Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Akkadowie - wojskowość
     
PatrykC
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 86.537

Patryk Cylara
Zawód: student
 
 
post 29/12/2013, 15:26 Quote Post

Witam.
Poniżej materiał który udało mi się zebrać z wpisów na forum i internecie.

Sargon z Akadu stworzył pierwszą dwutysięczną armię zawodową którą można nazwać gwardią osobistą. We wczesnym okresie żołnierze walczyli w luźnym szyku uzbrojeni w oszczepy oraz łuki. W późniejszym okresie w armii pojawiła się ciężkozbrojna piechota używająca włóczni i tarcz. Podległe miasta w czasie mobilizacji musiały wystawić odpowiedni kontyngent. Biorąc pod uwagę fakt że Sargon podbił miasta sumerów można zapewne dodać że Akadyjczycy używali wozów bojowych.

Ale czy to wszystko? Wydaje mi się że jak na państwo które istniało 200lat to troszkę mało informacji. Czy są jakieś wynalazki wojenne przez nich stosowane?

Zachęcam do dyskusji.

Edycja nazwy tematu
Marthinus
.


Ten post był edytowany przez Marthinus: 14/03/2014, 12:08
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 19/01/2014, 6:49 Quote Post

Tych 2000 żołnierzy określano dosłownie jako "wojownicy, którzy jedzą z królem". Akkadowie udoskonalili wcześniej używane rodzaje broni i uzbrojenia - ale przełomowych wynalazków w tym okresie brak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.642
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 30/05/2015, 18:42 Quote Post

W inskrypcji Sargona pojawia się informacja ze chleb króla jadło 5400 ludzi. Ale być może dotyczy to wszystkich zależnych od króla , nie tylko żołnierzy
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Mandalore
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 102.516

Zawód: Student
 
 
post 5/11/2017, 14:29 Quote Post

QUOTE(PatrykC @ 29/12/2013, 14:26)
Witam.
Poniżej materiał który udało mi się zebrać z wpisów na forum i internecie.

Sargon z Akadu stworzył pierwszą dwutysięczną armię zawodową którą można nazwać gwardią osobistą. We wczesnym okresie żołnierze walczyli w luźnym szyku uzbrojeni w oszczepy oraz łuki. W późniejszym okresie w armii pojawiła się ciężkozbrojna piechota używająca włóczni i tarcz. Podległe miasta w czasie mobilizacji musiały wystawić odpowiedni kontyngent. Biorąc pod uwagę fakt że Sargon podbił miasta sumerów można zapewne dodać że Akadyjczycy używali wozów bojowych.

Ale czy to wszystko? Wydaje mi się że jak na państwo które istniało 200lat to troszkę mało informacji. Czy są jakieś wynalazki wojenne przez nich stosowane?

Zachęcam do dyskusji.

Edycja nazwy tematu
Marthinus
.

*


Ogólnie rzecz ujmując to w zasadzie wszystko nie zachowało się zbyt dużo źródeł przedstawiających struktury militarne państwa Sargona.Jednak jakby popatrzeć nieco później jest już stella Naram-Sina na której dokładnie widać w co uzbrojeni są żołnierze władcy, który uważał iż przerósł ,,Wielkiego Króla Sargona" smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
El_Slavco
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 953
Nr użytkownika: 47.579

 
 
post 5/11/2017, 16:57 Quote Post

Myślę, że można zajrzeć do - co prawda beletrystycznej - książki Sargon. Wybrańcy Inanny Krzysztofa Milczarka. Jest to w sumie książka z dużą dawką fantasy, ale osadzona dość mocno w realiach państwa akadyjskiego i opisująca całą dynastię. Są tam też opisy żołnierzy i prowadzonych walk (nie wiem na ile oparte o źródła, ale autor jest z wykształcenia historykiem).

Mnie się tą książkę czyta tak sobie (język książki jest dla mnie mało interesujący), ale cena to zrekompensowała - 6,99 zł wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Arkadiusz Sołtysiak
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 213
Nr użytkownika: 50.721

 
 
post 15/11/2017, 12:28 Quote Post

Niezły przegląd tego, co wiemy o wojskowości Mezopotamii w III tysiącleciu (i później), można znaleźć w pierwszym rozdziale doktoratu GCL Wrightsona (2012). Pełna wersja tutaj:
http://theses.ucalgary.ca/bitstream/11023/...aham_thesis.pdf
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
anymous_
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 103.723

 
 
post 2/08/2018, 23:46 Quote Post

Sargon bodajże jako pierwszy zastosował łuk kompozytowy w swoich oddziałach.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej