Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
16 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najwybitniejszy dowódca niemiecki, Głosujcie ...
 
Jaki dowódca niemiecki był waszym zdaniem najwybitniejszy, który z nich miał największy talent wojskowy?
Erich von Manstein [ 149 ]  [30.53%]
Kurt Student [ 5 ]  [1.02%]
Gerd von Rundstedt [ 12 ]  [2.46%]
Heinz Guderian [ 69 ]  [14.14%]
Walter von Brauchitsch [ 2 ]  [0.41%]
Erwin Rommel [ 195 ]  [39.96%]
Wilhelm Ritter von Leeb [ 0 ]  [0.00%]
Wilhelm List [ 1 ]  [0.20%]
Fedor von Bock [ 1 ]  [0.20%]
Walter Model [ 20 ]  [4.10%]
Gotthard Fedor August Heinrici [ 1 ]  [0.20%]
Albert Kesselring [ 17 ]  [3.48%]
Hasso Eccard von Manteuffel [ 1 ]  [0.20%]
Evald von Kleist [ 0 ]  [0.00%]
inny [ 15 ]  [3.07%]
Suma głosów: 488
Goście nie mogą głosować 
     
Killer1
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 11.799

Stopień akademicki: Magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 10/02/2006, 10:39 Quote Post

QUOTE(Blek_Rajder @ 9/02/2006, 18:21)
Racja! To Model walczył z aliantami w Market Garden. Dzięki za przypomnienie.
*


i tak na marginesie był najmłodszym feldmarszałkiem, nazywany także "pieskiem Hitlera" ponieważ był mu bardzo posłuszny.. nie lubiany przez "starą generalicje" a szczególnie von Rundstedt-a za faszystowskie poglądy... nie mniej.. zdolny miśwink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 10/02/2006, 17:39 Quote Post

Model był dosyć specyficzną postracią Niemieckiej Generalicji. Z jednej strony miał talent dowódczy, wynikający z łatwości dowodzenia, jednak wielką wadą tego człowieka było to, że nie był zbyt inteligentny.

Ja myślę, że przyznawanie Modelowi tytułu "najlepszego" uwłacza wielkim geniuszom strategicznym, wielkim feldmarszałkom, m. in. Runstedtowi, Paulusowi. Trzeba posiadać wyjątkowo świerzy umysł, by z teorii wojny pozycyjnej przejść na nowoczesną taktykę wojny błyskawicznej i odnosić niespotykane sukcesy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 10/02/2006, 17:44 Quote Post

H. Guderian, twórca niemieckiej strategii broni pancernej.
 
Post #33

     
Natio
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 69
Nr użytkownika: 14.779

 
 
post 26/02/2006, 22:04 Quote Post

Głosowałem na gen.Erwina Rommla. Zasługi jako dowódca Afrika Korps niepodważalne a i jak ktos wspomniał chyba najbardziej uczłowieczony nazista,potrafiacy dokonac zimnej analizy sytuacji i trudnych wyborów(mam tu na mysli spisek na życie Hitlera)
 
User is offline  PMMini Profile Post #34

     
Silesian
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 15.737

Mark Almighty
Stopień akademicki: Bêdzie, bêdzie...
Zawód: uczeñ
 
 
post 24/03/2006, 15:04 Quote Post

Chyba jest oczywistym, ze najwybitniejszym dowodca niemieckim byl Erwin Rommel - przeciez to tylko dzieki niemu Afrika Korps odnosily tak wielkie sukcesy. Mysle, ze cala kampania w Afryce zakonczylaby sie sukcesem III Rzeszy (za sprawa Rommla oczywiscie) gdyby tylko otrzymywal niezbedne wyposazenie od Hitlera. Mimo takich brakow w zaopatrzeniu i tak nie raz trzymal w szachu aliantow-dlaczego?Dlatego wlasnie, ze byl najwybitniejszym dowodca niemieckim smile.gif Poza tym mial kilka niezlych pomyslow a'propos odparcia atakow aliantow na Normandie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
Sosabowski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 16.119

Zawód: Strzelec Wyborowy
 
 
post 4/04/2006, 12:57 Quote Post

Najlepszym generałem III Rzeszy był lis pustyni Rommel, po mistrzowsku wykorzystał działa Flak 88mm w walkach na pustyni pozatym pokonywał tam o wiele liczebniejsze siły aliantów niż jego Africa Korps.
 
User is offline  PMMini Profile Post #36

     
Flycat
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 289
Nr użytkownika: 6.672

 
 
post 4/04/2006, 13:45 Quote Post

QUOTE
pokonywał tam o wiele liczebniejsze siły aliantów niż jego Africa Korps

Wcale nie takie liczniejsze. Nikt nie będzie rzucał się z motyką na słońce. Rommel najczęściej atakował wtedy, gdy wiedział, że siły brytyjskie znajdują się w rozdrobnieniu (czyli niestety dość często- jeden z najgłupszych błędów angielskich dowódców). Świadczyć o tym mogą chociażby te słowa Rommla:
Co mnie obchodzi liczebna przewaga angielskich czołgów, jeśli ich dowdódca wprowadza je do walki tylko częściami. Przeciwko części jestem ze swoją armią ciągle jeszcze silniejszy.

Bo co komu po przewadze ogólnej skoro punktowo i tak ustepuje wrogowi? Sztandarowy przykład (nie związany juz z Rommlem) to chociażby luty '41 i bitwa brytyjsko włoska- pod Beda Fomm. Mówi się, że brytyjczycy rozbili kilkrotnie silniejsze wojska włoskie- no dobra, tylko teraz zapytam się co to za filozofia eliminowac po kolei rozlokowane punktowo wzdłuż 8 kilometrowego odcinka małe grupki nieprzyjaciela? rolleyes.gif

Podobnie sprawa ma się także z flakiem. Idiotyczne pooznaczane choragięwkami brytyjskie wozy dowodzenia były na takiej rozległej jak pustynia przestrzeni idealnym celem dla tych świetnych dział. Chyba nie muszę mówić jakie znaczenie ma na wyeliminowanie dowódcy już na początku starcia. Ohhh, gdyby Aliantom sprawić takie działa... rolleyes.gif

Zabić wreszczie RFNowski mit! biggrin.gif Rommel był tylko człowiekiem- bez żadnej mocy nadprzyrodzonej (czuje się jak dowódctwo brytyjskie które wystosowało podobną odezwę do zołnierzy), spokojnie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
Bormac
 

Znaczy Projektant
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 735
Nr użytkownika: 10.005

Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: Projektant plywadel
 
 
post 4/04/2006, 16:57 Quote Post

Tak kwestią dopowiedzenia, to 88 w roli p-panc były używane już wcześniej (vide brytyjski kontratak pod Arras 1940).
 
User is offline  PMMini Profile Post #38

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 4/04/2006, 17:03 Quote Post

Guderian
Tego generała zapamiętałem najbardziej, ponieważ ucząc się o artylerii, dotarłem do późniejszych okresów. Do czasów czołgów.
Postęp i wielkość armii niemieckiej kojarzy mi się z tymi maszynami. Dlatego głosuję na ich wodza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #39

     
Yelo
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 16.307

 
 
post 5/04/2006, 21:23 Quote Post

Dla mnie najwybitniejszym niemieckim dowódcą był niewątpliwie niejaki Otto von Kretschmer. Co prawda byl on dowódcą okrętu podwodnego (U-99), ale jego sukcesy są niewiarygodne: około 200.000 BRT zatopionego tonażu.


Rozumiem, że chodzi jednak o dowódcę w innym tego słowa znaczeniu i tu dla mnie Guderian. Za to, co wszyscy wiedzą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Lukas der Gross
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 16.420

£ukasz
Zawód: uczen
 
 
post 9/04/2006, 10:50 Quote Post

Moim zdaniem najlepszy jest Rommel. doskonały zmysł taktyczny(działania DAK)a do tego honorowy! wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
S.Sosabowski
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 337
Nr użytkownika: 18.209

 
 
post 27/06/2006, 14:08 Quote Post

Głosowałem na Rommla przede wszystkim za jego dokonania w Afryce. Ale nie tylko. To on robił kontrole Wału Atlantyckiego i był zdziwiony jego wątłością, ponieważ propaganda niemiecka głosiła, że jest to "twierdza nie do zdobycia". Także przeciwieństwie do nazistów szanował międzynarodowe ustawy i kodeksy. Brzydził się też tym, co robili naziści, np. obozy koncentracyjne.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
holygun
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.129

Zawód: uczen
 
 
post 14/08/2006, 23:03 Quote Post

Mimo, ze byl "tylko" podwodniakiem glosuje na Otto Kretschmer. Jak juz wspomnial kolega Yelo zatopil on ponad 200.000 BRT a dokladniej 257,451 BRT (dane z biografii pt.: "Wilk na Atlantyku"). Pragne rowniez wspomniec... nie bylo by tego poprostu za wiele w niedlugim czasie postaram sie napisac krotka biografie i wrzucic na forum zeby kazdy tak jak ja nie mmogl sie nadziwic jego dokonaniami.

Pozdrawiam Grzesiek
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
Krzesiu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 20.200

 
 
post 14/08/2006, 23:28 Quote Post

Ja głosowałem na Mansteina bo chociaż strasznie podziwiam Rommla to jednak Manstein walczył w trudniejszych warunkach frontu wschodniego i wykazał się tam doskonałą taktyką szczególnie przy opóźnianiu pochodu Armii Czerwonej
 
User is offline  PMMini Profile Post #44

     
lotnictwo_francji
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 128
Nr użytkownika: 14.018

 
 
post 15/08/2006, 10:16 Quote Post

von Manstein - za to co zrobił po Stalingradzie - czyli za Charków.w ogóle za front wschodni.
ex.na drugim miejscu stawiam Rommla (DAK) i Guderiana (taktyka)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #45

16 Strony < 1 2 3 4 5 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej