Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bannockburn 1314 – J. Wojtczak

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 10/06/2019, 21:09 Quote Post

Claymore były stosowane od XV wieku:

https://en.wikipedia.org/wiki/Claymore

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #16

Varyag

VI ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 88.193

post 10/06/2019, 21:10 Quote Post

QUOTE(ChochlikTW @ 10/06/2019, 20:08)
HB-ek może nie jest najgorszy, zły, ale nie spełnił moich oczekiwań pod względem militarnym. Sporo dowiedziałem się o historii Szkocji, symboliki - oset, lew, co zaliczam mu na plus.

*

Tylko nie oset, a...POPŁOCH. Popłoch pospolity (Onopordum acanthium L.) jest rośliną-symbolem narodowym Szkocji, widnieje na najważniejszym odznaczeniu Szkocji – Orderze Ostu, poza tym jest motywem obecnym w zdobieniach budynków, pamiątek i strojów szkockich. W naszym piśmiennictwie zwykle podaje się, że chodzi o oset, co jest jednak błędem we współczesnym nazewnictwie. Uzasadnieniem dla tego przekręcenia nazw może być niezręczność określania Najstarszego i Najszlachetniejszego Orderu szkockiego mianem "Orderu Popłochu"

Tak przynajmniej podają tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pop%C5%82och_...5%82_w_kulturze

Ten post był edytowany przez Varyag: 11/06/2019, 12:20

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

ChochlikTW

W trakcie uczłowieczania
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister

post 11/06/2019, 7:06 Quote Post

QUOTE(Lord Mich @ 10/06/2019, 22:09)
Claymore były stosowane od XV wieku:

https://en.wikipedia.org/wiki/Claymore

Pozdrawiam!
*

Użyłem skrótu myślowego. W HB autor napis, że miecz używany przez Wallace był pierwowzorem późniejszych claymorów. Na zalinkowanej stronie piszą, że były one używane podczas szkockich wojen o niepodległość. Miały się różnić od późniejszych tym, że były mniejsze oraz dekoracyjnym wzorem - Quatrefoil (nie wiem, jak to przetłumaczyć).

QUOTE(Varyag @ 10/06/2019, 22:10)
QUOTE(ChochlikTW @ 10/06/2019, 20:08)

HB-ek może nie jest najgorszy, zły, ale nie spełnił moich oczekiwań pod względem militarnym. Sporo dowiedziałem się o historii Szkocji, symboliki - oset, lew, co zaliczam mu na plus.

*

Tylko nie oset, a...POPŁOCH. Popłoch pospolity (Onopordum acanthium L.) jest rośliną-symbolem narodowym Szkocji, widnieje na najważniejszym odznaczeniu Szkocji – Orderze Ostu, poza tym jest motywem obecnym w zdobieniach budynków, pamiątek i strojów szkockich. W naszym piśmiennictwie zwykle podaje się, że chodzi o oset, co jest jednak błędem we współczesnym nazewnictwie. Uzasadnieniem dla tego przekręcenia nazw może być niezręczność określania Najstarszego i Najszlachetniejszego Orderu szkockiego mianem "Orderu Popłochu"
*

Na tej stronie - http://kierunekszkocja.pl/oset.html piszą, że to u nas przyjęła się nazwa Popłoch pospolity.
Na wiki pod hasłem - Onopordum acanthium - https://en.wikipedia.org/wiki/Onopordum_acanthium - w nawiasie podane są nazwy - cotton thistle, Scotch (or Scottish) thistle) czyli oset bawełniany, oset szkocki.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

Krzysztof M.

poilu
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++

post 11/06/2019, 9:17 Quote Post

Jest to bodaj jedyny "średniowieczny" habek w całej 40-letniej historii serii, który nie otarł się nawet o źródła (kroniki, listy, archeologia - cokolwiek) - jest oparty wyłącznie o opracowania współczesnych historyków (i to też w znacznej mierze - raczej ogólnych niż naukowych). Nawet autor Hastings analizował tkaninę z Bayeaux a autor Koronowa cytował("obszernie") Długosza. Popularyzacja popularyzacją (nie powiem w 2003 r. książka mi też się podobała) - ale "mediewiści" zapewne zgrzytają zębami lub przewracają się w grobach. wink.gif

User is offline  PMMini Profile Post #19

TytusPullo

IV ranga
Nr użytkownika: 98.752

£ukasz
Zawód: urzêdnik

post 11/06/2019, 11:09 Quote Post

"...ale "mediewiści" zapewne zgrzytają zębami lub przewracają się w grobach. wink.gif..." oni raczej nie sięgają po opracowania popularno-naukowe.

User is offline  PMMini Profile Post #20

trzeci baon

II ranga
**
Nr użytkownika: 103.133

post 11/06/2019, 11:26 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 11/06/2019, 9:17)
Jest to bodaj jedyny "średniowieczny" habek w całej 40-letniej historii serii, który nie otarł się nawet o źródła (kroniki, listy, archeologia - cokolwiek) - jest oparty wyłącznie o opracowania współczesnych historyków (i to też w znacznej mierze - raczej ogólnych niż naukowych). Nawet autor Hastings analizował tkaninę z Bayeaux a autor Koronowa cytował("obszernie") Długosza. Popularyzacja popularyzacją (nie powiem w 2003 r. książka mi też się podobała) - ale "mediewiści" zapewne zgrzytają zębami lub przewracają się w grobach. wink.gif
*

Z drugiej strony mamy Navarino 1827, oparte na takich "źródłach", że już lepiej byłoby gdyby autor przepisał całość z opracowań.

User is offline  PMMini Profile Post #21

Lord Mich

Capitaine
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)

post 22/06/2019, 14:18 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 11/06/2019, 10:17)
*

Jak się okazuje jest jeszcze drugi taki HB-ek. To Bosworth 1485 tegoż autora.

Pozdrawiam!

User is offline  PMMini Profile Post #22

emigrant

Antykomunista
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista

post 22/06/2019, 14:28 Quote Post

QUOTE(Krzysztof M. @ 11/06/2019, 9:17)
Jest to bodaj jedyny "średniowieczny" habek w całej 40-letniej historii serii, który nie otarł się nawet o źródła (kroniki, listy, archeologia - cokolwiek) - jest oparty wyłącznie o opracowania współczesnych historyków (i to też w znacznej mierze - raczej ogólnych niż naukowych). Nawet autor Hastings analizował tkaninę z Bayeaux a autor Koronowa cytował("obszernie") Długosza.
Szczerze mówiąc, nie wiem czy to lepsze w przypadku większości amatorów. Oni najczęściej nie potrafią prawidłowo zanalizować źródła i wychodzą kocopoły, jak np. podawanie liczb dotyczących ilości wojsk biorących udział w danej bitwie, które to liczby potrafią podawać bez żadnej krytyki źródła, "na żywca", cytując źródło. A jak korzystają z dobrych opracowań, to przynajmniej takich baboli nie nasadzą.
Popularyzacja popularyzacją (nie powiem w 2003 r. książka mi też się podobała) - ale "mediewiści" zapewne zgrzytają zębami lub przewracają się w grobach. wink.gif
To nie jest seria dla mediewistów (dla "mediewistów" może i tak). Jak jakiś mediewista się dowiaduje czegoś nowego z HBeka, to najczęściej swoją "mediewistość" powinien poddać daleko idącej rewizji, delikatnie mówiąc. rolleyes.gif

User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #23

2 Strony < 1 2 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej