Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wielka Smuta
     
Konrad Andrzejuk
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 27
Nr użytkownika: 10.082

Konrad Andrzejuk
Zawód: uczeñ
 
 
post 25/02/2006, 17:47 Quote Post

I zapanował w Rosji okres nieładu...

Co sądzicie o tym okresie?
I kiedy na dobrą sprawę się zaczął, bo o ile niektórzy mówią, że już po śmierci Iwana Groźnego (choć po nim był jego syn Fiodor i Borys Godunow) to niektórzy oceniają jej początek na śmierć Fiodora Borysowa II.

Potem przybył Griszka Otrepiew i powiedział że jest Dymitrem...
Ale kim?
1. Synem Groźnego zmarłym na epilepsję (Godunolepsję ;-))
2. Synem Groźnego, który został zakonnikiem w Ugliczu.

Jakie znajdziemy na to dowody?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 25/02/2006, 18:31 Quote Post

Synem Iwana Groźnego pod którego podszywali się Samozwańcy był Dymitr (*19.10.1582, +Uglich 15.5.1591), pochodzący z 6 małżeństwa Iwana IV z Marią Fiodorowną Nagoya (+20.7.1612).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 4/03/2006, 16:37 Quote Post

Według mnie na Smutę złożyło się kilka rzeczy:
-wymarcie panującej w Rosji "od niepamiętnych czasów" dynastii Rurykowiczów
-intrygi Godunowa i innych bojarów, pragnących przejąć tron
-"dymitriady"
-wielka klęska nieurodzaju

Potem przyszła jeszcze wojna z RON o Smoleńsk oraz zdobycie przez nas Moskwy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Maciek 1989
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 81
Nr użytkownika: 406

 
 
post 25/03/2006, 0:59 Quote Post

Dla mnie w dużym stopniu Wielka Smuta wiąże się z polityką represji Iwana IV.Powołał on instytucję opriczniny,która wywłaszczała bojarów.Polityka ta nastawiona była na wspieranie szlachty,oraz osadzaniu tzw. dzieci bojarskich na ziemiach pomiestnych.Wiązało się to zaś z uciskiem chłopstwa i stopniowym przywiązywaniu do ziemi.To zaś rodziło opór mas.Kolejny problem to porażki wojenne przede wszystkim te z Rzeczpospolitą o Inflanty w koncowych latach panowania Groźnego.Przyczyną bardziej losową,ale równie istotną był głód w latach 1601-1603,w którym odnotowano bodajże akty kanibalizmu,a już napewno zjadano koty i psy.No i oczywiście bezkrólewie,w czasach kiedy tylko rządy silnej reki mogły scalic państwo.

Osobiście polecam przeczytac książkę dotyczącą tego okresu:Tomasz Bohun "Moskwa 1612" wyd.Bellona
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Władysław IV Waza
 

Vladislaus Quartus Dei gratia rex Poloniae, magnus dux Lithuania
*******
Grupa: Banita
Postów: 1.775
Nr użytkownika: 5.849

Dominik
Zawód: król oczywiscie :)
 
 
post 25/03/2006, 20:52 Quote Post

Załuje że polska nie wykorzystała tego okresu lepiej.Bardzo słuszne uzasadnienie dlaczego przez tyle lat nie doszło do przywrócenia silnej władzy monarszej dał mój przedmówca.Chciałbym też dodać że iwan miał jeszcze jednego syna którego zamordował za sprzeciw.Ciekawe jak potoczyłaby się historia gdyby rurykowicze utrzymali tron dłużej,a na tronie carskim nie zasiadł by piotr wielki i kate wlk.
pzdr
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Konstanthinos
 

Basileus kai Autokrator ton Romaion
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.927
Nr użytkownika: 14.581

K.
Stopień akademicki: student historii
Zawód: Basileus Oikumene
 
 
post 25/03/2006, 22:38 Quote Post

RON chciała wykorzystać Smutę - Dymitriady, wojna z Rosją... Wiemy, co z tego wyszło.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Grocal
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.483
Nr użytkownika: 13.002

Stopień akademicki: student
 
 
post 26/03/2006, 10:23 Quote Post

Dla mnie to najbardziej śmieszna jest obecna postawa Putina - robi z Wielkiej Smuty wielkie święto narodowe i powód do smutku - nie może przeżyć że wtedy na 2 lata Moskwą zapanowali Polacy, a 16 lat temu nasz kraj uciekł spod radzieckiej strefy wpływów, wogóle ta sprawa wschodnia jest strasznie trudna do rozwiązania, każdy ruch będzie zły, póki nie będziemy mieli innych żródeł gazowych...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
julka 21
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 19.551

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/07/2006, 17:56 Quote Post

Myślę, że przydaliby się jeszcze dobrze przygotowani politycy, którzy potrafiliby mądrze i konsekwentnie kierować naszą polityką zagraniczną, zwłaszcza w stosunku do Rosji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Mefistofeles
 

Diabeł Łańcucki
*****
Grupa: Banita
Postów: 586
Nr użytkownika: 16.961

Carolus
Zawód: BANITA
 
 
post 7/07/2006, 19:11 Quote Post

QUOTE(Grocal @ 26/03/2006, 11:23)
Dla mnie to najbardziej śmieszna jest obecna postawa Putina - robi z Wielkiej Smuty wielkie święto narodowe i powód do smutku - nie może  przeżyć że wtedy na 2 lata Moskwą zapanowali Polacy, a 16 lat temu nasz kraj uciekł spod radzieckiej strefy wpływów, wogóle ta sprawa wschodnia  jest strasznie trudna do rozwiązania, każdy ruch będzie zły, póki nie będziemy mieli innych żródeł gazowych...
*



Takie "wzniesienie na wyżyny" wyrzucenia Polaków z Kremla nie jest żadną śmieszną postawą Putina. W przeciwieństwie do naszych polityków ten facet jest na właściwym miejscu. I nie dziwię się kursowi polityki jaki obrał przeciw nam ,wystraczy zwrócić uwagę na zachowanie polskich polityków. Powstanie Minina i Pożarskiego stało się teraz takim świętem w odpowiedzi na ustanowienie dniem Wojska polskiego "cudu nad Wisłą". Więc apeluję o więcej obiektywizmu. Decyzja Putina do najmilszych dla nas nie należy ,ale stosunki między naszymi państwami takie właśnie są, a to z kolei zasługa naszych polityków, tylko te stosunki zaogniających. Za każdym razem gdy słyszę antyrosyjskie wypowiedzi naszych czołowych polityków przypomina mi się Zamoyski i jego stosunek do afery z "carewiczem".

"Potem przybył Griszka Otrepiew i powiedział że jest Dymitrem...
Ale kim?
1. Synem Groźnego zmarłym na epilepsję (Godunolepsję ;-))
2. Synem Groźnego, który został zakonnikiem w Ugliczu.

Jakie znajdziemy na to dowody?"
Kolega bardzo ciekawie to ujął ja bym tak nie potrafił (chodzi mi o to potem przybył Griszka...). Ni stąD NIZOWĄD gRISZKA POSZEDŁ DO kONSTANTEGO oSTROGSKIEGO, TEn wywaliłgo na zbity ryj to Griszka poszedł do Adama Wiśniowieckiego, nawioązał poprzez tego ostatniego kontakty z wojewodą sandomierskim niegdyś zaopatrującego Zygmunta Augusta w nałożnice. I niby wszędzie go wpuszczano? Odsyłam kolegę do książki Danuty Czerskiej z serii "Ossolineum" pt. "Dymitr Samozwaniec", bardzo ciekawa, napewno się spodoba. Teraz tylko odpowiem na pytanie. Griszka (a w zasadzie Jurij) Otriepiew nie mógł powiedzieć ,że jest synem Iwana IV zmarłym na epilepsję, bo zmarli nie mówią, a ponieważ na początku XVII w. w Rosji wierzono w czary wzięto by go niechybnie za wampira. Nie mówił też ,że został zakonnikiem w Ugliczu bo został nim w Moskwie. Prawdziwy Dymitr nie umarł na epilepsję ( przynajmniej nie była to bezpośrednia przyczyna), komisarze carscy stwierdzili, że Dymitr bawiąc się nożem dostał ataku i poderżnął sobie gardło ,tak przypadkowo... Co do rzekomego ocalenia Dymitra Czerska sporo o tym pisze, najciekawsze według mnie to pomoc Bogdana Bielskiego , z resztą tych wariantów było sporo i żaden nieprawdziwy. Prawdą jest natomiast to, że Dymitr Samozwaniec był szpiegiem Romanowych ( po raz kolejny odsyłam do Czerskiej, chyba ,że ktoś chce prowadzić polemikę).
Przyczyny smuty zostały już doskonale wymionione przez poprzedników, tylko mnie razi jeden szczegół. Konstanthinos wymienił wszystko oczywiście perfekcyjnie , ale w innych krajach wymarcie panującej dynastii wprowadzało zamiesdzanie, ale nie aż takie mimo to z tym punktem się zgadzam Moskwa była inna . Dziwi mnie tylko daleka pozycja klęsk głodowych, gdyby nie one Samozwaniec nie miałby szans na początku z 2 i poł tysięczną armią, a z czasem z 4,5 tys. Gdyby nie głód lud nie ofiarowałby swego poparcia Dymitrowi. Również postawa Godunowa, który w ogóle nie interweniował u Zygmunta III w sprawie uzurpatora była błędem. Błędem było wprowadzenie przez Borysa terroru i propagowania donosicielstwa, przez co wszyscy w kraju czuli się zagrożeni. Dymitr ze swym wojskiem nic by nie wskórał, gdyby nie głód i durne postępowanie cara ( co mnie dziwi, facet radzący sobie bez problemu z intrygami bojarów, nagle stracił głowę, dziwne).
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 21/01/2007, 8:44 Quote Post

Rosja była już wyczerpana po długich latach panowania okrutnego Iwana IV Groźnego. Później nadszedł jeszcze Fiodor, ale on także nic nie wskórał w sprawie odbudowy państwa (prawdopodobnie był chory umysłowo). Borys Godunow jakoś próbował załagodzić skutki panowania tych Rurykowiczów, ale nie zdążył. Potem przybył Dymitr Samozwaniec, ogłosił się carem, zamordowali go, przyszedł drugi Samozwaniec, też go zamordowali, przyszedł Wasyl Szujski wybuchła wojna z Rzeczpospolitą (zdecydowanie niewykorzystana przez Zygmunta Wazę), aż wreszcie na tron wstąpił Michał Romanow. Generalnie skutkami Wielkiej Smuty były:
-wyczerpanie gospodarcze
-głód
-po wymarciu Rurykowiczów nie miał kto zostać carem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
MArtyn
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 36.955

Martyn
Zawód: uczeñ
 
 
post 7/11/2007, 18:00 Quote Post

Wielka smuta – okres kryzysu carstwa rosyjskiego w latach 1605-1612 wywołany uzurpacją tronu carskiego, połączoną z interwencją wojsk polskich i szwedzkich. Początki wielkiej smuty zaczynają sie po śmierci
syna Iwana IV Groźnego. Szczerze mówiąc był to dobry okres dla polaków. Dzięki wyprawom na Rosję odzyskaliśmy Smoleńsk ziemie siwierska i czernichowską. Jedynym błędem który popełniliśmy to to że Władysław IV nie został carem wszechrusi sad.gif Gdyby to się stało losy polskiego narodu potoczyłyby się inaczej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 7/11/2007, 18:55 Quote Post

QUOTE
Jedynym błędem który popełniliśmy to to że Władysław IV nie został carem wszechrusi sad.gif Gdyby to się stało losy polskiego narodu potoczyłyby się inaczej.

Tak, mielibyśmy jednego króla mniej. Bo Władek skończyłby z nożem w plecach lub otruty.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
latin
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 37.606

^^
Zawód: uczen
 
 
post 20/11/2007, 17:37 Quote Post

no wlasnie jak to z datami , kiedy trwala wielka smuta, jak Wy uwazacie?
bo ja wiem, ze ona nastala po smerci Iwana IV Groznego, a smierc ta nastapila w 1584r.
owszem, on zabil 'tylko' jednego syna wiec mial jeszcze Fiodora i Dymitra, ale Fiodor byl niespelna rozumu, a Dymitr niepelnoltni,gdy zmarl Iwan, no a poza tym 1szego potem otruto, 2iego zamordowano. a na googlach jest podana data ze w latach 1604/5 -1612 - trwalo to wielkie bezkrolewie. a przeciez wtedy juz n pewno duma bojarska wybrala Godunowa..
jak myslicie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 20/11/2007, 18:28 Quote Post

QUOTE
no wlasnie jak to z datami , kiedy trwala wielka smuta, jak Wy uwazacie?

QUOTE
jak myslicie?

A co tu jest do uważania? Wielka Smuta trwała od śmierci Fiodora Rurykowicza do obrania Michała Romanowa. Czyli od 1598 do 1613 roku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 20/11/2007, 19:20 Quote Post

Ja tam słyszałem (muszę jeszcze doczytać, bo na razie nie mam książek przy sobie), że Wielka Smuta to okres od śmierci cara Borysa Godunowa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej