Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nowe spojrzenie na Targowicę
     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 14/06/2012, 12:40 Quote Post

[quote=wzoraz,14/06/2012, 2:11]
[quote]Czy bycie masonem powodowało, że stawali się oni gorszymi Polakami? [/quote]
Niewątpliwie, bo:
[quote]Formalnie masonem był też król, do tej samej loży należał jednak ambasador Rosji i nawet stał wyżej w jej hierarchii [/quote]
poza tym ówcześni możni polscy należeli także do loży której wielkim mistrzem był król prski.
Prawdę powiedziwaszy czytałem swego czasu książkę o ówczesnej masonerii i wynika z niej że masoni należący do nich byli po agentami obcych mocarstw.

Gdybyś z łaski swojej napisał czyim agentem był król pruski.
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 14/06/2012, 13:07 Quote Post

Czy masoni są dobrymi Polakami???

Poczytaj sobie trochę o masonerii, choćby publikacje p. Norberta Wójtowicza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 14/06/2012, 14:38 Quote Post

Daj mi jeden powód dla którego mam zaśmiecać sobie głowę wypocinami pana Norberta Wójtowicza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 14/06/2012, 14:40 Quote Post

Jest to człowiek, bardzo obeznany z tym tematem - dlatego warto się zapoznać z jego pracami. Jeżeli nie chcesz to nie, jednak nie mów o wspaniałości masonów- Polaków. K3M była zła i to z wielu powodów.

Możesz zapoznać się z encyklikami papieskimi o masonerii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 14/06/2012, 15:29 Quote Post

Słuchaj chłopie,fajny facet jesteś, ale pokaż albo najlepiej zacytuj gdzie ja napisałem że
"masoni są dobrymi Polakami".Fakt nie napisałem że są złymi.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 14/06/2012, 16:01 Quote Post

Przepraszam Ciebie. Z rozpędu napisałem i o Tobie i Lancelocie, który napisał to "Czy bycie masonem powodowało, że stawali się oni gorszymi Polakami? ". Przepraszam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 14/06/2012, 16:10 Quote Post

Byłoby jednak dobrze oceniać ówczesnych masonów w kontekście wiodącego tematu "targowicy", s`il vous plait smile.gif ...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
Nakama
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 77.701

 
 
post 14/06/2012, 17:31 Quote Post

QUOTE(Darth Bane @ 13/06/2012, 17:07)
Dodałbym, że Konstytucja nie miała żadnych szans na wdrożenie ze względu chociażby na to, że pozbawiała prawa głosu ( a więc i źródła utrzymania - "klamki" u potentata) całą szlachtę gołotę - ze 100 tys. szabel.
*



Prawo głosu w skali całego kraju, szlachta gołota uzyskała dopiero w 1768, wcześniej, to czy brali udział w podejmowaniu decyzji zależało od samych sejmików, w niektórych mieli takie prawo, a w innych nie. A szansę na awanse mogli uzyskać, dzięki temu że tworzono armię.

QUOTE(Darth Bane @ 13/06/2012, 17:07)
Ot kilkunastu ludzi, mniejszością posłów Sejmu postanowiło w Polsce wprowadzić ustrój "angielskopodobny", mianując przyszłym królem osobę bez powiadamianie jej o tym wątpliwym zaszczycie...
*



Pomysł z Sasem miał na celu osłodzenia szlachcie, idei sukcesji tronu, bez której nasi ówcześni reformatorzy nie wyobrażali sobie poważnej reformy państwa.


QUOTE(Bobek1995 @ 13/06/2012, 17:22)
Nawet te obchody mnie smucą, bo zamiast płakać nad tym haniebnym występkiem to oni się cieszą. Z tego co pamiętam to jeden z konfederatów targowickich ( nie pamiętam który) był na zsyłce, za sprzeciw wobec polityki Repnina.
*



Dziwna to logika, smuci kolegę nieudana, ale jednak próba generalnej reformy państwa, a lituje się nad losem targowiczan, którzy za swoje postępowanie, w każdym normalnym kraju zawisnęli by na stryczku.



QUOTE(jkobus @ 13/06/2012, 19:36)
Sama "konstytucja 3 maja" to zbiór pobożnych i niepobożnych życzeń, w znakomitej większości nie nadających się do wprowadzenia w życie - może by to potem jakieś poprawki uratowały, gdyby istotnie miało dojść do jej praktycznej aplikacji.
*



Dziwne, bo jakoś Konstytucja jednak weszła w życie i zafunkcjonowała.

QUOTE(jkobus @ 13/06/2012, 19:36)
Sposób jej wprowadzenia był istotnie skandaliczny -
*



Inaczej się nie dało, biorąc pod uwagę ślimacze tempo procesu ustawodawczego w ówczesnym Sejmie, który przez 3 lata nie zdołał opracować ustawy zasadniczej.

QUOTE(jkobus @ 13/06/2012, 19:36)
a sam fakt, że tego dokonano miał właściwie jedno tylko znaczenie: był obelgą rzuconą Rosji
*



Każda próba uniezależnienia się od Rosji, była dla jej władczyni obelgą.

QUOTE(jkobus @ 13/06/2012, 19:36)
Jednym słowem: głupota!
*



Głupotą można nazwać tylko fakt, iż nie wykorzystano w pełni 4-5 letniej korzystnej koniunktury międzynarodowej, jaka nam się nadarzyła.

Ten post był edytowany przez Nakama: 14/06/2012, 17:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

     
Bobek1995
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 77.924

Tobiasz Przybysz
 
 
post 14/06/2012, 17:42 Quote Post

Co do mnie to nie lituję się nad targowiczanami. Po prostu zainteresowało mnie takie spojrzenie na tą konfederację. Jak wspominałem nie znam się na tych czasach. Od zawsze uczono mnie i czytałem, że to zdrajcy, więc zaciekawiło mnie to.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 14/06/2012, 19:20 Quote Post

QUOTE(Bobek1995 @ 14/06/2012, 14:40)
Możesz zapoznać się z encyklikami papieskimi o masonerii.
*



To tak, jakby informacje o AK czerpać np. z Trybuny Ludu sleep.gif
Masoni od początku byli skonfliktowani z Kościołem Katolickim (a szerzej - ze wszystkimi niepostępowymi weddług nich grupami), nic więc dziwnego, że papieże też nie byli dla nich mili. Kościół obawiał się wolnomularstwa przede wszystkim dlatego, że była to niezależna organizacja o bardzo szerokich wpływach, kwestie ochrony wiernych przed rzekomo szkodliwym nauczaniem spadały na dalszy plan. Gdy trzeba było, to prawosławnych, husytów, luteran itp. też potrafiono przedstawiać jako bezbożników, wywrotowców i czcicieli szatana. Maniery utożsamiania świeckiego interesu duchowieństwa z dobrem wiary oduczył się Kosciół dopiero gdzieś pod koniec XIX w.
Ja sam wręcz podziwiam masonów i na ogół nie widzę problemu w uznawaniu ich członków za oddanych ojczyźnie Polaków. Branicki to po prostu ordynarny zdrajca i egoista klasowy, nazwać go tak można nie wiedząc nawet o jego związkach z wolnomularstwem. Zresztą widać, że wiele się tam nie nauczył, skoro mentalnie nie ustępował swoim przodkom sprzed wieku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
Radosław Sikora
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.948
Nr użytkownika: 1.484

Radoslaw Sikora
Stopień akademicki: dr
 
 
post 14/06/2012, 20:00 Quote Post

QUOTE(de Ptysz @ 14/06/2012, 19:20)
Zresztą widać, że wiele się tam nie nauczył, skoro mentalnie nie ustępował swoim przodkom sprzed wieku.
*



A co konkretnie masz do jego przodków "sprzed wieku"?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 14/06/2012, 20:11 Quote Post

Ojejku, a ja z kolegami we wrześniu 2011 uhonorowałem jednego takiego masona asystą przy odsłonięciu jego pomnika koło szkoły i inscenizacją potyczki. Działo się w Dobrocinie k/Morąga a masonem i patronem szkoły był... Jan Henryk Dąbrowski. Ksiądz poświęcił pomnik, a jakże. Nawet na nas trochę kapnęło, chociaż mieliśmy na sobie wredne rosyjskie mundury z 1807 (koledzy z Xięstwa mieli łatwiej). smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
wzoraz
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 78.254

 
 
post 14/06/2012, 20:20 Quote Post

QUOTE
Inaczej się nie dało, biorąc pod uwagę ślimacze tempo procesu ustawodawczego w ówczesnym Sejmie, który przez 3 lata nie zdołał opracować ustawy zasadniczej.

A na co komu ona była potrzebna ?
Zresztą dziwi mnie mówienie o konstytucji 3 maja jako o pierwszej polskiej konstytcji skoro była faktycznie jedną z ostatnich, ciekaw jestem kiedy to przekłamanie zniknie w końcu z podręczników histoycznych ?
QUOTE
Głupotą można nazwać tylko fakt, iż nie wykorzystano w pełni 4-5 letniej korzystnej koniunktury międzynarodowej, jaka nam się nadarzyła.

4-5 lat to przesada bo wykorzystać koninktrę można było dopiero po aukcji wojska, która nastąpiła w rok 1788.Można więc powiedzieć że mieliśmy 3 spokojne i możliwe do wyzyskania lata koniunktry (1789-1791). W tym czasie można było odzyskać Galicję jak twierdzi ksiądz Kitowicz w swoim pamiętniku i to bez żadnych konsekwencji ze strony Austrii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 14/06/2012, 20:35 Quote Post

Okres pomienionej wyżej koniunktury to faktycznie około jednego roku: sojusz z Prusami (z wielkimi oporami) zawarto dopiero w 1790. Zresztą ostatecznie zatwierdzili go i przyszli targowiczanie. Bezprawną metodę wprowadzenia Ustawy Rządowej tłumaczono właśnie "dogorywaniem chwili, która nas samym sobie wróciła", dogorywaniem z powodu kilkuletniej niemal jałowej paplaniny. Nawet po zatwierdzeniu aukcji wojska tracono czas na duperele typu kształt guzików itp. zamiast powierzać takie sprawy niższym czynnikom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 14/06/2012, 20:53 Quote Post

QUOTE(Radosław Sikora @ 14/06/2012, 20:00)
QUOTE(de Ptysz @ 14/06/2012, 19:20)
Zresztą widać, że wiele się tam nie nauczył, skoro mentalnie nie ustępował swoim przodkom sprzed wieku.
*



A co konkretnie masz do jego przodków "sprzed wieku"?
*



Np. rosnący fanatyzm w przywiązaniu do sarmatyzmu oraz złotej wolności, jako idealnego i niezmiennego ustroju. I o ile jeszcze można zrozumieć takie podejście u ludzie przełomu XVII i XVIII w. to wychowankowi ukształtowanego oświcenia i wysoko postawionemu członkowi ceniącej postęp organizacji - już nie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

13 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej