Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Doktryna Monroe
     
kapotto
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 56.033

 
 
post 5/04/2011, 9:17 Quote Post

Jakie wydarzenia można podpiąć pod realizacje doktryny Monroe ?




Za polska Wiki:
Doktryna Monroe’a lub doktryna Monroe (występują również wersje doktryna Monroe’go i doktryna Monroego) – doktryna w polityce amerykańskiej, autorstwa sekretarza stanu Johna Quincy’ego Adamsa, którą 2 grudnia 1823 przedstawił w dorocznym orędziu do Kongresu prezydent James Monroe.

Głosiła, iż kontynent amerykański nie może podlegać dalszej kolonizacji ani ekspansji politycznej ze strony Europy, w zamian zaś zapowiadała, że Stany Zjednoczone nie będą ingerowały w sprawy państw europejskich i ich kolonii. Doktryna ta stała się fundamentem amerykańskiej polityki izolacjonizmu (hasło „Ameryka dla Amerykanów”).

Podobne idee głoszono wcześniej, na przykład Jerzy Waszyngton w 1796 w mowie pożegnalnej z okazji zakończenia drugiej prezydentury.

Prezydent Monroe przedstawił w orędziu do Kongresu zasady amerykańskiej polityki zagranicznej. Brzmiały one następująco:

Żaden z amerykańskich kontynentów nie może być obecnie ani w przyszłości obiektem kolonizacji.
Stany Zjednoczone sprzeciwiają się jakimkolwiek próbom restauracji europejskich, niedemokratycznych systemów monarchicznych w Ameryce.
Stany Zjednoczone nie będą ingerować w problemy kolonii europejskich (w tym Kanady).
Stany Zjednoczone odżegnują się od jakichkolwiek ingerencji w wewnętrzne sprawy państw europejskich.
N_S
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.897
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 5/04/2011, 13:41 Quote Post

Np. reakcję USA na interwencję francuską w Meksyku i chęć usadzenia Maxymiliana na tronie tego kraju.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Judi20
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 219
Nr użytkownika: 62.441

 
 
post 5/04/2011, 14:55 Quote Post

Nie wstąpienie do Ligi Narodów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
kobor
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 99.258

 
 
post 10/03/2016, 18:22 Quote Post

Nie wiem czy mogę, ale podpinam się pod temat.

Otóż sprawa wygląda tak, na konkursie dostaliśmy taki oto tekst:
QUOTE
Ze względu na nasze sumienie oraz na przyjacielskie stosunki istniejące między Stanami Zjednoczonymi a mocarstwami oświadczamy, że będziemy uważać wszelkie próby rozszerzenia ich  systemu  na  którąkolwiek  część  tej  półkuli  za  niebezpieczne dla  naszego  spokoju  i  naszego bezpieczeństwa.  [...]  polityka,  jak  prowadzimy  w  stosunku  do  Europy  od  początku  wojen, które tak długo zaprzątały tę część globu, pozostała ta sama; polegała ona na niewtrącaniu w sprawy    wewnętrzne    jakiegokolwiek    państwa    [...].    Jest    niemożliwe,    aby    mocarstwa sprzymierzone  chciały  narzucić  swój  system  polityczny  jakiejś  części  tych  kontynentów  bez zagrożenia  naszemu  szczęściu  i  naszemu  pokojowi,  i  nie  przypuszczamy,  aby  nasi  bracia z południa (Ameryki Południowej) chcieli przyjąć go z własnej woli.


Oczywiście nigdzie nie było napisane, że chodzi o doktrynę Monroe'a. Do tego tekstu było polecenie: "Wyjaśnij, w jakim celu wydano cytowany dokument."
Nie wiedziałem nic o izolacjonizmie, więc napisałem to co mi do głowy przyszło, a mianowicie: "Stany Zjednoczone ogłosiły, że nie będą brały udziału w I wojnie światowej.
I tutaj rodzi się moje pytanie czy to co napisałem ma jakiekolwiek odniesienie do tej doktryny i czy będę mógł jakoś walczyć o przyznanie mi punkta w tym zadaniu? A jeśli tak to jak to argumentować?
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Kizior
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 683
Nr użytkownika: 94.156

Michal
Stopień akademicki: mgr. inz.
Zawód: automatyk
 
 
post 10/03/2016, 21:38 Quote Post

QUOTE(kobor @ 10/03/2016, 18:22)
Do tego tekstu było polecenie: "Wyjaśnij, w jakim celu wydano cytowany dokument."

W takim jak zwykle - ochrony własnych interesów.

QUOTE(kobor @ 10/03/2016, 18:22)
Nie wiedziałem nic o izolacjonizmie, więc napisałem to co mi do głowy przyszło, a mianowicie: "Stany Zjednoczone ogłosiły, że nie będą brały udziału w I wojnie światowej.
I tutaj rodzi się moje pytanie czy to co napisałem ma jakiekolwiek odniesienie do tej doktryny i czy będę mógł jakoś walczyć o przyznanie mi punkta w tym zadaniu? A jeśli tak to jak to argumentować?


Odniesienie do doktryny ma takie, że w początkowych miesiącach Wielkiej Wojny, USA zachowywało neutralność a społeczeństwo wyrażało nastroje antywojenne i niechęć do jakiejkolwiek ingerencji w nią.
Zresztą zarabiano olbrzymie pieniądze na handlu z Ententą - wojna przynosiła zyski, mimo, iż USA w niej udziału nie brało.

Niemniej, to się zmieniało w czasie, wzburzenie na Niemcy urosło bardzo znacząco w roku 1917 gdy gazety wydrukowały "tajną" depesze MSZ Niemiec, namawiająca Meksyk do wypowiedzenia wojny USA, próby wciągnięcia Japonii do działalności przeciw Stanom, zatopienie okrętu "Vigilentia" - czy wcześniej "Lusitanii" (istnieją teorie, że zatopienie przez Niemców 2 lata wcześniej "Lusitanii" było aliancką przynętą wobec Niemiec, by sprowokować przystąpienie USA do wojny).
Rozbito tez dużą niemiecką siatkę szpiegowską na terenie Stanów.

To wszystko złożyło się na to, iż 2 kwietnia zdecydowana większością głosów w Senacie wypowiedziano wojnę Niemcom.
Z tym, że tylko Niemcom, bo Austro-Węgrom dopiero w grudniu 1917r.

Te wszystkie wydarzenia można uznać za przejaw agresji Niemiec wobec USA - niejako, wymuszające zerwanie izolacji (choć wrócono do niej niebawem) - niemniej sama doktryna nie została sformułowana wobec wybuchu I wojny światowej, ale niemal 100 lat wcześniej.

Ten post był edytowany przez Kizior: 10/03/2016, 21:40
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Kamaz73
 

Pancerny Inseminator
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.187
Nr użytkownika: 22.254

Robert
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: zolnierz zawodowy
 
 
post 14/08/2017, 10:10 Quote Post

Doktryna w praktyce: http://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/06/2...e-dla-murzynow/
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej