Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przełom XIX i XX w., fala pesymizmu w myśli humanistycznej
     
czosi
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 14.439

 
 
post 19/02/2006, 11:32 Quote Post

Jakie waszym zdaniem były przyczyny fali pesymizmu w myśli humanistycznej przełomu XIX i XX w. ? Taki temat dostałem od mojej nauczycielki z historii i nie wiem kompletnie jak sie za to zabrać sad.gif
Jeśli ktoś sie orientuje z jakich źródeł korzystac przy tego typu problemie to bardzo proszę o jakąś podpowiedź.
Z góry dziękuję smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 4/07/2006, 4:55 Quote Post

Nie wiem czy się to jeszcze przyda, ale na poglądu dotyczące przełomu XIX i XX wieku, bardzo duży wpływ miała filozfia Fryderyka Nitzschego.
Wyrażała się ona w krytyce współczesnej kultury i kwestionowaniu chrześcijańskich ideałów moralnych. Głosiła kult nadczłowieka, jego psychicznej i fizycznej siły, wzywa do samodoskonalenia się.
Spowodowała ona wyodrębnienie się nurtu dekadentyzmu (z francuskiego "decadento" - "schyłek").
Wyrażał on przeświadczenie o kryzysowym charakterze kultuty europejskiej końca XIX w. Określał nastrój zwątpienia w postęp cywilizacyjny i naukę jako klucz do rozstrzygania wszelkich problemów ludzkiej egzystencji. Wyrażał przeświadczenie, że ludzkość znajduje się na niebezpiecznym zakręcie historii, dąży do katastrofy. Postawą tego światopoglądu był pesymizm, zwątpienie, negacja, zanik woli życia.

P.S. Zwróćcie uwagę że gdy zbliżał się rok 2000, to było całkiem odwrotnie. Ludzkość świętowała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Paweł z Krosna
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 62
Nr użytkownika: 30.433

Pawel Olszanski
Stopień akademicki: mastor
Zawód: wolny murarz
 
 
post 31/03/2007, 23:17 Quote Post

QUOTE(florek-XXX @ 3/07/2006, 21:55)

P.S. Zwróćcie uwagę że gdy zbliżał się rok 2000, to było całkiem odwrotnie. Ludzkość świętowała.
*



Zwłaszcza ci, którzy bali się problemów z komputerami tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej