Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Triada króla Mykerinosa
     
Mieszek IV
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 23.648

Zawód: maturzysta
 
 
post 24/10/2006, 20:46 Quote Post

Chciałbym zdobyć informacje odnośnie rzeźby ze starożytnego Egiptu "Triadaa króla Mykerinosa". Właściwie to rzeźby są dwie:
user posted image
user posted image

Różnią się tym, że kobieta bardziej z tyłu w jednej z nich jest wyższa, na drugiej zaś niższa. Wiem, że chodzi o hierarhię. Słyszałem, że to może być małżonka Mykerinosa, ale również, że te kobiety mogą symbolizować dzielnice Egiptu. Ta większa bogatą dzielnicę, przynoszącą duże zyski, ta mała zaś dzielnicę ubogą, nie przynoszącą zbyt wielu zysków. Innym szczegółem któy zwrócił moją uwagę jest fakt, że na drugiej rzeźbie, Mykerinos trzyma boginię Hator za rękę, natomiast na pierwszej nie. Czy są ku temu jakieś powody, czy to tylko kwestia rzemieślników wykonujących zlecenie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Mamotte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 24.436

 
 
post 18/11/2006, 18:19 Quote Post

W pierwszym przypadku jest przedstawiony Mykerinos z boginią Hathor wraz z pewnym młodym mężczyzną, którego znaczenia nie potrafię zidentyfikować. Zaś drugi przykład triady prezentuje Mykerinosa w towarzystwie dwóch kobiet, gdzie ponownie jedną z nich jest Hathor. Tutaj wyraźnie widać iż Mykerinos jest równy wzrostowi bogini (dorównuje samym bogom!). Ważny jest w tym wypadku również fakt, iż Hathor była w starożytnym Egipcie uważana za patronkę faraona, stanowiła personifikację pałacu królewskiego - jeśli zaś w omawianym dziele Mykerinos trzyma za rękę tę boginię, znaczy to iż otrzymał od niej aprobatę swych rządów, są one w opiece tej bogini, otrzymał on od niej swoiste "błogosławieństwo", ten sposób jego przedstawiania świadczy o tym iż był uważany za władcę sprawiedliwego, pobożnego, którego rządy sprzyjały państwu (co poniekąd zgadza się z rzeczywistością - np. Mykerinos sprzyjał rozwojowi sztuki w swym państwie). Trudno stwierdzić czy faraon zlecił ten sposób jego przedstawiania czy też rzemieślnicy pragnęli "przypodobać" się władcy. Jednakże nie jest to istotne. W sztuce staroż. Egiptu zawsze ważny był symbolizm przedstawienia - żadnego dzieła nie można rozumieć dosłownie. Tutaj ciekawe jest także nietypowe przedstawienie intymnego kontaktu pomiędzy dwojgiem ludzi - warto zwrócić uwagę jak naiwne i niezbyt dobrze wykonane jest przedstawienie trzymania się za ręce bogini i faraona - rzadko (szczególnie w pierwszych fazach rozwoju sztuki egipskiej) prezentowano postacie dotykające się (przytulające, obejmujące) i okazujące sobie czułość.

Nie sądzę by którakolwiek z prezentowanych postaci była żoną Mykerinosa.
Dołączam rzeźbę która przedstawia faraona z małżonką.

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ninurta
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 24.540

Stopień akademicki: zaden
Zawód: studentka
 
 
post 18/11/2006, 19:52 Quote Post

QUOTE(Mamotte @ 18/11/2006, 19:19)
Nie sądzę by którakolwiek z prezentowanych postaci była żoną Mykerinosa.
Dołączam rzeźbę która przedstawia faraona z małżonką.
*



no na moje oko to są conajmniej bardzo podobne, by nie rzec identyczne
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Mamotte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 24.436

 
 
post 18/11/2006, 20:29 Quote Post

QUOTE(Ninurta @ 18/11/2006, 20:52)
QUOTE(Mamotte @ 18/11/2006, 19:19)
Nie sądzę by którakolwiek z prezentowanych postaci była żoną Mykerinosa.
Dołączam rzeźbę która przedstawia faraona z małżonką.
*



no na moje oko to są conajmniej bardzo podobne, by nie rzec identyczne
*



Zauważ zasadniczy brak rogów krowy które są w tym wizerunku najistotniejsze. Dopiero dzięki konkretnym tropom i śladom symbolicznym można dokonać interpretacji i zidentyfikowania postaci. Większość postaci ludzkich było przedstawianych podobnie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
silvica
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 24.152

Zawód: student
 
 
post 18/11/2006, 20:34 Quote Post

z tego co wiem to obie postacie kobiece na 2 z załączonych ilustracji mają twarz żony Mykerinosa
jedna z kobiet (ta z rogami) przedstawia boginię Hathor a druga jest uosobieniem jednego z nomów egipskich
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Mamotte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 24.436

 
 
post 18/11/2006, 20:42 Quote Post

QUOTE(silvica @ 18/11/2006, 21:34)
z tego co wiem to obie postacie kobiece na 2 z załączonych ilustracji mają twarz żony Mykerinosa
*



Tak, w sumie postacie te mogą mieć wizerunki zaczerpnięte z wyglądu małżonki faraona ale na pewno jej nie uosabiają.

Pragnę wszystkim zwrócić uwagę, iż ten temat [traidy Mykerinosa] rozwija się również w wątku "Pomocy! Bogini Hathor" smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
silvica
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 24.152

Zawód: student
 
 
post 18/11/2006, 22:28 Quote Post



Tak, w sumie postacie te mogą mieć wizerunki zaczerpnięte z wyglądu małżonki faraona ale na pewno jej nie uosabiają.


czy ja powiedziałam, że uosabiają żonę Mykerinosa???? wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Mamotte
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 24.436

 
 
post 19/11/2006, 0:30 Quote Post

QUOTE(silvica @ 18/11/2006, 23:28)
czy ja powiedziałam, że uosabiają żonę Mykerinosa???? wink.gif
*



Ależ nie ale w poprzednich postach pojawiały się takie pomysły, chciałam się do nich ustosunkować poprzez pryzmat Twojego posta smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej