Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nowy Katyń w Kazachstanie 1940, Nieznana zbrodnia na Polakach
     
Justyna Szwed
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 396
Nr użytkownika: 76.807

Stopień akademicki: Studentka
 
 
post 26/06/2015, 8:34 Quote Post

Właśnie ukazał się wywiad z P. Woyciechowskim, o mordzie na około 4 tysiącach polskich jeńców wojennych dokonanym przez Moskali w Kazachstanie w roku 1940. Nowy Katyń to chyba najlepsze określenie, na ową zbrodnię. Jak mówi sam Woyciechowski:
Informacje o ewentualnej zbrodni ludobójstwa na naszych jeńcach wojennych pochodzą od b. funkcjonariusza UOP i Agencji Wywiadu ppłk. Piotra Wrońskiego (autora książki „Spisek założycielski – Historia jednego morderstwa”). Podczas pracy nad recenzją jego książki poznałem go i miałem okazję z nim dłużej porozmawiać. Dowiedziałem się, że w ramach jakiejś operacji na kierunku wschodnim UOP powziął wiadomości dotyczące nieznanych do tej pory historykom okoliczności przetrzymywania w 1940 roku polskich jeńców wojennych w obozie zlokalizowanym na terenie Kazachstanu, zamordowania oraz pochowania ich w zbiorowych mogiłach. Od swego rozmówcy usłyszałem konkrety. Oczywiście relacja ta winna zostać dokładnie zweryfikowana. Niestety na najwyższym szczeblu UOP zadecydowano, by wątku katyńskiego operacji dalej nie kontynuować. Sprawę zamknięto i złożono do archiwum.

Relacja pułkownika Wrońskiego:
Pracowałem wtedy w Zarządzie Kontrwywiadu i zajmowaliśmy się różnymi sprawami. Dostaliśmy informację na temat polskiego malarza z Grudziądza. Nie pamiętam jego imienia i nazwiska. On pojechał do Kazachstanu pochodzić sobie w góry. Zaginął tam jednak i był oszukiwany. Znalazł się w jakiejś wiosce, miał odmrożenia. To był koniec 1994 r. Gdy wrócił do Polski pojechałem na taką rutynową rozmowę z nim i on wtedy powiedział, że tam ok. 80-letni Rosjanin spotkał się z nim i powiedział, że był strażnikiem w NKWD i w 1940 r. przywożono do Kazachstanu Polaków, a których ok. 4 tys. rozstrzelali Rosjanie. Ten Rosjanin pokazywał malarzowi miejsca na mapie, gdzie to miało się działo. Po tej rozmowie zgłosiłem to wszystko w Warszawie i zrelacjonowałem prof. Młodziejowskiemu, który stwierdził , że jest to bardzo możliwie. Zasugerowałem, żeby pojechać tam na miejsce. Powiedziano mi, że nie na to pieniędzy, a zarządzał wtedy UOP-em Konstanty Miodowicz. Prosiliśmy, aby wystąpić do Amerykanów, aby z satelit sprawdzili, czy są tam masowe groby. Oni to zrobili, choć nie byliśmy wówczas w NATO. Amerykanie zasugerowali nam, że tam mogą być masowe groby. Nie wykorzystano jednak tego, choć sytuacja wydawała się tutaj klarowna. Ta dokumentacja jest ściśle tajna i jest prawdopodobnie dziś przechowywana w archiwum delegatury w Bydgoszczy. Zgłosiłem to Piotrowi Woyciechowskiem.
http://niezalezna.pl/68367-czy-w-1940-r-ro...nie-widzi-okoli
Ile jeszcze takich tajemnic, skrywają dzieje ludobójstwa Moskali na Polakach z lat 1937 - 1941?

Ten post był edytowany przez Justyna Szwed: 26/06/2015, 8:35
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 27/06/2015, 7:24 Quote Post

Ja mam pytanie z innej beczki - dlaczego nawet po odkryciu i oszacowaniu ciał Zbrodni Katyńskiej nigdy nie wypłynęła sprawa brakujących 4 tys. oficerów WP ? Przecież wiedziano, ilu przebywa w oflagach (dzięki Czerwonemu Krzyżowi), ilu zginęło w trakcie działań wojennych, i wreszcie: ilu wstąpił do tworzących się struktur PPP. 4 tys. oficerów to zbyt duża liczba, by przez kilkadziesiąt lat pominąć ją milczeniem ....
 
Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej