Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czołgi z różnymi wersjami silnikowymi,

gtsw64

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab

post 26/04/2020, 9:32 Quote Post

Dowódca plutonu powinien mieć szybki środek lokomocji, któryby mu umożliwiał kierowanie czołgami w marszu podróżnym, a więc motocykl. W akcji bojowej natomiast może korzystać wyłącznie ze swego czołga. Dlatego też jest rzeczą godną zastanowienia się, czy nie należałoby mu przydzielić maszyny szybszej od maszyn plutonu. Stara kawaleryjska zasada głosi, że dowódca plutonu, a tem bardziej szwadronu, powinien mieć najlepszego konia z całego oddziału. Czyż trzeba udowadniać słuszność tej zasady?

Fragment: BROŃ PANCERNA i SAMOCHODY
ZESZYT 6 — TOM XVII. CZERWIEC — 1935.
ROTMISTRZ KAZIMIERZ ROZEN -ZAWADZKI na podstawie artykułu: por. Gilewskiego o organizacji i tak- tycznem użyciu czołgów i samochodów pancernych.
Stąd moje pytanie: czy znacie czołgi (czy inne pojazdy pancerne) o różnych silnikach ( nie chodzi mi np o wersjach {jak np PzKpfw III Ausf. A czy Ausf E), Tylko np 7TP z silnikami gaźnikowy mi, 4-cylindrowy Amstrong-Siddeley „Puma” pojemności: 6667 ccm o mocy 92 KM ( Vickers)i silniejszymi wysokoprężnymi, PZInż. 235 (Saurer BLDb), 6-cylindrowy, 4-suwowy, Moc 110 KM (81 kW)
Czy w ogóle w innych wojskach pancernych planowano takie modyfikacje?

Ten post był edytowany przez gtsw64: 26/04/2020, 9:42

User is offline  PMMini Profile Post #1

poldas372

X ranga
Nr użytkownika: 19.336

post 26/04/2020, 15:58 Quote Post

7TP nie miały motorów Amstrong-Siddeley „Puma”.
Takie miały czołgi Vickers, dysponując trochę lepszym stosunkiem mocy do masy, bo lżejsze były.
Widzę tu jedno z wielu rozważań polskich teoretyków wojskowych.
To jest o tyle ciekawe że ktoś chciał tu żywcem przenieść rozwiązanie kawaleryjskie do czołgów.
Tylko że w kawalerii pluton liczył minimum 30 kawalerzystów.
No to w wojskach pancernych odpowiednikiem byłby batalion.
W polskim batalionie czołgów dowódca miał ten sam wóz, tylko dociążony radiostacją. Wozy dowódców kompanii też je mieli.
Natomiast np. u Niemców można by się doszukać wozu żwawszego niż reszta sfory w postaci wozu dowódcy batalionu.
Jednak polegało to na tym, że nie miał zamontowanej armaty ino jej drewnianą atrapę. Amunicji artyleryjskiej też nie było.
Na to miejsce wsadzano silną radiostację, ale wychodziło to lżejsze.
Zatem taki wóz dowodzenia winien mieć lepszy stosunek mocy do masy od reszty.
Silniki oczywiście te same.

User is offline  PMMini Profile Post #2

Speedy

VIII ranga
Nr użytkownika: 3.192

post 26/04/2020, 17:27 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 26/04/2020, 9:32)
Stąd moje pytanie: czy znacie czołgi (czy inne pojazdy pancerne) o różnych silnikach ( nie chodzi mi np o wersjach {jak np PzKpfw III Ausf. A czy Ausf E), Tylko np 7TP z silnikami gaźnikowy mi, 4-cylindrowy Amstrong-Siddeley „Puma” pojemności: 6667 ccm o mocy 92 KM ( Vickers)i silniejszymi wysokoprężnymi, PZInż. 235 (Saurer BLDb), 6-cylindrowy, 4-suwowy, Moc 110 KM (81 kW)
Czy w ogóle w innych wojskach pancernych planowano takie modyfikacje?
*

Myślę że takim sztandarowym przykładem byłby amerykański M4 Sherman, produkowany w czasie wojny następujących wersjach silnikowych:
- benzynowy silnik gwiazdowy Continental R975 (wersja silnika lotniczego Whirlwind)
- dieslowski GM 6046 (połączenie 2 silników 8-cylindrowych 6-71)
- benzynowy rzędowy Ford GAA V-8 (opracowany jako lotniczy, ale jakoś nigdy do lotnictwa żadnego nie trafił)
- benzynowy Chrysler A57 (połączenie 5 silników 6-cylindrowych od ciężarówek Chryslera)
- dieslowski Caterpillar D200 A (przeróbka lotniczego silnika gwiazdowego Wright RD-1820 na diesel)

... a po wojnie nie wiem czy coś jeszcze nie doszło do tej listy...

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

gtsw64

VIII ranga

post 26/04/2020, 17:40 Quote Post

7TP nie miały motorów Amstrong-Siddeley „Puma”.

To był jedynie wymyślony przykład (i nie jest przedmiotem dyskusji)
Widzę tu jedno z wielu rozważań polskich teoretyków wojskowych.

I tu widzę ewentualnie temat do dyskusji ( propozycje rozwiązań oraz opinie o tych rozwiązaniach)
To jest o tyle ciekawe że ktoś chciał tu żywcem przenieść rozwiązanie kawaleryjskie do czołgów.
Ale takich analogii jest wiele.
Natomiast np. u Niemców można by się doszukać wozu żwawszego niż reszta sfory w postaci wozu dowódcy batalionu.
Jednak polegało to na tym, że nie miał zamontowanej armaty ino jej drewnianą atrapę. Amunicji artyleryjskiej też nie było.
Na to miejsce wsadzano silną radiostację, ale wychodziło to lżejsze.
Zatem taki wóz dowodzenia winien mieć lepszy stosunek mocy do masy od reszty.

Niemcy zbudowali specjalny czołg (tu zdecydowanie inny tok myślenia) dowodzenia na podwoziu PzKpfw I Ausf A oznaczony jako 1K1A. Czołg wyposażono w radiostację ( a nie np motocykl dla d-cy) oraz powiększono (zmieniono kształt- brak wieży) przedział bojowy, pozbawiając go uzbrojenia. Zmiana kształtu jak widać wystawiała na cel d-cę dlatego też w latach późniejszych zbudowano na podwoziu Ausf B pojazdy 2K1B i 3K1B ( 11935-38) 200 sztuk. Zmiana polegała jednak na pogrubieniu pancerza! i były uzbrojone. Jednak po doświadczeniach wojennych w Polsce i Francji przerobiono je na ambulanse pancerne. Przecież np w 1938 czy 1940 roku można było do w/w pojazdów włożyć zamiast oryginału (Krupp M305 i Maybach NL 38 TR) np Maybach NL 45P który rozpędzał P I Ausf C do prędkości 79 km/h. Jednak tego nie uczyniono.
zamontowanej armaty ino jej drewnianą atrapę

Chodzi tu o Panzerbefehlswagen Ausf H, ( na podwoziu PzKpfw III Ausf E(gdzie w pierwszej wersji (145 pojazdów) była atrapa a w drugiej serii (30 wozów) była armatka KwK.
Choć np w kompanii czołgów lekkich (1939-40) skład:
Sekcja d-cy - dwa czołgi PzKpfw III
1 pluton - pięć czołgów PzKpfw II
2 pluton - pięć czołgów PzKpfw II
3 pluton - trzy czołgów PzKpfw III
4 pluton - trzy czołgów PzKpfw III
Tak na marginesie w w/w artykule autor podaje prawie identyczny skład kompanii.

Kolego Speedy
Myślę że takim sztandarowym przykładem byłby amerykański M4 Sherman, produkowany w czasie wojny następujących wersjach silnikowych:

To, że czołgi były wyposażane w różne silniki to oczywiste (PzKpfw I był w trzy a nawet cztery (Maybach NL 45P i Maybach HL 45P).
To, że w jakiś sposób próbowano "wyróżnić" pojazdy d-cy to podałem przykłady. Ale mnie chodzi o co innego. Czy tą samą wersję wyposażano w inny (mocniejszy) czy też podrasowany silnik. Bo jak podałem to raczej obciążano pojazd przez dodawanie dodatkowych płyt pancernych a demontaż armaty nie miał na celu obniżenie masy a jedynie to aby d-ca zajął się dowodzeniem a nie prowadzeniem walki.

Ten post był edytowany przez gtsw64: 26/04/2020, 18:00

User is offline  PMMini Profile Post #4

Botras

IX ranga
Nr użytkownika: 19.101

post 26/04/2020, 19:06 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 26/04/2020, 17:40)
Ale mnie chodzi o co innego. Czy tą samą wersję wyposażano w inny (mocniejszy) czy też podrasowany silnik.
*

Śmiało odpowiem: nie, bo zmiana silnika uczyniłaby inną wersję.

Formalne wyróżnienie wersji w oznaczeniu po zmianie silnika ma znaczenie praktyczne, bo już ono samo niesie informacje o tym, gdzie, jakie części zamienne są potrzebne.

User is offline  PMMini Profile Post #5

kolodziej

V ranga
Nr użytkownika: 95.608

Tomasz Kolodziejczyk
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny

post 26/04/2020, 20:02 Quote Post

W 1935 gdy powstała publikacja rotmistrza Zawadzkiego poszczególne czołgi nie miały radiostacji. Było więc sensowne aby dowódca, odbierający rozkazy z wyższego szczebla, miał możliwość pokierować podległymi mu pojazdami (robił to bezpośrednio chorągiewką). Po wprowadzeniu radiostacji do każdego pojazdu dowódca nie potrzebował żwawszego czołgu ale lepszego radia.

User is offline  PMMini Profile Post #6

gtsw64

VIII ranga

post 26/04/2020, 21:20 Quote Post

Śmiało odpowiem: nie, bo zmiana silnika uczyniłaby inną wersję.

No tak to całkiem logiczne i praktyczne.
Zatem szukanie czołgu w logice rotmistrza Rozen-Zawadzkiego jest raczej skazane na niepowodzenie (ten tok rozumowania w rozwoju broni pancernej (pojazdów i jednostek) to ślepa uliczka. Ale przecież i inne modyfikacje czołgu d-cy (chociażby te które zaprezentowałem) były też raczej na krótką metę.

Zatem inne pytanie (nie mogę wyszukać materiałów) w którym podane były by szczegółowo wersje pojazdów wyznaczonych do danej jednostki. Jak wcześniej wspomniałem o lekkiej kompanii czołgów w 1DP:
Choć np w kompanii czołgów lekkich (1939-40) skład:
Sekcja d-cy - dwa czołgi PzKpfw III
1 pluton - pięć czołgów PzKpfw II
2 pluton - pięć czołgów PzKpfw II
3 pluton - trzy czołgów PzKpfw III
4 pluton - trzy czołgów PzKpfw III

Czy może ma ktoś to konkretne zestawienie lub podobne?

W 1935 gdy powstała publikacja rotmistrza Zawadzkiego poszczególne czołgi nie miały radiostacji. Było więc sensowne aby dowódca, odbierający rozkazy z wyższego szczebla, miał możliwość pokierować podległymi mu pojazdami (robił to bezpośrednio chorągiewką). Po wprowadzeniu radiostacji do każdego pojazdu dowódca nie potrzebował żwawszego czołgu ale lepszego radia.

Tu chyba raczej chodzi o zbieranie informacji z np patrolu czy przemarszu niż przekazywanie czy odbieranie rozkazów.
(dlatego np motocykl i szybszy pojazd dla d-cy)

User is offline  PMMini Profile Post #7

gtsw64

VIII ranga

post 28/04/2020, 20:22 Quote Post

Zatem szukanie czołgu w logice rotmistrza Rozen-Zawadzkiego jest raczej skazane na niepowodzenie
Zatem inne do Was pytanie.
Co sądzicie o motocyklu dla d-cy kompanii czołgów?

User is offline  PMMini Profile Post #8

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej