Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
73 Strony « < 71 72 73 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Pochodzenie Słowian, Wyodrębiono z "Krak czy Krakus"
     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.472
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 2/06/2012, 10:21 Quote Post

QUOTE(kmat @ 28/02/2008, 1:44)
itd

QUOTE
Tem język, który ma wiecej słów zbliżonych do pra-form jest archaiczniejszy. Porównując języki pokrewne można to stwierdzić na podstawie liczby nawiązań z jednego języka do innych z tej samej grupy.


To mówi jedynie o archaizmie leksyki. Która może wynikać z wielu różnych przyczyn.


Ba! leksykę łatwo jest "zaarchaizować", np. ukraiński idzie teraz tą drogą, a niedawno rumuński zaliczył globalne zarchaizowanie, tudzież wymianę leksyki na bardziej "słuszną".

QUOTE
czy mamy w polskim odpowiedniki 1000 lat madziaryzacji jak w słowackim? Kilkuset lat germanizacji jak czeskim? Kilkuset lat osmanizacji jak w bułgarskim? 1000 lat germanizacji jak w słoweńskim?


Słowacki nie był madziaryzowany, a tym bardziej przez 1000 lat.
Za madziaryzację Węgrzy wzięli się na dobre w pol. XIXw. ale nie madziaryzowali ludności tylko elity.
ight]

QUOTE(itd @ 28/02/2008, 0:39)
QUOTE
Sprawa w ogóle się rozsypuje w kreolach, bierzesz to pod uwagę?

A to dlaczego? Języki kreolskie można spokojnie przypisać do znanych grup. Kłopoty sprawiają jedynie dawno powstałe języki mieszane, jak np. koreański, japoński, etruski...


Jak rozumieć sformułowanie "można przypisać"?
pzdr., PB

[edit]
smile.gif nie zauważyłem że to stary temat i że nie mam raczej szans na odpowiedź
ale skoro wątek odżył to niech pytanie zostanie
[/edit]

Ten post był edytowany przez pawelboch: 2/06/2012, 10:42
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1081

     
SlavicSoul
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.551

 
 
post 30/06/2012, 8:40 Quote Post

"Dawne utożsamianie przez historyków Wenetów z plemionami zamieszkującymi ziemie polskie nie ma żadnych podstaw - zawsze w tym kontekście wymienia się ziemie położone na wschód od Wisły:" Witam na forum jestem nowy,przeczytalem coś takiego i postawnowilem zapytać,czy sa jakies dowody na to ze Wenetowie nie zamieszkiliwali Polskich ziem ? gdyz znalazlem takie mapy
http://www.romanum.historicus.pl/prowincje_rzymskie.html / http://xarchiwum.pl/cesarstwo-rzymskie-wsp...1590200771.html na ktorych po roku 117 jednak widać tych Wenedow sasiadujacych z Sarmatami miedzy innymi co ciekawsze,wiele narodów sasiadujacych ze Słowianami wlasnie okresla ich-Venedi,Venedae.itp tym bardziej ze z Kronik Rzymskich pierwsze wzmianki o Wenetach pochodza z III.p.n.e.Badz i wczesniej.Co ciekawsze ponoc handlowali bursztynami z nad Bałktyku-ale to nie jest potwierdzone.Zatem ciezko podwazyć istnienie tych ze Wenetów/Wenedów(lud Ilyryjski?)Wiec takim moim skromnym zdaniem pra-słowianie to nikt inny jak potomkowie Wenedow,Sarmatów,Bastarnów, tak jak wedlug map Wisła dzieli na wschod.Nastepna kwestia "np. prof. W. Mańczak nie przyjmuje takiej argumentacji." iów link który podałes przytocze tylko FAKT 1.
FAKTY HISTORYCZNE

•1.. Słowianie nie byli znani Rzymianom.-owszem do VI wieku.Powód?Wczesniej,nie było ich.
•2.. Wisłę uważano za granicę między Germanią a Sarmacją.-Sarmacją,Venedią,oraz ponad(setką)tysięcy róznych plemion.
•3.. Nie ma dowodów na obecność Słowian nad Jez. Aralskim.-Słowian,nie Sarmatów za to tak.
•4.. Słowianami mogli być Neurowie Herodota.Błąd ? Moim zdaniem to tylko nazwa jednego z plemion Wenetów lub Sarmatów.itp.?
•5.. Ok. 150 ne. nad Wołgą (Rha) zamieszkiwali Souobenoi.-Bardzo możliwe rzekomo Mieszkali rownież-
"Podał także nazwy i siedziby takich plemion, jak Wenedowie, Gythonowie, Galindowie, Souobenoi i Sudinowie"-Klaudiusz Plomoteusz według ciebie Wenedów nie było?Ok.P.S czy jest możliwe ze z Sarmatów i Wenedów narodzili sie "Souobenoi"-pózniejsi Słowianie ?-Mysle ze tak.
•6.. Słowianie nie są nigdzie opisywani jako lud typu stepowego.-Słowianie nie,ale ich przodkowie Sarmaci juz tak.smile.gif
•7.. W VI wieku masa Słowian kolonizuje wielkie obszary Europy.-Prawda w tym wieku Słowianie juz są.
•8.. Sarmaci znikają z historii, gdy pojawiają się w niej Słowianie.Nie dokońca,część Sarmatów została podbita przez Hunów,reszta zmieszala sie Z Wenedami.itd Co dało początek ? zgadnijcie smile.gif
•9.. Pozostałością ludu Antów są dziś kaukascy Adygejczycy.-Totalnie nie możliwe poprzez wędrówke ludów. smile.gif?
•10.. Pewne ludy roztapiają się w masie Słowian w ciągu historii.-No tak,co w tym dziwnego ?ja mam 300 ty 5 to ja narzucam,mowe,obyczaje i zasady(prawo jungli?).itd.Stad np.ZPOLONIZOWANE rodziny szlacheckie pochodzenia ZYDOWSKIEGO.!!!!!!

Jeszcze po krótce odpowiem na drugi temat.FAKTY ARCHEOLOGICZNE!!!!!

•1.. Brak Słowian i pozostałości po nich w przeciwieństwie do Bałtów.-Dlaczego nie ?Bałtowi znani sa od I wieku.w Tedy Słowian jako Słowian nie było.smile.gif
•2.. Na terenach Polski istniały kultury stworzone przez Germanów.-Owszem od wieków kierujemy sie zachód Pierwsze wzmianki o germanach sa z750r.p.n Wenetowie pojawili sie w I n.e(na naszych ziemiach).Sarmaci tez woleli Rzym podbijac niż Bałtyk(w koncu złoto cenniejsze niz ryby-czy bursztyny) -P.S czy jadac do Holandii-przejmujac mieszkanie,podwórko Holendra-staję sie Holendrem ? smile.gif
•3.. W okresie Wędrówki Ludów ziemie polskie uległy wyludnieniu.-Są na to jakies dowody?Nie spotkalem sie nigdy z wiarygodnym zrodłem,które by mówiło o tym,ze panstwo Hunow siegalo do Bałtyku i zrobiło jakies zamieszanie na tych ziemiach.Za to mym zdaniem,Hunowie podbili częsć Sarmatow,kierujac sie w strone Rzymu(pisalem o tym wyzej hehe):)Reszta jak potomkowie Wenetów i Sarmatów(pra-słowianie),oraz Bałtowie,sobie spokojnie żyli,walczac miedzy soba smile.gif i tak nie cale 300 lat pózniej,Powstał Kijów państwo pierwszych Polan,pojawili sie Wikingowie.Ale to już inny temat.Tak w skrócie opowiedziałem na ten posty ;d Nie jestem Historykiem ani Polonista,wiec prosze bez napinek:)I przepraszam ale nie chcialo mi sie juz tego dalej czytac i komentowaćJeśli sie gdzieś myle proszę poprawic.Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1082

     
Tottila
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 543
Nr użytkownika: 77.568

 
 
post 30/06/2012, 12:16 Quote Post

QUOTE(SlavicSoul @ 30/06/2012, 8:40)
czy sa jakies dowody na to ze Wenetowie nie zamieszkiliwali Polskich ziem ?


Dowodów nie ma żadnych. Generalnie w dyscyplinie takiej jak archeologia nie jest łatwo stanowczo zaprzeczyć takiej możliwości. Nie sądzę by można było wykluczyć, że Prasłowianie zamieszkiwali niektóre osady wielbarskie czy przeworskie (skoro np. w niektórych przypadkach zamieszkiwali je sąsiedni Bałtowie).
 
User is offline  PMMini Profile Post #1083

73 Strony « < 71 72 73 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej