Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Królowa Krystyna z Wazów
     
kinfra
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.121

 
 
post 16/01/2006, 22:14 Quote Post

XVII wieczna królowa Szwecji. Kobieta, która wolała życie bez tytułu królowej, aniżeli ślub z kims kogo nie kochała. Kto mógłby mi coś więcej o niej powiedzieć, przybliżyć jej historię??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 16/01/2006, 23:26 Quote Post

zamęczyła (zaziębiła) Kartezjusza :-(
Kazała sobie udzielać lekcji o jakieś chorej (chyba o 5) godzinie rano.
Co w tamtym klimacie zabiło ciepłolubnego Francuza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ciunek
 

Warszawski jegomość
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.230
Nr użytkownika: 4.721

Stopień akademicki: :-)
Zawód: sobie znany
 
 
post 17/01/2006, 11:49 Quote Post

Zamieszczę podstawowe informacje o Krystynie Wazie.
Urodziła się 18 grudnia 1626 w Sztokholmie. Była córką jednego z najwyśmietnitszych królów Szwecji Gustawa II Adolfa. Była królową Szwecji w latach 1632-1654. Była ostatnią przedstawicielką dynastii Wazów. Faktyczną władzę sprawował Axel Oxenstiern, od roku tutaj nie jestem pewnien, ale 1612 lub 1613. Przyczyniła się do zakończenia wojny trzydziestoletniej. Była mecenasem kultury i szwedzki i próbowała ją rozpropagować na terytorium Szwecji. Hasło, które jest z nią utożsamiane to " Podporą władzy królewskiej jest mądrość ". W 1654 roku, abdykowała na rzecz Karola X Gustawa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Piotrek D.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 5.300

Zawód: Uczeñ
 
 
post 1/02/2006, 12:01 Quote Post

Krystyna, nie będąc już królową, brała udział w elekcji z 1669 r., kiedy wybrano Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
szyms
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 17.304

Zawód: student
 
 
post 11/05/2006, 18:00 Quote Post

Krystyna Waza była córką Gustawa II Adolfa, króla Szwecji i Marii Eleonory,córki elektora brandeburskiego. Była jedynym dzieckiem swoich rodziców.Po śmierci ojca Krystyna została królową Szwecji,ale regencję sprawował Axel Oxestiern.Krystyna w dzieciństwie była wychowywana jak chłopiec.Jej lekcje zaczynały sie o 6 rano i kończyły się o 18 wieczorem.W wieku 10 lat władała już biegle francuskim i niemieckim.Krystyna przez całe życie zafascynowana była religią rzymsko-katolicką.W 1654 abdykowała na rzecz Karola X Gustawa.Wyjechała do Rzymu i przeszła na katolicyzm.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Jendrek
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 75.343

Bartosz
 
 
post 16/02/2012, 19:09 Quote Post

Krystyna to dość ciekawa postać. Prawdą jest, że zamęczyła Kartezjusza (kazała mu wstawać o 6 rano), była strasznie owłosiona na swoim ciele i z postury wyglądała jak facet. Przez pewien okres wysuwano pomysł ożenienia jej z Janem Kazimierzem. Była bardzo religijna i kiedy przeszła na katolicyzm ,papież wiązał z nią wielkie plany. Z tego powodu musiała zrezygnować z tronu szweckiego. Przeniosła się do Rzymu gdzie dostawała subwencje od Szwecji i od papieża .W Rzymie zasłynęła z szalonej jazdy kareta po mieście i uszlachetnienia jakiś drobnych ludzi (zajmowali się jakimś rzemiosłem coś w ten deseń). Starała się o koronę w RON. Kiedy Sobieski świecił zwycięstwo nad Wiedniem, napisała list z gratulacjami i z wstawiennictwem za jeńcami tureckimi. Bodajże była bardzo energiczna i religijna. Jeszcze legenda: kiedy się rodziła, piorun oznajmił jej narodziny a ojciec przewidział, że urodził mu się wielki potomek (myślał o synu).

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 1/09/2014, 11:05
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 16/02/2012, 19:19 Quote Post

Czołem!

QUOTE
była to fakt strasznie owłosiona na swoim ciele i z postury wyglądała jak facet


A skąd taka informacja, bom ciekaw? smile.gif
Zdaniem Anusika urodę miała po matce, która była "przystojna i urodziwa".

QUOTE
Przez pewien okres wysuwano pomysł ożenienia jej z Janem Kazimierzem.


Czyli Krystyna miała się ożenić z Janem Kazimierzem? A może to Jan Kazimierz miał wyjść za nią za mąż? tongue.gif

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 16/02/2012, 19:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 22/02/2012, 18:57 Quote Post

QUOTE(Jendrek @ 16/02/2012, 19:09)
Przez pewien okres wysuwano pomysł ożenienia jej z Janem Kazimierzem.

Słyszałem o tym że miała wyjść za Władysława IV o Janie nie słyszałem choć możliwe gdyż dzieliła ich mniejsza różnica wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 23/02/2012, 15:51 Quote Post

Czołem!

QUOTE(Anasurimbor @ 22/02/2012, 18:57)
Słyszałem o tym że miała wyjść za Władysława IV o Janie nie słyszałem choć możliwe gdyż dzieliła ich mniejsza różnica wieku.
*



W 1642 r. Władysław IV starał się ożenić królewicza Kazimierza z Krystyną, ale nic z tego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Anasurimbor
 

Cesarz-Aspekt
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.704
Nr użytkownika: 68.588

K.M.
Zawód: wojak
 
 
post 10/06/2012, 9:30 Quote Post

QUOTE(Skrzetuski @ 23/02/2012, 15:51)
W 1642 r. Władysław IV starał się ożenić królewicza Kazimierza z Krystyną, ale nic z tego.

Sprzeciw Szwedów?
Czy może wysunęli oni żądania podobne do tych jakie otrzymał Zygmunt Waza w stosunku do młodego Władysława czyli wysłanie królewicza do Szwecji i zerwanie kontaktów z RON?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Pietrow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.660
Nr użytkownika: 76.370

Slawomir Skowronek
Stopień akademicki: doktor
Zawód: nauczyciel LO
 
 
post 25/06/2012, 19:33 Quote Post

Krystyna miała być też poślubiona właśnie Karolowi X Gustawowi, jednak z tego zrezygnowano. Sporo informacji o niej zamieszcza Peter Englund w swoich wydawanych także w Polsce książkach: "Lata wojen" (generalnie o wojnie trzydziestoletniej), "Niezwyciężony" (dwutomowa biografia Karola Gustawa) i "Srebrna maska" (biografia Krystyny). Z jej młodzieńczych i dziecięcych portretów nie wygląda Godzilla, lecz szczupła i zgrabna, przeciętnie urodziwa młoda Szwedka. Portrety w starszym wieku już gorzej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej