Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw snu
     
loveeely
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 80.949

Zawód: uczen
 
 
post 15/01/2013, 15:35 Quote Post

Witam,
poszukuję obrazów do prezentacji maturalnej, mam omówić funkcjonowanie motywu snu. Problem polega na tym, że mam do wyboru tylko dwie epoki.
Wybrałam romantyzm i pozytywizm i o ile z romantyzmem nie było żadnego problemu, z pozytywizmem już tak.

Czy ktoś byłby w stanie podać 2 obrazy z pozytywizmu przedstawiające motyw snu? Brałam juz pod uwagę obraz "Sen na jawie" Rosetti.

Ewentualnie gdyby ktoś znał jakieś obrazy z baroku przedstawiające ten motyw (oprócz "Jacob's dream" Josepe de Ribera).
Bardzo proszę o pomoc! sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 15/01/2013, 17:11 Quote Post

Tenże motyw snu zawiera przedstawienie marzeń sennych, czy śpiące osoby też się mieszczą?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 16/01/2013, 9:13 Quote Post

Ciężko znaleźć coś takiego co odpowiadałoby duchowi pozytywizmu. Jedyne co mi przychodzi na myśl to malowidła według projektu Matejki dla Politechniki w Lwowie przedstawiajace rózne gałezie przemysłu.
Niektóre jak np. alegoria koleji - w postaci dziecka ciągnącego po torach platformę z obłapiająca się parę, czemu przygląda się siejący na polu rolnik, a w tle widać dymiące kominy - są tak surrealistyczne, że można je śmialo uznać za sen. A na dodatek to pozytywizm w najczystszej formie. smile.gif

http://www.lwow.com.pl/brama/politechnika/politechnika.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
loveeely
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 80.949

Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2013, 20:51 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 15/01/2013, 17:11)
Tenże motyw snu zawiera przedstawienie marzeń sennych, czy śpiące osoby też się mieszczą?
*



Właściwie wydaje mi się, że chodzi głównie o śpiące osoby, a właściwie o to jak przedstawiano sen. Dokładnie temat brzmi: "Opierając się na wybranych przykładach, omów funkcjonowanie motywu snu w literaturze i sztuce dwóch epok."
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
loveeely
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 80.949

Zawód: uczen
 
 
post 16/01/2013, 20:51 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 16/01/2013, 9:13)
Ciężko znaleźć coś takiego co odpowiadałoby duchowi pozytywizmu. Jedyne co mi przychodzi na myśl to malowidła według projektu Matejki dla Politechniki w Lwowie przedstawiajace rózne gałezie przemysłu.
Niektóre jak np. alegoria koleji - w postaci dziecka ciągnącego po torach platformę z obłapiająca się parę, czemu przygląda się siejący na polu rolnik, a w tle widać dymiące kominy - są tak surrealistyczne, że można je śmialo uznać za sen. A na dodatek to pozytywizm w najczystszej formie. smile.gif

http://www.lwow.com.pl/brama/politechnika/politechnika.html
*



Skonsultuję z jakimś polonistą czy coś takiego mieści się w temacie. Wielkie dzięki za pomoc! smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/01/2013, 0:31 Quote Post

Masz np. Gierymskiego "Siesta włoska" http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Gieryms...esta_wloska.jpg

"Sybirak" Jacka Malczewskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Malczew...ges/Sybirak.jpg

"Śpiąca dziewczynka" Henryka Rodakowskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Rodakow...dziewczynka.jpg - to jest z 1841, ale on tworzył w Paryżu (choć nie wiem, czy w tym okresie) i można uznać, że to już pozytywizm. Z tym, że obraz (albo rysunek) nie ma żadnych cech typowych dla jakiejś epoki.


Podrzucę Ci jeszcze jakieś prace. Te akurat są zbyt mało wyraziste smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/01/2013, 7:25 Quote Post

Masz tu problem zasadniczy. Nie ma czegoś takiego jak malarstwo pozytywistyczne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/01/2013, 9:11 Quote Post

QUOTE(balum @ 17/01/2013, 7:25)
Masz tu problem zasadniczy. Nie ma czegoś takiego jak malarstwo pozytywistyczne.
*



Racja, teoretycznie nie ma czegoś takiego, ale przyjęło się uważać malarstwo realistyczne i impresjonistyczne za pozytywistyczny. Bo ten sam okres czasu. I niektóre przypadki malarstwa realistycznego można podciągnąć pod nurt filozofii pozytywistycznej. No i nie zapominajmy, że to w końcu na maturę z języka polskiego, a więc porzućmy wszelką zdroworozsądkowość. W końcu kilka lat temu na maturze pisemnej trzeba było opisać sen Izabeli, a w podanym fragmencie "Lalki" Izabela nie spała. CKE argumentowała, że uczniowie mogli przecież założyć, że jednak spała. Tak samo muszą zakładać, że istnieje coś takiego, jak malarstwo pozytywistyczne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
balum
 

Sągorsi
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 6.867
Nr użytkownika: 46.347

 
 
post 17/01/2013, 9:57 Quote Post

QUOTE
przyjęło się uważać malarstwo realistyczne i impresjonistyczne za pozytywistyczny. Bo ten sam okres czasu.

Z koincydencji czasowej nie wynika tu nijak koincydencja stylistyczna.
QUOTE
I niektóre przypadki malarstwa realistycznego można podciągnąć pod nurt filozofii pozytywistycznej.

Śmiała teoria.
QUOTE
No i nie zapominajmy, że to w końcu na maturę z języka polskiego, a więc porzućmy wszelką zdroworozsądkowość.

?? Matura to szaleństwo?
QUOTE
Tak samo muszą zakładać, że istnieje coś takiego, jak malarstwo pozytywistyczne.

To pewnie jest tez muzyka pozytywistyczna, filozofia gotycka i literatura kubistyczna?
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.521
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 17/01/2013, 10:00 Quote Post

QUOTE
ale przyjęło się uważać malarstwo realistyczne i impresjonistyczne za pozytywistyczny.
Gdzie się przyjęło?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
loveeely
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 80.949

Zawód: uczen
 
 
post 17/01/2013, 20:23 Quote Post

QUOTE(balum @ 17/01/2013, 9:57)
QUOTE
przyjęło się uważać malarstwo realistyczne i impresjonistyczne za pozytywistyczny. Bo ten sam okres czasu.

Z koincydencji czasowej nie wynika tu nijak koincydencja stylistyczna.
QUOTE
I niektóre przypadki malarstwa realistycznego można podciągnąć pod nurt filozofii pozytywistycznej.

Śmiała teoria.


Z punktu widzenia nauki w liceum elchullogrande ma rację wink.gif Raelizm i naturalizm to nurty literatury i sztuki z XIX i XX wieku charakterystyczne dla pozytywizmu. Są to właśnie części całej ideologii pozytywizmu, więc też i malarstwa. Nawet jeżeli w sztuce nie ma wyodrębnionego takiego okresu, to chodzi właśnie o to. Dlatego z punktu widzenia szkoły średniej malarstwo realistyczne śmiało można "podciągnąć pod nurt" pozytywizmu.
Impresjonizm jest już jednak zaliczany do modernizmu/Młodej Polski, nie do pozytywizmu.

Jeśli chodzi o sztukę to matura jest szaleństwem, zwłaszcza, że w lekcje polskiego skupiają się na literaturze, nie na sztuce, a wiele obrazów ciężko w ogóle scharakteryzować i dopasować, zwłaszcza gdy OBRAZ musi odpowiadać epoce LITERACKIEJ. Niestety matura z polskiego jest szaleństwem również pod innymi względami.

Oczywiście wiadomo, że daty graniczne okresów sztuki i literatury nie zawsze kompletnie się pokrywają, nie wspominając już o fakcie, że nurtów w sztuce jest więcej. Dlatego nie widzę powodu by tak ironizować. wink.gif
Mamy w końcu do czynienia z maturą, gdzie jak wspomniałam takie rzeczy są na porządku dziennym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
loveeely
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 80.949

Zawód: uczen
 
 
post 17/01/2013, 20:43 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 17/01/2013, 0:31)
Masz np. Gierymskiego "Siesta włoska" http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Gieryms...esta_wloska.jpg

"Sybirak" Jacka Malczewskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Malczew...ges/Sybirak.jpg

"Śpiąca dziewczynka" Henryka Rodakowskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Rodakow...dziewczynka.jpg - to jest z 1841, ale on tworzył  w Paryżu (choć nie wiem, czy w tym okresie) i można uznać, że to już pozytywizm. Z tym, że obraz (albo rysunek) nie ma żadnych cech typowych dla jakiejś epoki.


Podrzucę Ci jeszcze jakieś prace. Te akurat są zbyt mało wyraziste smile.gif
*



Och, dzieki wielkie! smile.gif
Gierymski by sie nadał aczkolwiek muszę skonsultować czy obraz w 100% pasuje do tego tematu (mnie wydaje się, że tak, ale ja wiem czy wg egzaminatorów też tak jest?)
Podobnie z Malczewskim, bo chociaż jego malarstwo jest dosyć zróżnicowane to ogólnie jest malarzem zaliczonym do Młodej Polski (wg mojej książki od polskiego, z którą nie będę się spierać jeśli chodzi o maturę wink.gif ). Rodakowski natomiast wg internetu jest jednak zaliczony do romantyzmu, dlatego w sumie muszę wszystko skonsultować.
Dlatego byłabym w sumie wdzięczna za jeszcze jakieś przykłady (skoro obiecujesz smile.gif ).
W każdym razie, jestem już bardzo wdzięczna za podanie tych tytułów!
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/01/2013, 21:08 Quote Post

QUOTE(balum @ 17/01/2013, 9:57)
QUOTE
przyjęło się uważać malarstwo realistyczne i impresjonistyczne za pozytywistyczny. Bo ten sam okres czasu.

Z koincydencji czasowej nie wynika tu nijak koincydencja stylistyczna.
QUOTE
I niektóre przypadki malarstwa realistycznego można podciągnąć pod nurt filozofii pozytywistycznej.

Śmiała teoria.
QUOTE
No i nie zapominajmy, że to w końcu na maturę z języka polskiego, a więc porzućmy wszelką zdroworozsądkowość.

?? Matura to szaleństwo?
QUOTE
Tak samo muszą zakładać, że istnieje coś takiego, jak malarstwo pozytywistyczne.

To pewnie jest tez muzyka pozytywistyczna, filozofia gotycka i literatura kubistyczna?
*



Absolutnie nie wynika! Ja o tym wiem. Wiem też, że uznanie malarstwa realistycznego za pozytywistyczne jest śmiałym posunięciem. Bo co, uznać, że obraz robotników to pozytywizm, bo robotników pokazuje? Mocno naciągane. Ale proszę - jest dostępny na maturę temat o malarstwie pozytywistycznym. Dlaczego? Skąd to wzięli? Nie wiadomo, musimy więc kombinować. I proszę - w podręcznikach można przeczytać, ze malarstwo realistyczne to pozytywizm! I maturzyści muszą się pod to podporządkować. Tak, matura z języka polskiego to szaleństwo. Jak inaczej nazwać tematy matury ustnej, które albo nie pokrywają się z rzeczywistością, albo nie pozwalają na większą inwencję, zadania polegające na analizie obrazów, gdy obraz jest kiepską czarno-białą kopią, na której nic nie widać? Zgodnie z ideologią autorów programów nauczania, to pewnie istnieje i kino romantyczne, bo przecież sfilmowano "Pana Tadeusza". Tak niestety jest, sytuacja w szkołach jest lekko patologiczna, ale to nie moja wina. Ja tylko pomagam jak mogę osobie, która prosi o pomoc.


Panie Lancelocie, gdzie się przyjęło? W naszych szkołach. No bo proszę, skoro każą przedstawić malarstwo pozytywistyczne, to co Pan pod to podciągnie? Te dwa style się rozwijały wówczas, gdy w literaturze i filozofii dominowała myśl pozytywistyczna. Naprawdę, bardzo was przepraszam za to, co napisałem, ale nie jest moją winą, że szkoły każą wymyślić coś, co raczej nie istnieje.

Chciałbym jeszcze bardzo prosić, żeby przeczytali Panowie to, co pisałem wyżej o zadaniu z Izabelą Łęcką, które opisywałem. Skoro na maturze kazali analizować sen kobiety na podstawie danego fragmentu i dano fragment, w którym ona nie śpi i CKE zdziwiona, że ktoś ma pretensje i stwierdza, że uczniowie mogli założyć, że śpi, to naprawdę nie mamy do czynienia z normalną sytuacją.

Ten post był edytowany przez elchullogrande: 17/01/2013, 21:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
elchullogrande
 

Rewolucjonista
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.476
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna
 
 
post 17/01/2013, 21:17 Quote Post

QUOTE(loveeely @ 17/01/2013, 20:43)
QUOTE(elchullogrande @ 17/01/2013, 0:31)
Masz np. Gierymskiego "Siesta włoska" http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Gieryms...esta_wloska.jpg

"Sybirak" Jacka Malczewskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Malczew...ges/Sybirak.jpg

"Śpiąca dziewczynka" Henryka Rodakowskiego http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Rodakow...dziewczynka.jpg - to jest z 1841, ale on tworzył  w Paryżu (choć nie wiem, czy w tym okresie) i można uznać, że to już pozytywizm. Z tym, że obraz (albo rysunek) nie ma żadnych cech typowych dla jakiejś epoki.


Podrzucę Ci jeszcze jakieś prace. Te akurat są zbyt mało wyraziste smile.gif
*



Och, dzieki wielkie! smile.gif
Gierymski by sie nadał aczkolwiek muszę skonsultować czy obraz w 100% pasuje do tego tematu (mnie wydaje się, że tak, ale ja wiem czy wg egzaminatorów też tak jest?)
Podobnie z Malczewskim, bo chociaż jego malarstwo jest dosyć zróżnicowane to ogólnie jest malarzem zaliczonym do Młodej Polski (wg mojej książki od polskiego, z którą nie będę się spierać jeśli chodzi o maturę wink.gif ). Rodakowski natomiast wg internetu jest jednak zaliczony do romantyzmu, dlatego w sumie muszę wszystko skonsultować.
Dlatego byłabym w sumie wdzięczna za jeszcze jakieś przykłady (skoro obiecujesz smile.gif ).
W każdym razie, jestem już bardzo wdzięczna za podanie tych tytułów!
*




Nie no, Rodakowski jest jednak w opracowaniach licealnych przedstawiany jako pozytywista, mieszkał i pracował we Francji, a tam się wcześniej ta epoka zaczęła, co do malarstwa, to za pozytywistyczne podaje się czasami te z okresu 1850-1890, dlatego podałem taki obraz Malczewskiego, który mieści się w tej cezurze czasowej.




Tak, wiem, jak tak można, kto to widział, skąd ja wziąłem te daty, głupi jestem, nie znam się na malarstwie, jestem winny złej sytuacji w szkolnictwie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
teemem
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 778
Nr użytkownika: 56.334

teemem
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: konkretny
 
 
post 17/01/2013, 21:24 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 17/01/2013, 22:08)
malarstwo realistyczne to pozytywizm

To socrealistyczne pewnie też.
Jest taki znany plakat ze śpiącym bumelantem, w antyalkoholowych coś się pewnie znajdzie.
Jeżeli nauczyciele mają poczucie humoru, to w prezentacji mógłby być odrębny rozdział.

Jak tu się wkleja jpg-a?

http://propaganda-prlu.bartlomiejspeth.com...czywa-bumelant/
http://propaganda-prlu.bartlomiejspeth.com...l/przestan-pic/

Ten post był edytowany przez teemem: 17/01/2013, 21:39
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej