Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
38 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Podręczniki Do Historii
     
Aldemus de Dodogne
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 86
Nr użytkownika: 1.182

 
 
post 14/06/2004, 22:08 Quote Post

QUOTE(krzystofer @ Jun 13 2004, 10:51 PM)
Kurcze, mój podręcznik do historii autorstwa Wypustek & Wójcik jest bardzo przeciętny. Wprawdzie, ja mam historie bardzo okrojoną - zaledwie w pierwszej i drugiej klasie liceum po jednej godzinie, a to nie jest prawie nic(a ja chce zdawać historie na poziomie rozszerzonym na maturze). Szczerze mówiąc więcej miejsca zajmuja mapki i obrazki, albo jakies obrazy. Tekst śmieszny, bo w większości to jest subiektywna ocena charakteru danego bohatera. W skali szkolnej dałbym mu 2.

Musze CI powiedzieć, że moim zdaniem jest to najlepsza książka na rynku.. dość szeroko omawiająca tematy.

A jeśli i to za mało, to sięgnij po podręczniki akademickie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Nazija
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 1.456

 
 
post 31/10/2004, 13:25 Quote Post

Ja mam serię z wydawnictwa Nowa Era, teraz III kl gim, no i muszę stwierdzić że często jest tak że czytam ten podręcznik, czytam, a na końcu nie wiem o co chodzi (a raczej nie jest to moja wina), w ogóle, jest jakoś dziwnie poukładany tematycznie a nie chronologicznie, najpierw omawiamy I wojnę św. w Europie, od początku do końca, a dopiero potem w Polsce, tak cofamy się w czasie że nic nie wiadomo huh.gif no i poza tym niektóre dane i daty okazują się wzięte z księżyca... Ale w zasadzie nie jest tak źle smile.gif Dużo jest tekstów źródłowych no i tak w zasadzie ujdzie. Zresztą dużo zależy od nauczyciela, myślałam że coś mnie strzeli jak siostra ( chodzę do katolickiej szkoły) opowiadała dowcipy o ruskach na lekcji o teroryzmie bolszewickim smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Xena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 1.923

 
 
post 1/11/2004, 15:45 Quote Post

ja chodzę teraz do III klasy liceum. od początku korystamy z podręczników wydawnictwa Operon(w zakresie rozszerzonym). Mimo, że te książki pochodzą z tego samego wydawnictwa, to bardzo się różnią między sobą.Seria składa się z 4 podręczników:
1. Starożytność - jeżeli to jest oziom rozszerzony, to ja sie zastanawiam, co jest w podstawowym
2. Sredniowiecze - jak dla mnie, to ta książka nie nadaje się w ogóle do czytania, przynajmniej ja nie potrafie znieść tych sześciolinijkowych zdań, które w niej dominują
3.Czasy nowożytne - całkiem dobra książka, pomijając to, że w jest w niej pare idiotycznych pomyłek
4. Historia najnowsza - jak dla mne najlepsza z nich wszystkich, dość obszerna i ciekawa
Dobrą strona tych podręczników jest strona graficzna, dużo ilustracjio i map, jast tez troche ciekawostek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
MK777
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 2.754

 
 
post 1/01/2005, 17:40 Quote Post

Ja w 2 klasie LO mam "Historie z Pegazem" Znaku Dla Szkoły. Wiele widziałem książek ale takie badziewia nigdy:) Nie dość ,że uczymy sie systemem pierwszy temat, piaty temat, drugi temat itd. a przed sprawdzianem człowiek niewie czego się uczyćsmile.gif No i wiedza zawarta w ksiażsce wystarcza ledwie na 2 ze sprawdzianu:/ Właśnie poszukuje jakiejś porządnej książki, większość klasy używa starych, tak się rozglądam i próbuje najlepszą znaleźć wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
zlotto
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 56
Nr użytkownika: 1.311

Stopień akademicki: mgr UAM
Zawód: historyk :)
 
 
post 10/02/2005, 12:50 Quote Post

Ja do liceum mialem starą tradycyjną serię WSiP i te podręcznioki jak widzę były takie sobie... Brat miał nową serię WSiPu - starożytność - ZIółkowskiego, średniowiecze - Jurka - i ta druga książka jest kapitalna - napisana na podstawie Zientary (Historia średniowiecza) - naprawdę ma świetny poziom jak na liceum. Nie polecam książek autorstwa tandemu Radziwiłł Roszkowski - nie dosyć że powstał z tego tandetny kolorowy komiks to w dodatku przesiąknięty jadem prawicowym pani Radziwiłł (fajne nawisko swoją drogą).

natomiast z akademickich - co kto poleca -
"trojaczki" - jacznyowska stępien musiał - starożytnosc - ewentualnie Wipszycka - grecja + Jaczynowska Rzym
średniowiecze Zientara albo Maneuffel - plus Polska Wyrozumski i Szczur.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 10/03/2005, 19:38 Quote Post

Ludki, jak tak czytam to zaczynam czuc się namawiana do samobójstwa!!! Po kiego grzyba ja czterdzieści minut lekcji kłapię, skoro potem mam słyszeć: GDZIE TO jEST w KSIĄŻCE???? i jeszcze w jakiej?? Ręce mi opadają, bo przygowanie wykładu zajmuje trochę czasu, ale jakiś mądrala z ministerstwa wymyślił, że trzeba was uczyć "metodami aktywizującymi". I niestety guzik potem z tego wiecie, jednak stara szkoła była lepsza, historii trzeba uczyć chronologicznie i ją wykładać, a nie bawić się jak w przedszkolu.

Sama zdawałam maturę nie otwierająć podręcznika, tylko na podstawie wykładów nauczyciela. Z Manteufflem i innymi Wójcikami, Roztworowskimi to poznałam się na studiach na UJ, które zresztą skończyłam z 9 lokatą na 210... co nie znaczy, że literatury fachowej unikałam, nic bardziej błęnego.
Trudno moi drodzy, trzeba słuchać wykładu.Mam nadzieję, że nie każą wam przepisywać książęk do zeszytów, bo xero już wymyślono...
A co do podręczników, to niestety, cudownych nie ma... za moich czasów też się mówiło, że "stare" są lepsze:)

Wniosek z tego taki: uczymy was moi drodzy wg 1) podstawy programowej, 2) programu nauczania a nie wg podręcznika, kartka po kartce i zdanie po zdaniu. Jeśli w taki sposób was uczą to wyrazy współczucia.
I jeszcze jedno- nie chce się uczniom notować, a może nie potrafią? w każdym razie gapią się po ścianach i pytają: piszemy to? a jak nie piszmy to już nie słuchająsad.gif
Mądrość ludowa tkwi w przysłowiach: uczenie cudzych dzieci to ciężki chleb...
PS. Podręćznika pana prof. SZczura nie polecam w szkole, mimo że chodziłam do niego na seminarium magisterskie- po prostu nie ten szczebel edukacji, pana Wyrozumskiego też nie- pisał go 50 lat temu...
lepsze już podręczniki szkolne- bo przystępniejsze i aktualne
a do XX w. nie polecam Nałęcza- czerwony do bólu, za to RAdziwiłł albo Szcześniak w porządku
 
Post #21

     
Kokosz
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 3.727

Stopień akademicki: magister
 
 
post 11/03/2005, 12:43 Quote Post

Oto co używałem w toku studiów:
Polska:
średniowiecze - Wyrozumski (tytuł wiadomy), Łowmiański "Polityka Jagiellonów"
XVI-XVIII wiek - Gierowski z czworaczków, poszczególne tytuły z "Dzieje Narodu i Państwa Polskiego"
1795-1918 - Kieniewicz
1918-1945 - 2 pozycje Ajnenkiela (1918-1926 i 1926-1939), H. Zieliński, Roszkowski (z 3 tomowej serii)
1945-1989 - A. Friszke "Opozycja polityczna 1945-1981", Roszkowski (z 3 tomowej serii)

Powszechna:
starożytność: Jaczynowska/Musial/Stępień, Wolski
średniowiecze - Manteuffel, Zientara
XVI-XVIII wiek - 1)Wójcik i Rostworowski, 2) XVI, XVII i XVIII wiek (różni autorzy a jeden z nich to Kersten)
1789-1918 - Bazylow, Żywczyński 1789-1870 i Pajewskie 1871-1918
1918-1945 - Batowski "Między dwiema wojnami 1918-1939", Czubiński/Olszewski "Hist. pow. 1939-1997"
1945-1991 - Calvocoressi "Polit. Międzynar. 1945-2000", Czubiński/Olszewski "Hist. Pow. 1939-1997"

oczywiście w międzyczasie stos lektur, z których przeważnie lepiej przyswaja się wiedzę niż nudne wertowanie podręcnzików
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
ona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 4.326

 
 
post 11/03/2005, 15:20 Quote Post

ja mam historie z wyd.WsiP i jestem zadowolona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Lidia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 4.369

 
 
post 11/03/2005, 15:25 Quote Post

A co z podręcznikami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego? Chyba nie są zbyt często używane...?
Uczyłam się z nich jedynie do kolokwium z historii polski, ale zdałam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
ona
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 4.326

 
 
post 11/03/2005, 16:07 Quote Post

QUOTE(Lidia @ Mar 11 2005, 04:25 PM)
A co z podręcznikami Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego? Chyba nie są zbyt często używane...?
Uczyłam się z nich jedynie do kolokwium z historii polski, ale zdałam  smile.gif
*




nie spotkałam sie z takimi jeszcze.gratulacje ze zdałas. huh.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Lidia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 4.369

 
 
post 11/03/2005, 18:26 Quote Post

Dla uściślenia - mówiłam o podręcznikach do liceum, nie akademickich. Seria zwie się "Podróże w czasie"
ona: dziękuję smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Gość_Aga_*
 

Unregistered

 
 
post 26/03/2005, 15:51 Quote Post

Ja potwierdzam opinię starzszych roczników że najlepsze są książki z serii Czrne grzbiety( strsze wydania) noi seria Radziwiłł Roszkowski( 4 tomy) są zarąbiste i mają dużo informacji. Polecam wszystkim:)
 
Post #27

     
Guest
 

Unregistered

 
 
post 3/04/2005, 12:30 Quote Post

Witam,

tak przyglądam się mądrym rozmowom w sprawie podręczników... Trudno polecić tylko jeden, który miałby wszystkie dobre cechy. Na pewno do "wykucia się" poleciłbym "czarne grzbiety". Znam osoby ze studiów uczące się z nich do egzaminu...
Poza tym na pewno "Wykłady z historii" K. Szelągowskiej.

W sprawie podręczników szkolnych...
Nie da się znaleźć dobrego podręcznika dla klasy 5 SP, w której jest tylko jedna godzina historii... wacko.gif
 
Post #28

     
ann
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 92
Nr użytkownika: 145

Stopień akademicki: magister kaczmarolog
Zawód: nauczyciel
 
 
post 9/04/2005, 17:19 Quote Post

QUOTE("Guest")
Na pewno do "wykucia się" poleciłbym "czarne grzbiety". Znam osoby ze studiów uczące się z nich do egzaminu...

Też takie osoby znam wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
yennefer
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 4.790

 
 
post 10/04/2005, 9:57 Quote Post

Spróbujcie tego: "historia. Repetytorium dla kandydatów na studia prawnicze, administracyjne, politologiczne, historyczne i socjologiczne" Chmaj/ Sokól/ Wrona. Naprawdę niezłe, wszystko napisane prostym językiem, dość dokładnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

38 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej