Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Polesie 1939 - W. Włodarkiewicz
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 25/08/2011, 18:53 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Wojciecha Włodarkiewicza pt. POLESIE 1939.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sarmata70
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 59.300

Stopień akademicki: cos mam
Zawód: obywatel RP
 
 
post 3/09/2011, 20:29 Quote Post

Witam.
Doszły mnie słuchy, że Bellona wycofała się z wydania tej pozycji. Czy to prawda????????????? Jeżeli tak to Bellona chyba upada coraz niżej. confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
smiglu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 51.785

Michal Smigielski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 3/09/2011, 20:41 Quote Post

Już się chyba ukazała w księgarniach ?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 3/09/2011, 21:09 Quote Post

QUOTE(Sarmata70 @ 3/09/2011, 21:29)
Witam.
Doszły mnie słuchy, że Bellona wycofała się z wydania tej pozycji. Czy to prawda????????????? Jeżeli tak to Bellona chyba upada coraz niżej. confused1.gif
*




QUOTE(smiglu @ 3/09/2011, 21:41)
Już się chyba ukazała w księgarniach ?
*



Bardzo mało prawdopodobne skoro książka... leży w księgarniach. Najwidoczniej kolega zasłuchał się plotek z niepewnego źródła? wink.gif Chyba, że wysłanie książek "wycofanej" książki, to jakaś nowa taktyka Bellony? wink.gif

Pozdrawiam,
DW
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 3/09/2011, 21:53 Quote Post

Dokładnie, w czwartek ją przeglądałem w księgarni.



 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 4/09/2011, 8:19 Quote Post

Czołem!

Czy już ktoś przeczytał i może ocenić? I podać spis treści? wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
KUB
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 278
Nr użytkownika: 34.676

Jakub Szachewicz
Stopień akademicki: magister
Zawód: -
 
 
post 4/09/2011, 13:53 Quote Post

Spis treści:
Wstęp 5
Położenie strategiczne Polski przed II wojną światową 14
Województwo poleskie przed wybuchem II wojny światowej 24
Polski potencjał militarny na Polesiu 32
Mobilizacja poleskich garnizonów 49
Mieszkańcy województwa poleskiego wobec zagrożenia wojennego 61
Działania militarne w województwie poleskim w pierwszej dekadzie września 1939 r. 77
Polski plan obrony Polesia 90
Obrona twierdzy brzeskiej i działania militarne na przedpolu miasta 117
Natarcie niemieckiego XIX KA na Kobryń 161
Agresja Związku Radzieckiego - przebieg działań na Polesiu 178
Walki obronne Brygady KOP "Polesie" 190
Powstanie i działania na Polesiu Grupy KOP gen. bryg. W. Orlika-Ruckemanna 194
Brześć nad Bugiem - symbolem paktu Ribbentrop-Mołotow 208
Działania wojsk gen. Kleeberga po 17 września 1939 219
Początek radzieckiej okupacji Polesia 255
Zakończenie 265
Załączniki 270
Wykaz skrótów 286
Bibliografia 289
Mapy(8) 301
Wykaz ilustracji 310
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
kubao
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 427
Nr użytkownika: 20.082

Jakub S.
Zawód: Magister Inzynier
 
 
post 17/09/2011, 10:25 Quote Post

Książkę miałem okazję pobieżnie przeglądać i jest ona jedną z niewielu (o ile nie pierwszą) pozycją w serii HB, gdzie znajduje się specjalnie wydzielona przestrzeń na kilka skanów dokumentów dot. opisywanych wydarzeń.

Pozdrawiam rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 17/09/2011, 14:56 Quote Post

Nihil novi, jego "Lwów 1939" też miał skany dokumentów, w tym radzeckich.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 21/09/2011, 16:59 Quote Post

Książkę przeczytałem, więc czas na podsumowanie:
- pierwsze rozdziały w zasadzie można byłoby pominąć-położenie militarne Polski itp. Książkę można byłoby zacząć spokojne od 33 strony .
- masło maślane. Dane są powtarzane co parę stron a to w tekście głównym, a to w przypisach (żeby nie być gołosłownym podaję przykład informacji o sowieckiej 52 DStrz.). Na końcu rozdziału jest ponadto podsumowanie informacji.
- niektóre partie tekstu czyta się ciężko, przez zastosowanie drętwego języka.
- brak podsumowania strat w niektórych starciach (ale już chociażby Kock jest został ładnie opracowany w tym względzie)
A teraz plusy:
+ naprawdę dobre i czytelne mapki! Dawno w HaBekach takich nie widziałem smile.gif
+ dużo relacji uczestników i świadków wydarzeń, w tym również tych z "drugiej strony wzgórza". Co najważniejsze autor nie ogranicza się tylko do Guderiana.
+ dobre opracowanie agresji radzieckiej
+ w bibliografii przeważają głównie prace wydane po 89' (a nawet można by rzec po 2000)
Praca jest w głównej mierze kompilacyjna, a przez to raczej niezbyt odkrywcza. Popularyzuje wydarzenia raczej mniej znane (walki o Kobryń, ataki na Brześć). Kto siedzi w temacie i spodziewał się nowych rewelacji ten raczej będzie zawiedziony, ale reszcie zwykłych "zjadaczy" książek z serii HB na pewno przypadnie do gustu.
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 25/09/2011, 20:13 Quote Post

http://www.historia.org.pl/index.php/recen...z-recenzja.html

Recenzja książki mego autorstwa. wink.gif

Generalnie "Polesie 1939" bardzo polecam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kirow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 279
Nr użytkownika: 20.280

leszek gumbisz
Zawód: prawnik
 
 
post 28/09/2011, 17:23 Quote Post

Kategorycznie nie mogę się zgodzić jakoby Habek ten był aż tak rewelacyjny. Po prostu za dużo grzybów w barszczu. Niepotrzebne opisy sytuacji geopolitycznej także społecznej głównie na podstawie raportów policyjnych /to temat na odrębną pracę i bardzo ciekawy/.

Chaos w opisie działań i w telegraficznym skrócie tu walka o strażnice KOP,tu epopeja grupy Orlika-Ruckemana, walka o bunkry pod Sarnami, kilka słów na temat flotylli pińskiej itd. Rozdział agresja sowiecka to groch z kapustą rojno od numerów jednostek sowieckich i tyle, dalej rola wywiadu polskiego na wschodzie /fascynujący temat, ale nie na kilka zdań/.

Struktura niemieckiej dywizji pancernej, a obok lekkiej których przecież tam wcale nie było.

Brak umiejętności w opisach samych walk patrz Brześć gdzie posłużono się w znacznej części relacjami uczestników samych walk - to świetny motyw, ale nie może zastąpić wysiłku autora. Kock zasługuje na odrębnego HB, a nie kilka stron. Walki pod Szackiem i Wytycznem po kilka zdań /polecam prace Grzelaka w tym temacie/.

Pełny szacunek dla autora jednak za włożoną pracę, świetny rozdział o źródłach /przypomina się Kęciek ten to umiał o tym pisać/. Bitwa o Kobryń w naszej świadomości w ogóle nie istnieje- tam przecież byli sowieci. Swego czasu przerobiłem masę literatury o kampanii wrześniowej znałem pozycję każdej naszej dywizji, ale o tym nic nie było. Jeśli chodzi o zalety to całkowicie popieram rozmówców dodam jeszcze dokładny opis powstania SGO "Polesie".

Reasumując - trzeba mieć, ale książka do napisania od nowa. Kock w końcu zasługuje na porządne opracowanie co do reszty zaś skoncentrować się na kilku zagadnieniach, nie próbować opisywać wszystkiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 28/09/2011, 19:51 Quote Post

QUOTE(kirow @ 28/09/2011, 17:23)
Struktura niemieckiej dywizji pancernej, a obok lekkiej których przecież tam wcale nie było.


Co gorsza w tym opisie są błędy. Wg autora w niemieckiej DPanc. była brygada piechoty zmotoryzowanej w składzie 3 bataliony strzeleckie i batalion motocyklistów - akurat (pomijając już fakt iż dowództwa brygad piechoty zmotoryzowanej były jedynie w 1-3 Pz. Div.) piechota w takiej ilości występowała jedynie w Panzerverband Kempf. W w 1-3 Pz. Div. był: 2 batalionowy pułk strzelców i batalion motocyklistów, w 4 Pz. Div. 2 batalionowy pułk strzelców, w 5 Pz. Div. dwa 2 batalionowe pułk strzelców, a w 10 Pz. Div. 3 batalionowy pułk piechoty zmotoryzowanej. Autor nie wspomina też, iż DO 3 Pz. Div. był przydzielony dodatkowy batalion czołgów.

QUOTE(kirow @ 28/09/2011, 17:23)
Bitwa o Kobryń w naszej świadomości w ogóle nie istnieje- tam przecież byli sowieci.
Swego czasu przerobiłem masę literatury o kampanii wrześniowej znałem pozycję każdej naszej dywizji, ale o tym nic nie było.


Co do świadomości społecznej to się nie wypowiadam, ale twierdzenie że o bitwie o Kobryń w literaturze dotyczącej Września nic nie było to przesada. Choćby w monografii SGO Polesie Wróblewskiego (wydanej w 1989 roku w nakładzie dziś dla HB-eka nieosiągalnym - 20 000) tej bitwie poświęconych jest 6 stron, u Porwitta w Komentarzach 2 str.

Ten post był edytowany przez Przemo_74: 28/09/2011, 19:53
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Sarmata70
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 59.300

Stopień akademicki: cos mam
Zawód: obywatel RP
 
 
post 10/10/2011, 20:14 Quote Post

Właśnie przeczytałem książkę. Rzeczywiście niezła pozycja ze wszech miar godna polecenia. Zgadzam się z wymienionymi przez Kolegów uwagami. Dodam, że brakuje mi tu np. poglądowej mapki Polesia. Ta mapka ze str. 306-307 niewiele wnosi do warstwy tekstowej ani też nie jest zbyt czytelna.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
ku 050819
 

Unregistered

 
 
post 15/01/2014, 22:13 Quote Post

Polesie 1939 to dość zgrzebna kompilacyjka (nie sensie plagiatu ze strony autora) kilku lepiej lub gorzej znanych epizodów z kampanii polskiej 1939 w tym konkretnym rejonie Rzeczypospolitej. Sam z Polesia nie jestem, ale myślę, że dla zamieszkujących ten region to całkiem ciekawe przypomnienie walk (i nie tylko) wrześniowo-październikowych 1939 roku. Co do mapek, to powiedziałbym, że nie chciałbym w oparciu o nie dowodzić, lub też próbować przeżyć na opisanym terenie ze szklanką wody i sucharem w zębach. Umarłbym z głodu, bo mapy nie zaprowadziły by mnie do ludzkich sadyb a raczej w kierunku bliżej nie określonym. W dawnych habekach to były mapy (nawet kolorowe)....Dla tych którzy na Polesiu nie mieszkają, to też całkiem fajny kawałek narracji historycznej i opis fragmentu wojennej rzeczywistości. Dla traktujących historię hobbystycznie i z przyjaznym zaciekawieniem (a nie na rozkaz) naprawdę rzecz warta przynajmniej przeczytania (a nawet zakupu).
pozdrawiam

Ten post był edytowany przez rotmeister: 15/01/2014, 22:15
 
Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej