Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Najstarsza bajka przodków Polaków, przekazywana ustnie od epoki miedzi
     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 14/03/2016, 1:44 Quote Post

Royal Society opublikowało artykuł na temat najstarszych indoeuropejskich opowieści ludowych, sięgających korzeniami aż do epoki miedzi. Okazuje się, że polska "Bajka o Kowalu i Diable" ma swój odpowiednik u ludów indoeuropejskich od Indii aż po Skandynawię, i sięga korzeniami epoki miedzi lub wczesnej epoki brązu - zdaniem autorów, ta opowieść była przekazywana ustnie aż od czasów istnienia społeczności mówiącej językiem PIE:

"Comparative phylogenetic analyses uncover the ancient roots of Indo-European folktales":

http://rsos.royalsocietypublishing.org/content/3/1/150645

QUOTE
Ancient population expansions and dispersals often leave enduring signatures in the cultural traditions of their descendants, as well as in their genes and languages. The international folktale record has long been regarded as a rich context in which to explore these legacies. To date, investigations in this area have been complicated by a lack of historical data and the impact of more recent waves of diffusion. In this study, we introduce new methods for tackling these problems by applying comparative phylogenetic methods and autologistic modelling to analyse the relationships between folktales, population histories and geographical distances in Indo-European-speaking societies. We find strong correlations between the distributions of a number of folktales and phylogenetic, but not spatial, associations among populations that are consistent with vertical processes of cultural inheritance. Moreover, we show that these oral traditions probably originated long before the emergence of the literary record, and find evidence that one tale (‘The Smith and the Devil’) can be traced back to the Bronze Age. On a broader level, the kinds of stories told in ancestral societies can provide important insights into their culture, furnishing new perspectives on linguistic, genetic and archaeological reconstructions of human prehistory (...) In some cases, it may also be possible to evaluate inferences about ancestral tale corpora in relation to other sources of information about past societies, such as historical, archaeological, linguistic and genetic data. Our findings regarding the origins of ATU 330 ‘The Smith and the Devil’ are a case in point. The basic plot of this tale—which is stable throughout the Indo-European speaking world, from India to Scandinavia—concerns a blacksmith who strikes a deal with a malevolent supernatural being (e.g. the Devil, Death, a jinn, etc.). The smith exchanges his soul for the power to weld any materials together, which he then uses to stick the villain to an immovable object (e.g. a tree) to renege on his side of the bargain. The likely presence of this tale in the last common ancestor of Indo-European-speaking cultures resonates strongly with wider debates in Indo-European prehistory, since it implies the existence of metallurgy in Proto-Indo-European society. (...)


Z czystym sumieniem możemy stwierdzić, że to najstarsza polska (a proto-indoeuropejska zarazem!) bajka:

https://www.youtube.com/watch?v=QBIYAAY7yrM

Wiek tej bajki jest szacowany na +/- 6000 lat (czyli ok. roku 4000 p.n.e.):

http://www.bbc.com/news/uk-35358487

QUOTE
And a folk tale called The Smith And The Devil, about a blacksmith selling his soul in a pact with the Devil in order to gain supernatural abilities, was estimated to go back 6,000 years to the Bronze Age.


Ta opowieść jest wzmiankowana również w tej książce:

user posted image

Ten post był edytowany przez Domen: 14/03/2016, 2:24
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
cafelatte
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 359
Nr użytkownika: 99.054

Stopień akademicki:
 
 
post 25/03/2016, 16:21 Quote Post

Są różne wzmianki nt. Jeźdźca, jak zwykle najbogatsza jest angielska wiki. No więc może to być Sabazjos, który wtargnął na Bałkany z nomadami stepów nadczarnomorskich i był wspólnym dziedzictwem Traków i Frygów. No i dalej utożsamia się Sabazjosa (ale chyba już bez konia) jako greckiego Dionizosa. To byłby ten Dionizos, który pochodził z Tracji a nie z Krety.

Mit Jeźdźca Trackiego byłby więc pochodzenia indoeuropejskiego. Tutaj przychodzi mi od razu na myśl ludowa wersja Odyna (Wotana) jako Dzikiego Jeźdźca(Myśliwca) pojawiającego się cztery razy do roku w podaniach z celtycko-germańskiej Europy. Dlaczego jednak ten Wilde Jaeger jest słabo reprezentowany w Skandynawii?

Myślę, że to o czym mówimy, mieści się jeszcze w temacie "Najstarsza bajka przodków Polaków", ponieważ mamy do wyboru 12 różnych etnicznie źródeł. RON zwany
był przecież "Rzeczpospolitą 12 narodów". Ja naprzykład mam m.in. korzenie wołoskie i lipko-tatarskie oprócz małopolskich. Pozatem; wedlug teorii Vladimira Proppa,- baśń magiczna wyprzedza mit, więc możemy swobodnie omawiać oba gatunki jednocześnie.

A jeszcze nasze obecne Ziemie Zachodnie wniosły posag pradawnych podań zarejestrowanych przez nauczycieli szkółek wiejskich w okresie romantyzmu. Wraz z krwią Słowińców i Kaszubów oraz różnych mischlingów z zaboru pruskiego weszły do spadku pokoleń "przodków Polaków". Całkiem formalnie, niemieckojęzyczna ludność wschodniej części Nowej Marchii, wraz z wiodącym tam rodem "E.Wedel", była reprezentowana w sejmie przedrozbiorowym.

Ten post był edytowany przez cafelatte: 25/03/2016, 17:07
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2


> Posts in this topic
Domen   Najstarsza bajka przodków Polaków   14/03/2016, 1:44
lukaszrzepinski   tu jest ksiazka :) https://smerdaleos.files.wordpr...   14/03/2016, 10:45
Domen   Hmmm, chyba jednak akurat konkretnie o tej opowi...   19/03/2016, 2:59
cafelatte   Ta ciekawostka z kowalem i diabłem to rzeczywiście...   19/03/2016, 9:55
cafelatte   Było trochę o ogniu i żelazie, to teraz o wodzie. ...   19/03/2016, 18:39
cafelatte   A jak z opowieściami o Potopie? Chyba są bardzo st...   20/03/2016, 10:00
Eamr   Bóstwo lub istota nadludzka w postaci półkobiety-...   23/03/2016, 18:03
cafelatte   W naszych czasach nie budzi zdziwienia twierdzenie...   21/03/2016, 10:44
cafelatte   Nie dziwcie się, gdy w tego typu opowieściach (...   21/03/2016, 13:57
cafelatte   Na tym kończę mój subiektywny szkic funkcji idei ś...   21/03/2016, 21:42
cafelatte   BTW Może jeszcze parę odpowiedzi na pytania, ktore...   23/03/2016, 10:10
cafelatte   Czołem, Eamr. A to ciekawe z tym śladem trackim i ...   23/03/2016, 22:03
Eamr   Chwilowo nie mogę przybliżyć z powodu znacznego o...   24/03/2016, 17:16
cafelatte   To uważaj tam na the ghule z ISIS. Myślę, że może ...   24/03/2016, 18:24
Eamr   Nie wiem jaka była natura tego stwora z którą miał...   24/03/2016, 18:51
cafelatte   Na samotność chyba najlepsza Irish Coffee?... Miał...   24/03/2016, 21:43
Eamr   Na jaką samotność…? :D Musiałabym mieć 3 żywoty ró...   25/03/2016, 15:29
Eamr   Jak zwykle najbogatsza jest literatura fachowa, Wi...   25/03/2016, 16:53
cafelatte   Mam trochę tego. Oprócz wymienionej księgi z Meluz...   25/03/2016, 17:29
cafelatte   Gdyby ktoś chciał zagłębiać się w średniowieczne t...   25/03/2016, 20:32
cafelatte   Spróbuję trzymać się w ramach tematu "Najstar...   27/03/2016, 10:11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej