Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwieksza bitwa w historii
     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 19/12/2005, 10:16 Quote Post

QUOTE
Po prostu liczebnośc floty perskiej (i armii też) podawana przez Herodota jest zupełnie niewiarygodna. Nie mówiąc już o tym, że wg niego większa bitwa była pod Salaminą - 380 okrętów greckich i 1200 perskich.




Faktycznie liczby podawane przez Herodota nie są wiarygodne, ale on podawał, że Persowie mieli 1200 statków bojowych i kilkaset transportowych. Tymczasem według moich źródeł ( zakładam, że już jakoś tam zweryfikowanych ) łącznie Persowie mieli 1000 okrętów.

Co do tego, że podawał on dodatkowo, że największa bitwa była pod Salaminą, to jest akurat młąo prawdopodobne, bo obie bitwy odbyły się w ramach 1 operacji morskiej. Najpierw Grecy stanęli do walki koło przylądka Artemizon, ale po porażce pod Termopilami dalsze blokowanie cieśniny Oreos nie miało sensu i wycofali się pod Salaminę.
Herodot podaje, że to była większa bitwa, pewnie dlatego, że miała decydujący charakter. Niemniej jednak obie floty dotarły tam już ze stratami poniesionymi pod Artemizon. Mało prawdopodobne by w międzyczasie dokonały uzupełnień ( zwłaszcza perska, która działałała z dala od swych baz ).
Co do Eknomos ( na marginesie pierwszej w historii bitwy konwojowej ), to liczba powyżej 300 okrętów jest wiarygodna, tylko co do strony rzymskiej, gdyż obok 230 okrętów bojowych eskortowali oni liczne okręty stricte transportowe. Kartagińczycy nie posiadali natomiast okrętów transportowych. Ich flota dowodzona przez Hamilkara i Hannona składała sie z 4 eskadr liczących łacznie 250 okretów.
Wydaje mi się, że pod Artemizon stanęło do walki znacznie więcej okrętów. Choć uważam, że bitwa pod Eknomos była dużo ciekawsza. Swoją drogą nie rozumiem jak Hamilkar mógł nie docenić techniki abordażowej Rzymian, choć 4 lata wcześniej na skutek jej zastosowania poniósł klęskę pod Mylae...




 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
faux
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 4.157

 
 
post 19/12/2005, 13:44 Quote Post

Problem w tym, że Herodot jest jedynym praktycznie źródłem...
A on jeśli chodzi o liczebność sił pisze zupełne bajki, zwłaszcza gdy idzie o Persów. To jest zresztą typowe dla greckich historyków.

Swoją drogą wg niego pod Artemizjon Grecy mieli 271 okrętów, a pod Salaminą 380. Można wątpić czy te liczby są prawdziwe, ale można też chyba wierzyć w sam fakt, że flota grecka pod Salaminą była znacznie silniejsza niż pod Artemizjon. Persowie też się mogli wzmocnić i uzupełnić straty (które zresztą wcale nie musiały być tak wielkie). Tak np. uważa Hammond (który zresztą bezkrytycznie przyjmuje liczby Herodota).

Swoją drogą poszperałem trochę i wszędzie siły w bitwie pod Eknomos są podawane identyczne: 330 okrętów rzymskich i 350 kartagińskich...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
mapano
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.730
Nr użytkownika: 10.081

 
 
post 19/12/2005, 21:57 Quote Post

QUOTE
Swoją drogą wg niego pod Artemizjon Grecy mieli 271 okrętów, a pod Salaminą 380. Można wątpić czy te liczby są prawdziwe, ale można też chyba wierzyć w sam fakt, że flota grecka pod Salaminą była znacznie silniejsza niż pod Artemizjon


Oj nie sądze, bo przecież blokada cieśniny Oreos, była niejako morskim "przedłużeniem" starcia pod Termopilami. Grecy chcieli zatrzymać perską potęgę, więc prawdopodobnie wysłali tam wszystko co nadawało się do pływania.

Wracając do Eknomos, to ta wersja z ponad 300 okrętami u każdej ze stron jest chyba nawet wariantem "oficjalnym". Ale jeżeli przyjmiemy, że jest prawdziwa, to jedna rzecz mnie martwii.
Rzymianie mają 320 okrętów z czego wiele transportowych (coś ze 100 ). Kartagina ma 350 okrętów bojowych ( chyba, że słyszeliście coś o ich transportowcach )
W okrętach bojowych przewaga Kartaginy jest więc miażdżąca, tymczasem przebieg bitwy wskazuje na to, że Rzymianie zachowywali się raczej tak, jakby siły były wyrównane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
faux
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 253
Nr użytkownika: 4.157

 
 
post 20/12/2005, 13:38 Quote Post

Polibiusz, który jest głównym źródłem do bitwy u przylądka Eknomos pisze wyraźnie - 330 rzymskich okrętów wojennych i 350 kartagińskich.
Polibiusza Opis bitwy (w angielskim przekładzie)
QUOTE
The Romans, therefore, after making preparations as I said, for the coming summer, set to sea with a fleet of 330 decked ships of war and put in to Messana.[1] Starting again from there they sailed with Sicily on their right hand, and doubling Cape Pachynus they came round to Ecnomus, because their land forces too happened to be just in that neighborhood. The Carthaginians, setting sail with 350 decked vessels


Świadectwa Herodota nie można odrzucać, choćby dlatego, że jest jedyne praktycznie. A wylicza on greckie triery z dokładnością co do jednej, wymieniając kontyngenty wystawione przez poszczególne polis.
Bitwa pod Salaminą opisana przez Herodota w przekładzie angielskim

Herodot wyraźnie podkreśla, że pod Salaminą Grecy zgromadzili więcej okrętów
QUOTE
When those who came from Artemision had put their ships in to land at Salamis, the remainder of the naval force of the Hellenes, being informed of this, came over gradually to join them from Troizen: for they had been ordered beforehand to assemble at Pogon, which is the harbour of the Troizenians. There were assembled accordingly now many more ships than those which were in the sea-fight at Artemision, and from more cities. Over the whole was set as admiral the same man as at Artemision, namely Eurybiades the son of Eurycleides, a Spartan but not of the royal house; the Athenians however supplied by far the greatest number of ships and those which sailed the best.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Maharana Fateh Singh
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 12.859

Marcin Bialon
Zawód: historyk orientalny
 
 
post 17/01/2006, 14:37 Quote Post

Dla mnie największą bitwą w historii była niewątpliwie II bitwa pod Panipatem 1556. Gdyby nie to zwycięstwo to o utworzeniu Imperium Wielkiego Mogoła cesarz Akbar I mógłby sobie tylko pomarzyć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Mumtaz Mahal
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 13.031

anna
Zawód: uczen
 
 
post 17/01/2006, 14:55 Quote Post

Moim zdaniem najwieksza bitwą II wojny swiatowej był Staliningrad ("wróg u bram"-boski film), a jesli chodzi o całą historie.Jedna z najwazniejszych bitew była bitwa pod Termopilami, ogólnie bitwy Greków z Persami, gdyby nie Grecy to swiat nie byłby taki jaki jest teraz.Z tego co mi przychodzi do głowy to jeszcze bitwa pod Moskwa z 1812.
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Kapitan Sowa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 13.247

 
 
post 21/01/2006, 8:36 Quote Post

Spis najważniejszych bitew w dziejach świata można uzupełniać w nieskończoność, gdyż każda miała swój wkład (pozytywny lub negatywany) w historię ludzkości.


1) Staliningrad i Bitwa o Atlantyk - chyba nikomu nie trzeba przedstawiać jak potoczyłyby się losy świata, gdyby III Rzesza zwyciężyła w tych bojach.


2) Maraton
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 27/07/2007, 17:06 Quote Post

Jak dla mnie to Stalingrad i Verdun, bowiem to też zaledwie kilkadziesiąt km.kwadratowych. Verdun to przecież twierdza a nie kilkuset kilometrowy front, a jeśli chodzi o Stalingrad, to biorąc pod uwagę samo miasto i starcia tylko w mieście, to sie kwalifikuje jak najbardziej. Miasto liczyło kilkadziesiąt km.2 a zginęło w nim ponad 700 tysięcy żołnierzy! Nie licząc cywilów. Podobnie yło pod Verdun.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 27/07/2007, 17:14 Quote Post

Akurat w tym (tj. o historii Chin) nie jestem zbyt mocny, ale słyszałem, że cesarz Chin Qin Shi Huang (w starożytności) podczas jakiejś wyprawy miał pod sobą ok. miliona żołnierzy. Nie wiem czy doszło wówczas do bitwy, ale raczej jest to godne uwagi (w końcu było to przed naszą erą).
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 27/07/2007, 17:19 Quote Post

Pewnie to w anglojezycznej wikipedii przeczytałeś. Tam była taka informacja, jak ja znajdę to zarzucę linkiem. Jest tam tabela z najbardziej krawawymi starciami w historii. Oczywiście dane do dyskusji, różnią sie w zależności od źródła, ale te z wikipedii anglojęzycznej są czasem dziwne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 27/07/2007, 17:21 Quote Post

A ja, jak zwykle zresztą, jedno i to samo: 3 września 1260, Ayn Jalut... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
XYkq7yN@neostrada.pl
 

Quis ut Deus
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 832
Nr użytkownika: 26.748

£ukasz Cis³o
Stopień akademicki: wolnomysliciel
Zawód: humanista
 
 
post 27/07/2007, 17:43 Quote Post

Oto link do wikipedii z tabelkami o których wspomniałem:http://en.wikipedia.org/wiki/Most_lethal_battles_in_world_history#Sieges_and_urban_combat


http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_wars_...s_by_death_toll

To tez zainteresuje.
Owy cesarz żył w III wieku p.n.e. Wojny jakie prowadził ponoć pochłonęły 10000000 istnień ludzkich (10 mln.!). antyku takie statystyki? Wątpliwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 27/07/2007, 17:44 Quote Post

QUOTE
A ja, jak zwykle zresztą, jedno i to samo: 3 września 1260, Ayn Jalut... rolleyes.gif

Hm... Nie wiem, czy bitwa, w której wzięło udział ok. 50 000, może być określana największą w historii confused1.gif W temacie, gdzie pojawiły się Somma, Verdun, Lipsk, Borodino - chyba jest to nie na miejscu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #28

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 27/07/2007, 18:10 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 27/07/2007, 18:44)
QUOTE
A ja, jak zwykle zresztą, jedno i to samo: 3 września 1260, Ayn Jalut... rolleyes.gif

Hm... Nie wiem, czy bitwa, w której wzięło udział ok. 50 000, może być określana największą w historii confused1.gif W temacie, gdzie pojawiły się Somma, Verdun, Lipsk, Borodino - chyba jest to nie na miejscu.
*



Mam na myśli jej dziejowe konsekwencje... wink.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 27/07/2007, 18:24 Quote Post

Ale w temacie autorowi chodziło o zaangażowanie wojsk.

A co do tych konsekwencji - czy na pewno były one aż tak duże?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

7 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej