Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
28 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Archeologia: studia, perspektywy , Temat kontynuowany od 2006 r.
     
amazon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 375

 
 
post 3/12/2003, 9:31 Quote Post

Chodzi o to, ze nie bardzo wiem , gdzie iść na studia.
Mieszkam w Krakowie i marzy mi sie coś związanego z archeologią,
sztuką, kulturą... ale chce potem znaleź też prace!!!!!!!!!!!
help!!! ohmy.gif Pomóżcie, Proszę...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Shira
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 37

 
 
post 3/12/2003, 22:07 Quote Post

Witaj amazon:)
Skoro mieszkasz w Krakowie to w ogóle nie rozumiem Twojego problemu... Gdybym ja miała bliżej do Krakowa, to na pewno starałabym się dostać na archeologie na UJ, niestety nie dane mi było:( Piszesz, że marzy Ci sie coś związanego ze sztuką i kulturą - może spróbujesz swoich sił na historii sztuki? Jest przecież taka możliwość, jak studiowanie na dwóch kierunkach - mam znajomych którzy łączą archeologię z historią sztuki czy etnologią. Może zastanowisz się nad czymś takim? A co do pracy...hmm... żadne studia nie gwarantują Tobie, że znajdziesz pracę. O tym decyduje wiele czynników, mam wrażenie, że to jakie studia skończysz wcale nie jest jednym z nich...
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Andrzej
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 644
Nr użytkownika: 125

Stopień akademicki: magister
Zawód: archeolog
 
 
post 25/12/2003, 11:27 Quote Post

A ja polecam Toruń!! Jako jedyni w Europie mamy tu archeologię podwodną i jako jedni z nielicznych mamy archeologię architektury (gdzie jest sporo historii sztuki!). Mamy też jedną z najmłodszych i najprężniejszych kadr wykładowców w Polsce. A poza tym Toruń to najpiękniejsze miasto Polski, nie od dziś wiadomo przezcież, że Kraków nazywają Torunim południa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
gotrek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 108
Nr użytkownika: 417

 
 
post 30/12/2003, 20:41 Quote Post

Studiowanie archeologii jest wspaniałą przygodą. Dla wielu jest to okazja do wyrobienia sobie światopoglądu i rozszerzenia horyzontów (dzięki interdyscyplinarnemu charakterowi tej nauki - bez porównania z pozostałymi gałęziami humanistyki). Później absolwenci archeologii szukają realizacji zawodowej w wielu różnych dziedzinach. Podobno wykonują największą liczbę zawodów spośród wszystkich osób posiadających wyższe wykształcenie. Jeśli natomiast myśli się poważnie o pracy w tym zawodzie, należy nastawić się na trudy. Podobnie jak w innych dyscyplinach realia tego zawodu są takie, że trzeba wcześnie myśleć o jakiejś specjalizacji (najlepiej rzadkiej).
Obecnie archeologów w Polsce kształci się w sześciu ośrodkach dydaktycznych:
1. Warszawa. Chyba najbardziej skomercjalizowany ośrodek. Dydaktyka nastawiona na zysk (łącznie z ofertą studiów zaocznych) i przedziwnymi specjalizacjami (np. obsługa ruchu turystycznego). Plusy: szerokie możliwości uzyskania pieniędzy na badania (bliskość do kas ministerialnych), możliwość odbycia ciekawych praktyk terenowych. Minusy: anonimowość studenta w ludzkim molochu.
2. Kraków. Ośrodek o najstarszej tradycji dydaktycznej z zakresu archeologii w Polsce. Może nawet trochę zbyt tradycyjny. Kadra o szerokich horyzontach. Jednoczesne studiowanie języków obcych i np. kulturoznawstwa daje pewne szanse na udział wykopaliskach organizowanych przez Polaków poza granicami kraju (niegdyś łącznie z Ameryką Pd.). Specjalizacje w okresach pradziejowych, częściowo we wczesnym średniowieczu (gorzej z pełnym ś.).
3. Poznań. Moim zdaniem najciekawszy ze względu na rzetelność i zakres oferty dydaktycznej. Również duże szanse na zagraniczne wykopaliska (m.in. Egipt, Bułgaria, Ukraina, ostatnio Irak). Ciekawe badania również w Polsce (weryfikacje badań nad początkami Państwa Polskiego).
4. Lublin. Ośrodek znany obecnie głównie dzięki arcyciekawym badaniom prof. Kokowskiego nad kulturą wielbarską (Goci). Przedtem raczej mocno "zaściankowy".
5. Toruń. Dosyć wąskie terytorium zainteresowań badawczych (ziemia chełmińska, częściowo Kujawy). Zlecenia komercyjne napędzające naukową "koniunkturę" (autostrada, gazociągi itp.). Specjalizacje nietypowe, aczkolwiek realizowane bez spodziewanego rozmachu.
6. Łódź. Niegdyś dobrze zapowiadające się centrum badań nad okresami historycznymi. Ostatnio jakby trochę przygasło.
7. Wrocław. Przez kilkanaście ostatnich lat dręczony przez pewne problemy kadrowe. Spory nacisk na komercyjny aspekt archeologii (firma Acme). Po studiach duże możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zawodzie.
Oczywiście, ścieżka do "wielkich wykopalisk" zarezerwowana jest dla nielicznych (kilka % studentów). Niemniej coraz szersza oferta studiów trójstopniowych (z doktoranckimi włącznie) stwarza szanse na uzyskanie etatu na uczelni (chociażby terminowego). Można przez takie studia przejść również spokojnie, bez nadmiernego wychylania się, a przy odrobinie szczęścia otrzymać później pracę w muzeum okręgowym lub regionalnym i spędzić całe życie w atmosferze niedofinansowania podstawowych potrzeb bytowych.
Krótko mówiąc: jeśli nie jesteś skrajnym pasjonatem i nie masz ogromnej siły przebicia, a w dodatku nie grzeszysz rzetelnością i pracowitością, to pomyśl raczej o czymś innym. Jeśli jednak już się zdecydujesz - nie miej do nikogo pretensji, że sam wybrałeś.
wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 26/04/2004, 16:16 Quote Post

W każdym razie powodzenia!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
tabitha
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 1.459

 
 
post 13/09/2004, 19:31 Quote Post

QUOTE(gotrek @ Dec 30 2003, 09:41 PM)
Obecnie archeologów w Polsce kształci się w sześciu ośrodkach dydaktycznych:
*



jeszcze Rzeszów wink.gif
I naprawdę dziekuję, chociaż to nie do mnie było wink.gif Zbieram rzetelne i obiektywne opinie o wydziałach lub katedrach archeologicznych na różnych uniwersytetach, bo chciałabym studiowac na tym kierunku i Twój post mi bardzo pomógł.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
gilbert
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 24
Nr użytkownika: 68

 
 
post 13/09/2004, 20:50 Quote Post

QUOTE(gotrek @ Dec 30 2003, 09:41 PM)
4. Lublin. Ośrodek znany obecnie głównie dzięki arcyciekawym badaniom prof. Kokowskiego nad kulturą wielbarską (Goci). Przedtem raczej mocno "zaściankowy".
*



Prof. Kokowski to bardzo sympatyczny człowiek. Pochodzi z Pomorza, archeologie studiował w Poznaniu. Potem jak sam o sobie mówi "rzucili mnie" na Lubelszczyznę, gdzie poczatkowo rzeczywiscie było bardzo trudno, jego znajomi pukali sie w czoło mówiąc "...nic nie znajdziesz". A jednak, dzieki uporowi, konsekwencji i ogromnej wiedzy doszedł do czegoś wielkiego. Teraz ta niewielkie wioska pod Hrubieszowem zwana Masłomęcz, gdzie trwają badania nad kulturą wielbarską znana jest wiekszosci archeologom w Europie.

Zapraszam do Lublina na UMCS smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Glappe
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 565

 
 
post 1/11/2004, 2:37 Quote Post

Witajcie.Krotkie pytanie do Was.
Patrząc z perspektywy ekonomicznej.Z czego bardziej sie wyżyje po skonczeniu studiow.studia archeologiczne czy historyczne??
<troche pytanie nie na miejscu ,ale prosze o odpowiedz>

~~ hipotetyczny post pomocniczy~~ confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Grzesiek
 

I ranga
*
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 22
Nr użytkownika: 376

 
 
post 2/11/2004, 14:54 Quote Post

Odpowiedź nie jest taka prosta - jak będziesz przeciętny to z niczego, a jak świetny to z wszystkiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 15/11/2004, 14:05 Quote Post

A ja mam ekonomię gdzieś: idę na archeoligię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Glappe
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 565

 
 
post 14/12/2004, 14:22 Quote Post

heh.moze jeszcze Ktos wyrazi swoje zdanie. hę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
phasi
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 76
Nr użytkownika: 2.492

Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog
 
 
post 14/12/2004, 16:58 Quote Post

A ja powiem ci tak. Oba kierunki z punktu widzenia kasy są do kitu, ale jesli już:

- jak mieszkasz w dużym mieście lub chcesz zostać np w Krakowie czy Warszawie po studiach to idź na Archeologię. Teraz ważna jest specjalizacja jak najwęższa. W duzym ośrodku znajdziesz być może po archeologii cos ciekawego (jak znajdziesz)
- historia jest generalnie do dupy(uup sorki za słowo) pod względem finansowym. Mało pracy, mało płacy, ale jak chcesz studioewać w małym mieście lub wracasz po studiach o takowego to o archeologii w ogóle zapomnij, bo co tam bedziesz robił (z drugiej strony ja mam najomych co po historii szukają już z 5 czy 6 lat w zawodzie i nic)

Więc konkludując:
Idx na techniczny kierunek bo z tego po studiach będziesz miał kasę - za którą- nastepnie bedziesz mógł interesować się historią albo iśc na studia zaoczne historyczne gdzie bedziesz się realizował po pracy w swoich zainteresowaniach. A jak hcesz do końca życia żyć bez kasy to zapraszam na historię (no chyba że po studiach do szorowania podłogi w supermarketach w USA:)) albo coś podobnego

ciezki wybór, oj ciężki:)))
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Glappe
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 565

 
 
post 22/12/2004, 13:05 Quote Post

o .i o taka odp mi codzilo.THX! co do technicznych to nie dla kazdego te studia sa.nawet w zwyklym Olsztynie na jakies 130 os rozpoczynajacych nauke koncze je jakies 15-20.z tego co wiem. fakt faktem ,ze robote znajdziesz.
moze jakies porownanie plac archeologów w zaleznosci od funkcji?? hę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Apsu
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 176
Nr użytkownika: 2.226

 
 
post 27/12/2004, 11:47 Quote Post

Mam spory problem. Jeżeli dobrze pójdzie to w maju powinienem zdac maturke... wink.gif Dalej chciałbym postarać się o index na archeologię na Jagiellonce. Wiśta wio, łatwo powiedzieć....

Na maturze zdaje oczywiście histe rozszerzona, nie mam mozliwosci zdawania historii sztuki czy kultury antycznej bo w szkole tego ni ma ;( a sam sie nie naucze. czy zakladając ok. 90% z maturki i dobra rozmowa kwalifikacyjna mam szanse? I czy brane są pod uwagę osiągnięcia historyczne z liceum takie jak "Szkolna Liga Historyczna" Mówią Wieki?

tak się złożyło, że chcę studiować TYLKO archeologię, wiec dobrze by bylo sie za 1 razem dostać, żeby potem na myjni przez rok nie pracowac...

prosze o pomoc, co ewentualnie jeszcze musze zrobic?

peace
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Szpaq
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 55
Nr użytkownika: 1.756

Stopień akademicki: surowy tessarius
Zawód: wrog publiczny
 
 
post 30/12/2004, 19:16 Quote Post

Samej kultury antycznej nie zdajesz - też bym tak chciał - tylko grekę, lub łacinę + kultura, niestety. Osobiście mam łacinę, lubię ją, lecz nie umiem tongue.gif Dobrze Ci poradzę, jako, że jestem w podobnej, powiedzmy, sytuacji smile.gif, owo "TYLKO", to wiesz, lepiej odpuść i złóż sobie jeszcze papiery na rezerwę, np na historie, nic nie zaszkodzi.
"Szkolna Liga Historyczna", stary, może jeszcze "Szkolne Kółko Modelarskie" wink.gif Będą raczej patrzyli na olimpiadę, jeśli już, szczególnie na UJ, jak mi się wydaje.
Poza tym powiem Ci, że np na archeologię na UMCS w Lublinie, wymagają jeszcze geografii, ale, to nawet miły przedmiot... cool.gif
W każdym razie powodzenia życzę, może Tobie się uda biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

28 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej