Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Jak zmarl Aleksander Wielki ?
     
Ares!
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 479

Szymon
Zawód: Student
 
 
post 8/01/2004, 9:12 Quote Post

Jak sadzicie jak zmarl Aleksander Wielki ?? Zostal otruty, a moze zmarl smiercia naturalna czy jakas chorobe ??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 9/01/2004, 16:31 Quote Post

Ja jestem za otruciem(jak to przebiegało zapewne każdy wie smile.gif ) Jego śmierć była nagła, dlatego nie mógł chorować na jakąś przewlekłą chorobę, bez wcześniejszych objawów. Był za młody żeby umrzeć śmiercią naturalną, poza tym ludność miała powody żeby zamordować Aleksandra. Aleksander bowiem wprowadził nakaz czczenia siebie jako Boga, co w ówczesnych polis było nie do przyjęcia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Celt
 

po prostu Celt
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 959
Nr użytkownika: 328

 
 
post 10/01/2004, 13:25 Quote Post

Na Discovery był ciekawy programik....myślę że rzeczywiście przesadził z lekarstwem. Był "napaleńcem", znam ten typ....... ja chyba tak samo skończe wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Szylek
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 496

 
 
post 11/01/2004, 16:29 Quote Post

Ja słyszalam ze pod koniec zycia byl oblakany: moze skoczyl z okna lub zrobil inna glupoe albo... kto chcial miec za wladce psychola i do tego mieli go czcic jako boga... cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 11/01/2004, 21:07 Quote Post

QUOTE
myślę że rzeczywiście przesadził z lekarstwem.

Wiesz co? ja słyszałam że zatruto go grzybami,a tak dokładniej to wodą a tak dokładniej to było to tak: Aleksander, kiedy przebywał w Suzie udał sie na ucztę. Podobno bardzo lubił grzyby, więc wszyscy wiedzieli że będzie je jeść. Na początku podano mu dobre grzyby, ponieważ miał degustatora, ale grzyby te były bardzo gorące. Więc degustator spróbował, wszystko było dobrze, ale gdy Aleksander zaczął jeśc stwierdził, że trzeba to ochłodzic wodą i właśnie wraz z wodą dosypano trucizny. Aleksander uznał,że nie bedzie już dawał degustatorowi no i popełnił błąd, który kosztował go życie. Hmm ale chętnie przeczytałabym tą wersje z lekarstwem...
QUOTE
Ja słyszalam ze pod koniec zycia byl oblakany: moze skoczyl z okna lub zrobil inna glupoe

Ja słyszałam że ludzie uważali go za obłąkanego, bo chciał podbić Indie co wydawało się wtedy niemożliwe i uważano to za szaleństwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Więckowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 513

 
 
post 19/01/2004, 13:56 Quote Post

Witam
ja slyzalem ze w którejs Aleksandri smile.gif zmarł od ran.Wiec chyba jest duzo wersji tego
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Stanisław
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 593

 
 
post 29/01/2004, 17:48 Quote Post

Moim zdaniem przyczyną jego śmierci była choroba- Dur Brzuszny.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 29/01/2004, 23:04 Quote Post

A ja stawiam na malarię ph34r.gif ...zapewne organizm króla był nieco wycieńczony wacko.gif ...Aleksander był kilkakrotnie poważnie ranny...ponadto prowadził...hmmm...jakby to ująć...niezbyt zdrowy tryb życia.
Wersji z otruciem wykluczyć nie można, ale jest ona raczej mało prawdopodobna.
Mozliwe, że została nagłośniona przez matkę Alexa-Olimpias, chcącą oskarżyć o to rodzinę Antypatra-a bezpośrednio "uderzyć" w jednego z jego synów Kassandrosa, z którym rywalizowała o władzę nad Macedonią.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Willie the Pimp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 199

 
 
post 30/01/2004, 0:17 Quote Post

Waszytko to bardzo ciekawe. Jestem tylko ciekawy, skąd Wy to wszystko wiecie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Gryzio
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.078
Nr użytkownika: 60

 
 
post 30/01/2004, 7:01 Quote Post

QUOTE(Willie the Pimp @ Jan 30 2004, 01:17 AM)
Waszytko to bardzo ciekawe. Jestem tylko ciekawy,  skąd Wy to wszystko wiecie?

jak to skąd??....Z WYKOPALISK biggrin.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Stanisław
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 30
Nr użytkownika: 593

 
 
post 30/01/2004, 8:30 Quote Post

QUOTE(Gryzio @ Jan 30 2004, 12:04 AM)
A ja stawiam na malarię ph34r.gif ...zapewne organizm króla był nieco wycieńczony wacko.gif ...Aleksander był kilkakrotnie poważnie ranny...ponadto prowadził...hmmm...jakby to ująć...niezbyt zdrowy tryb życia.
Wersji z otruciem wykluczyć nie można, ale jest ona raczej mało prawdopodobna.
Mozliwe, że została nagłośniona przez matkę Alexa-Olimpias, chcącą oskarżyć o to rodzinę Antypatra-a bezpośrednio "uderzyć" w jednego z jego synów Kassandrosa, z którym rywalizowała o władzę nad Maced

To, że zmarł na malarię też jest bardzo prawdopodobne.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Maćko
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 598

 
 
post 30/01/2004, 12:59 Quote Post

Przupałetała się do njiego malaria , chociaż w zejściu na tamten śwaiat mogli mu pomóc jego generałowie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 12/03/2004, 11:03 Quote Post

QUOTE(Willie the Pimp @ Jan 30 2004, 01:17 AM)
Waszytko to bardzo ciekawe. Jestem tylko ciekawy,  skąd Wy to wszystko wiecie?

Heh na jednym z forów znalazłem inną (od podanej przez Grzyzia) ciekawą tezę na ten temat. Mianowicie na tak postawione pytanie można by odpowiedzieć że ta cała wiedza jest (niemal złośliwie) ukryta... w książkach. cool.gif

A co do przyczyn śmierci to oczywiście wysoka gorączka i objawy choroby nasunęły grupie amerykańskich lekarzy nową teorię (choć bliską dla medycznego laika malarii). Według nich miał to być wirusa tzw. Nilowy.

Jak zwał tak zwał ale nie sądzę że była to trucizna - taka teoria uknuta prawdopodobnie przez Olimpias zbyt dobrze służyła jej politycznym celom i propagandzie anty - Antypatrowej (cóż za zlepek wacko.gif ) a potem anty - Kassandrowej. Jako ciekawostkę podam że kiedyż na pothos forum rozpatrywaliśmy dość dokładnie kwestię trucizny, jej transportu do Babilonu (w tej wersji miała być przysłana przez Arystotelesa i Antypatra) i nawet doszło do rozważania w którym kopytku osiołka trucizna miała być ukryta. Były to jednak dywagacje prowadzone czysto dla sportu i teoria z trucizną nie jest dla mnie przekonywająca.
Podejrzewam że jednak liczba zwolenników tej teorii wzrośnie po premierze filmu o AW (chyba w listopadzie) ponieważ autorzy filmu chcą chyba tak właśnie zakończyć żywot naszego bohatera.

Tajkże teorię "zatrutej strzały" głoszoną przez źródła hinduskie włożyłbym między bajki...

Piozdrawiam
Maciek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 12/03/2004, 22:30 Quote Post

Vitam

w zejściu na tamten śwaiat mogli mu pomóc jego generałowie. (Maćko)

Ja słyszalam ze pod koniec zycia byl oblakany (Szylek)

Wiesz co? ja słyszałam że zatruto go grzybami,a tak dokładniej to wodą a tak dokładniej to było to tak: Aleksander, kiedy przebywał w Suzie udał sie na ucztę. Podobno bardzo lubił grzyby, więc wszyscy wiedzieli że będzie je jeść. Na początku podano mu dobre grzyby, ponieważ miał degustatora, ale grzyby te były bardzo gorące. Więc degustator spróbował, wszystko było dobrze, ale gdy Aleksander zaczął jeśc stwierdził, że trzeba to ochłodzic wodą i właśnie wraz z wodą dosypano trucizny. Aleksander uznał,że nie bedzie już dawał degustatorowi no i popełnił błąd, który kosztował go życie. (Patrycja)


Hmmm, wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z kalkami, czyli przypisaniem czynów jednej postaci - innej.

Według powszechnego mniemania grzybkami otruty zostal Cezar Klaudiusz. Trucie wodą, chłodzacą potrawę, (podobno) użyto z powodzeniem wobec jego syna Brytanika. Obłąkany był brat Aleksandra, jeden ze spadkobierców jego imperium. Drugim był jego syn, pogrobowiec (a wiec urodzony już po śmierci ojca). Zamordowany z całą pewnością został regent Perdikkas, starający się po smierci aleksandra utrzymać całość imperium.

Ciekawe nota bene co stało się z tym synem Aleksandra, nie natrafiłem dotąd na jakiś większy zasób informacji o nim.

Sam Aleksander (podaję za Atlasem Dziejów Świata, J. Haywood, PPWK 1998) zmarł jako człowiek otyły, uzależniony od alkoholu. Według mnie, zdrowie nadszarpnęła mu 10-letnia wojaczka, podczas której przebył z armią przeszło 3000 km w nie zawsze najciekawszych warunkach atmosferycznych. A dobił go alkohol, bo nie poradził sobie psychicznie z problemem utrzymania w całości imperium. Doskonale zdawał sobie sprawe, że łączy ono tyle ludów o odmiennej kulturze, religii i języku że może się w każdej chwili rozpaść. Na krótko przed śmiercią rozpoczął wielką akcję promowania mieszanych, grecko-perskich małrzeństw, by w ten sposób doprowadzić do ujednolicenia kultur i zapobiec tendencjom odśrodkowym. Fakt, że nie miał komu zostawić swej zdobyczy (braciszek obłąkany, a syna "doczekał się" dopiero po śmierci) też pewnie nie podnosił go na duchu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Maciek
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 381
Nr użytkownika: 58

 
 
post 12/03/2004, 23:07 Quote Post

QUOTE
zmarł jako człowiek otyły, uzależniony od alkoholu


hmm trudno mi sobie wyobrazić jak mógł być otyły skoro dwa lata przed śmiercią przeszedł pustynię Gedrozji a do końca działał aktywnie. Dodatkowo śmierć Hefajstiona wpędziła go w faktyczną rozpacz - stąd zapewne przekazy o pijaństwie.
W źródłach nie ma nigdzie wzmianki o jego otyłości... całkiem mnie zaskoczyłeś - nigdy jeszcze nie słyszałem takiej wersji sad.gif
QUOTE
A dobił go alkohol, bo nie poradził sobie psychicznie z problemem utrzymania w całości imperium.


Jego imperium miało się jak najlepiej za jego życia. Nawet zachodnie Indie sprawnie zarządzane przez Porusa nie buntowały się. Dopiero po śmierci Alexa imperium się rozpadło. Prawdę powiedziawszy to sprawna administracja Aleksandra po powrocie do Babilonu wzmocniła jeszcze imperium gdyż rozliczał on wszystkich satrapów nadużywających władzy. Rozpatrywał osobiście wiele skarg zgłaszanych na zarządców prowincji za okres gdy przebywał na wschodzie.

Co do syna Aleksandra to jeśli chodzi Ci o "pogrobowca" - Aleksandra IV to został on wraz z matką (Roksaną) zabity przez Kassandra - syna Antypatra w Macedonii gdzie ten miał się nimi opiekować. Stało się to jeśli mnie pamięć nie myli w 310 roku czyli Aleksander IV był już bliski pełnopletności i stanowił coraz większe zagrożenie... i to nie tylko dla Kassandra.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

12 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej