuszanin89 @ 28/06/2020, 12:06)

Przechodząc do meritum chciałbym drodze dyskusji uzyskać informacje czy były znane przypadki bombardowań miast niemieckich jeszcze dalej na wschód ?
Chodzi mi o naloty przeprowadzane przed inwazją w Normandii z lotnisk w Wielkiej Brytanii i ich najdalszy zasięg.

Jeżeli przed inwazją w Normandii i z lotnisk w UK - to 2 naloty na Gdańsk:
- brytyjski z 11.06.1942r, wykonany przez 44 Avro "Lancaster" z 5th Bomber Group/Bomber Command
- amerykański z 09.10.1943r, wykonany przez 378 Boeing B-17 z 8th Air Force/USAAF

User is offline  PMMini Profile Post #3

Halsey42

Dauntless Wildcat Avenger
Nr użytkownika: 63.420

Tomasz Borówka

post 28/06/2020, 20:05 Quote Post

W nocy z 28 na 29 sierpnia 1940 jakieś nieprzyjacielskie samoloty (kto, jeśli nie RAF?) niepokoiły Wrocław.
Z 15 na 16 lutego 1941 Brytyjczycy (bo któżby inny?) zrzucili m.in. ładunki wybuchowe i ulotki propagandowe nad powiatem pszczyńskim na Górnym Śląsku i w paru innych miejscach. Choć mogło chodzić o zrzuty dla podziemia, bo Niemcy wśród spadającego z nieba asortymentu odnotowali też nadajniki radiowe i pistolety maszynowe, natomiast nie bomby jako takie. Podobną akcję zaobserwowali też w powiecie pszczyńskim noc później. W następnych latach jeszcze trochę alianckich bombowców zabłąkiwało się na śląskie niebo, wiosną 1944 Amerykanie dwukrotnie zbombardowali ten Żagań, celując w zakłady Focke-Wulfa, choć mocno dostało się i samemu miastu. W czerwcu 1944 zaczęły się ciężkie naloty na przemysł paliwowy na Śląsku, ale to nie z Anglii.

User is offline  PMMini Profile Post #4

Lubuszanin89

III ranga
Nr użytkownika: 103.725

Micha³ Makowski
Zawód: Ochroniarz

post 28/06/2020, 20:30 Quote Post

QUOTE(Halsey42 @ 28/06/2020, 20:05)
W nocy z 28 na 29 sierpnia 1940 jakieś nieprzyjacielskie samoloty (kto, jeśli nie RAF?) niepokoiły Wrocław.
Z 15 na 16 lutego 1941 Brytyjczycy (bo któżby inny?) zrzucili m.in. ładunki wybuchowe i ulotki propagandowe nad powiatem pszczyńskim na Górnym Śląsku i w paru innych miejscach. Choć mogło chodzić o zrzuty dla podziemia, bo Niemcy wśród spadającego z nieba asortymentu odnotowali też nadajniki radiowe i pistolety maszynowe, natomiast nie bomby jako takie. Podobną akcję zaobserwowali też w powiecie pszczyńskim noc później. W następnych latach jeszcze trochę alianckich bombowców zabłąkiwało się na śląskie niebo, wiosną 1944 Amerykanie dwukrotnie zbombardowali ten Żagań, celując w zakłady Focke-Wulfa, choć mocno dostało się i samemu miastu. W czerwcu 1944 zaczęły się ciężkie naloty na przemysł paliwowy na Śląsku, ale to nie z Anglii.
*

Chyba chodziło ci o Żary .
Aczkolwiek łatwo pomylic gdyz Żagan i Żary znajdują się w odległości kilkunastu kilometrów od siebie.

User is offline  PMMini Profile Post #5

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej