Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

99 Strony « < 97 98 99 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> DONALD TUSK, Oceny, opinie

Miro P

V ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 97.341

post 10/01/2020, 11:46 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 10/01/2020, 12:38)
Rats
CODE
Realnie spadek ściągalności z 7,83 do 7,14% oznacza że 110 milionów złotych, zamiast do budżetu trafiło nie wiadomo gdzie.Mając te 110 mln złotych , Tusk, zyskał by czas na poważną analizę

Chyba trochę więcej niż 110mln.... 110 mln w kontekście setek mld w budżetu to drobne.

Krzysztow
CODE
Żeby nie było wątpliwości jeszcze chwilę pomęczę usera: czy takie działanie Tuska było powodowane jedynie spadkiem wpływów z Vat (winą za spadek bym obarczał Tuska) czy też tym że pomysł OFE od początku był nieco "kulawy" zaś problem z jakim spotkał się Tusk pomimo właściwych wpływów z Vat mógł spotkać inny rząd który jednak z uwagi na właściwe wpływy z podatku nie musiałby reagować tak drastycznie jak przeniesienie środków z OFE do ZUS?

Z tych dwóch powodów.

Miro P
CODE
które podają jakie straty poniósł budżet za rządów Tuska z tytułu "masowego wzrostu lewych faktur i wyłudzeń". Kiedy nastąpił ten masowy wzrost i jak to się miało procentowo do lat poprzedzających?

Generalnie wzrost wpływów z podatku VAT za rządów PiSu był spowodowany ukróceniem wyłudzania VATu, która za rządów PO miała znacznie większe rozmiary. Wiemy to na podstawie stosunku zwrotów podatku VAT do wpływów. Swego czasu linkowałem w wątku o komisji VAT odpowiedni materiał na ten temat, jednak link już jest nieaktualny. W każdym bądź razie na pewno można znaleźć wiele informacji na ten temat w internecie.

CODE
Jaki mniej więcej wpływ na lukę VAT miał "masowy wzrost produkcji lewych faktur i wyłudzeń". Nie chcesz nie odpowiadaj, ale już przynajmniej nic nie pisz. Ileż razy można czytać Twoje rewelacyjne głupoty?

Na moje oko będzie to jakieś 140 mld lub więcej.
Oto co o tym mówi Modzelewski:
https://www.rmf24.pl/ekonomia/news-modzelew...ych,nId,2632853
*

Widzisz misza, jaki poziom prezentuje ze sobą Rats. Ty nawet nie pytany, udzielasz rozsądnej odpowiedzi, z którą można polemizować, ale przynajmniej jest jakaś płaszczyzna do dalszej dyskusji.

User is offline  PMMini Profile Post #1471

Krzysztow

V ranga
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen

post 10/01/2020, 12:45 Quote Post

Skoro poziom emocji mam nadzieje opadł ponownie zapytam:
Czy przeniesienie środków z OFE do ZUS w 2013 roku było jedynym możliwym wtedy wyjściem? Czy gdyby w tym czasie ten problem spadł na PiS ci by postąpili tak samo czy też proponowali inne rozwiązanie?

User is offline  PMMini Profile Post #1472

Napoleon7

VIII ranga
Nr użytkownika: 58.281

post 10/01/2020, 14:18 Quote Post

CODE
Czy przeniesienie środków z OFE do ZUS w 2013 roku było jedynym możliwym wtedy wyjściem?

Zawsze jest jakaś alternatywa. Można było zaciskać pasa. To oczywiste.

CODE
Czy gdyby w tym czasie ten problem spadł na PiS ci by postąpili tak samo czy też proponowali inne rozwiązanie?

Odpowiedź PiS już w zasadzie dał - likwidując ostatecznie OFE.

Ten post był edytowany przez Napoleon7: 10/01/2020, 14:19

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1473

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 10/01/2020, 15:05 Quote Post

QUOTE(Krzysztow @ 10/01/2020, 12:45)
Skoro poziom emocji mam nadzieje opadł ponownie zapytam:
Czy przeniesienie środków z OFE do ZUS w 2013 roku było jedynym możliwym wtedy wyjściem? Czy gdyby w tym czasie ten problem spadł na PiS ci by postąpili tak samo czy też proponowali inne rozwiązanie?
*

Nie było jednym możliwym wyjściem, wyjść jak to w życiu bywa zawsze jest wiele. Natomiast z OFE nie było na co czekać i w takiej formie nie powinny one w ogóle powstać, także według mnie to dobrze że te środki przeniesiono.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1474

Krzysztow

V ranga

Krzysztof Kowalski

post 10/01/2020, 15:31 Quote Post

Nie było jednym możliwym wyjściem, wyjść jak to w życiu bywa zawsze jest wiele. Natomiast z OFE nie było na co czekać i w takiej formie nie powinny one w ogóle powstać, także według mnie to dobrze że te środki przeniesiono.

No ale powstały i Wyobrazmy sobie że teraz Tusk stoi przed problemem. Jakie inne wyjście ma prócz przeniesienia kasy z OFE?
Zawracam tym głowę ale nie bardzo sobie przypominam aby opozycja prócz krytykowania Tuska zaproponowała inne rozwiązanie. Jeżeli więc zarzucać mu że "zajumał" kase z OFE
to należy wykazać że mógł postąpić inaczej niż postąpił.
według mnie to dobrze że te środki przeniesiono.

Czyli w takim razie raczej krytyka za Vat?

User is offline  PMMini Profile Post #1475

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 10/01/2020, 15:54 Quote Post

Co mógł zrobić? Zmienić system podatkowy, przede wszystkim nie zwiększać VAT-u (co być może miało wpływ na zwiększenie wyłudzeń i zmniejszenie wpływów) a zmniejszyć i wprowadzić tą ich obiecywaną stawkę liniową, niech będzie że na poziomie 16-17% (przypominam że kiedyś PO obiecywała 3x15%). Wtedy wyłudzenia byłyby wyłudzaczom znacznie mnij opłacalne i w rezultacie środki z OFE byłyby tylko miłym dodatkiem. Ale do takiego czegoś trzeba mieć "jaja", których niestety rząd DT nie miał.

CODE

Nie rozumiem...

Ten post był edytowany przez misza88: 10/01/2020, 15:55

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1476

Krzysztow

V ranga

Krzysztof Kowalski

post 10/01/2020, 16:19 Quote Post

Zmienić system podatkowy, przede wszystkim nie zwiększać VAT-u

Ale to by likwidowało problem "od reki"? Wydaje mi się że problemem Tuska było to że za chwile przekroczy dopuszczalny poziom deficytu więc potrzebne mu było "szybkie" rozwiązanie. Przeniesienie kasy z OFE do ZUS takim rozwiązaniem było natomiast zmiana systemu podatkowego (pewnie bardziej efektywna) chyba by tak szybkiego efektu nie dała.
Nie rozumiem...

User Rats (o ile dobrze zrozumiałem) sugerował że do problemów z OFE przyczyniły sie malejące wpływy z VAT.
Wnioskuję więc że to za problemy z Vat należy Tuska winić ponieważ przyczyniły się do zwiększenia problemu z OFE
a z OFE zrobił to co potrafił. Może istotnie nie potrafił zbyt wiele?

User is offline  PMMini Profile Post #1477

Rats

V ranga
Nr użytkownika: 98.960

post 10/01/2020, 18:10 Quote Post

QUOTE(Miro P @ 10/01/2020, 10:08)
Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa

Ot już jesteś blisko, wystarczy że załapiesz iż zobowiązanie VAT wynikają z kwot zadeklarowanych przez podatników z deklaracji
VAT 7.
Ostatni raz ponowię próbę otrzymania odpowiedź na moje pytanie: Jaki mniej więcej wpływ na lukę VAT miał "masowy wzrost produkcji lewych faktur i wyłudzeń"

Po raz kolejny powtórzę, odpowiedź masz w raportach których nie chcesz czytać.
QUOTE(misza88)
Chyba trochę więcej niż 110mln.... 110 mln w kontekście setek mld w budżetu to drobne.

Błąd , winno być miliardów.
QUOTE(Krzysztow)
User Rats (o ile dobrze zrozumiałem) sugerował że do problemów z OFE przyczyniły sie malejące wpływy z VAT.
Wnioskuję więc że to za problemy z Vat należy Tuska winić ponieważ przyczyniły się do zwiększenia problemu z OFE
a z OFE zrobił to co potrafił. Może istotnie nie potrafił zbyt wiele?

W pewien sposób, malejący wpływy z VAT ( rozumiany jako stosunek wpływów z VAT do PKB), spowodowały konieczność zapożyczania się by wpłacić pobraną składkę do OFE.Jedyną zaś realną przesłanką likwidacji części OFE było zagrożenie przekroczeniem konstytucyjnej granicy zadłużenia.Tak więc luka VAT niejako wymusiła decyzję nie dając czasu na poważne rozważenie jak wyjść z kolejnej
nieudanej reformy Buzka.

User is offline  PMMini Profile Post #1478

Napoleon7

VIII ranga
Nr użytkownika: 58.281

post 10/01/2020, 20:23 Quote Post

CODE
przede wszystkim nie zwiększać VAT-u (co być może miało wpływ na zwiększenie wyłudzeń i zmniejszenie wpływów)

Bzdura. Wracamy do starego tematu. W czasach kryzysu ściągalność podatków zawsze się zmniejsza. Wytłumaczył już to Miro P. Za chwilę też będziemy mieli z tym do czynienia - ciekawe co wówczas powiecie. Gdy gospodarka się kurczy lub choćby tępo wzrostu maleje, ma to odzwierciedlenie w dochodach budżetu. Na to NIE MA SIŁY. I wówczas są tylko dwie drogi - albo tniemy wydatki albo pożyczamy. Chyba, ze jest możliwość pozyskania jednorazowo jakichś dodatkowych środków. Tak zrobił Tusk (moim zdaniem źle) i tak robi teraz Morawicki (jeszcze gorzej).
Zasada jest tu prosta jak budowa cepa.
sprawa samej luki VAT-owskiej jest zaś znacznie bardziej skomplikowana niż sugeruje Rats. Można sobie poczytać np. to (ale jest w sumie dowolna ilość raportów czy opracowań, które to tłumaczą):
http://www.instytutobywatelski.pl/wp-conte...onomicznych.pdf
Nie ma mowy o jakiejś "kradzieży 250 mld".
Z częściową likwidacją OFE zaś VAT nie miał nic wspólnego. Problemem był nawrót kryzysu, mniejszy niż jego pierwsza fala ale być może bardziej dokuczliwy (bo wyczerpano już rezerwy). Ruch moim zdaniem zły, ale jakoś jednak usprawiedliwiony czynnikami obiektywnymi (nawrót kryzysu dotknął wszystkich). Teraz mamy do czynienia z całkowitą likwidacją OFE, której skutki będą gorsze (na giełdę wpłynie to fatalnie) a podyktowane jest to nie względami obiektywnymi a złą polityką gospodarczą państwa podporządkowaną wyłącznie celom politycznym.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1479

Miro P

V ranga
Nr użytkownika: 97.341

post 10/01/2020, 20:56 Quote Post

QUOTE(Rats @ 10/01/2020, 19:10)
Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa

Ot już jesteś blisko, wystarczy że załapiesz iż zobowiązanie VAT wynikają z kwot zadeklarowanych przez podatników z deklaracji
VAT 7.
Ostatni raz ponowię próbę otrzymania odpowiedź na moje pytanie: Jaki mniej więcej wpływ na lukę VAT miał "masowy wzrost produkcji lewych faktur i wyłudzeń"

Po raz kolejny powtórzę, odpowiedź masz w raportach których nie chcesz czytać.
*

Dobrze wiem z czego wynikają zobowiązania VAT, a do Ciebie nie dociera to, że na lukę VAT składają się nie tylko wyłudzenia. Przytoczyłem Ci chyba z sześć opinii to potwierdzających, a Ty dalej swoje. Teraz mogę z całą stanowczością napisać, że zwyczajnie kłamiesz, twierdząc, że odpowiedź jest raporcie NIK. Tam nie ma tej informacji.

User is offline  PMMini Profile Post #1480

Kamaz73

Pancerny Inseminator
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy

post 25/01/2020, 11:42 Quote Post

Miara upadku tego polityka jest w zasadzie epicka. W sumie nagroda tylko podkreśliła to co PiS o nim gadał od wielu lat. https://fakty.interia.pl/swiat/news-donald-...icy,nId,2798106

User is offline  PMMini Profile Post #1481

Sghjwo

VI ranga
Nr użytkownika: 97.523

post 25/01/2020, 12:14 Quote Post

QUOTE(Kamaz73 @ 25/01/2020, 17:42)
Miara upadku tego polityka jest w zasadzie epicka. W sumie nagroda tylko podkreśliła to co PiS o nim gadał od wielu lat. https://fakty.interia.pl/swiat/news-donald-...icy,nId,2798106
*

Patrząc na laureatów można się domyślać jaka to nagroda, ale jak mówi PiS powinnismy się cieszyć z każdego światowego wyróżnienia wink.gif.
Ty po prostu nie lubisz jak Polacy są dobrze oceniani za granica;). Ostatnie zdanie to żart, wiec nie będę ciągnął tematu wink.gif. Ale ciężko zrozumieć o co Ci chodzi.

User is offline  PMMini Profile Post #1482

Kamaz73

Pancerny Inseminator
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy

post 25/01/2020, 12:52 Quote Post

QUOTE(Sghjwo @ 25/01/2020, 13:14)
QUOTE(Kamaz73 @ 25/01/2020, 17:42)
*

Patrząc na laureatów można się domyślać jaka to nagroda, ale jak mówi PiS powinnismy się cieszyć z każdego światowego wyróżnienia wink.gif.
Ty po prostu nie lubisz jak Polacy są dobrze oceniani za granica;). Ostatnie zdanie to żart, wiec nie będę ciągnął tematu wink.gif. Ale ciężko zrozumieć o co Ci chodzi.
*

O co mi chodzi? Wiesz.... generalnie o prawdę. Przez wiele lat wierzyłem temu człowiekowi aż doszło do katastrofy w smoleńsku i wyszła skala niekompetencji za czasów PO pod jego rządami! Ile razy się wstydziłem przed sojusznikami jak się pytali jak mogło do tego dojść a widziałem na własne oczy skalę niekompetencji w wojsku ( żeby nie było, obecnie jest pod wieloma względami jeszcze gorzej). Potem Tusk.... porzucił Polskę i poszedł na ciepłe stanowisko do UE, zostawiając PO i jej wyborców samych sobie, co pokazało jego stosunek do Nas. To był kolejny cios. Potem już tylko była droga w dół a przyjęcie nagrody z taką dedykacją.... jest miarą upadku jego i jego wizerunku. Ot wylazł z niego zwykły konformista i podwórkowy "chłopek roztropek" a nie człowiek zasad czy polityk jakiegokolwiek szczebla. Na fejsie nawet jego stronka "Fanów i sympatyków DT" przestała istnieć bo ludzie po prostu się na nim zawiedli. To taki Anders naszych czasów co na "białym koniu" miał wyzwolić Polaków ale miał to gdzieś i woli zarabiać kasę na boczku co jakichś czas jedynie dając głos z moralniakami które sam zdradził.
I tyle. Mylilem się co do niego zupełnie, podobnie jak odnośnie PO która jedno mówi a drugie robi.

User is offline  PMMini Profile Post #1483

99 Strony « < 97 98 99 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej