Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
17 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mickiewicz czy Słowacki, Który wieszcz większym geniuszem ?
     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 11/07/2009, 17:53 Quote Post

Mickiewicz i Słowacki to dwóch największych poetów polskiego romantyzmu. Często dochodziło między nimi do bezpośrednich polemik. Czekam na wasze opinie: który z nich był lepszy i dlaczego??

Według mnie Mickiewicz to geniusz poezji, z którym żadny inny poeta równać się nie może. Jego najlepsze utwory według mojej skromnej osoby to oczywiście trzecia część "Dziadów", która wywarłaogromny wpływ na tożsamośc narodową Polakow i dodawała otuchy narodowi w trudnych dla niego czasach. Lubię także piękne "Sonety krymskie" oraz cykl niedocenianych liryk lozanskich.

edit. łączenie postów i przeniesienie ich z tematu Żywot A. Mickiewicza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 11/07/2009, 20:30 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 11/07/2009, 17:53)
Według mnie Mickiewicz to geniusz poezji, z którym żadny inny poeta równać się nie może. Jego najlepsze utwory według mojej skromnej osoby to oczywiście trzecia część "Dziadów", która wywarłaogromny wpływ na tożsamośc narodową Polakow i dodawała otuchy narodowi w trudnych dla niego czasach. Lubię także piękne "Sonety krymskie" oraz cykl niedocenianych liryk lozanskich.
*


Gdzie liryki lozańskie niedoceniane? To w zgodnej opinii jedne z najpiękniejszych wierszy w historii polskiej poezji.
No ale jeśli chodzi o całokształt twórczości rymowanej (tak nieudolnie to nazywam, chodzi mi o wszystko, co pisane wierszem, a więc nie o artykuły polityczne itp.) to Mickiewicz zdecydowanie ustępuje Słowackiemu. Także stylem, bo w tym wieszczowi znad Ikwy nikt nie dorównał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/07/2009, 15:42 Quote Post

QUOTE(OverHaul @ 11/07/2009, 21:30)
Gdzie liryki lozańskie niedoceniane? To w zgodnej opinii jedne z najpiękniejszych wierszy w historii polskiej poezji.
No ale jeśli chodzi o całokształt twórczości rymowanej (tak nieudolnie to nazywam, chodzi mi o wszystko, co pisane wierszem, a więc nie o artykuły polityczne itp.) to Mickiewicz zdecydowanie ustępuje Słowackiemu. Także stylem, bo w tym wieszczowi znad Ikwy nikt nie dorównał.
*



Owszem liryki lozańskie są uznawane za jedne z najpiękniejszych wierszy będąc równocześnie niedoceniane. Co do mniemanego przez Ciebie genialnego stylu Słowackiego to wiedz, że stworzył on jedno arcydzieło, zaś u Mickiewicza każde dzieło przewyższało Słowackiego pod względem stylu oraz urzekało pięknem poetyckim. Tak więc to nieprawda, że wieszczowi znad Ikwy nikt nigdy nie dorównał.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/07/2009, 15:49 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 12/07/2009, 15:42)
Co do mniemanego przez Ciebie genialnego stylu Słowackiego to wiedz, że stworzył on jedno arcydzieło
*


Jakie? rolleyes.gif Bo aż jestem ciekaw, co wybrałeś z całego panteonu genialnych utworów Słowackiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/07/2009, 16:02 Quote Post

Nie będe oryginalny. Dzielem tym, o którym krytycy mówili, że pobił Mickiewicza pod każdym względem to oczywiście "Beniowski". Nadal, drogi OverHaul nie uzyskałem ani jednego sensownego argumentu, który rozsądziłby nasz spór na twoją korzyść. Wymień mi w takim razie tytuły dzieł Mickiewicza , które Słowacki bije na głowę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Donia
 

Berengaria
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 625
Nr użytkownika: 1.071

Dominika
Zawód: poszukiwaczka prawdy
 
 
post 12/07/2009, 18:28 Quote Post

Drogi Jacobie, Twoje podejście jest chyba trochę błędne. Nie możesz żądać od OverHaula konkretnych tytułów, jakie Słowacki "bije na głowę", ponieważ, jak pewnie dobrze wiesz, jest to zadanie awykonalne. Choć nie zgadzam się z Kolegą Overem, jakoby Słowacki był genialniejszy od Mickiewicza (i o tym kilkakrotnie już rozmawialiśmy), to jednak wskazanie konkretnych dzieł jest trudne, bo akurat OverHaul ceni całą twórczość Słowackiego, jak mniemam, a co za tym idzie, będzie opierał się na cechach poetyki i warsztatu Słowackiego, które ceni bardziej od Mickiewicza. Zresztą pod jakim względem konkretne dzieła Słowackiego miałyby być lepsze od koketnych dzieł Mickiewicza? Przecież to są zupełnie inne utwory i ich literacka komparatystyka byłaby zbrodnią dokonaną na obu wieszczach.
Liryki lozańskie niedoceniane? Przez kogo, że tak zapytam? Toż to najbardziej sztandarowe dzieła poety, którego Jacob broni.
Co do Słowackiego - nie uważałabym go za mistrza polskiej poezji doby romantyzmu, drogi Overze. "Kordian" jest dla mnie niczym więcej jak przełożeniem historii Wertera na grunt polski i piękną wykładnią osobistych kompleksów samego twórcy, któregoż to Kordian jest tylko porte parole wink.gif Ale nie chcę odbierać Wam chleba biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 12/07/2009, 19:48 Quote Post

Droga Doniu, twój post przypomina pytyjską odpowiedź. Trochę popierasz mnie, a trochę OverHaula. Co do Twojego zarzutu, że zadanie jest niewykonalne, to skoro "Kordian" bezposrednio przegrał z trzecią częścią "Dziadów" czyż nie ma innych dzieł Słowackiego, które można by porównać ze stylem, czy formą dziel Mickiewicza?

Nie zgadzam się z Tobą, że "Kordian" to przełożenie historii Wertera, chociaż ten dramat w ogóle nie przypadł mi do gustu.

Co do liryk lozańskich zgadzam się, że wielokrotnie uznano je za jedne z piekniejszych liryk w naszej poezji, jednakże uważam, że nie są tak oklepane jak inne utwory Mickiewicza, które omawiane są podczas lekcji języka polskiego. Dlatego stwierdziłem, że są niedoceniane.

Czekam na odpowiedź OverHaula.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 12/07/2009, 20:20 Quote Post

OK, a więc po kolei. smile.gif
Wymieniłeś, jacobie, Beniowskiego - zaiste, genialne to dzieło. Ale na pewno nie jedyne. Prosisz, abym porównał Mickiewicza i Słowackiego w konkretnych utworach. Jest to jednak zbyt trudne do wykonania, więc skupmy się na gatunkach. I tak:
  • wiersze - tutaj chyba triumf Mickiewicza, głównie przez liryki lozańskie i może sonety (ale bardziej odeskie niż krymskie) plus Reduta Ordona, bez wątpienia utwór udany; moim zdaniem jednak zdecydowanie niedoceniany jest na tym polu Słowacki - czy znasz jego sonety? To przepiękne utwory, a jednak zdecydowanie nieznane ogółowi (Stepy Akermanu kojarzy chyba każdy);
  • poematy - u Mickiewicza Pan Tadeusz, dzieło znaczące, ale czy genialne? Sam Słowacki przyznał, że "jednak się przed tym poematem wali jakaś ogromna ciemności stolica", ale w mojej opinii Beniowski bije go na głowę pod każdym względem. Do tego Król-Duch, utwór ponadczasowy, przez niektórych badaczy uznawany za najwybitniejsze osiągnięcie poezji polskiej!
  • dramaty - piszesz, że Kordian przegrał bezpośrednio z Dziadami. Skąd takie wrażenie? Ile dramatów napisał Mickiewicz? Oprócz Dziadów jeszcze Konfederatów barskich, ale nie jest to utwór wybitny. A Słowacki dokonał tu rzeczy bardzo znaczącej - stworzył dramaty europejskie, szekspirowskie - zarówno Kordian, jak i Dziady, są bowiem bardzo hermetyczne - nie da się ich właściwie zrozumieć, nie będąc dobrze zaznajomionym z ówczesnymi realiami. A Mazepa, Balladyna i Fantazy, operując uniwersalnymi wartościami, mogą być docenione zawsze i wszędzie.
To rzecz jasna tylko główne punkty. Oprócz tego proza, w tym epistolografia, ciężko je jednak oceniać, jako że pisali zupełnie co innego.
QUOTE
Co do Słowackiego - nie uważałabym go za mistrza polskiej poezji doby romantyzmu, drogi Overze. "Kordian" jest dla mnie niczym więcej jak przełożeniem historii Wertera na grunt polski i piękną wykładnią osobistych kompleksów samego twórcy, któregoż to Kordian jest tylko porte parole wink.gif

Cóż to za szkolne podejście - całą olbrzymią twórczość Słowackiego sprowadzać do znienawidzonego Kordiana, przy pominięciu utworów tak wybitnych jak Beniowski czy Odpowiedź na Psalmy przyszłości? A sam Kordian to dramat - pomijając już ideologię - genialnie napisany, zawierający przepiękne ustępy - mało znam tak pięknych fragmentów jak monolog Kordiana "Spłyńcie się teraz w jednej myślnej chmurze..." No ale to oczywiście kwestia gustu, ja ten dramat wielbię, nie pojmuję zatem, jak może się nie podobać. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 12/07/2009, 20:26 Quote Post

Pozwolę sobie wyjątkowo krótko podsumować całą tę polemikę: Kochanowski, Słowacki, Norwid... rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 13/07/2009, 17:51 Quote Post

Po pierwsze OverHaul napisał, że monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest przepiękny. I z tym się zgadzam. Tylko, że w polskiej poezji istnieje jeszcze piękniejszy monolog, a mianowicie Wielka Improwizacja Konrada. Co do sonetów to chyba faktycznie cykl sonetów odeskich przewyższa krymskie, ale z pewnością nie istnieją jeszcze piękniejsze. Zgadzam się ze stwierdzeniem, iż Słowacki góruje nad Mickiewiczem jeśli chodzi o poematy. "Pan Tadeusz" został uznany jedynie za dzieło bardzo malownicze poetycko, za to poematy Słowackiego(głównie wspomniany przeze mnie "Beniowski") przewyższają Mickiewicza pod wszystkimi względami. Co do dramatów uważam, że jedyne "Dziady" Mickiewicza wystarczą za wszyskie dramaty Słowackiego, których on pisać nie umiał. Dziwi mnie drogi OverHaul, że wsród najpiekniejszych poematów Słowackiego nie wymieniłeś "Anhellego".


Drogi rycymer, a które miejsce zajmuje u Ciebie Adam Mickiewicz?


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/07/2009, 18:18 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 13/07/2009, 17:51)
Po pierwsze OverHaul napisał, że monolog Kordiana na szczycie Mont Blanc jest przepiękny. I z tym się zgadzam.
*


Nie, pisałem o monologu więziennym (od słów "spłyńcie się teraz" do "tak wam płacono").
QUOTE
Tylko, że w polskiej poezji istnieje jeszcze piękniejszy monolog, a mianowicie Wielka Improwizacja Konrada.

Kwestia gustu, według mnie improwizacja Kordiana jest lepiej napisana i bardziej pasuje mi ideologicznie.
QUOTE
Co do sonetów to chyba faktycznie cykl sonetów odeskich przewyższa krymskie, ale z pewnością nie istnieją jeszcze piękniejsze.

Jak dla mnie przewyższa je genialny sonet Słowackiego "Kiedy się w niebie gdzie zejdziemy sami...", ale ponownie - kwestia gustu.
QUOTE
Co do dramatów uważam, że jedyne "Dziady" Mickiewicza wystarczą za wszyskie dramaty Słowackiego, których on pisać nie umiał.

Cóż za ignorancja! Dramaty Słowackiego to dzieła genialnie napisane i znajduję jedno wytłumaczenie dla tego, co mówisz - nie czytałeś żadnego poza Kordianem (choć nawet ów, pisany w tak młodym wieku, wystarcza, by stwierdzić, że Słowacki to świetny dramaturg). Każdy badacz podkreśla, że Słowacki miał świetny zmysł sceniczny, czyli to, czego brakowało choćby Norwidowi (tak, rycymerze, przykro mi biggrin.gif).
Co do Dziadów, o ile II część jest dla mnie słaba, o tyle III jest bardzo dobra, ale na pewno nie można powiedzieć, że Mickiewicz jest przez to lepszym dramaturgiem niż Słowacki.
QUOTE
Dziwi mnie drogi OverHaul, że wsród najpiekniejszych poematów Słowackiego nie wymieniłeś "Anhellego".
Bo to dzieło bardzo specyficzne, i jak doceniam jego wagę i znaczenie ideologiczne, tak ciężko mi się nim jednoznacznie zachwycić pod względem estetycznym.

I jeszcze jedna uwaga - nie chcę, by zabrzmiało to mentorsko, ale wydaje mi się, że mało znasz Słowackiego, przez co nie jesteś w stanie sprawiedliwie go ocenić. Przeczytaj na przykład Odpowiedź na Psalmy przyszłości, według mnie jeden z najlepszych jego utworów - jeśli nie będziesz pod wrażeniem jego mocy i tego, jak trafnie swe emocje zawarł Słowacki w słowach, będę autentycznie zdziwiony. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 13/07/2009, 18:21 Quote Post

QUOTE
Drogi rycymer, a które miejsce zajmuje u Ciebie Adam Mickiewicz?

Nie zwykłem prowadzić żadnych rankingów, powyższą zaś trójkę uważam za tę, która najbardziej wpłynęła na oblicze polskiej literatury. Ot, cała tajemnica. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 13/07/2009, 19:45 Quote Post

Co do sonetu Słowackiego "Kiedy się w niebie gdzie zejdziemy sami..." to muszę Tobie przyznać OverHaulu, że w ogóle nie przekonał mnie. Ale cóż - rzecz gustu.


Co do innych dramatów Słowackiego takich jak choćby wspomniana przez Ciebie "Balladyna" to nie uważam, aby to było jakieś wybitne dzieło, jak i reszta jego dramatów, których część znam, a do resty zniechęciła mnie nieudolna dramaturgia Słowackiego. Twój zarzut jakoby był tej twórczości nie znał jest wręcz śmieszny (wedle mego skromnego zdania). II częśc "Dziadow" słaba? Jest genialna w porownaniu do "Balladyny", którą bronisz z prostego względu - po prostu uwielbisz Słowackiego.


Improwizacja Kordiana wybitna? Pragnę powtórzyć raz jeszcze, że pod wszystkimi wzgledami przegrywa w bezpośrednim boju z Wielka Improwizacją Konrada, o czym juz napisalem. Ta partia arcydramatu narodowego jakim są "Dziady" jest nienaganna pod względem stylu i przekonywująca poetycko.


Podsumowując pragnę powiedzieć iz nie potrafisz chyba obiektywnie ocenić twórczości wieszcza Adama i przekreślasz ją od razu ponieważ jak już napisałem uwielbiasz twórczość Słowackiego i podchodzisz do niej przede wszystkim w sposób emocjonalny, a nie merytoryczny. A to wielki błąd!


Pragnę powiedzieć drogi Overhaul, że mógłbyś zwrócić uwagę na twórczość milosną obu tworców i porównać ją. Bo takie liryki jak chociaż "Do M." są bardzo wzruszające i chwytają za serce - a o to przecież w erze romantyzmu poetom także chodziło.




 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
OverHaul
 

duc
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.361
Nr użytkownika: 15.760

 
 
post 13/07/2009, 20:48 Quote Post

QUOTE(jacob15 @ 13/07/2009, 19:45)
Co do innych dramatów Słowackiego takich jak choćby wspomniana przez Ciebie "Balladyna" to nie uważam, aby to było jakieś wybitne dzieło, jak i reszta jego dramatów, których część znam, a do resty zniechęciła mnie nieudolna dramaturgia Słowackiego.
*


Co jest nieudolnego w takim np. Mazepie, jednym z najwybitniejszych polskich dramatów confused1.gif Naprawdę jestem ciekaw, co pozwala Ci zanegować zdanie badaczy, nazywających go zgodnie największym dramaturgiem polskiego romantyzmu, trudno bowiem znaleźć tu jakiegoś innego kontrkandydata.
QUOTE
Twój zarzut jakoby był tej twórczości nie znał jest wręcz śmieszny (wedle mego skromnego zdania). II częśc "Dziadow" słaba? Jest genialna w porownaniu do "Balladyny", którą bronisz z prostego względu - po prostu uwielbisz Słowackiego.

Nie, bronię Balladyny, bo to świetny dramat, nie ustępujący wcale tym Shakespeare'a.
QUOTE
Improwizacja Kordiana wybitna?  Pragnę powtórzyć raz jeszcze, że pod wszystkimi wzgledami przegrywa w bezpośrednim boju z Wielka Improwizacją Konrada, o czym juz napisalem. Ta partia arcydramatu narodowego jakim są "Dziady" jest nienaganna pod względem stylu i przekonywująca poetycko.

To znaczy pod jakimi względami przegrywa? I co jest nagannego pod względem stylu i poetyki w improwizacji Kordiana?
QUOTE
Podsumowując pragnę powiedzieć iz nie potrafisz chyba obiektywnie ocenić twórczości wieszcza Adama i przekreślasz ją od razu ponieważ jak już napisałem uwielbiasz twórczość Słowackiego i podchodzisz do niej przede wszystkim w sposób emocjonalny, a nie merytoryczny. A to wielki błąd!

Nie przekreślam twórczości Mickiewicza, cenię liryki lozańskie, Dziady cz. III, opisy przyrody z Pana Tadeusza i parę różnych rzeczy.
A dlaczego mam nie podchodzić emocjonalnie? To Twój ulubiony poeta lansował, że "czucie i wiara" i takie tam... wink.gif Nie da się obiektywnie ocenić sztuki, ale nawet przy maksymalnie subiektywnym podejściu nie można stwierdzić, że Mickiewicz to słaby poeta, a Słowacki to słaby dramaturg.
QUOTE
Pragnę powiedzieć drogi Overhaul, że mógłbyś zwrócić uwagę na twórczość milosną obu tworców i porównać ją. Bo takie liryki jak chociaż "Do M." są bardzo wzruszające i chwytają za serce - a o to przecież w erze romantyzmu poetom także chodziło.

Elegia z IV pieśni Beniowskiego i żaden z tych wierszy Mickiewicza mógłby nie powstawać. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
jacob15
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 503
Nr użytkownika: 57.058

Zawód: poeta natchniony
 
 
post 14/07/2009, 11:02 Quote Post

Napisałem, że Mickiewicz jest geniuszem,ale to nie znaczy , iż jest moim ulubionym poetą. Mój ulubiony poeta tworzył trochę później. Co do ideologii zawartej w balladzie "Romantyczność", o której wspomniałeś, to wiedz, że to według mnie kluczowa idea romantyzmu. Ale tutaj nie dyskutujemy o kwestiach światopoglądowych, lecz o genialności obydwu wieszczów. Piękne liryki Mickiewicza mogłyby nie powstać? Pytam się więc: jakie?
Jeszcze jedno. Co do Słowackiego jako dramaturga. Wiedz drogi OverHaul, iż Juliusz S. nigdy nie stworzył dramatu na miarę Szekspira, a takie dzieła jak choćby "Hamlet" od zawsze były uznawane za najbardziej genialne dramaty wszech czasów i do dziś wystawiane są na "deskach" teatrów całego świata.
Pozdrawiam
Jacob
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

17 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej