Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Koncepcje utworzenia państwa żydowskiego
     
Szklarz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 482
Nr użytkownika: 92.874

Zawód: student
 
 
post 29/07/2014, 11:52 Quote Post

Witam, po pierwsze, mam nadzieję, że dobry dział wybrałem. wink.gif Ale do rzeczy:

w II połowie XIX wieku mamy do czynienia z pojawieniem się (a być może ze wzrostem popularności) idei polegającej na utworzeniu niezależnego państwa żydowskiego, do którego mogliby przenieść się Żydzi z całego świata. W Europie w tym czasie we Francji rozgrywa się afera Dreyfusa, na wschodzie pogromy, ogólnie jest nieciekawie dla tego narodu. W tej sytuacji w 1896 roku Teodor Herzl wysuwa pomysł utworzenia państwa żydowskiego w Palestynie. Na tamtą chwilę, z powodu sytuacji międzynarodowej, był nierealny. W zamian Anglicy zaproponowali Ugandę, co spotkało się z poparciem choćby Herzla. Pomysł ten, jak wiemy, nie wypalił. Wkrótce wybuchła I wojna światowa, Wielka Brytania w 1917 roku zagwarantowała utworzenie „siedziby narodowej” dla Żydów w Palestynie. I teraz pojawia się kilka kwestii, w których liczę na pomoc forumowiczów. smile.gif


* Czy sam pomysł utworzenia niezależnego państwa żydowskiego powstał dopiero w XIX wieku, czy może był on starszy? Jakoś nie chce mi się wierzyć w to, że Żydzi dopiero po 2000 lat wpadli na ten pomysł.
* Jeśli tak, czy od początku planowano umiejscowienie tego państwa w Palestynie?
* Istniały jakieś jeszcze mniej lub bardziej egzotyczne miejsca, oprócz wymienionej wyżej Ugandy czy Madagaskaru, które obiecywano oddać Żydom jako miejsce w którym mogliby się osiedlać?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej