Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bron Tatarow Krymskich,
     
Zbrojny
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 324
Nr użytkownika: 56.959

Jan
Zawód: Uczen
 
 
post 9/08/2009, 22:47 Quote Post

Mam kilka pytan. Czy Tatarzy Krymscy, kiedykolwiek uzywali broni palnej (czarnoprochowej)? Jezeli tak to kiedy? Czy moze ich jedyna bronia dystansowa byly Luki Refleksyjne? Czy to prawda, ze Tatarzy byli mistrzami w poslugiwaniu sie pewnego rodzaju "lassem"?
Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi wink.gif rolleyes.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 9/08/2009, 22:53 Quote Post

Witam!
QUOTE(Zbrojny @ 9/08/2009, 23:47)
Mam kilka pytan. Czy Tatarzy Krymscy, kiedykolwiek uzywali broni palnej (czarnoprochowej)?
*


Jak najbardziej. W XVII wieku któryś chan miał nawet pułk czegoś w stylu zachodnich muszkieterów.
QUOTE
Jezeli tak to kiedy?

Zawsze, kiedy mieli okazję. Wbrew pozorom słabo uzbrojeni byli jedynie biedniejsi ordyńcy, np spora część Ordy budziackiej miała jedynie np masłak jako całe uzbrojenie, prócz łuku rzecz jasna. Było nawet gdzieś o tym na Forum, poszperaj wink.gif
QUOTE
Czy moze ich jedyna bronia dystansowa byly Luki Refleksyjne?

Nie, używali też pistoletów, może tez bandoletów (choć o tym mi nic nie wiadomo). Ale łuk był najpowszechniejszy z racji tego, że w ich warunkach był najlepszy.
QUOTE
Czy to prawda, ze Tatarzy byli mistrzami w poslugiwaniu sie pewnego rodzaju "lassem"?

Owszem, a zwało się to cudo arkan wink.gif Była nawet teoria, że skrzydła husarii miały utrudniać złapanie husarza na arkan właśnie, ale coś wątpię...

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 8:39 Quote Post

QUOTE
np spora część Ordy budziackiej miała jedynie np masłak jako całe uzbrojenie

Orda Budziacka (koczująca między Dunajem a Dniestrem, czyli między Kilią a Akermanem) budziła największy postrach na południowo - wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej, choć, wg Beauplana, liczyła sobie zaledwie od 80 do 90 wsi i mogła wystawić 4 do 5 tys. jazdy; była to orda uzbrojona w wyjątkowo prymitywną broń, jednak, niewątpliwie ze względu na swój wybitnie rozbójniczy charakter, siała największe przerażenie na kresach Rzplitej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 20:01 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 9:39)
była to orda uzbrojona w wyjątkowo prymitywną broń, jednak, niewątpliwie ze względu na swój wybitnie rozbójniczy charakter, siała największe przerażenie na kresach Rzplitej.
*


No właśnie-uważano ją za groźną ze względu na prymitywizm jej czlonków i "dzikość". Znacznie mniej obawiano sie bardziej cywiizowanej części Tatarów-Krymu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 10/08/2009, 20:22 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 10/08/2009, 21:01)
QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 9:39)
była to orda uzbrojona w wyjątkowo prymitywną broń, jednak, niewątpliwie ze względu na swój wybitnie rozbójniczy charakter, siała największe przerażenie na kresach Rzplitej.
*


Znacznie mniej obawiano sie bardziej cywiizowanej części Tatarów-Krymu.
*



Też coś! Ta cywilizacja wyznawała motto najlepiej ujęte przez Akbah-Ułana z Potopu: "Na to Allah stworzył wrogów, żeby wojenni ludzie mieli z kogo łup brać..."
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 20:34 Quote Post

QUOTE
Znacznie mniej obawiano sie bardziej cywiizowanej części Tatarów-Krymu.

Czy ja wiem, czy ona taka cywilizowana była? Swego czasu popełniłem taką rzecz o Nogajach - może to kogoś zainteresuje.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 21:12 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 21:34)
Czy ja wiem, czy ona taka cywilizowana była? Swego czasu popełniłem taką rzecz o Nogajach - może to kogoś zainteresuje.
*


Mnie zainteresowało rolleyes.gif Co do "cywilizowania" Krymu miałem na myśli, że pozytywnie wypadała na tle innych europejskich ord nowożytnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 21:17 Quote Post

QUOTE
Co do "cywilizowania" Krymu miałem na myśli, że pozytywnie wypadała na tle innych europejskich ord nowożytnych.

To chyba tylko Sołhat, Bakczysaraj czy też Czufut Kale - reszta Krymu to przecież taka sama dzicz! tongue.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 21:46 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 22:17)
To chyba tylko Sołhat, Bakczysaraj czy też Czufut Kale - reszta Krymu to przecież taka sama dzicz! tongue.gif
*


No zgoda, ale "gdzieś" ta cywilizacja jednak była-samo to, że krymscy Tatarzy używali broni palnej o czymś świadczy. No i dość często mieli zboje, choć zwykle kolczugi, jakieś misiurki... Nie powiesz mi chyba, że u ordyńców budziackich były to bardziej powszechne sprzęty? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 21:55 Quote Post

QUOTE
No zgoda, ale "gdzieś" ta cywilizacja jednak była-samo to, że krymscy Tatarzy używali broni palnej o czymś świadczy.

Krymu nie należy jednak utożsamiać wyłącznie z Tatarami krymskimi.
QUOTE
No i dość często mieli zboje, choć zwykle kolczugi, jakieś misiurki... Nie powiesz mi chyba, że u ordyńców budziackich były to bardziej powszechne sprzęty?

Czy ja wiem? Przez pewien czas pewnie były, tylko trzeba było coś do garnka włożyć i długi pospłacać, a to już nie pozwalało na takie esktrawagancje... biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 21:59 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 22:55)
Krymu nie należy jednak utożsamiać wyłącznie z Tatarami krymskimi.
*


Tak, na południu była Kaffa, wpierw włoska (genueńska?), później turecka, pewnie bardziej rozwinięta, niż reszta półwyspu razem wzięta.
QUOTE
Czy ja wiem? Przez pewien czas pewnie były, tylko trzeba było coś do garnka włożyć i długi pospłacać, a to już nie pozwalało na takie esktrawagancje... biggrin.gif

A co masz na myąli pisząc o długach? Gospodarka kredytowa się na budziaku rozwinęła, czy jak? biggrin.gif (żart ofc) Za to ciekawi mnie jedna sprawa... Dlaczego u Tatarów nawet po wytworzeniu bardziej "stałych" państw właściwie nigdy nie wytworzyło się społeczeństwo ani gospodarka na poziomie państw ościennych?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 22:09 Quote Post

QUOTE
Tak, na południu była Kaffa, wpierw włoska (genueńska?), później turecka, pewnie bardziej rozwinięta, niż reszta półwyspu razem wzięta.

Nie to miałem na myśli - chodziło mi raczej o to, iż Chanatu Krymskiego nie można utożsamiać wyłącznie z Tatarami krymskimi.
QUOTE
A co masz na myąli pisząc o długach?

Na wyprawy na ziemie Rzplitej co biedniejsi ordyńcy zaciągali długi, by móc się odpowiednio wyekwipować - więcej choćby u Podhorodeckiego.
QUOTE
Dlaczego u Tatarów nawet po wytworzeniu bardziej "stałych" państw

Jakich stałych państw? O czym Ty w ogóle mówisz? Parę ośrodków miejskich, kilka bogatszych wsi (w środkowej głównie części Krymu) o proweniencji stricte rolniczej - to są niby podsatwy do tego, by mówić o stałym państwie? Co do gospodarki - u Podhorodeckiego znajdziesz odpowiedni rozdział o tym traktujący. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 22:24 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 23:09)
Nie to miałem na myśli - chodziło mi raczej o to, iż Chanatu Krymskiego nie można utożsamiać wyłącznie z Tatarami krymskimi.
*


Chodzi ci o inne ordy? Możesz przybliżyć temat?
QUOTE
]
Na wyprawy na ziemie Rzplitej co biedniejsi ordyńcy zaciągali długi, by móc się odpowiednio wyekwipować - więcej choćby u Podhorodeckiego.

takie buty... Ale znaczną część "sprzętu" można bylo chyba użyć kilka razy bądź zrabować, choćby szable/miecze, łuki? Z żywnością już gorzej, z końmi może też...
QUOTE
QUOTE
Dlaczego u Tatarów nawet po wytworzeniu bardziej "stałych" państw

Jakich stałych państw? O czym Ty w ogóle mówisz?

O państwach w naszym, europejskim rozumieniu, nie wg jakichś stepowych standardów. A w znacznej mierze Chanat Krymski był "zeuropeizowany" pod tym względem czy się mylę?
QUOTE
Parę ośrodków miejskich, kilka bogatszych wsi (w środkowej głównie części Krymu) o proweniencji stricte rolniczej - to są niby podsatwy do tego, by mówić o stałym państwie?

Eee... Może rzeczywiście nie. Ale już jakaś władza centralna, a taką stanowił chan-chyba tak.
QUOTE
Co do gospodarki - u Podhorodeckiego znajdziesz odpowiedni rozdział o tym traktujący. smile.gif

Jak gdzieś spotkam książki to kupię-polecisz jakąś lepszą bibliografię? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 10/08/2009, 22:29 Quote Post

D. Skorupa, Stosunki polsko - tatarskie 1595 - 1623

Nie wiem jednak, czy Chanat krymski... L. Podhorodeckiego nie jest od tej pozycji lepszy, choć może trąci nieco myszką... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 10/08/2009, 22:30 Quote Post

QUOTE(rycymer @ 10/08/2009, 23:29)
D. Skorupa, Stosunki polsko - tatarskie 1595 - 1623

Nie wiem jednak, czy Chanat krymski... L. Podhorodeckiego nie jest od tej pozycji lepszy, choć może trąci nieco myszką... wink.gif
*


Dzięki! wink.gif Czyli teraz parę grosiaków i szperac po allegro i antykwariatach rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej