Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mundury armii USA, Lata 20 XIX wieku
     
Ree
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 198
Nr użytkownika: 9.688

 
 
post 19/04/2006, 23:08 Quote Post

witam

szanowni Historycy!

dysponuje ktoś z Was może danymi na temat mundurów i wyposażenia Armii USA z pierwszej połowy XIX wieku?
przede wszystkim zależy mi na latach 20-tych.

dziękuję i pozdrawiam

Ree
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
TimGrayson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 14.592

Sebastian
Zawód: student
 
 
post 25/05/2006, 12:42 Quote Post

Sporo obrazków możesz znaleść na mojej stronie w poszczegolnych gaeriach http://cossacks.sztab.com/module.php?op=galery
smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Jones777
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 325
Nr użytkownika: 18.375

Kamil
Zawód: Student
 
 
post 27/01/2008, 14:56 Quote Post

Mam pytanie kiedy amerykanie zmienili kolor mundurów z niebieskeiego. I jak długi był ten proces?? Chodzi o koniec XIX wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Chorwat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 44.414

Tomir Hasef
Zawód: ochroniarz
 
 
post 21/06/2008, 22:08 Quote Post

Mam pytanie,nie wiem cyz umieściłem je w ospowiedzim miejscu jeśli nie to sory.
Chodzi mi o armie amerykańską z samiutkiego końca XIX wieku.Czy jankesi mieli już karabiny springfielda,powtarzalne oczywiście.Jeszcze coś-jakie mieli mundury,czy te niebieskie jak unia?

A co to do jasnej ciasnej ma wspólnego z "Ewolucją ręcznej broni palnej od hakownicy do fuzji" w Nowożytności? -Ramond

Ten post był edytowany przez Ramond: 22/06/2008, 15:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Alex Clockwork
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 416
Nr użytkownika: 14.061

Wojtek
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/06/2008, 22:27 Quote Post

QUOTE(Chorwat @ 21/06/2008, 22:08)
Czy jankesi mieli już karabiny springfielda,powtarzalne oczywiście.Jeszcze coś-jakie mieli mundury,czy te niebieskie jak unia?
*


Pytasz czy jankesi mieli mundury niebieskie jak Unia?
To chyba zależy od tego w jakiej armii owi jankesi służyli smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Chorwat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 15
Nr użytkownika: 44.414

Tomir Hasef
Zawód: ochroniarz
 
 
post 22/06/2008, 10:04 Quote Post

Źle się wysłowiłem.Już po wojnie secesyjnej gdy konfederacja poszła do diabła jakie mundury miała armia amerykańska.Czy pozostawiła mundury zwycięskie czy dostała jakieś nowe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
TimGrayson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 14.592

Sebastian
Zawód: student
 
 
post 26/06/2008, 16:41 Quote Post

Miała, takie same jak w czasie wojny, prawie bez zmian umundurowanie armii amerykańskiej było aż do wojny z Hiszpanią - choć i tam było jeszcze podobne ale już zmieniane pod klimat gdzie walczono. w wolnym czasie zamieszczę plansze z umundurowaniem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 29/06/2008, 14:01 Quote Post

Karabiny ładowane przez lufę czyli model springfielda był używany w czasie wojny secesyjnej ale także wiele lat później.W pamiętnej bitwie pod Little Bighorn Indianie posiadali nowoczesne,wielostrzałowe karabiny winchester a biali kawalerzyści posiadali karabiny springfield oraz karabiny sharpa.Mundury praktycznie się nie zmieniły.Po masakrze nad Wouded Knee,amerykańscy żołnierze ciągle nosili czapki (z charakterystyczną okrągłą częścią nad daszkiem)oraz mundury z okresu wojny domowej.Mundury te dopiero zostały zmienione na początku XX wieku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
TimGrayson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 14.592

Sebastian
Zawód: student
 
 
post 29/06/2008, 21:11 Quote Post

Amerykanie posiadali chyba z tego co pamiętam juz w czasie wojny domowej winchestery ale były one na wyposarzeniu tylko strzelców wyborowych i niektórych oddziałów kawalerii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
hubimohi93
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 46.714

Zawód: licealista
 
 
post 30/06/2008, 11:31 Quote Post

pierwszy model Winchestera wyprodukowano w 1866 a wiec juz po wojnie.....
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
ob.Lech
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 46.806

Lech Ozimkiewicz
Zawód: grafik komputerowy
 
 
post 3/07/2008, 14:17 Quote Post

Muszę sprostować niektóre wieści z tego tematu:

1. Ewolucję mundurów armii amerykańskiej można prześledzić m. in. na tej stronie: http://www.tekawiz.com/Introduction.html

2. Springfield to arsenał - fabryka broni (działająca zresztą nadal) - która uzbrajała Armię Amerykańską (niezależnie czy była to Union Army czy US Army) od jej powstania, m. in. w gładkolufowy skałkowy odprzodowy muszkiet Springfield M1795, gwintowany odprzodowy muszkiet kapiszonowy M1861 (używany w wojnie secesyjnej, a potem przerabiany wg. wzoru Erskine'a S. Allina na odtylcowy), gwintowany odtylcowy karabin Springfield Trapdoor (zbudowany w 1868 i usprawniony w 1870) na amunicję scaloną (używany pod Little Big Horn) oraz karabin Springfield M1903 na amunicję scaloną używany w obu wojnach światowych, a także dużo innych modeli (M1840, M1842, M1 Garand, M14 i inne). Mylenie tych konstrukcji to jak mylić karabiny Lee-Metford i Lee-Enfield.

3. Karabiny Winchester były modyfikacją konstrukcji karabinu Henry'ego, który był na wyposażeniu niektórych jednostek Unii (były nawet nazywane 'przeklętymi jankeskimi karabinami, które ładowało się w niedzielę, a strzelało z nich cały tydzień'). Ani jedne ani drugie nie nadawały się na broń dla strzelców wyborowych ze względu na słabe osiągi stosowanych nabojów.

4. Jedną z nielicznych dotrzymanych przez pułkownika Berdana obietnic złożonych kandydatom do jego pułku strzelców wyborowych ("Berdan's Sharpshooters") było wyposażenie każdego w odtylcowy kapiszonowy karabin Sharpsa na patrony papierowe lub płócienne. Jedyną rzeczą, jaka może łączyć te karabiny z systemem dźwigniowym Henry'ego jest fakt, że również w tym karabinie zamek otwierany był przez naciśnięcie w dół kabłąka spustowego. Mechanizmy działania obu karabinów są jednak całkowicie różne (Henry wymagał zasilania nabojami scalonymi w łuskach mosiężnych). Karabinki systemu Sharpsa były na wyposażeniu niektórych oddziałów kawalerii zarówno Unii jak i Konfederacji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
TimGrayson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 127
Nr użytkownika: 14.592

Sebastian
Zawód: student
 
 
post 4/07/2008, 11:42 Quote Post

Czyli mój błąd - sorki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Filip BRO
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 194
Nr użytkownika: 46.853

 
 
post 15/03/2009, 14:29 Quote Post

Witam
Mam pytanie związae z umundurowaniem dostarczanym przez francje dla amerykanów w wojnie rewolucyjnej, cytat z wikipedi

"Baron Von Steuben mianowany generałem potrafił w krótkim czasie przeszkolić i zreorganizować wojsko, które już na wiosnę, dzięki dozbrojeniu i umundurowaniu przez Francję, zaczęło wygrywać była to między innymi Bitwa pod Monmouth 28 czerwca 1778"

Otóż jak przeglądam fotki z rekonstrukcji historycznych to na wszystkich Amerykanie mają białe koszule na polowanie z początku wojny , a pisze co innego, że francuzi dastarczali mundury i uzbrojenie typu bagnety muszkiey itp. na innych stronach pisze tak samo, a na fotkach z rekonstrukcji tego nie widać.

Przykładowo na tym zdjęciu
http://farm1.static.flickr.com/52/17778501...3c1cdf2.jpg?v=0

Pozdrawiam proszę o odpowiedz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 7/05/2009, 21:33 Quote Post

Dobosz na zdjeciu to mi na panią wygląda wink.gif
Mam prośbę. Napisz raz jeszcze o co Ci chodzi bo nie rozumiem pytania. Jaka jest korelacja miedzy białymi koszulami a francuskimi bagnetami??
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Harry Lee
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 55.932

Wojciech Olszewski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 8/05/2009, 8:37 Quote Post

Francja nie dostarczała umundurowania. O ile pamiętam, sprzedano do USA kilkadziesiąt tysięcy 'starych' karabinów, pozbywając się ich z magazynów. Wysyłanie mundurów, a tym bardziej koszul za "Wielką Wodę" było by drogie i bezcelowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej