Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zwiedzamy Cmentarz Rakowicki, Szlakiem bohaterów wojen XIX wieku
     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/06/2012, 10:28 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Powstała idea, aby w dniu jutrzejszym, tj. w sobotę 2 czerwca, wybrać się na Cmentarz Rakowicki. Kiełkowała ona od dawna w krakowskim środowisku rekonstruktorskim, związanym z istnieniem grupy odtwarzającej jeden z pułków amerykańskiego Południa. Z wielu względów nie znajdowała ona dotąd swej realizacji. W końcu klamka zapadła, idziemy. Specjalnie z tą myślą opracowałem w moim mniemaniu bardzo interesującą trasę. Przyświeca nam myśl odwiedzenia grobów Polaków, w XIX wieku służących w armiach różnych państw świata. Nie zabraknie wśród nich bohaterów Custozzy czy weteranów meksykańskich pól bitewnych, lekarzy i kawalerzystów. Wraz z nimi pożeglujemy ku wyspie Lissie na spotkanie z flotą włoską, usłyszymy zgiełk bitewny Solferino i Sadowy. Idę jako Wasz przewodnik po zagmatwanych polskich ścieżkach dziewiętnastowiecznej historii. Spotkamy się przed pomnikami ludzi, którzy w roku 1859 i 1866 stawali po przeciwnych stronach barykady. Usłyszycie historię ich życia. Opowiem Wam mi. in o człowieku, który wojskową karierę zaczynał w dobie napoleońskiej od służby w carskiej konnicy. Walczył on potem w wojnach Rosji z Persją i Turcją. Następnie zrzucił ów uniform i bił się w szeregach listopadowych powstańców. Uchodząc przed zemstą Moskali wstąpił do galicyjskiej kawalerii, w której swój ponad półwiekowy szlak bitewny uwieńczył medalem za męstwo okazane pod wspomnianą Sadową, a miał wtedy 69 lat.

Wycieczkę zaczniemy i zakończymy przy bramie głównej od strony ulicy Rakowickiej. Początek nastąpi prawdopodobnie ok. godz. 10. Myślę, że do wieczora uda się ustalić wszystkie szczegóły i wtedy podam już ostateczny czas zbiórki. Bardzo Was wszystkich zapraszam. Liczę, że nie zawiedziecie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 1/06/2012, 15:49 Quote Post

Jeśli mi się tylko uda to będę.
Pozdr.
Maciek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 1/06/2012, 18:48 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Zbiórka jutro o godz. 10.00 przed główną bramą od strony ulicy Rakowickiej. Damy kwadrans spóźnialskim. Potem najwyżej będą nas gonić. Goniącym zalecam kierunek w lewo przy samym murze cmentarza.

Będę czekał ubrany w krótką białą kurtkę, do tego czarny plecak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.847
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 1/06/2012, 22:40 Quote Post

Ja niestety nie mam szans, nie to miasto sad.gif . Ale czy można by liczyć na wrzucenie tu potem jakichś zdjęć i trochę opisów? Przy następnej wizycie w Krakowie miałbym szansę skorzystać.
Z góry dziękuję smile.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/06/2012, 16:43 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Wszystkim, którzy wzięli udział w dzisiejszym spacerze po Cmentarzu Rakowickim, bardzo dziękuję za przybycie. Było naprawdę interesująco.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 2/06/2012, 19:58 Quote Post

To chyba raczej my jesteśmy zobowiązani. Można by to jeszcze kiedyś powtórzyć, a może nawet przekształcić w cykliczną imprezę, bo po drodze sam odnalazłem kilku "znajomych" z przeszłości. Trzeba się umówić, że np. w druga sobotę każdego miesiąca idziemy i już. Ja mógłbym pokazać kilka grobów artystów, historyków (przy tej alejce, w której był grób Szujskiego i Oskara Kolberga leżą jeszcze Bujak, Bobrzyński i wybitny numizmatyk Hutten-Czapski), albo jakieś dziwne nagrobki (np. masonów). smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.501
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 3/06/2012, 17:30 Quote Post

Jestem jak najbardziej za. Niestety nie mogłem być, bo nie byłem w Krakowie, ale w następnym terminie jak najbardziej. Czy jednak sobota to naprawdę dobry termin?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/06/2012, 17:40 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Popieram pomysł Krakowiaka. Warto częściej spotykać się na Rakowicach. Takie spacery zbliżają ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wczoraj mieliśmy osoby związane z trzema różnymi forami historycznymi.

Sobota jest dniem wolnym dla większości z nas, a do tego mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że w Restauracji Przy Rogatce, gdzie spędziliśmy kolejne godziny, będzie akurat jakaś stypa.

Rakowice kryją wiele zagadek, ale wśród nas są ludzie, którzy potrafią je odkrywać przed zainteresowanymi. Wszyscy, którzy wczoraj uczestniczyli w przechadzce, mieli okazję się o tym przekonać.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 4/06/2012, 20:18 Quote Post

Trzeba by to tylko na drugi raz lepiej zorganizować i wysłać na priva zaproszenie tym uczestnikom forum, którzy mieszkają w Krakowa. Po wszystkim oczywiście obowiązkowa "nasiadówka" w knajpie "na Rogatce" lub w "Zbrojowni".
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
tewuzet
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 116
Nr użytkownika: 24.622

Stopień akademicki: kiedyś bêdzie
Zawód: student
 
 
post 12/06/2012, 22:56 Quote Post

Super pomysł!!! Winszuje!!!!
Kiedy jakieś następne spotkanie?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 23/01/2013, 18:13 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Postanowiłem podzielić się z Wami fotograficznym plonem moich wędrówek po Cmentarzu Rakowickim. Album będzie sukcesywnie uzupełniany jako mini-historia ludzi, których tam pochowano. Część zdjęć, nie ujętych w tymże zbiorze, przeznaczyłem do druku w mojej debiutanckiej książce "Od Custozzy do Loigny 1866-70". Będzie je można zobaczyć tylko tam.
http://www.facebook.com/marcin.suchacki/photos_albums
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/11/2013, 7:58 Quote Post

Drodzy Forumowicze!
Dzisiaj, tj. w Dzień Zaduszny, zapraszam na stary cmentarz w Grazu, który odwiedziłem latem tego roku:
https://www.facebook.com/marcin.suchacki/me...00955976&type=3
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej