Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Szeklerzy - Awarowie, Szeklerzy Madziarzy czy Awarowie ?
     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.488
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 22/02/2010, 20:41 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 28/01/2010, 13:19)
Panowie!
Zamiast pisać o pochodzeniu Seklerów vel Szeklerów, spieracie się o polską ich nazwę. Żenada. Język polski to język bardzo bogaty.


A cóż tu pisać więcej o pochodzeniu Seklerów? Co można było to już napisano, zostało sporo do przełożenia z węgierskiego, bo oni dużo na ten temat napisali, a niestety mało tłumaczą. Jeśli i to mało to trzeba prowadzić nowe badania, a nie dyskusje.
Co do sporu o nazwę to nie podzielam Twojej opinii, że jest zbędna wink.gif
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 10/03/2014, 16:52 Quote Post

Niedobrze mi się robi od tematów Ukrainopodobynych , wiec wątek sensu stricto historyczny odwietrze( regionalizm ) , czy ludność Szeklerska ma powiązania z Hunami ? Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .

Ten post był edytowany przez lancaster: 10/03/2014, 16:52
 
Post #17

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.145
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 10/03/2014, 17:38 Quote Post

Deklaratywnie wg Szymona z Kezy to mają. Jak dla mnie, trochę potwierdzenie źródłowo (pocz. XII w.) jest za późne, żeby chodziło o Hunów czy Awarów. Prędzej jacyś Pieczyngowie, z późniejszym dodatkiem Kumanów na służbie węgierskiej. Natomiast jeśli chodzi o Awarów, to po upadku tego państwa część Awarów podporządkowała się, czy została podporządkowana Bułgarom, łącznie z terenami dzisiejszego Siedmiogrodu, tam po prostu do nadejścia Węgrów sytuacja była bardzo zmienne.
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
pawelboch
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.488
Nr użytkownika: 33.982

Pawel
 
 
post 25/03/2014, 1:08 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 10/03/2014, 17:52)
Niedobrze mi się robi od tematów Ukrainopodobynych , wiec wątek sensu stricto historyczny odwietrze( regionalizm ) , czy ludność Szeklerska ma powiązania z Hunami ? Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .
*



Ale "oni byli" czyli kto konkretnie? zmadziaryzowani sto-dwieście lat temu Słowacy? Cyganie? nieco wcześniej zmadziaryzowani Serbowie/Wołosi? Kumanowie z Nagykun siedzący tamże od ok. XIII wieku a zmadziaryzowani jakoś w wieku XVII? takoż Jazygowie z Jaszsag? smile.gif
pzdr., PB
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/03/2014, 12:32 Quote Post

Coś mi się wydaje, że Szeklerzy dali się ponieść pewnemu skrótowi jakim posługiwali się kronikarze informujący o chmarze koczowników atakujących terytoria europejskie, którzy czy to Awarów, czy Węgrów a może i nawet Pieczyngów określali jako "Hunowie". "Hunowie" stali się synonimem, ale że aż tak emanował na tradycję i to jeszcze odwołującą się do genezy? To mnie niezmiernie intryguje.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
de Ptysz
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.486
Nr użytkownika: 61.808

Zawód: Wolnomysliciel
 
 
post 26/03/2014, 19:41 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 10/03/2014, 16:52)
Bratankowie często podkreślają nazwę Hungariae wobec Węgier używaną , co więcej zdarzyło mi się na Madziarów trafić przekonujących mnie , iż Oni Węgrzy byli na terenach Panonii przed Słowianami , wskazywali właśnie na obecność Hunów .
*


Popłuczyny po XIX-wiecznym micie założycielskim madziarskiego nacjonalizmu. Nie ma to większej wartości, niż np. próba robienia z protoplastów Litwinów chrześcijańskich uciekinierów z Rzymu Nerona. Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy, zwłaszcza jeżeli owe plemiona parały się tym samym trybem życia, o czym zresztą wspomniał Vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.116
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/03/2014, 20:26 Quote Post

CODE
Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy,

Dowcip trochę na tym polega, że Hungaria to nawet nie od Hunów tylko od Onogurów, i to za słowiańskim pośrednictwem - słowiańskie Węgry/Ugry/Uhry są w istocie bazą dla zachodnich określeń.
 
User is online!  PMMini Profile Post #22

     
Mko06
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 80
Nr użytkownika: 105.990

MJ
Zawód: uczen
 
 
post 1/09/2023, 20:14 Quote Post

QUOTE(kmat @ 26/03/2014, 21:26)
CODE
Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy,

Dowcip trochę na tym polega, że Hungaria to nawet nie od Hunów tylko od Onogurów, i to za słowiańskim pośrednictwem - słowiańskie Węgry/Ugry/Uhry są w istocie bazą dla zachodnich określeń.
*



Od Onogurów za pośrednictwem Słowian jest Ungary. Hun dodano później, porównując najazdy Węgierskie na Niemcy do najazdów Hunów na Rzym.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.115
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 2/09/2023, 12:17 Quote Post

QUOTE(Mko06 @ 1/09/2023, 20:14)
QUOTE(kmat @ 26/03/2014, 21:26)
CODE
Że po łacinie (i za jej pośrednictwem w większości zachodnich języków) Węgry to Hungaria wynika z trendu nierozróżniania plemion przez średniowiecznych kronikarzy,

Dowcip trochę na tym polega, że Hungaria to nawet nie od Hunów tylko od Onogurów, i to za słowiańskim pośrednictwem - słowiańskie Węgry/Ugry/Uhry są w istocie bazą dla zachodnich określeń.
*



Od Onogurów za pośrednictwem Słowian jest Ungary. Hun dodano później, porównując najazdy Węgierskie na Niemcy do najazdów Hunów na Rzym.
*



H dodano jak już zgłodnieli tongue.gif

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 2/09/2023, 12:25
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
mateboy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 109.983

Zawód: Student
 
 
post 4/09/2023, 20:10 Quote Post

The western and eastern seklers are two different populations according to recent hungarian authors. That would explain the contradictions about the origin of seklers. The western seklers are very similar to the avar era population of western Transdanubia(and also to Balkan and mediterranean populations). Their ancestors must have been relocated from Transdanubia during the Árpád-dinasty after they were assimilated into the hungarians. Meanwhile the eastern seklers are somewhat similar to the hungarian conquerors and other uralic speakers like udmurts or mansis. They are partially descendants of the conquerors.
 
User is online!  PMMini Profile Post #25

     
GniewkoSynRybaka
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.115
Nr użytkownika: 100.904

 
 
post 5/09/2023, 10:09 Quote Post

Z jakiego okresu pochodzą najstarsze wiadomości oo Szeklerach?

Ten post był edytowany przez GniewkoSynRybaka: 5/09/2023, 10:14
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #26

     
mateboy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 109.983

Zawód: Student
 
 
post 5/09/2023, 13:06 Quote Post

QUOTE(GniewkoSynRybaka @ 5/09/2023, 11:09)
Z jakiego okresu pochodzą najstarsze wiadomości oo Szeklerach?
*



They were mentioned first ín 1116. At that period a lot of them still lived in the western borderland of Hungary, but by the 13th century they disappeared from that region. Most likely they were relocated to Transylvania during the 12th century.
 
User is online!  PMMini Profile Post #27

     
Kubok8
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 216
Nr użytkownika: 109.661

Zawód: uczen
 
 
post 17/09/2023, 17:30 Quote Post

QUOTE(mateboy @ 5/09/2023, 13:06)
They were mentioned first ín 1116. At that period a lot of them still lived in the western borderland of Hungary, but by the 13th century they disappeared from that region. Most likely they were relocated to Transylvania during the 12th century.
*


Ale pisz po polsku… To forum polskojęzyczne (poza działem angielskojęzycznym rzecz jasna)
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
mateboy
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 50
Nr użytkownika: 109.983

Zawód: Student
 
 
post 12/10/2023, 21:34 Quote Post

QUOTE(Kubok8 @ 17/09/2023, 18:30)
QUOTE(mateboy @ 5/09/2023, 13:06)
They were mentioned first ín 1116. At that period a lot of them still lived in the western borderland of Hungary, but by the 13th century they disappeared from that region. Most likely they were relocated to Transylvania during the 12th century.
*


Ale pisz po polsku… To forum polskojęzyczne (poza działem angielskojęzycznym rzecz jasna)
*




Przepraszam, nie mówię po polsku, jestem z Węgier. Mogę pisać tylko po polsku za pomocą tłumacza google. A kiedy pisałem komentarz, nie odkryłem jeszcze sekcji po angielsku.
 
User is online!  PMMini Profile Post #29

     
sirdaniel
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 494
Nr użytkownika: 105.790

Zawód: Kontestator
 
 
post 12/10/2023, 22:53 Quote Post

QUOTE(mateboy @ 12/10/2023, 22:34)
QUOTE(Kubok8 @ 17/09/2023, 18:30)
QUOTE(mateboy @ 5/09/2023, 13:06)
They were mentioned first ín 1116. At that period a lot of them still lived in the western borderland of Hungary, but by the 13th century they disappeared from that region. Most likely they were relocated to Transylvania during the 12th century.
*


Ale pisz po polsku… To forum polskojęzyczne (poza działem angielskojęzycznym rzecz jasna)
*




Przepraszam, nie mówię po polsku, jestem z Węgier. Mogę pisać tylko po polsku za pomocą tłumacza google. A kiedy pisałem komentarz, nie odkryłem jeszcze sekcji po angielsku.
*

Hi!,
do you have insight of upcoming DNA papers from Hungary? What about Duke of Macso DNA etc.
Maybe another nobles DNA is prepared apart from recent Bathory ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej