Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polityka II RP wobec mniejszości narodowych,
     
Niezależny Obserwator
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 388
Nr użytkownika: 41.046

jaroslaw kar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik biurowy
 
 
post 5/07/2008, 14:52 Quote Post

QUOTE(Buger @ 24/06/2008, 14:49)
Belfrze historyku na podstawie czego uważasz iż Żydzi byli tak dobrze do nas nastawieni?
Ja znam przyklady wręcz odwrotne.
Gdy w listopadzie 1918 roku Polacy cieszyli się z odzyskiwanej niepodleglości Żydzi w Warszawie i komuniści zoorganizowali wiece na ktorych padały hasła - "precz z Polską! Precz z Pilsudskim! Precz z wojskiem polskim!!"
Co więcej jak podają żródła archiwalne (CAW) podczas walk z bolszewikami Żydzi w jednostkach wprowadzali ferment i destrukcję , w  wyniku czego w DOK Warszawa nakazano usuwanie Żydów z jednostek i formowano z nich oddziały robocze nie przekraczające 250 osób.
*




W Legionach Piłsudskiego Żydzi stanowili - z tego co pamiętam ok. 9 % żołnierzy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #46

     
Buger
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 36
Nr użytkownika: 46.629

Przemys³aw
Zawód: student
 
 
post 16/07/2008, 20:22 Quote Post

Niezależny obserwator jak to sie ma do mojej wypowiedzi?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #47

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 16/07/2008, 20:26 Quote Post

QUOTE
Co więcej jak podają żródła archiwalne (CAW) podczas walk z bolszewikami Żydzi w jednostkach wprowadzali ferment i destrukcję , w wyniku czego w DOK Warszawa nakazano usuwanie Żydów z jednostek i formowano z nich oddziały robocze nie przekraczające 250 osób


Chodziło o ludzi o sympatiach komunistycznych. Jak ktoś jest komunistą, to nie jest żydem - proste dry.gif

QUOTE
Belfrze historyku na podstawie czego uważasz iż Żydzi byli tak dobrze do nas nastawieni?
Ja znam przyklady wręcz odwrotne


Ja też znam odwrotne sleep.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #48

     
(*-*)
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 255
Nr użytkownika: 39.280

 
 
post 16/07/2008, 21:38 Quote Post

QUOTE
Chodziło o ludzi o sympatiach komunistycznych. Jak ktoś jest komunistą, to nie jest żydem - proste dry.gif


Podczas obchodów ostatniej rocznicy Marca 68 mało (nie wszędzie) mówiło się o walkach frakcji wewnątrz partii komunistycznej. Panowała wersja, że była to "nagonka antysemicka".biggrin.gif Komuniści internacjonaliści, nagle z dogmatyków stali się ofiarami prześladowań na tle narodowościowym. biggrin.gif

Postawy Żydów były tak różnorodne jak same ich środowisko. W literaturze dotyczącej wojny 1920 r. spotkałem się w większości z postawami obojętnymi lub wrogimi państwu polskiemu. Ktoś taki jak Icchak Arad powiedziałby, że to antysemityzm...
Były też postawy lojalistyczne, również o charakterze ochotniczym, co świadczy na korzyść Żydów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #49

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 4/09/2008, 19:24 Quote Post

Pozwoliłem sobie połączyć tematy dotyczące ogólnych rozważań na temat mniejszości narodowych w II RP tudzież pisaniu zadań domowych o tych sprawach, nieco ten temat też wyczyściłem.
Przypominam Szanownym Dyskutantom, iż istnieją również szczegółowe wątki dotyczące Ukraińców, Żydów, Niemców itd.
Do Waszego uznania zostawiam decyzje gdzie o czym pisać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #50

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 4/09/2008, 21:53 Quote Post

Nie było czegoś takiego jak jednolita postawa mniejszości żydowskiej wobec państwa polskiego.
Żydzi w ówczesnej RP byli ogromnym zróżnicowanym społeczeństwem z mnogością postaw i kierunków.

Generalnie można podzielić ich na trzy grupy:

A. część społeczeństwa żydowskiego ulegająca częściowej bądź całkowitej asymilacji i wykazująca lojalność wobec państwa;
są tu znakomite nazwiska: Bruno Schulz, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Marian Hemar - jest to chyba przykład najpięknieszy, Antoni Słonimski i wielu, wielu innych;
Antoni Słonimski potrafił nawet atakować w prasie tą część Żydów, która nie zamierzała się asymilować; wybitni politycy endecji: Stanisław Stroński czy Wojciech Wasiutyński też byli z pochodzenia Żydami

B. część społeczeństwa żydowskiego nieulegająca asymilacji.
Tutaj możemy wyróżnić trzy grupy:
1. emigrujący do Palestyny - a przed wojną odbyło się parę takich emigracji i rząd RP to popierał
2. pozostający w kraju i lojalni wobec państwa - były to społeczności żyjące w swoich hermetycznych wspólnotach, kultywujące swoje prastare tradycje, ograniczające do niezbędnego minimum kontakty z ludźmi spoza wspólnoty jednak akceptujący państwo polskie i uważający się za jego cząstkę
3. pozostający w kraju i kontestujący państwo polskie - ta część społeczności żydowskiej nie czuła się zbyt dobrze w II RP różnie to motywując, akcentowała różnice pomiędzy własną wspólnotą i resztą obywateli oraz podkreślała solidarność wewnątrzwspólnotową ważniejszą dla nich od lojalności wobec państwa

C. żydzi-komuniści: była to znaczna część społeczności żydowskiej, która związała się z ideologią leninowsko-komunistyczną; odznaczali się lojalnością wobec ruchu komunistycznego i pracowali na jego rzecz, a kontestowali porządek II RP.

Generalnie można powiedzieć, że życie społeczności żydowskiej w Polsce było bardzo bujne: własne szkoły, teatry, drużyny sportowe, samorządy itd, itp.

Wnieśli do polskiej kultury wiele pozytywnych elementów a ich ciekawa prastara kultura sprawiała, że RP była socjologicznie ciekawsza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #51

     
Piotrek16
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 48.882

Piotr Maluszczak
Zawód: student
 
 
post 16/02/2009, 19:31 Quote Post

Prosiłbym o przybliżenie mi polityki władz polskich względem mniejszości narodowych. Szczególnie interesował by mnie stosunek do Ukraińców, Rosjan, Białorusinów i Litwinów a także porównanie ich sytuacji z położeniem mniejszości niemieckiej.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #52

     
AmberSara
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 60.265

Stopień akademicki: student
Zawód: prawnik
 
 
post 14/11/2009, 20:59 Quote Post

Wybaczcie że wyłamię się z dyskusji, ale potrzebuję pomocy. Szukam książek o Małym Traktacie Wersalskim. Wszyscy tu albo jesteście historykami albo się historią pasjonujecie, jeśli ktoś z Was zna jakąkolwiek książkę poruszającą ten temat będę bardzo wdzięczna za przesłanie mi tytułu:)Potrzebuję do pracy mgr:)DZIĘKI!!:))
drugawnocy@gmail.com
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #53

4 Strony « < 2 3 4 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej