Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zielona Góra - śląskie Czy Lubuskie Miasto?
     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 5/01/2020, 17:30 Quote Post

Zielona Góra - śląskie czy lubuskie miasto? (w temacie historycy.org sami mi zformatowali przymiotnik "Lubuskie" na z dużej litery a powinno być lubuskie z małej).

Z historii nie można wywnioskować, aby Zielona Góra kiedykolwiek leżała na Ziemi Lubuskiej. Od samego początku, aż do PRL-u była śląska.

Po wymianie ludności oraz zmianie granic państwowych po II wojnie w 1945 roku, przechodziła wraz z resztą Polski przez różne stadia zmian granic administracyjnych. Najogólnie można powiedzieć iż do 1999 roku mieszkańcy okolic Zielonej Góry uważali swój region za zielonogórski, nie tracąc całkowicie z oczu swej dolnośląskiej prowieniencji (patrz np. Sulechów i popiastowskie pozostałości). Ale nad tożsamością dolnośląską dominowała zielonogórska. Nikomu do głowy nie przyszło jednak nazwać siebie Lubuszaninem. Wiem, bo mam tam rodzinę. A jak jest dziś? No właśnie to jest dość przerażające, bo wychodzi na to iż w jedyne 20 lat można tak wyprać ludziom mózgi, że uważają się za Lubuszan. To źle wróży na przyszłość, bo nie chcę już mówić co można będzie wmówić takim ludziom? O czym to jeszcze świadczy? O tym, że można tak zrobić z ludzmi wykorzenionymi, bo przypadek Sosnowca, tam gdzie mamy ciągłość osadniczą, jest zupełnie odmienny. Sosnowiczanie nie dali siebie zgónoślązaczyć choć wciepnięto ich do województwa śląskiego. Tam niektórzy domagają się nawet zmiany nazwy województwa śląskiego, co ja osobiście popieram. Np. na górnośląsko-dąbrowskie.
Co jeszcze można powiedzieć? To, że twórcy deformy z 1999 roku brzydko się bawili. Dajmy na to iż chcieliby stworzyć województwo kujawskie, ale teren za mały, więc trzeba coś dorzucić. No to dorzucim sobie Płock z okolicami i będzie ok. A tak zrobiono z Zieloną Górą. Mało tego zrobili ją stolicą województwa! Czy można dokonywać aż takich wygibasów tylko dlatego, że to koniec Polski i nikt nie zauważy, a wykorzenieńcy tubylscy łykną każdy myk, bo to tylko przesiedleńcy i nie mają korzenia?
Jakie to niesie zagrożenia? Ano takie, że prędzej czy później do głosu dojdzie pokolenie, które zacznie zadawać pytania. No tak. Ale właściwie, to dlaczego nasi ojcowie i dziadowie uważają się za Lubuszan, przecież to nieprawda? To schemat, który jest uniwersalny i powtarzalny. Niewiadomą jest tylko to, które pokolenie go powieli. I co wtedy będzie? Nici z małej ojczyzny, a mała ojczyzna, to rzecz niezbędna do budowy w miarę normalnego kraju. Tak uważam. Nie wiem kiedy będzie następna reforma administracyjna, ale kiedyś będzie i trzeba się poważnie zastanowić co dalej z subregionem zielonogórskim.
Oczywiście chętnie poczytam argumenty za lubuskością Zielonej Góry i piszę to na prawdę bez ironii.

Ten post był edytowany przez Mścisław100: 5/01/2020, 17:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
tzaw1
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.893

Tadeusz Zawadzki
 
 
post 6/01/2020, 23:33 Quote Post

QUOTE(Mścisław100 @ 5/01/2020, 18:30)
Od samego początku, aż do PRL-u była śląska [...] w jedyne 20 lat można tak wyprać ludziom mózgi
*



Hmm..., na Gazecie Lubuskiej uczyłem się czytać. Ponad 50 lat temu...
Z wykorzenieniem nie ma to nic wspólnego. Czy zielonogórzanie uważają się za Lubuszan? Nie wiem. Że sosnowiczanie uważają się za Zagłębiaków, wiem z całą pewnością.
Rzecz raczej w tym, za kogo ich (jednych i drugich) uważa reszta. Dla niemal całej Polski taki, dajmy na to, jurajski Lelów, to Śląsk. Po prostu lenistwo umysłowe, głównie mass mediów.


 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 7/01/2020, 10:39 Quote Post

Poniżej ciekawy link ukazujący kalendarium zdarzeń dotyczących Gazety Lubuskiej. Znamiennym zdaje się tu być rok 1975 kiedy gazeta zmieniła nazwę z Gazety Zielonogórskiej na Gazetę Lubuską mimo utworzenia w tym czasie województwa zielonogórskiego bez Gorzowa, czego nie rozumiem i co będę drążył. Z kolei od końca wojny do 1950 roku Gazeta Zielonogórska nosiła nazwę Gazety Lubuskiej, a to dlatego iż w tym czasie Zielona Góra należała do województwa poznańskiego obejmującego tereny dzisiejszego województwa lubuskiego. Z kolei tereny na południowy-wschód od Zielonej Góry (Dolny Śląsk) były w województwie wrocławskim. W 1950 roku wraz z reformą administracyjną gazeta zmienia nazwę na Gazeta Zielonogórska.

Gołym okiem widać, że ładu i składu w tym żadnego.
Zastanawiającym jest ten 1975 rok, gdzie mamy sprzeczne wydarzenia. Utworzenie woj. stricte zielonogórskiego i zmiana nazwy z Gazety Zielonogórskiej na Lubuską.
W każdym razie tego, że po 1975 roku, zielonogórzanie nie nazywali sami siebie Lubuszaninami jestem pewnien. Jawi się z tego taki obraz, że proces metamorfozy subregionowych zielonogórzan na Lubuszan jest dłuższy i bardziej skomplikowany niż sądziłem...

PS Po krótkiej refleksji domniemywuję, że przed 1975 rokiem Gazeta Zielonogórska posiadała oddziały w Gorzowie, a po tym roku i po reformie administracyjnej, rozdzielającej Gorzów i Zieloną Górę, aby zaznaczyć, że gazeta pisze także o Gorzowie, zmieniono nazwę na Gazeta Lubuska, choć lubuskość Gorzowa jest dyskusyjna. To są oczywiście moje przypuszczenia i wartoby je zweryfikować.

https://plus.gazetalubuska.pl/spotkalismy-s...lat/ar/12135132

Ten post był edytowany przez Mścisław100: 7/01/2020, 15:29
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 7/01/2020, 12:09 Quote Post

QUOTE(Mścisław100 @ 7/01/2020, 10:39)
Poniżej ciekawy link ukazujący chronologię wydarzeń z Gazety Lubuskiej. Znamiennym zdaje się tu być rok 1975 kiedy gazeta zmieniła nazwę z Gazety Zielonogórskiej na Gazetę Lubuską mimo utworzenia w tym czasie województwa zielonogórskiego bez Gorzowa, czego nie rozumiem i co będę drążył. Z kolei od końca wojny do 1950 roku Gazeta Zielonogórska nosiła nazwę Gazety Lubuskiej, a to dlatego iż w tym czasie Zielona Góra należała do województwa poznańskiego obejmującego tereny dzisiejszego województwa lubuskiego. Z kolei tereny na południowy-wschód od Zielonej Góry (Dolny Śląsk) były w województwie wrocławskim. W 1950 roku wraz z kolejna reformą administracyjną gazeta zmienia nazwę na Gazeta Zielonogórska.

Gołym okiem widać, że ładu i składu w tym żadnego.
Zastanawiającym jest ten 1975 rok, gdzie mamy sprzeczne wydarzenia. Utworzenie woj. stricte zielonogórskiego  i zmiana nazwy z Gazety Zielonogórskiej na Lubuską.
*


1 A dlaczego, wraz z gierkowskim rozmnożeniem województw w 1975 r. "Gazeta Białostocka" musiała zmienić tytuł na "Gazeta Współczesna"? Ano dlatego aby nie drażnić lokalnej dumy nowych siedzib województw: Łomży i Suwałk. Tytuł "Gazeta Współczesna" już pozostał.
2 A dlaczego, wraz z gierkowskim rozmnożeniem województw w 1975 r. "Gazeta Krakowska" musiała zmienić tytuł na "Gazeta Południowa"? By nie drażnić lokalnej dumy nowych siedzib województw: Nowego Sącza i Tarnowa. Tytuł "Gazeta Krakowska" przywrócono za Pierwszej Solidarności a pod kierownictwem Macieja Szumowskiego dziennik ten stanął wówczas w awangardzie pism piszących prawdę.
3 A dlaczego, wraz z gierkowskim rozmnożeniem województw w 1975 r. "Gazeta Poznańska" musiała zmienić tytuł na "Gazeta Zachodnia"? By nie drażnić lokalnej dumy nowych siedzib województw: Kalisza, Konina, Leszna i Piły. Tytuł "Gazeta Poznańska" wrócił w 1981 r.
4 A dlaczego, wraz z gierkowskim rozmnożeniem województw w 1975 r. "Głos Koszaliński" musiał zmienić tytuł na "Głos Pomorza"? By nie drażnić lokalnej dumy nowej siedziby województwa - Słupska.

No i tak samo było z "Gazetą Zielonogórską". W 1975 r. musiała zmienić tytuł bowiem zamierzała się nadal ukazywać również w Gorzowie Wielkopolskim, mimo iż to miasto właśnie poszło na swoje. Czy zaś tytuł "Gazeta Lubuska" został dobrze wymyślony? Nie mnie oceniać.

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 7/01/2020, 12:36
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 8/01/2020, 14:18 Quote Post

"Rola prasy lokalnej w procesie budowania tożsamości "małych ojczyzn" na przykładzie Ziemi Lubuskiej 1945-1999" -
Krzysztof Wasilewski. Jest to rozdział z książki pt. "Komunikologia. Teoria i praktyka komunikacji
".
Pokazuje on, że próby ulubuskowienia Zielonej Góry istniały już od 1950 roku, rok 1975 był jakąś tam przeszkodą na drodze do budowy tej tożsamości. Narzucona przez autora narracja sprawia wrażenie iż w okresie 1945-1999 ta tożsamość się wytworzyła, a to nieprawda, bo wiem to z doświadczenia. Nikt nie nazywał siebie w zielonogórskim Lubuszaninem. Stało się to nagminne dopiero po 1999 roku. Autor pochodzi z Gorzowa i też ma to jakieś znaczenie. I teraz weź tu bądź mądry i powiedz, czy to źle czy dobrze. Aż szkoda burzyć tę lubuską sielankę. Co nie? Ale jednak pozostaje kwestia prawdy. Przecież ona zawsze wypływa na wierzch, nawet jak się ją nakrywa milionem koców...
A może jest to udany pionierski cykl tożsamościowy nie mający dotąd precedensu?
Tylko jak to będzie przy następnej reformie i co zrobić z zabytkami?
https://books.google.pl/books?id=9WNddbVQ6S...lubuska&f=false

Ten post był edytowany przez Mścisław100: 8/01/2020, 14:28
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
petroCPN SA
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.063
Nr użytkownika: 104.458

Stopień akademicki: doktor
Zawód: wyk³adowca
 
 
post 9/01/2020, 19:03 Quote Post

Teleturniej Va banque (TVP2 HD, czwartek 9. January 2020).
Kategoria tematyczna: "Zielono mi"
Prowadzący red. Przemysław Babiarz: "To miasto wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tak zwane Lubuskie Trójmiasto."
Zawodnik (w tym teleturnieju obowiązuje wymóg zachowania formy pytającej): "Co współtworzy Zielona Góra?"

Oczywiście, nie programy telewizyjne odgrywają rolę decydującą w określaniu tożsamości lokalnej. Można by twierdzić, iż to tylko taka sobie ciekawostka.
No ale rzeczywiście w roku 2004 władze trzech ośrodków miejskich - w tym Zielonej Góry - podpisały porozumienie o współpracy pod taką właśnie nazwą: "Lubuskie Trójmiasto" (skrót: LT). Chyba z własnej nieprzymuszonej woli. Zaś w roku 2006 Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Ten post był edytowany przez petroCPN SA: 9/01/2020, 19:06
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mścisław100
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 99.429

 
 
post 9/01/2020, 23:00 Quote Post

QUOTE(petroCPN SA @ 9/01/2020, 19:03)
Teleturniej Va banque (TVP2 HD, czwartek 9. January 2020).
Kategoria tematyczna:  "Zielono mi"
Prowadzący red. Przemysław Babiarz:  "To miasto wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tak zwane Lubuskie Trójmiasto."
Zawodnik (w tym teleturnieju obowiązuje wymóg zachowania formy pytającej):  "Co współtworzy Zielona Góra?"

Oczywiście, nie programy telewizyjne odgrywają rolę decydującą w określaniu tożsamości lokalnej. Można by twierdzić, iż to tylko taka sobie ciekawostka.
No ale rzeczywiście w roku 2004 władze trzech ośrodków miejskich - w tym Zielonej Góry - podpisały porozumienie o współpracy pod taką właśnie nazwą: "Lubuskie Trójmiasto" (skrót: LT). Chyba z własnej nieprzymuszonej woli. Zaś w roku 2006 Stowarzyszenie Lubuskie Trójmiasto zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
*


Ale ja o tym wiem, że lubuskość istnieje w głowach mieszkańców tych ziem. Pytanie tylko w jakim procencie i jak głęboko? Domyślam się, że u młodych w większym stopniu. Ten Wasilewski w swojej pracy używa po prostu dziwnej narracji jakoby ta tożsamość wytworzyła się w latach 1945-1999, czemu sam przeczy w treści tej pracy pod koniec. W latach 80. i 90. idea lubuskości klapła na całej linii, na co mam potwierdzenie wśród mojej rodziny i własnych wspomnień.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej