Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jean Lannes, sylwetka
     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 19/08/2008, 11:17 Quote Post

QUOTE(Gabrielle deMornay @ 8/07/2008, 21:14)
Swego czasu interesował mnie problem ostatnich słów, które podobno wypowiedział Lannes na lożu śmierci: Za kilka godzin, Sire, utracisz człowieka, który bardzo Cię kochał. Przytacza je Łysiak w Cesarskim Pokerze.

Cesarz widział marszałka w kilka godzin - dwie, trzy - po operacji. Tak zanotował w swoich "Memoires" Jean Dominique Larrey i byc moze wówczas padły te słowa, ciekawy jest komentarz tego doskonałego chirurga "...tych rannych prędzej zabije gorączka z wody niz rany...". No i się smutno sprawdziło.
Jeśli coś więcej - to zajrzę do rzeczonych "Memoires", ten tom mam na szczęście w oryginale.
Pozdrowienia
PS.
Gwoli ciekawostki - scena tego spotkania na plakacie filmowym sprzed
lat, wzorowane na Boutignym, ale ładne


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 19/08/2008, 12:04 Quote Post

QUOTE
Cesarz widział marszałka w kilka godzin - dwie, trzy - po operacji. Tak zanotował w swoich "Memoires" Jean Dominique Larrey i byc moze wówczas padły te słowa, ciekawy jest komentarz tego doskonałego chirurga "...tych rannych prędzej zabije gorączka z wody niz rany...". No i się smutno sprawdziło.
Jeśli coś więcej - to zajrzę do rzeczonych "Memoires", ten tom mam na szczęście w oryginale.

Faktycznie, tak mogłoby być, o ile sie nie mylę, Napoleon rozmawiał z Lannesem ok. pół godziny. Tylko zastanawia mnie jeszcze fakt, skąd my o tym wiemy? Czyżby Napoleon po śmierci jednego z niewielu przyjaciół byłby skłonny powierzyć komuś fraggmenty tej osobistej rozmowy? Chociaż może, mógł po wyjściu z namiotu powtórzyć te słowa cicnym i smutnym głosem Larreyowi. No, ale tutaj zgłębiamy się w gdybologię. Szkoda, że nie mozna byloby tego na własne oczy zobaczyć/usłyszeć.

Plakat filmowy bardzo ładny i wzruszający. smile.gif
Skoro jestesmy przy przedstawieniach Lannesa, to załączę wspomnianą wcześniej scenę analogiczną autorstwa E. Boutigny'ego. Link do strony z rycinami
Obok popiersie Lannesa w gallerii Wersalu, upamietniającej poległych w walkach napoleońskich. Sam wizerunek nieco dziwny mi sie zdaje, Lannes mało podobny do siebie z innych portretów. Galeria Wersalska

I jeszcze skan z biografii Damamme'a: piękny (imho) portret Louise de Gueheneuc, primo voto: Lannes, z piątką ich dzieci (podobne do taty i mamy wink.gif).

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.588
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 19/08/2008, 15:52 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Część dzieł medycznych i pamiętnikarskich wspomnianego przez panią Marię doktora Larreya jest dostępna w Internecie. Wystarczy tylko zajrzeć do sieciowych zbiorów Francuskiej Biblioteki Narodowej:
http://gallica.bnf.fr/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 19/08/2008, 19:31 Quote Post

Zgadzam się, katalog Bibliotheque Nationale de France jest znakomitym źródłem informacji i literatury, a zwłaszcza zeskanowanych smakowitych starodawnych wydań. Kiedyś było tam dostępne piękne wydanie korespondencji Fryderyka Wielkiego z Wolterem, ups, bo się lada chwila rozminę z tematem. biggrin.gif
Coby do tematu wrócić, wspomniane przez Stonewalla prace Larreya, np. Dissertation sur les amputations des membres à la suite des coups de feu można przeczytać np. tutaj: http://gallica.bnf.fr/Catalogue/noticesInd/OAI000004326.htm.
A tutaj mamy znów Correspondance inedite de Napoleon: http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k503915v.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 19/08/2008, 19:50 Quote Post

Miła Gabrielle deMornay.
Oto akt zgonu Marszałka z kilkoma ciekawymi podpisami m. in. dr. Lannefranqui przybocznego lekarza.

...przepraszam za tą "...dziurę..." ale "...padło..." mi zasilanie w laptopie. Zapraszam na moja stronę http://picasaweb.google.pl/jdl1842 gdzie w folderze Lannes jest ów dokument, a prócz tego fotografia z Panteonu, z Pere - Lachaise i portret Marszałka [tu przepraszam za jakość, ale fotografowałam aparatem wbudowanym w telefon komórkowy i przez szybę].
Pozdrowienia
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 20/08/2008, 12:19 Quote Post

Dziękuję bardzo za udostępnienie galerii, jest naprawdę piękna i niezmiernie ciekawa - tyle napoleońskich Pamiątek! Portret księcia de Sievers mimo szyby jest dobrze widoczny. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
dziamgot
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 152
Nr użytkownika: 47.713

 
 
post 20/08/2008, 16:25 Quote Post

...mam w moich zasobach archiwalnych fotografię monety/medalu wybijanego w księstwie Siewierskim na cześć Marszałka i jak tylko będę mogła znów normalnie skorzystać z laptopa to zamieszczę.
Postac Marszalka jest mi tez bardzo bliska, choc w rekonstrukcjach z epoki napoleonskiej jestem chirurgiem.
A jak tam moj czworonozny Murat ladne kly.
Pozdrowienia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 20/08/2008, 17:03 Quote Post

Jean Lannes został w roku 1807 mianowany Księciem Siewierskim.

za:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99stwo_siewierskie

Czy istnieją jakieś informacje o tym fakcie. Lub dane, dokumenty z czasów jego panowania.
Kto zarządzał księstwem, jak, kogo mianowano na miejsce Lannesa?

Zdjęciem monety też jestem zainteresowany smile.gif

Sama epoka napoleońska jakoś specjalnie mnie nie ciekawi. Natomiast interesuje się historią Księstwa Siewierskiego, gdyż mieszkam na jego terenie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 20/08/2008, 17:51 Quote Post

Chętnie obejrzałabym medal na cześć Marszałka. smile.gif
Muracik (mogę w ten sposób zdrobnić?) jest śliczny! I groźny też potrafi być, zasługuje na swe miano. biggrin.gif tak, nieco offtopicznie, ile ma teraz miesięcy? Pewnie już sporo podrósł.

Co do księstwa siewerskiego Lannesa, sprawdzę informacje w jego biografii, oraz do której grupy prince'ów należał. Można wyróżnić trzy rodzaje książąt epoki napoleońskiej, tytułujących się prince - członkowie rodziny cesarskiej (les princes impériaux), ksiażęta suwerenni (bedący wasalami Cesarstwa, les princes souverains), oraz książęta - dygnitarze (les princes Grands Dignitaires).
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 20/08/2008, 21:25 Quote Post

Cóż, w biografii niestety za wiele informacji na ten temat nie ma. Lannes został mianowany księciem de Sievers dokładnie 30 czerwca 1807 r. Bardzo rzadko się tytułował Prince de Sievers, uznawał bardziej tytuł Duc de Montebello, przyznany mu później, bo dopiero 19 marca 1808 r. Było to faktyczne księstwo reustanowione na mocy traktatu w Tylży.
Dokument przedstawiony Lannesowi jako księciu de Sievers, brzmiał, iż księstwo liczy (moje tłumaczenie): 47 posiadłości, 7 miast, 98 miasteczek i wsi, 36 protektoratów i małych lenn, 150 tys. gruntów leśnych, 12 stawów, jedno wielkie jezioro, 51 młynów, 13 browarów, 27 przetwórni alkoholu, 127 gospód, 2 kopalnie zelaza, 6 przetwórni żelaza, 2 kopalnie węgla, 5 pieców do prażenia wapna i cegielni, 27 kościołów oraz 30 tys. mieszkańców,a przy tym dochody z niego wynosiły 77 820 franków.
Co do rządów, spekuluję, sam Lannes w ciągu l. 1807-1809 prawie nieprzerwanie ucestniczył w kampaniach wojennych, więc raczej rządzić w Siewierzu nie był w stanie, i najparwdopodobniej ustanowił swoich zastępców.
Podejrzewam, że po śmierci Lannesa Księstwo nie miało swego faktycznego następcy (chyba, że jego małżonka w imieniu najstarszego syna albo w jej imieniu wybrany mężczyzna należący do rodu?), zaś po 1815 r. zostało wcielone do Kongresówki. Potem dzięki edyktowi cesarza Franciszka Józefa biskupi krakowscy na nowo uzyskali tytuł książąt siewierskich, począwszy bodaj od biskupa i kardynała Albina Dunajewskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
rafalm
 

duc d'Albufera da Valencia
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.094
Nr użytkownika: 1.612

Rafal Malowiecki
 
 
post 20/08/2008, 21:50 Quote Post

QUOTE
Co do rządów, spekuluję, sam Lannes w ciągu l. 1807-1809 prawie nieprzerwanie ucestniczył w kampaniach wojennych, więc raczej rządzić w Siewierzu nie był w stanie, i najparwdopodobniej ustanowił swoich zastępców.

A w jakich kampaniach wojennych uczestniczył Lannes przez niemal półtora roku tj od podpisania pokoju w Tylży (lipiec 1807 r.) do objęcia dowództwa lewego skrzydła Armii Hiszpanii (listopad 1808 r.) confused1.gif Mówmy szczerze, Lannes miał głęboko w poważaniu Polskę i Polaków, a tym bardziej przebywanie w jakimś tam księstwie Siewierskim. Dopiero postawa Legii Nadwiślańskiej pod Saragossą zaczęła zmieniać stosunek Lannesa do naszych ziomków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Gabrielle deMornay
 

Duchesse de Montebello
*****
Grupa: Moderatorzy
Postów: 742
Nr użytkownika: 4.112

Stopień akademicki: mgr
Zawód: tropicielka staroci
 
 
post 20/08/2008, 22:06 Quote Post

Aj, mea culpa, nie skojarzyłam, że przerwa aż półtora roku trwała. wink.gif Fakt, nominacją ani tytułem Lannes raczej nie był zachwycony - nieduże księstwo i daleko od Francji. Damamme też delikatnie jakby dawał do zrozumienia, iż Lannesa ono nie satysfakcjonowało, wobec zasług jakie poczynił dla Cesarstwa. W biografii zostały zacytowane słowa Lannesa dotyczące Polaków, postaram się je tutaj zamieścić.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
keraunos
 

Protector Latinitatis
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 6.034

Stopień akademicki: jakiś jest ;)
 
 
post 20/08/2008, 22:16 Quote Post

Ciekawi mnie tytuł Lannesa jako księcia Siewierskiego. Czy ten tytuł był nizszy niz tytuł Księcia Warszawskiego i mu podlegał.
Czy też były to tytuły równe.

Sprawa jest istotna z punktu widzenia niepodległościowych tradycji księstwa. Niestety miejscowe dokumenty praktycznie zaginęły. Ksiestwo Siewierskie było w wiekach XV-XVII samodzielnym państwem do pewnego stopnia niezaleznym od Rzeczypospolitej - miało własny skarb, armię, nawet własne tytuły szlacheckie nadawało nie uznawane w RON i odwrotnie.

Księstwo zlikwidowała konstytucja III maja. Dlatego jej nie lubię wink.gif

Jeśli natomiast kilkanaście lat po konstytucji Napoleon powołał kogoś na stanowisko Księcia Siewierskiego niezależnego od Księcia Warszawskiego świadczyło by to, ze tradycje niepodległościowe w księstwie były w tedy na tyle silne.

Oczywiście dla Lannesa jak piszecie sprawa Księstwa Siewierskiego była czymś mało ważnym. Ale patrząc od strony jego obywateli to mogło być postrzegane zupełnie inaczej. Jako wyzwolenie od dominacji Prus Rosji i Austrii ale także może i Polski i wybicie na niezależność przynajmniej nominalną.

Ciekaw jestem czy są jakieś dokumenty francuskie, które mówią jak doszło do mianowania Lannesa. Czy np. Napoleon sam to wymyślił, czy może miał kontakt z jakimiś byłymi obywatelami Księstwa, którzy wymyślili jego reaktywację i doradzili to Napoleonowi?
Niestety polski imperializm wink.gif powoduje, że wszystko rozpatruje sie z punktu widzenia interesu Polski, ale może była wtedy jakaś grupa "prosiewierska" optująca za ponownym powstaniem księstwa jako niezależnego bytu?


Bardzo ciekawa jest też sprawa 7 miast o których Gabrielle napisała.
Ponieważ przed XIX wiekiem księstwo zawsze składało sie z 3 miast Siewierz - stolica oraz Czeladź i Koziegłowy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 21/08/2008, 11:25 Quote Post

Zapewne więcej o kwestiach księstwa siewierskiego pisze Senkowska-Gluck w Donacjach napoleońskich w Księstwie Warszawskim (Rafale, popraw mnie, jeśli się mylę, bo książkę znam jeno z tytułu) smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
korten
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.633
Nr użytkownika: 1.663

 
 
post 21/08/2008, 12:05 Quote Post

Pozostaje pytanie, czy Napoleon ofiarowal Ksiestwo Siewierskie Lannesowi jako terytorium w obrebie Ksiestwa Warszawskiego czy tez
jako obszar wyjety z Krolestwa Pruskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej