Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najemnicy w sredniowieczu,
     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 3/07/2008, 21:02 Quote Post

Wiem, że poszli na Turków, ale nie wiem czy jako najemnic, czy jako poddani cesarscy ;]
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 3/07/2008, 21:36 Quote Post

Możesz trochę rozwinąć ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
dugazm
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 46.776

A Rutkoowiak
Zawód: illustrator
 
 
post 4/07/2008, 0:52 Quote Post

dzieki wielkie jeszcze raz.
Goni mnie czas, sporo poszlo go na zdobywanie wiedzy o najemnikach, i powiem wam, ze nauczylem sie sporo.

Wsadzam zarys okladki z drugim najemnikiem.
Oddaje to do oceny historycznej.
W podanych fotkach (za ktore dziekuje strasznie) nie moge sie polapac w uniformach, helmach i calej reszcie.

A najemnikami byli moze "zmotoryzowani" rycerze?...jezeli tak to jaki rodzaj...to moze jeszcze sie wyrobie.
ocencie i prosze o komentarze

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/07/2008, 4:13 Quote Post

Ten piętnastowieczny "pikinier" (nie wiem jaką to drzewcówkę ma żołnierz) widzi mi sie graficznie znacznie lepiej od Warega ale to pewnie kwestia gustu. Co do kształtu topora poszukaj w jakiejś typologii czy na pewno ma być taki, ja nie jestem władny się wypowoedzieć bo na toporach sie nie znam. Jeśli chodzi o konnego rycerza, wstaw jakiegokolwiek z dowolnego okresu, będzie pasował. Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/07/2008, 8:40 Quote Post

QUOTE
Co do kształtu topora poszukaj w jakiejś typologii czy na pewno ma być taki, ja nie jestem władny się wypowoedzieć bo na toporach sie nie znam


Trzymany przez tego woja topór przypomina mi topór duński, jakoże trzonek znajduje się na długim stylisku. Ale proponuje powiększyć trzonek i stworzyć topór nordycki, typowy dla gwardii wareskiej w okresie służby na dworze bizantyjskim. Nie jestem pewien czy to będzie taki topór jak na tym załączniku, który przedstawiłem jako pierwszy na pierwszej stronie, tam gdzie znajduje sie ta grupa Waregów. Nie mam teraz źródeł i nie moge tego zweryfikować.

QUOTE
Jeśli chodzi o konnego rycerza, wstaw jakiegokolwiek z dowolnego okresu, będzie pasował


Mówisz jakikolwiek? To prosze: Wkleiłem różnych jeźdźców z różnych okresów i nie koniecznie najemnikó tylko jeźdzców wink.gif

QUOTE
W podanych fotkach (za ktore dziekuje strasznie) nie moge sie polapac w uniformach, helmach i calej reszcie.

Opowiedzieć? rolleyes.gif

QUOTE
Oddaje to do oceny historycznej.


Jak sądzę to białe na piersi to będzie napierśnik, a rękawy proponuje albo zrobić z materiał ze znakiem zależnym od państwa, lub poprostu rękawy kolcze. A tak jest ok wink.gif

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
dugazm
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 46.776

A Rutkoowiak
Zawód: illustrator
 
 
post 4/07/2008, 9:19 Quote Post

QUOTE(panicz_12 @ 4/07/2008, 6:40)
QUOTE
Co do kształtu topora poszukaj w jakiejś typologii czy na pewno ma być taki, ja nie jestem władny się wypowoedzieć bo na toporach sie nie znam


Trzymany przez tego woja topór przypomina mi topór duński, jakoże trzonek znajduje się na długim stylisku. Ale proponuje powiększyć trzonek i stworzyć topór nordycki, typowy dla gwardii wareskiej w okresie służby na dworze bizantyjskim. Nie jestem pewien czy to będzie taki topór jak na tym załączniku, który przedstawiłem jako pierwszy na pierwszej stronie, tam gdzie znajduje sie ta grupa Waregów. Nie mam teraz źródeł i nie moge tego zweryfikować.

QUOTE
Jeśli chodzi o konnego rycerza, wstaw jakiegokolwiek z dowolnego okresu, będzie pasował


Mówisz jakikolwiek? To prosze: Wkleiłem różnych jeźdźców z różnych okresów i nie koniecznie najemnikó tylko jeźdzców wink.gif


QUOTE
W podanych fotkach (za ktore dziekuje strasznie) nie moge sie polapac w uniformach, helmach i calej reszcie.

Opowiedzieć? rolleyes.gif

QUOTE
Oddaje to do oceny historycznej.


Jak sądzę to białe na piersi to będzie napierśnik, a rękawy proponuje albo zrobić z materiał ze znakiem zależnym od państwa, lub poprostu rękawy kolcze. A tak jest ok wink.gif
*



Jakos, dzieki Waszej pomocy, dam rade tylko faktycznie piszac o konnych rycerzach myslalem o najemnikach. Podobno Zawisza Czarny byl takowym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
dugazm
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 46.776

A Rutkoowiak
Zawód: illustrator
 
 
post 4/07/2008, 9:28 Quote Post

QUOTE
Opowiedzieć? rolleyes.gif


Poprosze...jakie mianowicie rekawice nosil ten typ z pika, i moze wiesz jaki typ napiersnika i to tyle. Chyba.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #37

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/07/2008, 9:45 Quote Post

Napierśnik, która ma ten wojak to zapewne kirys, a rękawica to jest najzwyklejsza rękawica blaszana z palcami.

QUOTE
Podobno Zawisza Czarny byl takowym

Tu chyba wkradła się pomyłka. On był dowódcą wojska najemnych, które prawdopodbnie sam najął. Działo się to w krucjacie, której przewodził Zygmunt Luksemburski. Krucjata była przeciwko Turkom, okazała się nie powodzeniem, a san Zawisza poległ na niej. Choć okliczności śmierć Zawiszy nie są do końca znane

QUOTE
tylko faktycznie piszac o konnych rycerzach myslalem o najemnikach.


Ale dlaczego możesz wykorzystać uzbrojenie takiego jeźdźca, przecież najemnicy po za pochodzeniem i technikami walki nie różnili sie niczym nawet uzbrojeniem, tylko uważaj na te znaki heraldyczne. Ale jeśli chcesz to poczekaj na lepiej znających się ode mnie może bedą mogli ci lepiej podpowiedziec wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
dugazm
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 46.776

A Rutkoowiak
Zawód: illustrator
 
 
post 4/07/2008, 15:30 Quote Post

ot i wyszlo...rycerz to przerobka starego mojego rysunku...husarza.
Wiem ze nie ma literki "ś" ale to tylko moja koncepcja.
Jak sie okazalo w sklad okladki wejdzie rowniez tyl...ale tam to tylko jakas symbolika.
Mam nadzieje ze wydawcy sie spodoba...dzieki za pomoc!

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/07/2008, 17:59 Quote Post

No i bardzo ładnie wyszło rolleyes.gif Jeśli mógłbym zasugerować jeszcze przełożenie uzbrojenie Warega. No chyba, że uważasz że wój ma być mańkutem to prosze wink.gif A czy mógłbyś zdradzić na jakiej podstawie namalowałeś hełm jeźdźca smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
dugazm
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 46.776

A Rutkoowiak
Zawód: illustrator
 
 
post 4/07/2008, 18:14 Quote Post

QUOTE(panicz_12 @ 4/07/2008, 15:59)
No i bardzo ładnie wyszło rolleyes.gif Jeśli mógłbym zasugerować jeszcze przełożenie uzbrojenie Warega. No chyba, że uważasz że wój ma być mańkutem to prosze wink.gif A czy mógłbyś zdradzić na jakiej podstawie namalowałeś hełm jeźdźca smile.gif
*


ciesze sie ze sie podoba.
Wareg, jak mi sie zdaje jest praworeczny:)
Helm...coz, powstal na podstawie jakis fotek ze zlotow rycerskich....zły?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 4/07/2008, 18:35 Quote Post

Jeżeli przedstawiona wyżej ilustracja jest efektem końcowym, to mi się podoba, nawet bardzo wink.gif. Tło kojarzy mi się trochę ze śp. McBridge'a z Osprey Publishing i bardzo pasuje do postaci (kojarzy mi sie trochę z ogniem i pożogą jaka często "szła" nie tylko za bohaterami okładki, ale ogólnie najemników). Co do postaci, to jak już napisałem wcześniej są ukazane w stylu historyczno-fantastycznym, który do książki bardzo pasuje (zresztą cała tematyka o najemnikach taka jest wink.gif) i również mi się podobają. Ale przede wszystkim pobudzają moja wyobraźnię i kojarzą się (co do wyboru "bohaterów" okładki, to uważam, że wybór dokonany przez autora jest dobry, gdyż znaczna część czytelników patrząc na okładki sugeruje się skojarzeniami wink.gif) z zarówno epoka jak i tematem. Mam nadzieję, że podobnie jak ilustracja, książka będzie równie dobra smile.gif.

Ps. Nie wiedząc czemu styl napisów kojarzy mi się z Conanem Barbarzyńcą wink.gif.

Pozdrawiam!
DW

Ten post był edytowany przez Damian W.: 4/07/2008, 18:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 4/07/2008, 19:01 Quote Post

Coraz lepiej! Hełm to moim zdaniem łebka od niemieckiej zbroi gotyckiej, porzydał by się jej podbródek, który powszechnie stosowano do tego typu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #43

     
panicz_12
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 557
Nr użytkownika: 44.185

Marek...
Stopień akademicki: Za kilka lat...
Zawód: Gimnazjalista
 
 
post 4/07/2008, 19:37 Quote Post

QUOTE
Wareg, jak mi sie zdaje jest praworeczny:)

Jeśli tak uważasz to zalecam przeniesienie pochwy z mieczem na lewą stronę, tak zazwyczaj noszono miecz o ile ktoś był praworęczny, ale zdarzały się wyjątki jak sądzę.

QUOTE
Hełm to moim zdaniem łebka od niemieckiej zbroi gotyckiej, porzydał by się jej podbródek, który powszechnie stosowano do tego typu.


Czy jesteś pewien? Rozważam dwa warianty: 1-wszy łebka rycerska z połowy XV w. Z ruchomą zasłoną na twarz. Typ wymyślony przez niemieckich płatnerzy, zaś 2-gi to tak jak mówisz łebka typu półzamkniętego, noszona przez kopijników, ale używano również w niej ochrony podbródka. Jednak będę zdania, że ów hełm narysowny przez pana ilustratora to będzie łebka rycerska z XV w., czyli wariant nr 1 wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 23/07/2008, 19:14 Quote Post

QUOTE
tylko faktycznie piszac o konnych rycerzach myslalem o najemnikach.

Najlepiej opancerzeni najemni jeźdźcy średniowieczni to zdecydowanie kondotierzy we Włoskich państwach.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej