Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Krak De Chevalier-mój ulubiony zamek a wasz?, Zamek w Syrii
     
guerin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 19.629

 
 
post 16/09/2006, 19:18 Quote Post

hehe nieźle. kiedy będę studentem mam nadzieje że też dam rade wystrzelić do Syrii:) Po objechaniu tylu ciekawych miejsc możnaby po prostu książkę pisac;]
możesz powiedzieć coś o tej książeczce o Kraku (des Chevaliers?)?
co do samego tematu: zamek który darzę największą... sympatią:) jst al-Marqab/Margat ze względu na historię jego znaczenie dla Szpitalników... mógłbym zrobić o nim stronke internetową gdybym miał czas po prostu. No i bardzo lubię Crac des Chevaliers co nie jest zbyt oryginalne - ale był podstawą potęgi szpitalników w Syrii - za to kocham tą mase kamieni.
Pozatym urocze są choć częsciowo zrujnowane nastepujące miejsca:
Baghras, Darbassak, dwie największe twierdze templariuszy w górach Amanos, Bikisrail strażnica Margatu i Dżabali, Laicas i Khariba dwa niewielkie zamki asasynów, Montferrand druga po Cracu największa forteca szpitalników w Dolinie Orontesu, dziś niestety niewiele po niej zostało - no i Cave de Tyron albo Szhakif Tirun - czarujący zamek-jaskinia w południowym Libanie - o wiele bardziej urzekający wg. mnie od przereklamowanego Habis-Jaldak:)

pozdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Komnen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 21.521

Aleksy Komnen
Zawód: obibok
 
 
post 17/09/2006, 21:35 Quote Post

Książeczki chwilowo mi sie nie chce szukać, właśnie wróciłem z podróży. Co do Al-Marqabu, to odwiedziłem go dwukrotnie. Za drugim razem trafiłem akurat na burze, jakby powiedzieć, błotną. Zdarza sie cos takiego kilka razy do roku, ale ja w ciągu jednego spędzonego w tym regionie widziałem to tylko raz. Piasek pustyni porywany jest przez wiatr i miesza sie z chmurami. W efekcie mamy pomarańczowe niebo i pomarańczowy deszcz. Przez pomarańczowe światło sam zamek tez sie zrobił pomarańczowy. Schroniliśmy sie w bramie.
W sumie miałem szczęście, ze tak piękne zjawisko obserwowałem w tak miłym miejscu.
Ale sam zamek nie jest taki piękny, wierz mi, choć jest ładnie położony.

Masz zamiar studiować arabistykę? smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
guerin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 19.629

 
 
post 17/09/2006, 23:15 Quote Post

ale ta książeczka to ulotka? mały przewodnik czy składana ksiązeczka z widokówkami zamku?:) o to mi chodzi a pytam z ciekawości czystey

Marqab sam w sobie może nie jest piękny ale wiesz, na takie rzeczy zupełnie inaczej się patrzy jeśli zna się ich historię i widzi się w nich coś więcej niż kupę kamieni;) ale faktycznie przydałaby mu się renowacja przynajmniej samego zamu właściwego. Kiedy widzę na zdjeciach skroszone mury i popękany donżon to aż serce ściska.
Arabistyki chyba nie będę studiował, ale jako student łatwiej mi chyba będzie wyjechać niż jako uczeń który jeszcze matury nie zdał;)

pozdr
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Komnen
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 21.521

Aleksy Komnen
Zawód: obibok
 
 
post 18/09/2006, 1:24 Quote Post

Znam historie tego zamku, a serca mi nie sciska. Serce mi sie sciskalo, kiedy przez las z ruinami katedry - twierdzy katolikosa Cylicji szedlem do zamku w Kozan - Sis i potem, gdy samotnie szedlem nad przepascia i podziwialem ten zamek w zachodzie slonca. To chyba jedyny raz. Bo to byl symbol pewnego krolestwa, pewnej cywilizacji, ktorej Sis byl stolica, a ktora miala pewne sukcesy, upadla, ale tak naprawde przestala, jak ta katedra, istniec dopiero osiemdziesiat kilka lat temu. To dosc dramatyczne i romantyczne.

Zalaczam zdjecie z Al-Marqabu, z bramy w czasie burzy. te kropki to chyba krople deszczu. Strasznie wialo.

Zalaczam takze 3 zdjecia mojego kochanego Kozan (wieza krola, mury wyrastajace ze skaly i fajna sciezka), dwa z Kraku (widok ogolny na wiosne i fragment podziemi) oraz dwa z Saon (zbiornik wodny i widok ze srodka - malo zamku widac, jest duzo wiekszy od Kraku i od Marqabu...)[attachmentid=4376][attachmentid=4376][attachmentid=4376]

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
guerin
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 135
Nr użytkownika: 19.629

 
 
post 18/09/2006, 13:37 Quote Post

mam nadzieje ze ta wiedza nie opiera sie na znaniu daty kiedy upadł i do kogo należał. Co kto lubi. Mnie fascynuje bardziej od takiego Saone opisywanego gdzie tylko sie da albo od nawet Krak des Chevaliers. A serce mi ściska jak to się wyraziłem ze z czasem taki zabytek mający ponad 1000 lat rozpada się i jeśli nie nastąpi zadna gruntowna renowacja czy konserwacja to przy ilości trzęsien ziemi które są plaga bliskiego wschodu kiedyś w końcu nie będzie można odróżnić tego od kupy gruzu. I dotyczy to też wielu innych zamków i fortów w Syrii, Libanie Turcji czy Izraelu które stoja pozostawione same sobie

pozdr

ps.piękne zdjęcia:)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
claymor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 19.278

Pawel
Stopień akademicki: student
 
 
post 16/01/2007, 15:08 Quote Post

witam dziwie się że nikt nie wymienił Carcassone . nie jest to co prawda sam zamek ale razem z dobrze zachowanymi murami miejskimi robi wrażenie . Jego początki sięgają jeszcze czasów kiedy na tym terenie panowali Rzymianie. A i krucjaty też pamięta tyle żę przeciwko Katarom . http://www.geographie.uni-freiburg.de/ikg/.../carcassone.jpg
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Sędziwoj
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 295
Nr użytkownika: 7.748

 
 
post 6/04/2007, 22:27 Quote Post

Dla milosnikow zamkow w Syrii mam dobra wiadomosc: czesc z nich jest w tym momencie remontowana. Z finansowaniem tego przedsiewziecia wiaze sie dosc ciekawa historia, ktora uslyszalem od szefa robot w twierdzy w Aleppo. Podobno pewien bogaty szejk postanowil odbudowac zamek, ktory byl siedziba jego rodu. Zwrocil sie do wladz syryjskich z prozba o zezwolenie na renowacje. Wladze odpowiedzialy ze owszem, czemu nie, pod warunkiem ze sfinansuje rowniez remont pozostalych zamkow w Syrii. Szejk na to: "Nie ma sprawy". biggrin.gif Nie wiem na ile autentyczna jest ta historia, ale faktem jest ze "Zamek Rycerzy" byl niedawno remontowany, obecnie trwa remont twierdzy w Aleppo. Podobno tez wladze Syrii zaczely patrzec laskawszym okiem na turystyke jako zrodlo dochodu wiec moze renowacja zamkow jest czescia uatrakcyjnienia regionu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
becik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 36.335

Zawód: Biurokrata
 
 
post 26/10/2007, 10:56 Quote Post

Obecnie prace trwaja na zamkach Saone (Salladyna), Shaizar, Marqab, Krak de Chevalier. Odwiedziłem sporą częśc zamków Księstwa Antiochii i Zajordanii, włącznei z arabskimi fortecami. Cytadela damsceńska także jest jes odbudowywana i restaurowana głównie pod turystów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Victor
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 782
Nr użytkownika: 4.617

 
 
post 26/10/2007, 18:54 Quote Post

Czemu Saone ma być Saladyna? Ten zamek już dawno stał gdy Saladyna nie było na świecie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
becik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 36.335

Zawód: Biurokrata
 
 
post 27/10/2007, 13:05 Quote Post

QUOTE(Victor @ 26/10/2007, 19:54)
Czemu Saone ma być Saladyna? Ten zamek już dawno stał gdy Saladyna nie było na świecie.
*



Tylko i wyłącznie z tego względu gdyż bardziej znany jest pod nazwą Zamku Saladyna niż Saone. Zastosowałem tą nazwę w celu łatwiejszej identyfikacji obiektu.
No chyba, że pytasz się czemu on jest nazywany Zamkiem Saladyna
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Marta Kuśnierek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 40.291

Zawód: uczen
 
 
post 1/02/2014, 17:12 Quote Post

cześć, piszę krótką pracę na temat zamku Crac des Chevaliers, chciałam zapytać, może ktoś coś wie, czy istnieje jakaś literatura po Polsku na ten temat? Przeczytałam już Kennedy'ego i Ellenbluma oraz niektóre części serii Ospreya, ale szukam czegoś po polsku, żeby sprawdzić niektóre informacje. MOże ktoś coś doradzić?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 1/02/2014, 21:27 Quote Post

Witam!

QUOTE(Marta Kuśnierek @ 1/02/2014, 17:12)
cześć, piszę krótką pracę na temat zamku Crac des Chevaliers, chciałam zapytać, może ktoś coś wie, czy istnieje jakaś literatura po Polsku na ten temat? Przeczytałam już Kennedy'ego i Ellenbluma oraz niektóre części serii Ospreya, ale szukam czegoś po polsku, żeby sprawdzić niektóre informacje. MOże ktoś coś doradzić?
*



Coś na ten temat znajdziesz tu: Henri Stierlin: Zabytki architektury obronnej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 2/02/2014, 12:05 Quote Post

Literatura w której będzie coś o tym zamku wspominane czy poświęcona tylko jemu? Bo o to drugie będzie trudno, więcej niż w już znanych Ci pracach nie znajdziesz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 3/02/2014, 14:36 Quote Post

Raczej nie będzie po polsku czegoś stricte o nim, o wiele lepiej przedstawia się literatura niemiecko- i anglo- języczna. Niedawno wyszła praca zbiorowa po niemiecku poświęcona tylko tej twierdzy, coś tam po angielsku też było.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 3/02/2014, 16:28 Quote Post

Witam!

Jako, że po polsku jest mało pozycji na ten temat, to dorzucę jeszcze obcojęzyczną:

Les Châteaux des Croisés en Terre Sainte I: le Crac des Chevaliers

Tu też powinno być coś o Krak des Chevaliers: Smail, R. C. (1973), The Crusaders in Syria and the Holy Land,
 
User is offline  PMMini Profile Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej