Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polanie - na pewno od "pola" ?, Badania lingwistyczne
     
MarcusAemiliusLepidus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 103.974

 
 
post 16/10/2018, 17:44 Quote Post

Witam, pierwszy post, aczkolwiek na forum zagladam juz od lat smile.gif
Czy ma ktos dostem do opracowan ktore staraja sie rozgryzc pochodzenie tej nazwy, aczkolwiek bez wczesniejszego skrzywienia w strone pola uprawnego.
Otoz o co mi chodzi, wczoraj tak sobie siedzialem z przekrwionymi oczami i bolacymi plecami i myslalem o niebieskich migdalach po przepracowaniu calego dnia na komputerze i naszla mnie nastepujaca mysl.
Skoro Pomorzanie jest od "morza" prawdopodbnie od "siegajacy az po morze" jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola tudziez czasami takze polany?
Sa jeszcze inne wyrazenia geograficzne dzialajace w mysl tej samej zasady jak Pogorze, Polesie. Wszystkie skladaja sie z dwoch czlonow, "Po" oraz slowa opisowego geografii terenu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Dzigoma
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 102
Nr użytkownika: 102.877

 
 
post 16/10/2018, 18:27 Quote Post

Były bodajże takie próby etymologii nazwy Polan, ale nie przetrwały próby czasu i krytyki. Na dodatek istniało również inne plemię o takiej samej nazwie, ale z okolic Kijowa, poświadczone w ''Powieści minionych lat'', więc już samo to wskazuje, że ogólnie przyjęta etymologia "Polan" od "pola" jest najbardziej prawdopodobną. Oczywiście kusząco brzmiałoby takie np "Po-Lendzianie" itp, ale to tylko fantastyka:)

Ten post był edytowany przez Dzigoma: 16/10/2018, 18:46
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 16/10/2018, 18:27 Quote Post

QUOTE(MarcusAemiliusLepidus @ 16/10/2018, 17:44)
Witam, pierwszy post, aczkolwiek na forum zagladam juz od lat smile.gif
Czy ma ktos dostem do opracowan ktore staraja sie rozgryzc pochodzenie tej nazwy, aczkolwiek bez wczesniejszego skrzywienia w strone pola uprawnego.
Otoz o co mi chodzi, wczoraj tak sobie siedzialem z przekrwionymi oczami i bolacymi plecami i myslalem o niebieskich migdalach po przepracowaniu calego dnia na komputerze i naszla mnie nastepujaca mysl.
Skoro Pomorzanie jest od "morza" prawdopodbnie od "siegajacy az po morze" jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola tudziez czasami takze polany?
Sa jeszcze inne wyrazenia geograficzne dzialajace w mysl tej samej zasady jak Pogorze, Polesie. Wszystkie skladaja sie z dwoch czlonow, "Po" oraz slowa opisowego geografii terenu.
*


Polska jest od pola i tyle. Wszelkie dalsze dywagacje są bezprzedmiotowe. Po-morze, Po-górze czy Po-lesie to słowa zapierające prefiks czyli przedrostek PO oraz temat "geoggraficzny" - a niby gdzie widać ten przedrostek w słowie Po-lska i Po-lanie w kontekście domniemanego tematu obu słów??????? Wiemy co to jest morze, góra, las (stąd tematy - -morze, -górze -lesie). Ale co to jest -lska i -lanie na Boga? Piszesz,
QUOTE
jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola

otóż cudem byłoby gdyby NIE BYLI od pola. To byłby rzeczywiście fantastyczny cud. Nie licz na cuda. Jako analogię mamy np na średniowiecznej Rusi grody z określnikiem "POLSKI" od POLA oczywiście.

Juriew Polski

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/10/2018, 20:23
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
MarcusAemiliusLepidus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 103.974

 
 
post 16/10/2018, 18:47 Quote Post

W mysl swojego nickname, strasznie szybko wydajesz sie denerwowac.
Z jakiegoz to powodu dywagacja jest bezprzedmiotowa? Glownym moim celem tutaj jest wlasnie mozliwe rozebranie Polan na 2 czlony i dojscie co czlon drugi moze oznaczac.
Bo to ze slowo nie istnieje jako rzeczownik w dzisiejszym jezyku polskim, nie swiadczy o zupelnie niczym.
A ty nie, bo nie, bo ktos juz napisal inczej. Nauka ewoluuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 16/10/2018, 19:08 Quote Post

Spotkałem się z wersją, że od polana (związek z intensywnym karczunkiem lasów).

Ten post był edytowany przez Domen: 16/10/2018, 19:09
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 16/10/2018, 19:27 Quote Post

QUOTE(MarcusAemiliusLepidus @ 16/10/2018, 18:47)
W mysl swojego nickname, strasznie szybko wydajesz sie denerwowac.
Z jakiegoz to powodu dywagacja jest bezprzedmiotowa? Glownym moim celem tutaj jest wlasnie mozliwe rozebranie Polan na 2 czlony i dojscie co czlon drugi moze oznaczac.
Bo to ze slowo nie istnieje jako rzeczownik w dzisiejszym jezyku polskim, nie swiadczy o zupelnie niczym.
A ty nie, bo nie, bo ktos juz napisal inczej. Nauka ewoluuje.
*


Denerwuje mnie jak ktoś zaczyna od napisania rzeczy absolutnie wbrew powszechnie przyjętym ustaleniom nauki -- a bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji z tymi ustaleniami (zamiast dyskusji ironia). Niestety NIE MA możliwego, jak tu ująłeś, "rozebrania Polan" na dwa człony. Gadanina, że "nauka ewoluuje" błędnie zakładająca, że w imię ewolucji nauki można pisać każdą bzdurę która przyjdzie komuś do głowy -- jest niestety tragedią naszych czasów. I taka gadanina z pewnością nie powoduje rozwoju nauki ale jedynie szerzenie pseudonauki. Ten rzekomy rzeczownik o formach LSKA i LANIE który wymyśliłeś dzięki pracy wyobraźni nieskrępowanej wiedzą polonistyczną czy choćby kwerendą w Słowniku Staropolskim - niestety nie istniał. Zamiast wymyślać kolejne fantazje, sięgnij do opracowań naukowych. Udzieliłem ci podpowiedzi - Juriew Polski na Rusi. Nie mający nic wspólnego z Polską.

QUOTE
jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola tudziez czasami takze polany?

denerwuje mnie sformułowanie "JAKIM CUDEM", świadczące nie o poszukiwaniu prawdy ale o lekceważeniu powszechnie uznanych ustaleń nauki. Jeśli zaczynasz poszukiwanie prawdy od lekceważenia ustaleń nauki to "gratuluję"

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/10/2018, 22:33
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
MarcusAemiliusLepidus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 103.974

 
 
post 16/10/2018, 19:52 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 16/10/2018, 10:27)
QUOTE(MarcusAemiliusLepidus @ 16/10/2018, 18:47)
W mysl swojego nickname, strasznie szybko wydajesz sie denerwowac.
Z jakiegoz to powodu dywagacja jest bezprzedmiotowa? Glownym moim celem tutaj jest wlasnie mozliwe rozebranie Polan na 2 czlony i dojscie co czlon drugi moze oznaczac.
Bo to ze slowo nie istnieje jako rzeczownik w dzisiejszym jezyku polskim, nie swiadczy o zupelnie niczym.
A ty nie, bo nie, bo ktos juz napisal inczej. Nauka ewoluuje.
*


Denerwuje mnie jak ktoś zaczyna od napisania rzeczy absolutnie pseudonaukowej wbrew powszechnie przyjętym ustaleniom nauki -- a bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji z tymi ustaleniami (zamiast dyskusji bezsensowna ironia). Niestety NIE MA możliwego, jak tu ująłeś, "rozebrania Polan" na dwa człony. Gadanina, że "nauka ewoluuje" błędnie zakładająca, że w imię ewolucji nauki można pisać każdą bzdurę która przyjdzie komuś do głowy -- jest niestety tragedią naszych czasów. I taka gadanina z pewnością nie powoduje rozwoju nauki ale jedynie szerzenie pseudonauki. Ten rzekomy rzeczownik o formach LSKA i LANIE który wymyśliłeś dzięki pracy wyobraźni nieskrępowanej wiedzą polonistyczną czy choćby kwerendą w Słowniku Staropolskim - niestety nie istniał. Zamiast wymyślać kolejne fantazje, sięgnij do opracowań naukowych. Udzieliłem ci podpowiedzi - Juriew Polski na Rusi. Nie mający nic wspólnego z Polską. Skoro nie widzisz co to oznacza - wypada mi zapłakać.

QUOTE
jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola tudziez czasami takze polany?

denerwuje mnie sformułowanie "JAKIM CUDEM", świadczące nie o poszukiwaniu prawdy ale o lekceważeniu powszechnie uznanych ustaleń nauki. Jeśli zaczynasz poszukiwanie prawdy od lekceważenia ustaleń nauki to "gratuluję"
*



Tragedia dziesiejszych czasow sa podirytowani internetowi medrcy, nie posiadajacy tak elementarnej umiejetnosci jak czytanie ze zrozumieniem Wszak ja tylko zadalem pytanie. Malo tego, w pierwszym zdaniu pytam sie o opracowania naukowe.
Po za tym link wyslales do wiki... przeczytalem, zrozumialem, aczkolwiek to wikipedia. Wypada tez napomknac ze jedyne cytowane tam zrodlo to ponad 100 letnia encyklopedia.
Nigdy nie mienilem sie tu historykiem, ani tym bardziej polonista, ba! Mieszkam za granica od szczeniaka i szczerze to latwiej mi sie komunikuje po angielsku niz po polsku.
Niestety tacy purysci jak ty, zniechecaja ludzi od zainteresowania sie naukami historycznymi. Ktos z pytaniem, a ty z geba i bez zadnych przekonywujacych zrodel. Tak sie nie robi. EOT
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 16/10/2018, 20:05 Quote Post

QUOTE(MarcusAemiliusLepidus @ 16/10/2018, 19:52)
QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 16/10/2018, 10:27)
QUOTE(MarcusAemiliusLepidus @ 16/10/2018, 18:47)
W mysl swojego nickname, strasznie szybko wydajesz sie denerwowac.
Z jakiegoz to powodu dywagacja jest bezprzedmiotowa? Glownym moim celem tutaj jest wlasnie mozliwe rozebranie Polan na 2 czlony i dojscie co czlon drugi moze oznaczac.
Bo to ze slowo nie istnieje jako rzeczownik w dzisiejszym jezyku polskim, nie swiadczy o zupelnie niczym.
A ty nie, bo nie, bo ktos juz napisal inczej. Nauka ewoluuje.
*


Denerwuje mnie jak ktoś zaczyna od napisania rzeczy absolutnie pseudonaukowej wbrew powszechnie przyjętym ustaleniom nauki -- a bez jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji z tymi ustaleniami (zamiast dyskusji bezsensowna ironia). Niestety NIE MA możliwego, jak tu ująłeś, "rozebrania Polan" na dwa człony. Gadanina, że "nauka ewoluuje" błędnie zakładająca, że w imię ewolucji nauki można pisać każdą bzdurę która przyjdzie komuś do głowy -- jest niestety tragedią naszych czasów. I taka gadanina z pewnością nie powoduje rozwoju nauki ale jedynie szerzenie pseudonauki. Ten rzekomy rzeczownik o formach LSKA i LANIE który wymyśliłeś dzięki pracy wyobraźni nieskrępowanej wiedzą polonistyczną czy choćby kwerendą w Słowniku Staropolskim - niestety nie istniał. Zamiast wymyślać kolejne fantazje, sięgnij do opracowań naukowych. Udzieliłem ci podpowiedzi - Juriew Polski na Rusi. Nie mający nic wspólnego z Polską. Skoro nie widzisz co to oznacza - wypada mi zapłakać.

QUOTE
jakim cudem Polanie sa od jakiegos pola tudziez czasami takze polany?

denerwuje mnie sformułowanie "JAKIM CUDEM", świadczące nie o poszukiwaniu prawdy ale o lekceważeniu powszechnie uznanych ustaleń nauki. Jeśli zaczynasz poszukiwanie prawdy od lekceważenia ustaleń nauki to "gratuluję"
*



Tragedia dziesiejszych czasow sa podirytowani internetowi medrcy, nie posiadajacy tak elementarnej umiejetnosci jak czytanie ze zrozumieniem Wszak ja tylko zadalem pytanie. Malo tego, w pierwszym zdaniu pytam sie o opracowania naukowe.
Po za tym link wyslales do wiki... przeczytalem, zrozumialem, aczkolwiek to wikipedia. Wypada tez napomknac ze jedyne cytowane tam zrodlo to ponad 100 letnia encyklopedia.
Nigdy nie mienilem sie tu historykiem, ani tym bardziej polonista, ba! Mieszkam za granica od szczeniaka i szczerze to latwiej mi sie komunikuje po angielsku niz po polsku.
Niestety tacy purysci jak ty, zniechecaja ludzi od zainteresowania sie naukami historycznymi. Ktos z pytaniem, a ty z geba i bez zadnych przekonywujacych zrodel. Tak sie nie robi. EOT
*


Bardzo dokładnie czytam to co komentuję. Pytanie JAKIM CUDEM dokładnie oddaje lekceważenie ustaleń nauki. Nie trzeba nic więcej. A co do wikipedii - link miał pokazać NAZWĘ MIASTA i tylko tyle. Istnienie Juriewa Polskiego jest sprawą poza sporem i oczywistą oczywistością a więc wikipedia tu wystarczy. Zarzut, że jestem purystą jest bez sensu. To tak jakby zarzucać lekarzowi, że bulwersują go antyszczepionkowcy i znachorzy (ci też twierdzą, że dzięki ich pytaniom nauka się rozwija).

QUOTE
Ktos z pytaniem, a ty z geba i bez zadnych przekonywujacych zrodel. Tak sie nie robi. EOT

Z jaką gębą? Jesteś chyba uczulony na jakąkolwiek krytykę. Od początku w kontrze do argumentów merytorycznych. Dlaczego mam ci podawać źródła? Jakie źródła? Wyjaśniłem ci wszystko MERYTORYCZNIE. Ja mam ci udowadniać, że nie istniały słowa tylu LANIE i LSKA? To ty udowodnij, że istniały. NA tobie spoczywa ciężar dowodu gdy kwestionujesz sprawy podstawowe, a wręcz notoryczne. To tak jakby zwolennik płaskiej ziemi zaczął żądać na forum naukowym podania dowodów, że ziemia jest jednak kulista. Sorry - ale to o czym piszę to są podstawy. Krok po kroku prostu i logicznie wyjaśniłem ci dlaczego twoje wątpliwosci są bezprzedmiotowe.

QUOTE
Polska jest od pola i tyle. Wszelkie dalsze dywagacje są bezprzedmiotowe. Po-morze, Po-górze czy Po-lesie to słowa zapierające prefiks czyli przedrostek PO oraz temat "geograficzny" - a niby gdzie widać ten przedrostek w słowie Po-lska i Po-lanie w kontekście domniemanego tematu obu słów??????? Wiemy co to jest morze, góra, las (stąd tematy - -morze, -górze -lesie). Ale co to jest -lska i -lanie na Boga?  Otóż cudem byłoby gdyby NIE BYLI od pola. To byłby rzeczywiście fantastyczny cud. Nie licz na cuda. Jako analogię mamy np na średniowiecznej Rusi grody z określnikiem "POLSKI" od POLA oczywiście.

to bardzo prosty, merytoryczny wywód pozwalający, każdemu kto nie ma odpowiedniej wiedzy a chce ją zdobyć - aby zupełnie odrzucić wszelkie etymologie ludowe - wynika bowiem z niego, że nie ma alternatywy dla etymologii najprostszej. Pokaż mi proszę gdzie tu GĘBA???

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/10/2018, 20:26
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Szeptyc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 884
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw
 
 
post 16/10/2018, 20:14 Quote Post

Po-lanie czyli wszyscy dostają po łanie ziemi.
rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 16/10/2018, 20:17 Quote Post

QUOTE(Szeptyc @ 16/10/2018, 20:14)
Po-lanie czyli wszyscy dostają po łanie ziemi.
rolleyes.gif
*


a Po-lska bo wszyscy dostają lasek elefant.gif

co do łanu:
QUOTE
Łan (łac. laneus, cs. lán, niem. Lahn. Podobnie jak czeski lán, polski łan wywodzi się od staro-wysoko-niemieckiego wyrazu Lehen, Lehn, oznaczającego "gospodarstwo wiejskie określonej wielkości", pierwotnie zaś lenno (dzierżawę ziemi)


Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/10/2018, 20:30
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Szeptyc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 884
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw
 
 
post 16/10/2018, 20:35 Quote Post

W takim razie po-łany czyli przy gospodarstwie/wsi, w Polsce jest kilkanaście wsi o nazwie Łany.
elefant.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
G.Stachu74
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 96.238

 
 
post 16/10/2018, 20:40 Quote Post

Istotnie nie da się rozłożyć sensownie "Polski", bo nie trzeba jej rozkładać. Ale wyraz ten nie pochodzi od żadnego "pola" a od czegoś zupełnie innego. Mieszkańcy tych ziem nie nazywali się nawet sami "Polanami" przed wykreowaniem się nazwy "Polonia", "Polenia" czy "Polania".
"Polanami" nazywano ich wszędzie dookoła i mimo różnicy w brzmieniu określenia (czy z zachodu, czy ze wschodu) znaczenie było takie same. Piastowy grajdoł nie był znów aż taką agrarną potęgą czy czymś szczególnym aby reszta świata piała z zachwytu po relacjach zagranicznych gości. Idąc "polnym" tokiem rozumowania połowie ludów można by przypisać podobne nazwy a z tego co mi wiadomo nie było ich za wiele, a jeśli już o nich mowa to rzecz jest równie wątpliwa, bo trudno uwierzyć w fakt, że trzy ludy w Europie miały wówczas monopol na uprawianie ziemi a reszta goniła po lasach za dziczyzną.
Jeśli popełni się błąd w założeniu to reszta jest niewarta funta kłaków.


 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Bazyli
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.066
Nr użytkownika: 13.822

Stopień akademicki: jakiś jest...
Zawód: handlowiec pogl¹dami
 
 
post 16/10/2018, 20:50 Quote Post

MAL:
"Czy ma ktos dostem do opracowan ktore staraja sie rozgryzc pochodzenie tej nazwy, aczkolwiek bez wczesniejszego skrzywienia w strone pola uprawnego."

Czołem! Kolego, jeśli mieszkasz od młodziaka poza Polską, to Twój polski jest bardzo dobry i nie bój nic.
Ad rem... Sprawa nie jest wcale tak oczywista jak przedstawiła to część dyskutantów. Kwestii dyskusyjnych jest kilka, ale jedna sprawa nie powinna ulegać wątpliwości. Otóż nawet jeśli etymologia nazwy naszego kraju wywodzona jest od słowa "pole", to nie powinno rozumieć się go na sposób współczesny. Czemu? A to z tej przyczyny, że w języku dawnych Słowian pole uprawne nazywano "niva". Natomiast słowo "pole" oznaczało rozległą, raczej pozbawioną większych skupisk drzew, płaską przestrzeń, czyli coś w stylu ukraińskiego stepu. Oznacza to również, iż pierwotne siedziby Polan znajdowały się właśnie w takim właśnie stepowym rejonie. Tego, że było tak jeszcze przed podziałem na zachodnich i wschodnich Polan, dowodzi fakt, iż w okresie historycznym siedziby tych spod Kijowa znajdowały się przede wszystkim na obszarze pagórkowatym, pokrytym dolinami. To na razie tyle.

 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.992
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 16/10/2018, 20:59 Quote Post

QUOTE(G.Stachu74 @ 16/10/2018, 20:40)
Istotnie nie da się rozłożyć sensownie "Polski", bo nie trzeba jej rozkładać. Ale wyraz ten nie pochodzi od żadnego "pola" a od czegoś zupełnie innego. Mieszkańcy tych ziem nie nazywali się nawet sami "Polanami" przed wykreowaniem się nazwy "Polonia", "Polenia" czy "Polania".
"Polanami" nazywano ich wszędzie dookoła i mimo różnicy w brzmieniu określenia (czy z zachodu, czy ze wschodu) znaczenie było takie same. Piastowy grajdoł nie był znów aż taką agrarną potęgą czy czymś szczególnym aby reszta świata piała z zachwytu po relacjach zagranicznych gości. Idąc "polnym" tokiem rozumowania połowie ludów można by przypisać podobne nazwy a z tego co mi wiadomo nie było ich za wiele, a jeśli już o nich mowa to rzecz jest równie wątpliwa, bo trudno uwierzyć w fakt, że trzy ludy w Europie miały wówczas monopol na uprawianie ziemi a reszta goniła po lasach za dziczyzną. Jeśli popełni się błąd w założeniu to reszta jest niewarta funta kłaków.
*


Mamy szereg plemion w różnych miejscach Europy zwanych w różnych językach "Polanami". I nie chodzi o to jak sami siebie zwali plemienni mieszkańcy Wielkopolski. Czy ktoś ich tak zwał czy sami się tak zwali - to bez znaczenia. Chodzi wyłącznie o warstwę semantyczną i fonetyczną etnonimu (oraz fakt jego realnego używania). Mamy np. "Polan" w Italii - to są Campanowie w Campanii. Mamy wschodnich i zachodnich "Polan" czyli Ost-Falów i West-Falów w Saksonii no i mamy Polan pod Kijowem. Mamy na dokładkę nazwy takie jak Juriew Polski. Czy twoim zdaniem nazwa Juriew Polski oznacza, że mieszkańcy pobliskiego Nowogrodu NIE UPRAWIALI roli???? Otóż nie - powstawanie nazw to nie matematyka a w każdym razie nie algebra. Nie chodzi o to czy ktokolwiek miał monopol na uprawę roli - wystarczy, że błędnie i przypadkowo był uznany za mieszkańca polnych równin. Idąc dalej tym tropem napotykamy np. Derewlan i Drzewian - a więc ewidentnie Ludzi Lasu. Czy z tego wynika, że Derewlanie mieli monopol na mieszkanie w lesie i gospodarkę leśną? Bez jaj. Sąsiedni Dregowicze na Polesiu byli jeszcze bardziej "leśni" a jednak nie oni ale ich sąsiedzi stali się Derewlanami. Czy tylko Pomorzanie siedzieli nad morzem a sąsiedni Lucice i Obodrzyce nie? A jednak nazwa WYRÓŻNIA Pomorzan od Luciów jako ludzi nad morzem. Czy tylko Wiślanie siedzieli nad Wisłą i nikt inny już nie? A jednak mamy Wiślan tylko pod Krakowem. Czy Opolanie (a więc mieszkańcy okręgu zwanego opolem) - mieli wyłączność na mieszkanie w opolu??? Otóż wszyscy okoliczni plemiennicy w całym Niżu Polskim grupowali się w opolach. A jednak mamy plemię Opolan.

QUOTE
A to z tej przyczyny, że w języku dawnych Słowian pole uprawne nazywano "niva". Natomiast słowo "pole" oznaczało rozległą, raczej pozbawioną większych skupisk drzew, płaską przestrzeń, czyli coś w stylu ukraińskiego stepu.

to nie jest prawda.

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 16/10/2018, 22:31
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Szeptyc
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 884
Nr użytkownika: 102.361

jaros³aw
 
 
post 16/10/2018, 21:02 Quote Post

Niwa to w ukraińskim odpowiednik naszego łanu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

6 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej