Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Słowiańscy Wikingowie
     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 20/10/2015, 9:00 Quote Post

Witam!
Czy Słowianie często wstępowali w szeregi wikingów?Czy były oddziały morskich piratów i kupców złożone tylko ze Słowian?Były przecież najazdy Pomorzan na Danię.Słyszałem też, że Wieleci i Obodryci wstępowali do wikingów.Czy pojęcie wiking jest równoznaczne ze Skandynawem?Czy to po prostu typ wojownika którym mógł być także Słowianin?Czy Słowianie byli gorsi od Skandynawów i ustępowali im nawet na własnych wodach?Czy też po prostu część wikingów to Słowianie ale powszechnie każdego identyfikuje się ze Skandynawią i stąd odnoszę wrażenie iż byli od nas bardziej zaawansowani i silniejsi?
 
Post #1

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 20/10/2015, 15:38 Quote Post

QUOTE
Czy Słowianie często wstępowali w szeregi wikingów


Dobre pytanie. Obecnie raczej często wstępują.

Np. w serialu "Wikingowie" BBC Historia główną skjaldmær gra Słowianka. smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Beorn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 97.448

 
 
post 21/10/2015, 14:16 Quote Post

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 20/10/2015, 10:00)
Czy były oddziały morskich piratów i kupców złożone tylko ze Słowian?
Były przecież najazdy Pomorzan na Danię.

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś, tylko też nie jestem przekonany czy można ich nazwać piratami. Niemniej jednak słyszałem kiedyś o słowiańskich zbójach, którzy napadali na inne części Europy, niestety nie mam źródeł, bo to informacja zasłyszana jakiś czas temu.
QUOTE
Słyszałem też, że Wieleci i Obodryci wstępowali do wikingów.

Możliwe. Przykład połączenia sił germańskich i słowiańskich wojów to Jomsborg.
QUOTE
Czy pojęcie wiking jest równoznaczne ze Skandynawem?

Nie, wiking to zawód.
QUOTE
Czy Słowianie byli gorsi od Skandynawów i ustępowali im nawet na własnych wodach?

Ciężko obiektywnie stwierdzić czy byli gorsi od Germanów, bo Słowianie też byli bitni.

Ten post był edytowany przez Beorn: 21/10/2015, 14:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2015, 15:09 Quote Post

Jakiś udział w wikingu słowiańscy piraci mieli z pewnością. Głównie jednak prowadzili piractwo na własną rękę, przez co ich ofiarami stawali się m.in. właśnie wikingowie. Chąśnicy nie docierali aż tak daleko jak wikingowie, ale swoje zwiedzili, tj. Anglię, Islandię, gros Skandynawii. Słowiańskie piractwo przetrwało na Bałtyku dłużej niż wikińskie. Najsłynniejsze napaści to Hedeby i Aarhus w 1043, Roskilde w 1135, Konungahela w 1136 i Lubeka w 1147. Troszkę o nowszych badaniach. Różnica zasadnicza między wikingami a chąśnikami jest taka, że ci drudzy nie mają żadnego PR-u.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2015, 16:05 Quote Post

Zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną rzecz. O ile na zachodzie wikingowie robili za armagedon, to na Bałtyku nie wryli się jakoś mocno w pamięć. Ani Słowianie, ani Bałtowie ani Finowie nie przekazali jakichś poważnych wzmianek o ich istotnym znaczeniu. Tak jakby wikingowie nie byli dla nich jakimś istotnym problemem. Dopiero dalej na wschodzie Skandynawowie odegrali istotną, choć znacząco inną rolę jako waregowie, ale pomiędzy wikingami a waregami jest jakby czarna dziura jeśli chodzi o skandynawską aktywność.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 21/10/2015, 16:29 Quote Post

Tutaj trochę jednak może to wynikać ze stanu zachowania tradycji przed i X-wiecznej. Na zachodzie możemy śledzić ten armagedon, bo mamy własną literaturę utrwaloną na piśmie na Wyspach czy w Królestwie Franków. Na Rusi Skandynawów możemy obserwować w tradycji, bo jakoś się zachowała i została spisana. Jeśli chodzi o zachodnią Słowiańszczyznę to tradycje o dziejach zasadniczo zaniknęły. Mamy do czynienia z pewnymi reminiscencjami stosunków Skandynawów ze Słowianami Zachodnimi w utworach proweniencji skandynawskiej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
ku 30421
 

Unregistered

 
 
post 21/10/2015, 17:31 Quote Post

Pytając czy pojęcie wiking jest równoznaczne ze Skandynawem miałem na myśli czy chąśnika można nazwać wikingiem czy też musi to być Skandynaw.
I czy chąśnicy zapuszczali się samodzielnie za Kattegat?Czy byli tak groźni jak wikingowie?
Nie wiem czy dobrze rozumuje ale odnoszę wrażenie iż Słowiańszczyzna Północna także miała duży udział w micie o wikingach tylko, że w późniejszych czasach wytworzył się stereotyp Skandynawa z rogami na hełmie.I czy nie jest właśnie dziwne iż Frankowie, rejon śródziemnomorski, Ruś, Brytania i Irlandia były najeżdżane przez wikingów a rejon południowego Bałtyku jakoś nie. Choć w Winecie,innych osadach nadmorskich i na terenach plemion Polskich obecność Skandynawów jest niezaprzeczalna. Czy to aby nie dlatego, że Słowiańszczyzna Północna to świat wikingów. Czy nie potwierdzało by tego małżeństwo córki Mieszka z królami skandynawskimi, oddziały wojów typu skandynawskiego w służbie władców Polski oraz to iż potężna Wineta była czasowo pod kontrolą Polski.
Tak mi się wydaje, czy ktoś sprostuje, rozwieje moje wątpliwości?
 
Post #7

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2015, 17:31 Quote Post

szapur II
Owszem, ale Słowianie zasadniczo nie wyglądają w nich jako obiekt najazdów, a raczej jako równorzędni partnerzy. No i Polska na końcówkę okresu wikińskiego się załapała, i coś tam o stosunkach wczesnych Piastów ze Skandynawią wiemy. Co do zachowania źródeł - Wieleci i Obodrzyce długo byli lennikami Franków/Niemców. Regularne najazdy źródła miałyby prawo odnotować. Nie widać też wikińskich państewek, typu Normandia czy królestwo Man. A po tym powinny zostać choćby ślady w języku.

Ten post był edytowany przez kmat: 21/10/2015, 17:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/10/2015, 20:13 Quote Post

Trochę jednak widać. I po prostu znaleziska słowiańskie w Skandynawii to nie taka sama sensacja jak skandynawskie w Polsce.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Beorn
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 122
Nr użytkownika: 97.448

 
 
post 22/10/2015, 13:31 Quote Post

QUOTE(Redar 1056czszrz @ 21/10/2015, 18:31)
Pytając czy pojęcie wiking jest równoznaczne ze Skandynawem miałem na myśli czy chąśnika można nazwać wikingiem czy też musi to być Skandynaw.

Wiking nie musi być Skandynawem, jeśli się uprzeć to można niby nazwać chąśników słowiańskimi wikingami, ale jaki jest tego sens? To tak jakbyś był piekarzem i w Polsce ktoś zapytałby się Ciebie kim jesteś z zawodu, a Ty byś odpowiedział "bakerem"... Osobiście wikingiem nazwę członka wyprawy np. łupieżczej, w której biorą udział także Germanie, nie potrafię aż tak tego oddzielić aby chąśników nazywać wikingami (jestem po prostu ograniczony wink.gif), ale nie wydaje mi się też, że jest to jakiś ogromny błąd. Podstawowe pytanie, po co?
QUOTE
I czy nie jest właśnie dziwne iż Frankowie, rejon śródziemnomorski, Ruś, Brytania i Irlandia były najeżdżane przez wikingów a rejon południowego Bałtyku jakoś nie. Choć w Winecie,innych osadach nadmorskich i na terenach plemion Polskich obecność Skandynawów jest niezaprzeczalna. Czy to aby nie dlatego, że Słowiańszczyzna Północna to świat wikingów.

W jakim sensie "świat wikingów"? Ja czytałem kiedyś bzdurną teorię na beznadziejnym blogu, według autora Germanie ze Skandynawii to... Słowianie, a Germanów to tam nigdy nie było. Słowianofile są naprawdę głupi, zresztą jak germanofile, jedni widzą wszędzie Słowian (pewnie nawet Aztekowie to Słowianie), a inni Germanów, z tą jednak różnicą, że germanofile wydają się być trochę bardziej ogarnięci.
QUOTE
Czy nie potwierdzało by tego małżeństwo córki Mieszka z królami skandynawskimi

Przecież dynastie koligaciły się z innymi (niekoniecznie z własnego kraju), więc nie bardzo łapię czego niby ma być to dowód.
QUOTE
oddziały wojów typu skandynawskiego w służbie władców Polski
*


Tacy wojowie nie służyli tylko w Polsce, więc też nie wiem na co ma być to dowód.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/10/2015, 17:43 Quote Post

Czyli nic konkretntego w tym temacie nie wiadomo? To znaczy czy jest jakieś źródło, które mówiłoby o udziale etnosu słowiańskiego w drużynach wikingów (tych typowych, na wyprawach łupieskich albo handlowych) czy w bractwach albo chociaż w słuzbie północnych królów lub jarlów? I jest ktoś taki w przekazach znany z imienia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 22/10/2015, 20:45 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/10/2015, 18:43)
Czyli nic konkretntego w tym temacie nie wiadomo? To znaczy czy jest jakieś źródło, które mówiłoby o udziale etnosu słowiańskiego w drużynach wikingów (tych typowych, na wyprawach łupieskich albo handlowych) czy w bractwach albo chociaż w słuzbie północnych królów lub jarlów? I jest ktoś taki w przekazach znany z imienia?
*


Jest Busisleif jakiejś późniejszej sadze. Jakby chodziło o udział Chrobrego w wojażach Kanuta po Anglii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Sebaar
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 26.685

 
 
post 22/10/2015, 20:59 Quote Post

Zapadł mi w pamięć przykład wodza/księcia o prawdopodobnym imieniu Warcisław który miał znajdować się w poczcie Kanuta Wielkiego (Pod pogańskim sztandarem. Dzieje tysiąca wojen... s.114). Zresztą Słowianie walczyli także po obu stronach słynnej bitwy morskiej pod Svold. Poszczególni "królowie morza" byli całkiem niezależni od lokalny książąt, więc mogli przyłączać się do większych wypraw Skandynawów.

Przy okazji jak określać słowiańskich odpowiedników wikingów, ja spotkałem się z wiciądz/wiciędze

Ten post był edytowany przez Sebaar: 22/10/2015, 21:00
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/10/2015, 21:05 Quote Post

QUOTE(kmat @ 22/10/2015, 20:45)
QUOTE(emigrant @ 22/10/2015, 18:43)
Czyli nic konkretntego w tym temacie nie wiadomo? To znaczy czy jest jakieś źródło, które mówiłoby o udziale etnosu słowiańskiego w drużynach wikingów (tych typowych, na wyprawach łupieskich albo handlowych) czy w bractwach albo chociaż w słuzbie północnych królów lub jarlów? I jest ktoś taki w przekazach znany z imienia?
*


Jest Busisleif jakiejś późniejszej sadze. Jakby chodziło o udział Chrobrego w wojażach Kanuta po Anglii.
*


Ja się spotkałem z Burisleifem jeśli chodzi o Chrobrego "od północnej strony"...

Ten post był edytowany przez emigrant: 22/10/2015, 21:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 22/10/2015, 21:09 Quote Post

QUOTE(kmat @ 22/10/2015, 20:45)
QUOTE(emigrant @ 22/10/2015, 18:43)
Czyli nic konkretntego w tym temacie nie wiadomo? To znaczy czy jest jakieś źródło, które mówiłoby o udziale etnosu słowiańskiego w drużynach wikingów (tych typowych, na wyprawach łupieskich albo handlowych) czy w bractwach albo chociaż w słuzbie północnych królów lub jarlów? I jest ktoś taki w przekazach znany z imienia?
*


Jest Busisleif jakiejś późniejszej sadze. Jakby chodziło o udział Chrobrego w wojażach Kanuta po Anglii.
*


Nie w wojażach Kanuta po Anglii. Jakieś posiłki miały być od Bolesława, a bezpośrednio Kanut z bratem popłynął po matkę do kraju Burislafa, jak mi się teraz z sag kojarzy. Natomiast w pewnych znaczących dla sag, tradycji nordyckiej mitycznych bitwach - teraz to trochę mam jakieś wrażenie, że coś mi dzwoni, tylko nie wiem, w którym kościele - uczestniczyli jak najbardziej też Słowianie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej