Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czosnek i Rzymianie
     
Kakaj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 1.509

Cezary Wyszynski
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: Re-enactor
 
 
post 20/12/2008, 22:49 Quote Post

QUOTE(Wafel @ 10/12/2008, 16:17)
choć w filmie mówili, że wkładali go pod pasek znajdujący się między palcami), bo mogło to być dość kłopotliwe, ale może przy okazji nacierania całego ciała nacierali też stopy.


Problem w tym ze rzymskie sandały nie mają zadnego paska pomiedzy palcami.
Sam widzisz jakie głupoty potrafią mówic na Discovery ...

QUOTE(Sherkin42 @ 16/12/2008, 11:34)
z tym bym sie kłócił...czosnek w starozytnosci był uzywany do ochrony skóry ..myslei także ze podnosi mozliwości bojowe.
Ale jako skłądnik do potraw to dopiero wiek XVI lub XVII wczesniej nie próbowano tego jesc


QUOTE(Sherkin42 @ 16/12/2008, 21:46)
powiem szczerze ze ten temat jest dosc...specyficzny. Czosnek nie bił wogóle furrory w starozytnosci.


Sherkin nie zmyslaj .. Czosnek bil ogromna furrore w starozytnosci i juz niejednokrotnie naprowadzalismy gdzie nalezy szukac.

Ogromna ilosc receptur medycznych z grecji i rzymu zawiera w sobie czosnek.
Zajrzyj dodatkowo sobie w zachowane przepisy kucharskie z epoki.

Zreszta czosnek rozdawano zolnierzom wlasnie po to zeby go jedli. Bylo to najlepsze lekarstwo-antybiotyk tamtych czasow. I o jego wlasciwosciach w tym zakresie wiemy do dzisiaj.

QUOTE(Donatien @ 17/12/2008, 21:33)
QUOTE
Rzymianie nie wsadzali czosnku między palce,

Nie do końca. Brak jednoznacznego potwierdzenia,że wsadzali ale w sumie nikt nie przedzteawił ostatecznego dowodu udokumentowanego w źródłach, że nie wsadzali smile.gif (czosnku oczywiście tongue.gif )


Pewnie pewnie ... smile.gif
Zdolnosci wnioskowania pierwszej wody smile.gif
...
Oto czysta kaseta video... jako dowód ze nie nagrywano. smile.gif


QUOTE(Blake @ 20/12/2008, 19:37)
Skarpety do sandałów? To albo murzyńscy gangsterzy, albo nieeleganccy panowie, ale nie Rzymianie biggrin.gif No, chyba że mówisz o tych, którzy służyli na północy, np. w Brytanii. Ci mieli onuce, a nawet kalesony smile.gif


A co ma do tego Brytania ? Nie jest tam wcale najzimniej w 21 wieku. A 2 tysiace lat temu tez istnial cieply prad zatokowy, ktory powoduje ze w Brytani ponizej zera prawie nigdy temperatura nie schodzi. W pólnocnej Italii zimą jest o wiele zimniej niz w Brytani. A przez Alpy trzeba bylo sie nie raz przeprawiac.

Skarpetki Rzymianie nazywali udones i nosili je zarowno do sandalow, jak i do butow. Nie robicie z nich ulomow. To wynalazek stary jak swiat i sie sprawdza. Sa znane nawet techniki ich wytwarzania .. druty weszly dopiero w 12 wieku, wczesniej robiono tzw. sciegiem iglowym.

Bardzo ciekawe dane na ten temat można znaleźć w :
- I.Turnau "History of knitting before mass production" ISBN 83-900213-2-3
- M.Hald in "Ancient Danish Textiles from Bogs and Burials. A Comparitive Study of Costume and Iron Ages Textiles"

user posted image
Powyżej przykład pokazujący żołnierza .. a raczej tylko jego nogę smile.gif w skarpecie. Więcej o tym znalezisku na tej stronie

A oto moje rekonstrukcje (te zdjęcia można powiększyć, klikając na nie):

user posted image

user posted image

user posted image


Warto tez zajrzec na przepiekne mozaiki z THE MAJOR BASILICA OF SANTA MARIA MAGGIORE - TRIUMPHAL ARCH MOSAICS

Pozdrawiam
Cezary
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Wafel
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 21
Nr użytkownika: 12.218

Zawód: Student
 
 
post 20/12/2008, 22:56 Quote Post

Co do tego filmu na Discovery, to już się wyjaśniło, że nie mówili tam o żadnym pasku między palcami, tylko o tym, że legioniści wsadzali je pod stopę do ogrzewania(a czy to jest w ogóle możliwe?)

P.S. Fajne masz skarpety smile.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #32

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 21/12/2008, 0:09 Quote Post

Kakaj...jeżeli danego watku historycznego lub danej rzeczy związanej z historia nie ma w przeciętnej książce , na przeciętnej stronie internetowej mogę wywnioskować że nie była to rzecz wielce znana i popularna. Przepatrzyłem prócz tego co podałem wiele innych źródeł internetowych jak i zerknąłem do książek i tylko internet w posósb poszarpany mówi o czosnku i jego znaczeniu. Czy był używany? Tak to mogę bez najmniejszego wahania przyznać ale czy bił furorę...mam duże wątpliwości. I nie zmyślam smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #33

     
cosiek6
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 20.333

Jakub
Zawód: student
 
 
post 21/12/2008, 11:46 Quote Post

Kakaj ma rację... czosnek był znany i bardzo rozpowszechniony w starożytności, więc tutaj Sherikinie nie masz racji. Bił 'dużą furorę'!

Starożytni Egipcjanie uwielbiali czosnek, gdyż wierzyli że jego sferyczny i koncentryczny kształt symbolizuje wieczne życie. Jak napisałem wcześniej czosnek był także wrzucany do grobu, gdyż uważano, że jego silny zapach przywróci oddech zmarłemu.

Grecy z kolei jedli ich ogromne ilości nie tylko do potraw, ale dlatego że uważali że pomaga on w zwiększeniu przepustowości krwi. Gladiatorzy rzymscy z kolei na przykład byli nim nacierani by wzmocnić siłę ich mięśni.

Tak więc jest wiele źródeł i opracowań także w internecie, które podkreślają duże znaczenie jakie czosnek odgrywał w codziennym życiu.

BTW Kakaj ciekawy post! smile.gif Czy mógłbym umieścić jedno ze zdjęć na swojej stronie??smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
grzejnik
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 209
Nr użytkownika: 46.974

 
 
post 21/12/2008, 14:33 Quote Post

QUOTE
czosnek był znany i bardzo rozpowszechniony w starożytności, więc tutaj Sherikinie nie masz racji. Bił 'dużą furorę'!


Równie dużą furorę miała bić w starożytnym rzymie waleriana(lek nasenny).Nazwana tak podobno na cześć cesarza Waleriana,który cierpiąc na bezsenność propagował używanie tego zioła w całym imperium.Wprawdzie jej skuteczność jest umiarkowana, ale wpływ patrona sprawił, że dla Rzymian stała się środkiem nasennym numer jeden.


 
User is offline  PMMini Profile Post #35

     
Blake
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.419
Nr użytkownika: 37.436

Zawód: student
 
 
post 21/12/2008, 17:17 Quote Post

QUOTE
A co ma do tego Brytania ? Nie jest tam wcale najzimniej w 21 wieku. A 2 tysiace lat temu tez istnial cieply prad zatokowy, ktory powoduje ze w Brytani ponizej zera prawie nigdy temperatura nie schodzi. W pólnocnej Italii zimą jest o wiele zimniej niz w Brytani. A przez Alpy trzeba bylo sie nie raz przeprawiac.
Wspomniałem o Brytanii, bo tam przypadek używania kalesonów ma potwierdzenie źródłowe, stąd pierwsze skojarzenie. Rzymianie nie mieli XXI-wiecznego spojrzenia na modę, więc skarpety do sandałów pewnie ich nie raziły. Co innego ubranie sandałów do togi - to dopiero bezguście smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Sherkin42
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 142
Nr użytkownika: 50.515

Marek Aureliusz II
Zawód: Filozof, myśliciel
 
 
post 22/12/2008, 10:55 Quote Post

Moda panowała głownie u arystokracji...Plebs myślał raczej "czy cos wogóle mam włożyc" a zołnierze myśleli ile ludzi i barbarzyńców wyrznac smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Kakaj
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 1.509

Cezary Wyszynski
Stopień akademicki: mgr in¿.
Zawód: Re-enactor
 
 
post 24/12/2008, 23:01 Quote Post

Blake .. równie ciekawy jest fakt, ze do klapek tzw . japonek... dawni mieszkancy tej azjatyckiej wyspy wkladali skarpetki. A dzisiaj to wiocha ubrac skarpetki do japonek smile.gif

Cosiek .. nawiedz mnie na GG 1419708. Chetnie wspomoge Twoje poszukiwania i artykuly o starozytnym Rzymie.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Najaa
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 338
Nr użytkownika: 44.797

 
 
post 25/12/2008, 1:22 Quote Post

Dzieki Kajka z potwierdzenie moich przypuszczeń, co do skarpet. Gdzieś o tym słyszałam, ale wylwciało mi z głowy
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

3 Strony < 1 2 3 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej