Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
24 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Satanizm, czy jest szkodliwy ?
     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 3/10/2011, 14:20 Quote Post

W temacie o Neragalu, rozpoczęła się dyskusja o szkodliwości satanizmu, że tam to był OT to stąd ten temat.

Właśnie jednym z zarzutów wobec Nergala miało być jego promowanie satanizmu, i tu moje pytanie co w tym złego ?
Tylko dlatego że nie podoba się to chrześcijanom ?
Bo jakoś nikt nie przedstawił dowodów na szkodliwość tego, mimo że paru użytkowników tak uważa.

A łączenie chociażby, dewastacji grobów czy męczenia zwierząt z satanizmem czy słuchaniem metalu jest dużym nieporozumieniem, ja nigdy nie widziałem przykładu żeby ludzi którzy zajmowali się taki rzeczami byli satanistami, raczej znudzonymi często pijanymi chuliganami, którzy raczej słuchali techno niż metalu.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.000
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 3/10/2011, 14:54 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 3/10/2011, 14:20)
A łączenie chociażby, dewastacji grobów czy męczenia zwierząt z satanizmem czy słuchaniem metalu jest dużym nieporozumieniem(...)


Hmmm, no tak w przypadku Nergala to jest granie metalu, nie słuchanie. Choć nie wykluczam, że również go i słucha. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 3/10/2011, 16:21 Quote Post

No nie. Co jest złego w oddawaniu czci religijnemu i kulturowemu wcieleniu zła...
Czy ty przypadkiem już nie zaczynasz przesadzać Świętosław?
Swoją droga żeś sobie nick wybrał (;
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 3/10/2011, 17:18 Quote Post

QUOTE
No nie. Co jest złego w oddawaniu czci religijnemu i kulturowemu wcieleniu zła...
Czy ty przypadkiem już nie zaczynasz przesadzać Świętosław?


Hmm a dlaczego wcieleniu zła ?
Kościół szatana La Veya, jest bardziej filozofią niż religią, a szatan jest tylko symbolem oni nie czczą go jak boga.
Zresztą szatan bardzo często jest też utożsamiany z wolnością, pierwszy buntownik, on dał ludziom znajomość dobra i zła, on dał nam w praktyce wolną wole.

I ja właśnie nie widziałem żadnego powodu żeby uważać tą religię za bardziej szkodliwą niż jaką kolwiek inną.

Tu cytat kolegi Gerharda z temacie o Nergalu.

KinoPub: Czy satanizm to jest sekta? Są jakieś dane odnośnie ilości satanistów w Polsce?
o. Tomasz Franc: Mówi się o tym, że satanizm jest swego rodzaju subkulturą, a wiec pewnego rodzaju nurtem, trendem młodzieżowym. Wyróżniamy różnego rodzaju etapy zaangażowania w satanizm. (1)Satanizm (podwórkowy) związany z dewastacją cmentarzy najbardziej popularny. (2)Satanizm ideologiczny, związany bardziej z ideą hedonizmu, przyjemności, egocentryzmu niż z szatanem jako bóstwem. Bardzo często realizowany indywidualnie i (3)satanizm zorganizowany w kościoły bądź grupy. Tego trzeciego rodzaju jest najmniej w Polsce, w zasadzie jest w Polsce niezauważany. Najbardziej popularny jest Satanizm ideologiczny, szczególnie w Internecie


I jest to zdanie dominikanina, i wychodzi z tego że tylko punkt 3 jest naprawdę wiarą, a wcześniejszy to albo po prostu głupota, albo ideologia życiowa, która się nie podoba chrześcijanom.


CODE
Swoją droga żeś sobie nick wybrał (;


Nick mi został po wczesnośredniowiecznej rekonstrukcji wink.gif, zresztą jest to tez ciągle funkcjonujące imię.

Ten post był edytowany przez Świętosław: 3/10/2011, 17:22
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.000
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 3/10/2011, 17:39 Quote Post

QUOTE(Świętosław @ 3/10/2011, 17:18)
I jest to zdanie dominikanina, i wychodzi z tego że tylko punkt 3 jest naprawdę wiarą, a wcześniejszy to albo po prostu głupota, albo ideologia życiowa, która się nie podoba chrześcijanom.


Może jestem tępym chrześcijaninem, ale wydaje mi się, że ideologia życiowa opierająca się na hedonizmie i egocentryzmie może się niepodobać również ludziom niezwiązanym z żadną religią. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Baszybuzuk: 3/10/2011, 17:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 3/10/2011, 17:39 Quote Post

QUOTE
Właśnie jednym z zarzutów wobec Nergala miało być jego promowanie satanizmu, i tu moje pytanie co w tym złego ?

Promowanie satanizmu?! Raczej obrażanie uczuć religijnych chrześcijan, jak już.
QUOTE
Tylko dlatego że nie podoba się to chrześcijanom ?

Nie tylko chrześcijanom. To po prostu był jawna agresja wobec innej religii i prowokacja do konfliktu. Równie dobrze w odwrotnej sytuacji, sataniści też by się skarżyli, że nie tylko chrześcijanie są tacy już obrażalscy smile.gif. Poza tym jak tu niezareagowań jak Pismo Św. niszczy się i nazywa "księgą kłamstw" (i vice versa wink.gif) to trzeba się bronić (jak naturalny odruch na niebezpieczeństwo). Tylko problem jest w tym, że głupie media nad wyraz nagłośniły sprawę i teraz robi się bigos. Poza tym gdyby ten prowodyr Nergal był normalny to takie ekscesy mógłby zrobić na zamkniętej imprezie (jak to każdy taki band robi), gdzie by ta "afera" nie wyciekała na zewnątrz, podburzając zbuntowane nastolaty typu MWzWM (widać nie mają z czemu się zbuntować). Ceterum censeo Nergal zrobił to specjalnie (dla kontrowersji pod publikę), a przecież nie jest satanistą (samozwańczym tak jak artystą), bo nawet sami sataniści uznają go za oszusta ponieważ nie przeszedł czy nie podchodził do rytuałów wstępnych. A nawet ateiści potępiali ten czyn. Była o tym już dyskusję ale nie interesowałem się i mnie to mało obchodzi. Chyba ten widziałem:
QUOTE
Bo jakoś nikt nie przedstawił dowodów na szkodliwość tego, mimo że paru użytkowników tak uważa.

No to mów za siebie, bo tego nie możesz wiedzieć. Co do tej rozprawy sądowej i wyroku to po prostu śmieszne. Za bezpodstawne i bez konsekwentne obrażanie czyjeś świętości to jak krzywdzenie bliskiej ci idei czy osoby, czy to takie trudne do pojęcia. A tak to ułaskawiono gniewnego krzykacza niby za inwencje artystyczną czy jakoś tak. No ludzie to niepojęte. confused1.gif
QUOTE
A łączenie chociażby, dewastacji grobów czy męczenia zwierząt z satanizmem czy słuchaniem metalu jest dużym nieporozumieniem, ja nigdy nie widziałem przykładu żeby ludzi którzy zajmowali się taki rzeczami byli satanistami, raczej znudzonymi często pijanymi chuliganami, którzy raczej słuchali techno niż metalu.

Napisałeś tak jakbyś cokolwiek o tym wiedział, ale raczej to są tylko twoje domniemywanie, a one nic nie wnoszą konkretnego do tematu. Tak czy siak z tą szkodliwość nie można od tak sprawdzić, choć według mnie był to tylko przejaw głupoty jednego człowieczka i tylko może to zaszkodzić ludziom na poziomie równym tego jegomościa.
Według mnie temat nie wart jest dyskusji.
pozdr

Ten post był edytowany przez Ammianus_Marcellinus: 3/10/2011, 17:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 3/10/2011, 18:17 Quote Post

QUOTE
Raczej obrażanie uczuć religijnych chrześcijan, jak już.


Nie. Biskupi w wypowiedziach zarzucali mu (a pośrednio telewizji) promowanie satanizmu.

QUOTE
Za bezpodstawne i bez konsekwentne obrażanie czyjeś świętości to jak krzywdzenie bliskiej ci idei czy osoby, czy to takie trudne do pojęcia. A tak to ułaskawiono gniewnego krzykacza niby za inwencje artystyczną czy jakoś tak. No ludzie to niepojęte.


Zajrzyj do dyskusji na ten temat zamiast po raz kolejny wyciągać te same argumenty. Unikniemy powtarzania tego co było mówione, chociażby o imprezie zamkniętej.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 3/10/2011, 18:20 Quote Post

Mam wrażenie, że w temacie w tym dziale powinna się toczyć dyskusja o satanizmie w kontekście historii religii i kościoła (a więc, np. o historii satanizmu), a nie o Nergalu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 3/10/2011, 18:43 Quote Post

QUOTE
Mam wrażenie, że w temacie w tym dziale powinna się toczyć dyskusja o satanizmie w kontekście historii religii i kościoła (a więc, np. o historii satanizmu), a nie o Nergalu.

Dobrze, że Kolega zwrócił uwagę lecz nie o to mi chodzi. Po protu ta dyskusja doprowadzi do wyszukiwania kontekstów między satanizmem a chrześcijaństwem, przez co elastynie wyjdziemy poza główny wątek.
QUOTE
Zajrzyj do dyskusji na ten temat zamiast po raz kolejny wyciągać te same argumenty. Unikniemy powtarzania tego co było mówione, chociażby o imprezie zamkniętej.

No to proszę pokarz mi tą ową dyskusję, bo jak wyżej wspomniałem za bardzo się tym nie interesowałem, jednak (podkreślam) to były moje sugestywne odczucia jakbym był tego świadkiem.
QUOTE
Nie. Biskupi w wypowiedziach zarzucali mu (a pośrednio telewizji) promowanie satanizmu.

Tak, jednak to nie oni pierwsi wystosowali przeciw niemu tą rozprawę i tą całą aferę (tak w radiu słyszałem- ale nie R.Maryja smile.gif).

pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 3/10/2011, 21:40 Quote Post



Właśnie jednym z zarzutów wobec Nergala miało być jego promowanie satanizmu, i tu moje pytanie co w tym złego ? (Świętosław)

A o jakim satanizmie mówimy? Klasycznym czy wydumankach La Veya?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 3/10/2011, 21:59 Quote Post

QUOTE
promowanie satanizmu, i tu moje pytanie co w tym złego ?

Cóż, jeśli wchodzimy na taki filozoficzny temat, to Zły jest zły i promowanie Złego jest złe smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Ammianus_Marcellinus
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 872
Nr użytkownika: 50.193

Zawód: student
 
 
post 4/10/2011, 0:29 Quote Post


QUOTE
Cóż, jeśli wchodzimy na taki filozoficzny temat, to Zły jest zły i promowanie Złego jest złe smile.gif

Dokładnie i cała sprawa smile.gif
pozdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
misza88
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.035
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.
 
 
post 4/10/2011, 6:42 Quote Post

CODE
Właśnie jednym z zarzutów wobec Nergala miało być jego promowanie satanizmu, i tu moje pytanie co w tym złego ?
Tylko dlatego że nie podoba się to chrześcijanom ?
Bo jakoś nikt nie przedstawił dowodów na szkodliwość tego, mimo że paru użytkowników tak uważa.

W latach 90-tych w Polsce było trochę morderstw na tle satanistycznym.
CODE
I jest to zdanie dominikanina, i wychodzi z tego że tylko punkt 3 jest naprawdę wiarą, a wcześniejszy to albo po prostu głupota, albo ideologia życiowa, która się nie podoba chrześcijanom.

Ideologią jest również rasizm, nazizm i takie wszystkie różne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.556
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 4/10/2011, 13:10 Quote Post

QUOTE
Może jestem tępym chrześcijaninem, ale wydaje mi się, że ideologia życiowa opierająca się na hedonizmie i egocentryzmie może się niepodobać również ludziom niezwiązanym z żadną religią. rolleyes.gif


Ale, ale co to ma wspólnego z satanizmem ? wink.gif



Blake
QUOTE
Cóż, jeśli wchodzimy na taki filozoficzny temat, to Zły jest zły i promowanie Złego jest złe smile.gif


Ale złego według chrześcijaństwa, to raz, dwa czy ktoś czci zło ? czy czci szatana jako postać osobową ?
Bo szatan równie dobrze może być symbolem buntu, wolności (od boga)
I jak dla mnie ważny jest aspekt społeczny i prawny, jeśli kościół jak La Veya nie robi nic nielegalnego, nie namawia do czynienia zła, w praktyce jego przykazania są bardzo podobne do chrześcijańskich, tylko z pominięciem boga, pruderyjności.
To co jest w tym szkodliwego ?



misza88
QUOTE
W latach 90-tych w Polsce było trochę morderstw na tle satanistycznym.


To teraz może jakieś dowody ?
Bo u nas bardzo dużo rzeczy lubi się wrzucać do worka z napisem satanizm, bardzo mnie ciekawi jak kk się wypowiada o bazgrołach 666 czy ave szatan, które są maso malowane na widokowej wierzy katedry, bo ja na 100% jestem przekonany że robią nastolatkowie z wycieczek szkolnych, bo uznają to za śmieszne.


CODE
[QUOTE]I jest to zdanie dominikanina, i wychodzi z tego że tylko punkt 3 jest naprawdę wiarą, a wcześniejszy to albo po prostu głupota, albo ideologia życiowa, która się nie podoba chrześcijanom.[/QUOTE]

Ideologią jest również rasizm, nazizm i takie wszystkie różne.


Ale o co chodzi confused1.gif
Bo jak dla mnie porównywanie egocentryzmu czy hedonizmu szczególnie do nazizmu czy rasizmu brzmi jak grubym nadużyciem, szczególnie że te dwie pierwsze postawy życiowe, nie są zakazane, i jeśli nie szkodzą innym nie są też szkodliwe, zresztą są wyborem konkretnej jednostki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 4/10/2011, 13:28 Quote Post

Vitam

Ale złego według chrześcijaństwa, to raz, dwa czy ktoś czci zło ? czy czci szatana jako postać osobową ? (Świętosław)

Nawet Śmietnik, pardon, wikipedia o tym wie:

Poszczególne grupy satanistyczne są dość zróżnicowane pod względem przekonań, jednak można wyróżnić dwa główne kierunki:
* satanizm teistyczny (czczący Szatana jako realne bóstwo mogące ingerować w bieg wydarzeń)
* satanizm ateistyczny i deistyczny, w tym satanizm laveyański


Więc ponawiam pytanie - o którym chcesz dyskutować? Bo, wybacz, ale brak odpowiedzi każe mi przypuszczać, że wolisz pozostawić sprawę niejasną, by dla wygody pisac raz o jednym raz o drugim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

24 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej