Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ktezyfont 363 - A. Drabik
     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 12/10/2016, 9:32 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Adriana Drabika pt. Ktezyfont 363.


QUOTE
W połowie IV w. rozpoczęła się wzmożona rywalizacja zbrojna pomiędzy Cesarstwem Rzymskim i Persją. Przed 363 r. zachodnie mocarstwo przyjęło postawę defensywną, nie mogąc zdobyć się na nic więcej ze względu na trudną sytuację polityczną. W 359 r. Persowie zajęli Amidę, jeden z ważniejszych punktów obrony granicy wschodniej. Fakt ten wywarł ogromne poruszenie wśród elit politycznych Rzymu. Wydawało się, że wysiłek zbrojny przeciw Persji będzie nieunikniony. Tymczasem na horyzoncie pojawiło się widmo wojny domowej w cesarstwie. Wydawać by się mogło, że państwo czeka katastrofa. Jednakże w nieoczekiwanych okolicznościach władzę przejął cesarz Julian. Za jego rządów armia cesarska podjęła ostatni ofensywny wysiłek zbrojny przed upadkiem państwa na zachodzie. Julian zorganizował wyprawę zbrojną przeciwko Persji, a jej celem stało się zajęcia Ktezyfontu – stolicy wroga.

lość stron:  240
Format:  125x195 mm
Oprawa:  miękka

https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8813
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/10/2016, 10:02 Quote Post

Podrzucę już zamieszczany w zapowiedziach link do zapoznania się z ogólnym wywiadem z Autorem: http://www.inib.uj.edu.pl/adrian-drabik oraz jego artykułem Ostatnia bitwa cesarza Juliana (24–26 lipca 363 r.), gdzie można zapoznać się z jakością jego pracy: http://www.aul.uni.lodz.pl/t/2014nr93/1.pdf .
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 13/10/2016, 19:23 Quote Post

To jeszcze spis treści:

Wstęp.......................................7
Julian.....................................15
Armie Persji i Rzymu.......................35
Wojny Rzymu z Persją za Konstancjusza II...77
Początek wyprawy...........................94
Działania militarne w Mezopotamii.........136
Oblężenie Ktezyfontu......................165
Odwrót spod Ktezyfontu....................188
Epilog....................................220
Załączniki................................226
Skróty i skrótowce........................228
Bibliografia..............................231
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/10/2016, 21:08 Quote Post

Jak mapy?

 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Panhistoryk
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.337
Nr użytkownika: 83.634

Artur Dêbicki
Zawód: uczeñ
 
 
post 13/10/2016, 22:24 Quote Post

Wojskowoś zajmuje sporo miejsca. Nie ma historii Rzymu 100 lat wstecz. Ciekawie brzmi rozdział kampanie za Konstancjusza II, ciekawe czy zostanie poruszony wątek geopolityczny, czy tylko dostaniemy opis działań militarnych.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 14/10/2016, 12:07 Quote Post

Jeśli można się kierować spisem treści, to wygląda to naprawdę wybornie. Czytałem ostatnio biografię Juliana Apostaty i jestem trochę w szoku, że Autorowi udało się tak wiele z tematu wycisnąć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 19/10/2016, 0:46 Quote Post

Może owo wyciśnięcie wynika z tego, że Bellona posługuje się stosunkowo dużą czcionką przy składzie... Mogę, nawet nie czytając, zdradzić, że można sporo wycisnąć, same wydarzenia wyprawy Juliana przeciw Persji przyciągały uwagę znacznie liczniejszej grupy badaczy niż się wydaje, gdy spoglądamy na zresztą dość obszerny - jak na HB - spis literatury w interesującej nas książce. Na dzień dobry dziwi brak wykorzystania polskiej literatury przedmiotu - i to poczynając od biografii Juliana pióra prof. Krawczuka, a skorzystanie z szeregu tych prac przyczyniłoby się do lepszego zrozumienia np. kwestii naśladownictwa Aleksandra w programie rządów Juliana, kompozycji dzieła Ammiana Marcellina.
W ten sposób dochodzę do tej części, którą sobie przeczytałem, i niestety są pewne problemy - niepełna charakterystyka źródeł - i to nawet nie chodzi o to, że Autor wspomina o literackich proweniencji rzymskiej i Tabarim. Nawet wśród tych literackich nie wspomina o Magnosie z Karre, autorze przekazu, którego nie znamy, bo tekst w zawierusze dziejów przepadł, ale ten tekst był najprawdopodobniej jednym z głównych źródeł dla Malalasa w jego narracji poświęconej wyprawie Juliana.
Są kwestie bardzo dyskusyjne w charakterystyce Ammiana, począwszy od tego, że trudno założyć, iż Ammian korzystał z dzieła historycznego Eunapiusza z Sardes, bo to ostatnie powstało w świetle najnowszych badań po 404, a ostatnia księga Ammiana, już nie wspominając o XXV, w 394 r. No ale korzystanie nie wymyślił Autor recenzowanej pozycji lecz bete noire badaczy późnego antyku - Timothy Barnes.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/10/2016, 8:24 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 14/10/2016, 12:07)
Jeśli można się kierować spisem treści, to wygląda to naprawdę wybornie.
Dokładnie.
QUOTE
Czytałem ostatnio biografię Juliana Apostaty i jestem trochę w szoku, że Autorowi udało się tak wiele z tematu wycisnąć.
Czyją? Krawczuka, czy wyszło coś innego?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.283
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 19/10/2016, 9:08 Quote Post

QUOTE(wysoki @ 13/10/2016, 22:08)
Jak mapy?


Coś Cię nie zauważają wink.gif , ale że właśnie odebrałem więc podrzucam:

1 - Bitwa pod Ktezyfontem
2,3 - Dwa etapy bitwy pod Samarrą
4 - Trasa wyprawy perskiej Juliana

Jako załącznik krótkie drzewa genealogiczne Sasanidów i Juliana

Po rozpieszczeniu przez Morze Koralowe i Wołyń ponownie uboga część ilustracyjna sad.gif

Ten post był edytowany przez Gajusz Mariusz TW: 19/10/2016, 9:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Harpalos
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 582
Nr użytkownika: 83.002

Michal
Zawód: historyk
 
 
post 19/10/2016, 9:58 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 19/10/2016, 1:46)
Na dzień dobry dziwi brak wykorzystania polskiej literatury przedmiotu - i to poczynając od biografii Juliana pióra prof. Krawczuka,[...]
*



Widzę, że siedzisz w temacie, więc zapytam o biografię Juliana autorstwa Krawczuka. Jak rozumiem uważasz, że jej brak to błąd? Jakiś czas temu spotkałem się z opinią że prace Krawczuka są stare, on sam że był propagandzistą i biografia Juliana z tego powodu nie nadaje się. Może pan Drabik ma podobne podejście do Krawczuka?

Przepraszam Wysoki ale nie zauważyłem pytania o mapy, na szczęście Gajusz Mariusz TW mnie wyręczył.

Ten post był edytowany przez Harpalos: 19/10/2016, 10:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Karol XII
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 549
Nr użytkownika: 49.163

 
 
post 19/10/2016, 10:37 Quote Post

Zgadza się Emigrancie, biografia pióra prof. Krawczuka. Co do wspomnianego autora, myślę, że problemem w odbiorze jego dzieła może być jego dość niechętny stosunek do chrześcijaństwa, co zakrzywia trochę obraz wydarzeń.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 19/10/2016, 16:50 Quote Post

QUOTE(Harpalos @ 19/10/2016, 9:58)
QUOTE(szapur II @ 19/10/2016, 1:46)
Na dzień dobry dziwi brak wykorzystania polskiej literatury przedmiotu - i to poczynając od biografii Juliana pióra prof. Krawczuka,[...]
*



Widzę, że siedzisz w temacie, więc zapytam o biografię Juliana autorstwa Krawczuka. Jak rozumiem uważasz, że jej brak to błąd? Jakiś czas temu spotkałem się z opinią że prace Krawczuka są stare, on sam że był propagandzistą i biografia Juliana z tego powodu nie nadaje się. Może pan Drabik ma podobne podejście do Krawczuka?

Przepraszam Wysoki ale nie zauważyłem pytania o mapy, na szczęście Gajusz Mariusz TW mnie wyręczył.
*



Owszem książka prof. Krawczuka o Julianie jest pisana z pewną tendencja, Pan Profesor nie dość, że lubi Juliana, to na dodatek nie lubi chrześcijaństwa, jakkolwiek jak dla mnie tego typu tendencja nie przynosi szkody dla tej książki. Z Julianem po prostu tak już zawsze było, i w starożytności, i wśród starożytników nowożytnych, wielką rolę w interpretowaniu postaci interesującego nas cesarza, jego polityki, wreszcie dokonań, ma światopogląd badacza, i w jakiś sposób można to zauważyć w sporej części historiografii. Z pewnością książka Krawczuka stanowi pewien, w gruncie rzeczy dość dobry, punkt startu dla polskiego czytelnika, jeśli chodzi o życiorys cesarza i jego politykę, natomiast z pewnością nie jest ta książka pisana z punktu widzenia np. historyka późnej armii rzymskiej czy dla miłośników militariów. W gruncie rzeczy książka Krawczuka reprezentuje podobny stan badań co dwie podstawowe biografie angielskojęzyczne - Roberta Browninga wyd. 1976 bodajże, czy Glena Bowersocka - 1 wyd. też w latach 1970-tych. Od razu może powiem, że akurat nowszej biografistyki Juliana u p. Drabika brak, poza książką Polymnii Athanassiadi "Intelectual Biography" z początku lat 1990-tych - a ostatnio np. niemiecka pióra Klausa Rosena.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.907
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 19/10/2016, 16:56 Quote Post

QUOTE(Karol XII @ 19/10/2016, 10:37)
Zgadza się Emigrancie, biografia pióra prof. Krawczuka. Co do wspomnianego autora, myślę, że problemem w odbiorze jego dzieła może być jego dość niechętny stosunek do chrześcijaństwa, co zakrzywia trochę obraz wydarzeń.
*


Fakt. Dawno to czytałem, ale o ile pamietam, miałem podobne odczucia przy lekturze...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 19/10/2016, 16:58 Quote Post

Z pewnością "wpolityce.pl" woli coś Grzegorza z Nazjanzu o Julianie...
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.874
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 19/10/2016, 17:13 Quote Post

QUOTE
Przepraszam Wysoki ale nie zauważyłem pytania o mapy, na szczęście Gajusz Mariusz TW mnie wyręczył.

Ależ nie ma problemu, mnie się raczej nie śpieszyło wink.gif.
A pytam bo teraz bardzo rzadko bywam w moim "city", więc coraz bardziej jestem skazany z nowościami na to, co dzięki dobrym ludziom można znaleźć na forum smile.gif.


Szapurze, tak co do Twojego pierwszego wpisu nt. literatury - jak rozumiem zapoznałeś się tylko z rozdziałem opisującym ją właśnie?
Obawiam się niestety, że dla zwykłego zjadacza chleba/czytelnika te informacje same w sobie za wiele nie wniosą, jakie ma dla niego znaczenie czy zostało wykorzystanych książek 5 czy 7? Przykładowo:
QUOTE
Są kwestie bardzo dyskusyjne w charakterystyce Ammiana, począwszy od tego, że trudno założyć, iż Ammian korzystał z dzieła historycznego Eunapiusza z Sardes

To oczywiście bardzo ciekawe uwagi, zwłaszcza dla znawców, których u nas nie brakuje, ale co o opisie samego starcia i wyprawy? Czy wykorzystane przez autora prace będą miały jakiś negatywny wpływ na przedstawienie wydarzeń, np. jeśli doszło do błędnego założenia o wykorzystaniu przez Ammiana Eunapiusza to co w HB-eku mogło to zmienić na gorsze?
Czy chodzi o samo założenie, że to błąd sam w sobie?

Ponownie przykładowo - jeśli autor nie skorzystał z Krawczuka to jakie zagrożenie to niesie?
Co w książce ubyło lub jakie błędy to spowodowało?



No i podstawowe pytanie dla szczęśliwców, którzy już mają wink.gif.
Jak wypada porównanie z pracą z Infortu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej