Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elżbieta Krystyna Braunschweig-Bevern
     
Szalony_Koń
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 65.242

 
 
post 1/05/2010, 2:59 Quote Post

Królowa Prus, żona Fryderyka II Wielkiego. O jej mężu powiedziano i napisano wiele, ale ona sama jest mało znana, co najwyżej wzmiankuje się o niej. Może tu ktoś na temat jej życia będzie wiedzieć więcej confused1.gif Chodzi mi o mniej znane fakty wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Henrietta Anna
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 121
Nr użytkownika: 71.699

Zawód: student
 
 
post 27/05/2011, 21:41 Quote Post

Temat wprawdzie powstał dawno, ale ostatnio sporo szperałam właśnie na temat Elżbiety. Niestety, wyniki były średno zadowalające. Mogę jednak podać garść mniej encyklopedycznych informacji, dotyczących jej małżeństwa z Fryderykiem:

Fryderyk był od początku przeciwny temu małżeństwu. Nawet po zaręczynach gorąco popierał starania angielskich dyplomatów, którzy trochę poniewczasie zaczęli bardziej żywiołowo działać na rzecz jego związku z brytyjską księżniczką. Fryderyk Wilhelm uparł się jednak, że nie złamie danego słowa:

"Eh bien, proponuje się, abym czynił rzeczy sprzeczne z moim honorem; jeśli chcecie, abym okazał nieco elastyczności, jeśli o to chodzi, to następca tronu w ogóle się nie ożeni! Wszak wciąż mam jeszcze trzech innych książąt! A jeśli ród wygaśnie, to będzie lepiej, niż byśmy mieli zostać oskarżeni o to, że dziś chcemy jednego, a jutro drugiego."
Do Grumbkowowa krzyczał wręcz: "Robisz ze mnie kanalię? Powiem to głośno i wyraźnie, jacyś przeklęci łajdacy starają się mnie zdradzić! Ludzie, którzy winni znać mnie lepiej, chcą zobaczyć, jak robię błąd!"

Ostatecznie Fryderyk zgodził się na małżeństwo, żeby odzyskać swobodę (mocno ograniczoną na skutek incydentu zucieczką itd.). Kiedy jednak starano się usposobić go przychylniej do narzeczonej i wychwalano jej pobożność, stwierdził, że wolałby "od bigotki jakąś największą zdzirę w Berlinie". Powiedział też, że "jeśli ona jest głupia, to wyślę ją do diabła".
Niestety, Elżbieta mimo urody nie olśniewała inteligencją. "Odpowiadała na każde pytanie <<tak>> albo <<nie>>, po czym wydawała z siebie idiotyczny chichot."

Fryderyk po spotkaniu z Elżbietą tak opisał swoje wrażenia: "Jest niepozbawiona polotu, ale bardzo źle wykształcona, wstydliwa i bez ogłady. Jej wielką przysługą [dla mnie] było danie mi wolności."

Po ceremonii zaślubin Fryderyk w liściku do Wilhelminy wyraził radość, że jest już po wszystkim. Seckendorff rozpuszczał plotki na temat nocy poślubnej: "król musiał pertraktować i grozić następcy tronu, aby ten wszedł do łoża małżeńskiego, jednak ów nie pozostawał w nim dłużej niż godzinę, a potem widziano go, jak spacerował po dolinie."
Zaraz po ślubie nastąpiło jednak rozstanie, a nawet kiedy w końcu zamieszkali razem, Fryderyk i Elżbieta rzadko się spotykali. Mimo to ten okres ich małżeństwa należy chyba uznać za najlepszy. Po wstąpieniu na tron Fryderyk ostatecznie odsunął żonę, widując ją tylko przy najbardziej oficjalnych okazjach (nie przeszkadzało mu to bynajmniej pożyczać pieniędzy od szwagra czy nawet uciekać się do interwencji żony, żeby zapewmić sobie jego pomoc smile.gif). Elżbieta tworzyła więc sobie własny światek. Nawet po powrocie z wojny siedmioletniej, po paru latach rozłąki, Fryderyk ledwo raczył otworzyć do niej usta.
W czasie ostatniej choroby Fryderyka Elżbieta wielokrotnie dowiadywała się o jego zdrowie. W końcu mąż napisał do niej dość zniecierpliwiony list, oszałamiający długością smile.gif: "Madame, jestem ze wszech miar wdzięczny za życzenia, jakie mi ślesz, ale wysoka gorączka, jaką mam, nie pozwala mi udzielić ci odpowiedzi." (nie przeszkadzała mu jednak pracować).

Przy okazaji mam pytanie: czy ktoś wie, gdzie można znaleźć książkę Friedricha von Hahnke "Elisabeth Christine, Königin von Preußen, Gemahlin Friedrichs dem Großen. Eine Biographie" i czy była ona tłumaczona na jakieś inne języki?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej