Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
13 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Największe zwycięstwa Indian przeciwko Białym, nie tylko Little Bighorn..
     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 26/07/2008, 10:51 Quote Post

QUOTE
tak....Bad Axe to byla masakra Indian przy probie przejscia Indian na drugi brzeg rzeki.ale w ksiazce sa przedstawione dwie rozne bitwy(mi. Bad Axe oraz ta druga wygrana przez Indian).chyba tej bitwy nie wymyslil sam autor aby urozmaicic ksiazke.fakty o tej bitwie musza gdzies byc zawarte.drogi Rianie piszemy o dwoch roznych bitwach......

W zasadzie jedynym sukcesem Sauków w tej wojnie, w którym padła większa ilość białych - to bitwa pod Stillman's Run na samym początku wojny (mordu pod Indian Creek nie liczę - bo to nie była bitwa). Tyle, że nie była to bitwa nad Mississippi ani na wyspie, ani nie brały tam udziału parowce. W innych starciach (w tym mordach) ginęło od 1 do 5-6 białych - a więc niewielu. Nie znam też żadnych zatopionych przez Sauków parowców.
Co do wartości prozy literackiej jako źródłą historycznego - nie takie rzeczy, jak wymyślona bitwa zdarzało się autorom umieszczać w tekstach. Zresztą - tak na "chłopski rozum" - Saukowie musieliby mieć w swych szeregach wykształconych artylerzystów - obsługa armaty z początku XIX wieku to nie taka prosta sprawa, a już trafienie z niej i zatopienie 3 parowców moim zdaniem przekracza zdolności przeciętnego amerykańskiego tubylca. Co prawda książkę czytałem kilkanaście lat temu i nie pamiętam o co dokładnie z tą bitwą chodziło - ale moim zdaniem takie zdarzenie nie miało miejsca. Podobne przeinaczenia (choć nie na taką skalę) miały miejsce np. w "Złocie Gór Czarnych" (np. opisie bitwy nad Little Big Horn - ale tam autor w przypisach wyjaśnił rzeczywisty przebieg wydarzeń - np. to nie jego bohater zabił Custera)
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 26/07/2008, 11:32 Quote Post

Podobno armatami umiał dobrze się posługiwać Czarny Jastrząb. Saukowie zdobyli tę armatę w wojnie am-bry na początku XIX w. Indianie starannie ja przechowywali w Saukenuk.



Wielkie litery, polskie znaki, odstępy po znakach interpunkcyjnych.
S.


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 26/07/2008, 12:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 26/07/2008, 11:37 Quote Post

Nie natrafiłem na żadne potwierdzenie faktu, iżby Saukowie posiadali armatę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 26/07/2008, 11:38 Quote Post

Ja ciągle odnoszę się do książki....


Wielkie litery, polskie znaki, odstępy po znakach interpunkcyjnych.
S.


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 26/07/2008, 12:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 26/07/2008, 14:56 Quote Post

Cóż - książka "Płonąca preria" to tylko proza literacka - jak dalece zgodna z faktami - to sprawa już dyskusyjna. Pytanie brzmiało:
QUOTE
to prawda historyczna czy wymysl literacki?jesli macie jakies informacje na ten temat,to prosze o ich podanie.

Moim zdaniem - opisana bitwa na wyspie i zatopienie parowców przez armatę Sauków - to fikcja literacka, ponieważ nie znam żadnego potwierdzenia tych faktów. Skoro Amerykanie potrafią opisywać starcia wojen indiańskich w których wzięło udział wręcz kilku-kilkunastu ludzi i w jakich nie padł żaden biały - to wydarzenie tego pokroju jak zatopienie 3 parowców i wielkie straty w bitwie znalazłoby z pewnością szeroki oddźwięk.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 26/07/2008, 15:12 Quote Post

Tez trochę dziwią mnie te statystyki z tej wojny. Saukow padło kilkuset a białych kilkunastu. To po co by pisano książki na temat tej wojny? Jeśli tak było to chyba była to najbardziej zwycięska wojna Amerykanow w ich historii. Bardzo dziwne.


Wielkie litery, znaki interpunkcyjne.
S


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 26/07/2008, 15:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Cherokee
 

Unregistered

 
 
post 26/07/2008, 19:09 Quote Post


Czesc

jezli interesuja cie zwcyestwa Indian - to proponuje ci znaleść info dotyczace Wyparwa gen. Harmara oraz ST. Claira. wojna z Polnocnym zachodzie toczyla sie pzrez 5 lat- od 1790 do 1795 - az kres problemom osadnikó polzołj gen Wayne w bitwie pod Fallen Timbers oraz podpisaniem traktatu w Greenvile.







QUOTE(hubimohi93 @ 7/07/2008, 9:35)
Interesują mnie bitwy,walki,napady Indian na białych (nie tylko amerykanów). Jakie bitwy waszym zdaniem były najbardziej "udane" dla Indian. Nie chodzi mi tylko o straty w ludziach ale także o cel tych walk.


Wielkie litery, polskie znaki, odstępy po znakach interpunkcyjnych.
S.

*


 
Post #22

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 26/07/2008, 19:53 Quote Post

W bitwie na zaporze z pni, Indianie się wycofali i przegrali bitwę, ale białych padło więcej.

Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 26/07/2008, 20:39
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 28/07/2008, 18:33 Quote Post

Białych padło więcej - ale odnieśli strategiczny sukces, bo opanowali Dolinę Ohio.

QUOTE
Tez trochę dziwią mnie te statystyki z tej wojny. Saukow padło kilkuset a białych kilkunastu. To po co by pisano książki na temat tej wojny? Jeśli tak było to chyba była to najbardziej zwycięska wojna Amerykanow w ich historii. Bardzo dziwne.

To wynik rozgłosu jaki uzyskał Czarny Jastrząb (m.in. po ukazaniu się jego autobiografii).
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 27/08/2008, 13:43 Quote Post

Moim zdaniem dużym zwycięstwem Indian była bitwa pod Wabash w 1791.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
Cherokee
 

Unregistered

 
 
post 28/08/2008, 23:14 Quote Post


i masz duzo racji. Za pare dni, moze uda mi się zamiescić piesń załosną po klęsce St. Claira..

pozdro, Cherox



QUOTE(hubimohi93 @ 27/08/2008, 13:43)
Moim zdaniem dużym zwycięstwem Indian była bitwa pod Wabash w 1791.
*


 
Post #26

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/09/2008, 10:34 Quote Post

QUOTE
Moim zdaniem dużym zwycięstwem Indian była bitwa pod Wabash w 1791.

Nie "dużym" a największym. Trochę na temat Wabash w temacie:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=24332
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 1/09/2008, 15:32 Quote Post

Dlaczego Indianie w tej bitwie odnieśli taki olbrzymi sukces?Indianie nie stracili nawet 50 ludzi,a biali stracili ich PONAD 900!Biali nie mieli w tej bitwie strzelb czy co? smile.gif Można to wytłumaczyć wielką walecznością Indian albo chęcią zdobycia jakiegoś wielkiego czynu?Odp.
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Rian
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.332
Nr użytkownika: 6.598

Stopień akademicki: mgr
Zawód: politolog
 
 
post 1/09/2008, 17:03 Quote Post

Taktyka drogi panie wink.gif Walka w głuszach Doliny Ohio to nie walka na polach bitewnych Europy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
kundel1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.735
Nr użytkownika: 47.745

Jacek Widor
Zawód: plastyk
 
 
post 1/09/2008, 21:33 Quote Post

[quote=Stonewall,20/07/2008, 20:15]
. Przy osiągnięciach Araukanów z dalekiego Chile i Majów z okresu Wojny Kast zwycięstwa Czerwonej Chmury i jego pobratymców po prostu bledną. Ci pierwsi powstrzymali hiszpański podbój południa kontynentu na ponad 250 lat. Ci drudzy gromili w połowie XIX wieku wyposażone w artylerię i przewyższające dalece swą liczbą oddziały USA znad Little Big Horn wojska meksykańskie

OTÓŻ znajduję właściwego człowieka!!! Od niedawna szukam wiadomości o państwie Cruzoobs (i przy okazji o wojnach Ya?uis0 w polskiej literaturze tj, głównie opracowaniach historii Meksyku i ogólnie Ameryki Lacińskiej są tylko kilkuzdaniowe wzmianki. Wgooglach wyskoczyło mi 8 (słownie: osiem!) równie zwięzłych informacji w trzech językach. Coś więcej -dwa rozdziały bodajże były w jednej z książek M. Stingla, tłumaczonej z czeskiego, którą kiedyś miałem w rękach na straganie, ale cena wydawała mi sie za duża za używaną książkę - teraz żałuję, że nie kupiłem. Jakich tytułów szukać? Ze względu na skąpą ilośc informacji język, w którym napisano książkę lub sronę www będzie sprawą drugorzędną.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

13 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej