Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europa wczesnego Średniowiecza V-XIII wiek, Maria Miśkiewicz

arkadiusz bednarczyk

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 32.229

Arkadiusz Bednarczyk

post 5/02/2009, 9:57 Quote Post

EUROPA WCZESNEGO ŚREDNIOWIECZA V-XIII WIEK
Maria Miśkiewicz

wyd. Trio 2008

Polecam tę doskonałą książkę prof. Marii Miśkiewicz, znanego archeoologa wczesnego średniowieca. Przypomina ona trochę książkę Le Goffa - Kultura średniowiecznej Europy, różni się jednak tym że w wielu zagadnieniach Autorka opiera się na wynikach własnych badań wykopaliskowych i porównawczych. W nieniejszej książce omówiono wszystkie barbarzyńskie plemiona wstępujące na arenę Europy średniowiecznej, uwagę poświęcono aspektom życia wczesnośredniowiecznego człowieka (ubiór, jedzenie, mentalność, zachowanie, pochówki) rzemiosłu wojennemu, wyglądowi średniowiecznych grodów, zamków, budowli mieszkalnych itp. Słowem doskonała lektura dla każdego zainteresowanego epoką Średniowiecza.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

Vapnatak

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 26.201

post 5/02/2009, 10:13 Quote Post

No cóż, miałem okazję kiedyś czytać recenzję tej książki. Tak się akurat składa, że napisał ją mój znajomy.
Z tego co pamiętam, Autorka podaje informację, że Hermanaryk król ostrogocki (Greutungów) był ostatnim z panujących Gotów (!?!)
Próbowałem nawet jakoś sobie to wyjaśnić i doszedłem do wniosku, że Autorce mogło po prostu chodzić o to, że był to ostatni król rządzący Ostrogotami "niepodległymi", bo przecież później jego pobratymcy trafili pod jarzmo huńskie. Z drugiej jednak strony, jest to tłumaczenie "na siłę", ponieważ Ostrogoci mieli swoich królów nawet pod "okupacją" huńską, no a w późniejszych latach byli zupełnie "wolni" i stworzyli królestwo w Italii. smile.gif

vapnatak

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2021 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej