Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Obyczaje dawnych Szwedów
     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 15/10/2011, 14:36 Quote Post

Przez okres XVI – XVIII wieku wiele raz krzyżowaliśmy oręż ze Szwedami. W historyczną pamięć, wryli się Nam głównie jako przeciwnicy z pól bitewnych. A jakie były ich obyczaje w czasach nowożytnych? Na rozkręcenie dyskusji:
Jan Chrzciciel Albertrandi, jezuita i historyk, jeden z pierwszych polskich dyplomatów, tak pisze w swym raporcie ze Szwecji (1789 r.): „Ten tak dobry naród ma jednak dwie wielkie wady. Jedną jest używanie gorzałki (drugą »rozwolnienie obyczajów«) tak powszechne, że się do kobiet, do panien, do dzieci nawet rozciąga”. Wódkę piło się łyżkami przy stole rodzinnym ze wspólnej misy, od której nazwy skal (z małym kółkiem nad literą a, którą czyta się jak o) pochodzi znany skandynawski toast. Wrzucano do tego napoju kawałki chleba i mięsa i traktowano go jako zupę; szwedzkie słowo supa, chlać wódkę, wywodzi się właśnie od zupy.
Zapraszam do dyskusji o obyczajach dawnych Szwedów. smile.gif

Ten post był edytowany przez Hieronim Lubomirski: 15/10/2011, 14:38
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 15/10/2011, 16:09 Quote Post

Zdaje mi się, a widziałem to chyba u Bergmana, że w Szwecji był zwyczaj karmienia piersią dzieci do dość późnego wieku. Nie wiem czy nie do ok. 12 roku życia... Dla nas nieco szokujące. Może ktoś to potwierdzić?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 19/02/2013, 20:30 Quote Post

Zwyczaj jedzenia kiszonych śledzi, szwedzki stół.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 20/02/2013, 19:09 Quote Post

QUOTE
  Zwyczaj jedzenia kiszonych śledzi, szwedzki stół.

A może byś tak rozwinął swoją wypowiedź, uźródłowił ją i wyjaśnił, w jaki sposób odnosi się ona do lat XVI-XVIII wieku?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Travis
 

Pogromca rezunów
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.370
Nr użytkownika: 25.441

Stopień akademicki: magister
Zawód: Polski Patriota
 
 
post 20/02/2013, 19:12 Quote Post

Paradoksalnie, z tym szwedzkim stołem Boczek75 nawet trafił. Szczerze przyznam, że zawsze myślałem, iż jest to XX-wieczny wynalazek, a tymczasem pod poniższym linkiem znajdziemy taki oto fragment:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sm%C3%B6rg%C3%A5sbord
QUOTE
The members of the Swedish merchant and upper class in fourteenth-century Sweden and Finland served schnapps table (brännvinsbord), a small buffet presented on a side table offering a variety of hors d'oeuvres served prior to a meal before sitting at the dinner table.[4] The most simple brännvinsbord was bread, butter, cheese, herring and several types of liqueurs, but smoked salmon, sausages and cold cuts were also served. The brännvinsbord was served as an appetizer for a gathering of people and eaten while standing before a dinner or supper, often two to five hours before dinner, sometimes with the men and women in separate rooms.[5] The smörgåsbord became popular in the mid-seventeenth century, when the food moved from the side table to the main table[5] and service began containing both warm and cold dishes. Smörgåsbord was also served as an appetizer in hotels and later at railway stations, before the dining cars time for the guests. Restaurants in Stockholm at the 1912 Olympic Games stopped serving smörgåsbord as an appetizer and started serving them instead as a main course.


Ten post był edytowany przez Travis: 20/02/2013, 19:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 20/02/2013, 19:46 Quote Post

QUOTE(Travis @ 20/02/2013, 19:12)
Paradoksalnie, z tym szwedzkim stołem Boczek75 nawet trafił. Szczerze przyznam, że zawsze myślałem, iż jest to XX-wieczny wynalazek, a tymczasem pod poniższym linkiem znajdziemy taki oto


Czemu paradoksalnie ?

QUOTE(Ramond @ 20/02/2013, 19:09)
QUOTE
  Zwyczaj jedzenia kiszonych śledzi, szwedzki stół.

A może byś tak rozwinął swoją wypowiedź, uźródłowił ją i wyjaśnił, w jaki sposób odnosi się ona do lat XVI-XVIII wieku?
*



Travis mnie już uprzedził smile.gif

Czytałem o Szweckim stole w internecie ale dokładnego linku nie podam gdyż nie pamiętam. Nie wiedziałem, że Szwedzki stół istniał tak wcześnie, myślałem, że dopiero później się rozpowszechnił, ale człowiek uczy się całe życie smile.gif .

Ten post był edytowany przez Boczek 75: 20/02/2013, 19:47
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kalev
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 759
Nr użytkownika: 37.135

Stopień akademicki: miszcz
 
 
post 24/07/2013, 18:31 Quote Post

Zaskoczony jednak jestem, że tzw. szwedzki stół (Smörgåsbord, seisova pöytä) to tak naprawdę wspólny szwedzko-fiński wynalazek i to z końca średniowiecza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej