Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2814 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ukraina: konflikt, wydarzenia, opinie, informacje,
     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 2/12/2013, 20:35 Quote Post

Jak wiadomo Ukraińcy protestują przeciwko niepodpisaniu przez władze UK umowy stowarzyszeniowej z UE. Czy można to porównać do rewolucji pomarańczowej z 2004 roku ? Jakie to będzie miało konsekwencje dla Ukraińców i dla ich polityki ? W jakim kierunku pójdzie w końcu Ukraina ? Czy może być to zalążkiem rozpadu terytorialnego i tak już wewnętrznie podzielonej Ukrainy ? Ukraińcy wiedzą, że do wejścia do Unii jest im jeszcze daleka droga, ale wiedzą też, że ta umowa stowarzyszeniowa to pierwszy ważny krok ku Zachodowi. Z drugiej jednak strony 200 lat zależności najpierw od Rosji Carskiej a później od ZSRR mocno uzależniło Ukrainę i jej gospodarkę, od Kremla i z tej smyczy nie będzie się tak łatwo wcale zerwać. Jaki w końcu będą miały te protesty wpływ na stosunki Polsko-Ukraińskie ? Jak wiadomo obecnie nie są one najzdrowsze. Polska ciągle wspiera Ukrainę w dążeniu do wejścia do UE, a jednak Ukraińcy dalej wypominają Polakom "akcje Wisła", chcą powrotu "staroukraińskiego Krakowa" do Ukrainy, itp. Polacy wypominają Ukraińcom Banderę i Wołyń. Czy w końcu za poparcie Polaków w ich protestach Ukraińcy zmienią trochę nastawienie do Polski ? Moim zdaniem Ukraina już od dłuższego czasu stoi na rozwidleniu dróg, ale w końcu nadeszła "ta wiekopomna chwiła", by Ukraińcy zadecydowali w końcu w którą stronę chcą pójść. Albo w lewo, albo w prawo. Innej opcji nie ma, no chyba, że weźmie się pod uwagę w najlepszym wypadku rozpad a w najgorszym rozbiór Ukrainy. Czekam na wasze opinie na temat tych protestów i zamieszek na Majdanie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/12/2013, 20:58 Quote Post

Chcą Ukraińcy czy ukraińscy ekstremiści? To zasadnicza różnica.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 3/12/2013, 0:58 Quote Post

Wydaje mi się, że jest to grupa mieszana i zwykłych Ukraińców i ukraińskich ekstermistów. Każdy zapewne ma w tym swój powód albo cel, nieważne. Ukrainiec to Ukrainiec, nikt na twarzy nie ma wypisanego kim jest. A skoro twierdzisz, że ten protest to dzieło ekstermistów to podaj jakieś argumenty, ja tam na Ukrainie nie mieszkam, więc nie wiem do końca kto protestuje. Dla mnie piłka jest prosta, Ukrainiec to Ukrainiec. To trochę tak jakby PO i PiS połączyli siły dla wspólnej sprawy, Polak to Polak.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 6/12/2013, 23:52 Quote Post

QUOTE
Jak wiadomo obecnie nie są one najzdrowsze. Polska ciągle wspiera Ukrainę w dążeniu do wejścia do UE, a jednak Ukraińcy dalej wypominają Polakom "akcje Wisła", chcą powrotu "staroukraińskiego Krakowa" do Ukrainy, itp. Polacy wypominają Ukraińcom Banderę i Wołyń. Czy w końcu za poparcie Polaków w ich protestach Ukraińcy zmienią trochę nastawienie do Polski ? Moim zdaniem Ukraina już od dłuższego czasu stoi na rozwidleniu dróg, ale w końcu nadeszła "ta wiekopomna chwiła", by Ukraińcy zadecydowali w końcu w którą stronę chcą pójść. Albo w lewo, albo w prawo. Innej opcji nie ma, no chyba, że weźmie się pod uwagę w najlepszym wypadku rozpad a w najgorszym rozbiór Ukrainy. Czekam na wasze opinie na temat tych protestów i zamieszek na Majdanie.


Raczej nie zmienią skoro poza ukraińskimi flagami protestujący posługują się flagami UPA, czego jakoś ani media ani politycy lecący do Kijowa dostrzec nie chcą. Mam nadzieję, że Ukraina się rozpadnie bo to jedno rozsądne wyjście, a może coś wtedy uda się nam zabrać
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 7/12/2013, 13:25 Quote Post

Dzisiaj rano w jednej z telewizji tzw. śniadaniowych wypowiadała się Ukrainka na temat tychże protestów. Najpierw zaznaczyła to, że z protestów proeuropejskich zamieniły się one na protesty antyrządowe, jednak nie trzeba tego podkreślać, bo każdy to już wie. Powiedziała jednak parę rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Najpierw jednak zaznaczę, że nie obejrzałem całości wypowiedzi obu pań, gdyż skakałem po kanałach więc oglądałem powiedzmy, że fragmenty wypowiedzi. Panie powiedziały tam, że od czasu Pomarańczowej Rewolucji wiele się na Ukrainie zmieniło, że dzisiaj Ukraińcy nie są tak naiwni jak to było niecałą dekadę temu. Od tego czasu sporo Ukraińców "liznęło" trochę tej Unii Europejskiej, czy przebywając tam w pracy, na wymianie uczniowskiej, czy po prostu odwiedzając rodzinę. Widzieli jak za jedną zachodnią granicą (linią Curzona) wygląda demokracja, jak wygląda poszanowanie praw człowieka, jak wygląda praca i zarobki. Sytuacja analogiczna do Polski i Niemiec. Teraz Ukraińcy wiedzą czego chcą. A chcą żyć tak jak się żyje chociażby w Polsce. Wiadomo, my Polacy mamy aspiracje na poziom życia naprawdę zachodni jak to test w Niemczech, Holandii, Belgii, czy Anglii, lub nawet na poziomie Skandynawskim gdzie Szwecja czy Norwegia, która w Unii nie jest stoi bardzo dobrze. Ukraińcom jak widać wystarczą na razie nasze standardy, gdyż w porównaniu z ichniejszymi to jest po prostu niebo a ziemia. Panie wspomniały też, o tym, że to co ja tu opisuje dotyczy tylko Ukrainy na zachód od Kijowa. To głównie ta część społeczeństwa chce wejścia do Unii. Natomiast wschód jest może i prorosyjski ale tylko dla tego, że mieszkańcy tamtych terenów nie są na tyle uświadomieni politycznie i gospodarczo jak ci z zachodu. Na dodatek łykają wszystko to co powiedzą im władze oraz Kreml i tylko dlatego Ukraina jest tak podzielona. Ci ze wschodu nierzadko sami nie wiedzą w co wierzyć, komu wierzyć, i czego sami tak naprawdę chcą, w przeciwieństwie do ich rodaków z zachodu, którzy coraz częściej przestają słuchać tego co gada im władza i Kreml i wiedzą czego oni sami chcą. Ci ze wschodu są w gorszej sytuacji, gdyż po swojej jednej stronie mają tę uświadomioną część swoich rodaków, którzy opisują im ten lepszy świat, z drugiej mają Rosję i Kreml, który obiecuje im tylko gruszki na wierzbie, a nad nimi mają władzę tego kraju, która ich okłamuje, robi im wodę z mózgu i nie szanuje ich praw obywatelskich. Podejrzewam, że podobna sytuacja zaistnieje także za jakiś czas na Białorusi, być może wtedy, gdy Łukaszenka będzie się ledwo już na swoim stołku trzymał.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/12/2013, 13:30 Quote Post

QUOTE
Jak wiadomo Ukraińcy protestują przeciwko niepodpisaniu przez władze UK umowy stowarzyszeniowej z UE. Czy można to porównać do rewolucji pomarańczowej z 2004 roku

Nie nie można smile.gif nie ta skala , nie ten czas , i nic tym razem z tego nie wyjdzie smile.gif
 
Post #6

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 7/12/2013, 14:43 Quote Post

Ojjj - Będę złośliwy;
QUOTE
Jak wiadomo Ukraińcy protestują przeciwko niepodpisaniu przez władze UK umowy stowarzyszeniowej z UE.
United Kingdom?
Toż Albion jest członkiem Unii Europejskiej, tylko do Strefy Schengen nie należy.
I co by to miało Ukraińców obchodzić?

Dalej czytam o jakichś "ekstermistach" i to dwukrotnie.

To ma być jakaś nowomowa, czy tylko niechlujstwo?

Magnat - Wyjaśnij.

Teraz przejdę do meritum zagadnienia.
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE by wnerwiła Rosję.
Na razie to Ukraińcy wjeżdzają do Rosji bezwizowo i dostają tańszą ropę, oraz gaz.
To się może skończyć.
Do UE to Ukraińcy mogą wjechać bez problemu. Wystarczy tylko uzyskać polską wizę, co jest czystą formalnością.
Dlatego;
Obawiam się, że ta umowa stowarzyszeniowa to by narobiła Ukraińcom wiecej dziadostwa niż pożytku.



 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 7/12/2013, 16:13 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 7/12/2013, 15:43)
Ojjj - Będę złośliwy;
QUOTE
Jak wiadomo Ukraińcy protestują przeciwko niepodpisaniu przez władze UK umowy stowarzyszeniowej z UE.
United Kingdom?
Toż Albion jest członkiem Unii Europejskiej, tylko do Strefy Schengen nie należy.
I co by to miało Ukraińców obchodzić?

Dalej czytam o jakichś "ekstermistach" i to dwukrotnie.

To ma być jakaś nowomowa, czy tylko niechlujstwo?

Magnat - Wyjaśnij.

Teraz przejdę do meritum zagadnienia.
Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE by wnerwiła Rosję.
Na razie to Ukraińcy wjeżdzają do Rosji bezwizowo i dostają tańszą ropę, oraz gaz.
To się może skończyć.
Do UE to Ukraińcy mogą wjechać bez problemu. Wystarczy tylko uzyskać polską wizę, co jest czystą formalnością.
Dlatego;
Obawiam się, że ta umowa stowarzyszeniowa to by narobiła Ukraińcom wiecej dziadostwa niż pożytku.
*



UK to oczywiście skrót od Ukrainy, gdybym chciał napisać o Wielkiej Brytanii napisałbym WB.
I chodziło mi oczywiście o ekstremistów, a to że dwa razy się pomyliłem przy pisaniu, no cóż zdarz się...
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 15/12/2013, 23:55 Quote Post

Mam pytanie. Co dalej z Euromajdanem ? ostatnio nie widziałem wiadomości na ten temat, ale zdaje się, że ta rewolucja chyba już zdechła śmiercią naturalną. Jeżeli ktoś wie coś więcej co dalej się dzieje w Kijowie, niech coś napisze.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.076
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/12/2013, 2:20 Quote Post

Protesty trwają, a Janukowyczowi grozi rozłam w partii. Raczej niekwestionowanym liderem opozycji jest Kliczko.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 16/12/2013, 9:12 Quote Post

QUOTE(Magnat Kresowy @ 16/12/2013, 0:55)
Mam pytanie. Co dalej z Euromajdanem ? ostatnio nie widziałem wiadomości na ten temat, ale zdaje się, że ta rewolucja chyba już zdechła śmiercią naturalną.
*


Chyba sobie odpowiedziałeś. Zadymiarzom na Majdanie marzyła się druga Pomarańczowa... Policja spałuje, rozpędzi i tyle będzie z tej "demokracji". Jeśli demokracja na Ukrainie ma się sprowadzać to zadym po każdej niepopularnej decyzji rządu, to ja nie widzę miejsca dla Ukrainy w UE...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/12/2013, 9:16 Quote Post

Kolega master86 chyba nie rozumie, że decyzja, czy trzymać z blokiem postsowieckim, czy wejść na (czasem długą) drogą zmierzającą do integracji z UE to wcale nie pierwsza lepsza decyzja.

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Magnat Kresowy
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 652
Nr użytkownika: 44.021

 
 
post 16/12/2013, 10:52 Quote Post

Ostatnie co słyszałem o Ukrainie to to, że na tym ich "okrągłym stole" Janukowycz powiedział ostatecznie Tak la Rosji nie dla UE, więc dlatego się spytałem co dalej z Euromajdanem ? Jeżeli na Ukrainie nic się nie zmieni i Ukraina dołączy o ZBiRu to będziemy mogli mówić o triumwiracie złożonym z Putina, Łukaszenki i Janukowycza (oczywiście liderem jest Putin), rządzącym blokiem państw postsowieckich. W tych krajach nie ma demokracji a wszystkie wybory i referenda będą zawsze fałszowane, do puki tych trzech dyktatorów będzie żyło.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Alcarcalimo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.934
Nr użytkownika: 43.461

Robert
 
 
post 16/12/2013, 11:05 Quote Post

Gdyby Janukiewicz była tak prorosyjski to po co by ściągał inwestycje z Chin i próbował się uniezależnić od dostaw paliw z Rosji?

Jednocześnie zaś nie honoruje umowy na dostawy gazu, którą podpisała Tymoszenko.

QUOTE
Janukowycz gazu z kontraktu Tymoszenko (po $560) nie kupuje prawie w ogóle. Janukowycz nie odbiera gazu, odmawia płacenia kar, twierdząc, że kontrakt został zawarty w warunkach przestępstwa i nie zamierza go honorować. Ukraina prawie cały gaz kupuje po $260 i $380 z rewersów. Polska buli po $480! Najwięcej w Europie! I ci nasi nieudacznicy mają czelność strofować Janukowycza w tej kwestii!!!

http://kazmierczak.tocowazne.pl/n/euro-hipokryzja
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Mikołaj II
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 32.432

Stopień akademicki: magister
 
 
post 16/12/2013, 11:23 Quote Post

Witamy w świecie Szekspira.

Janukowycz jest w potrzasku. On i wspierajaca go oligarchia w przypadku wejścia w orbity Moskwy staną się słabymi graczami w układzie promienistym, jeśli ulegnie i wejdzie na drogę do UE, otworzy Ukrainę na penetrację Zachodu i oberwie ukraińska oligarchia.

Tu nie ma co go określać jako przewrotnego antyrosyjskiego w czynach polityka, który sprzeniewierza się swoim prorosyjskim wyborcom, tudzież niepodległościowca.
Janukowycz chce się po prostu utrzymać przy władzy, a sytuacja jest jest iście jak z Hamleta-

Biada podrzędnym istotom, gdy wchodzą
Pomiędzy ostrza potężnych szermierzy.


Nawiasem chciałbym też zwrócić uwagę na drugą postać- pięknej Julii, która też gra w tym dramacie. Będąc wizytówką pro-Zachodniej Ukrainy podpisuje niekorzystną umowę na gaz na warunkach Kremla, rozziew między deklaracjami a czynami, teraz pełni rolę bata opozycji na Janukowycza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2814 Strony  1 2 3 > »  
2 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
1 Zarejestrowanych: marc20


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej